Sasha Gaeth wins the Class 3A Tennis Singles Championship for Shorewood.

Share story

Tennis:

Sea-King District Tennis Tournament

Boys
Singles championship: Zachary Fleischman (Bellevue) beat Will Yallup (O’Dea), 6-0, 6-1. Doubles championship: Anderson and Elliott (Mercer Island) beat Burney and Huffaker (Garfield), 6-4, 3-6, 7-6 (6).
Girls
Singles championship: Viv Daniel (Lake Stevens) beat Crystal Xu (Lake Stevens), 1-0, retired. Doubles championship: Hamilton and Sweet (Mercer Island) beat Liang and Larson (Interlake), 7-6 (3), 3-6, 7-5.

For full results, click here.

Most Read Stories

Unlimited Digital Access. $1 for 4 weeks.

Girls Tennis:

Class 3A District Tournament
Singles championship: Sasha Gaeth (Shorewood) beat Tina Liu (Mountlake Terrace) 6-0, 6-1. Doubles championship: Anna Sneesby/Marissa Johnson (Glacier Peak) beat Ellie Allen-Hatch/Emily Wright (Shorewood) 6-2, 6-2.

For full results, click here.

Boys Golf:

Class 4A District Tournament – Legion memorial Golf Course (Par 72)

Top-10 gross scores qualify for state tournament: 1. Ethan Casto (Snohomish) 149; 2. Ben Gardner (Snohomish) 150; 3. Alvin Kwak (Kamiak) 151; 4. Jordan Brajcich (Jackson) 155; T-5. Austin Darnell (Mount Vernon) 156; T05. Devin Kim (Kamiak) 156; T-7. Nolan Armbruster (Snohomish) 159; T07. Tanner Mohr (Kamiak) 159; 9. Alex Kim (Kamiak) 160; 10. Brayden Webb (Lake Stevens) 161.

Boys Lacrosse:

Washington State Boys High School Lacrosse Championship Tournament

Division I Opening Round

Issaquah 16, Emerald Ridge 10 – Issaquah advances to Div. I state quarterfinals
(Jake Lindahl, IS, 7 goals, 2 ground balls; Ryan Egland, IS, 3 goals, 1 assist, 2 ground balls; Jake Gonzalez, IS, 2 goals, 1 assist, 1 ground ball; Cody Klansnic, IS, 2 goals, 2 assists, 2 ground balls; James Rauch, IS, 2 goals, 1 assist, 6 ground balls; Riley Richards, IS, 1 assist, 1 ground balls; Kyle Wisler, IS, 1 assist; Nate Holbrook, IS, 4 ground balls; Nick Dahlquist, IS, 4 saves; Hassan Mackey, ER, 4 goals, 1 assist, 5 ground balls; Levi Sweem, ER, 3 goals, 1 assist, 3 ground balls; Gerrick Mundt, ER, 1 goal, 1 ground ball; Dominick Lopes, ER, 1 goal, 1 assist, 2 ground balls; Gage Hansen, ER, 1 goal; Kaden Flanagan, ER, 1 goal, 1 ground ball; Jon Hunt, ER, 1 assist; Luke McBrom, ER, 1 assist, 1 ground ball; Nathan Seachriest, ER, 8 saves; Matthew Padilla, ER, 2 saves)

O’Dea 10, Sehome-Bellingham 8 – O’Dea advances to Div. I state quarterfinals

Bainbridge 16, Woodinville 7 – Bainbridge advances to Div. I state quarterfinals

Mercer Island 17, Gig Harbor 5 – Mercer Island advances to Div. I state quarterfinals

Eastside Catholic 8, Eastlake 3 – Eastside Catholic advances to Div. I state quarterfinals
(Chandler Toliver, EL, 1 goal, 6 ground balls; Cullen Payne, EL, 1 goal, 2 ground balls; Maxton MacLachlan, EL, 1 goal, 1 ground ball; Garrett Edwards, EL, 1 assist, 3 ground balls; Abe Escarda, EL, 11 saves, 3 ground balls)

Bellevue 20, Stanwood 3 – Bellevue advances to Div. I state quarterfinals

Skyline 9, Tahoma 8 – Skyline advances to Div. I state quarterfinals
(Carter Warm, T, 3 goals, 1 ground all; Trevor Larsen, T, 2 goals, 3 ground balls; Dominic Berger, T, 2 goals, 1 ground ball; Eli Przychodzen, T, 2 assists; Jack Warm, T, 1 assist, 1 ground ball; Tyler Powell, T, 5 saves)

Kamiak 16, Seattle Prep 4 – Kamiak advances to Div. I state quarterfinals
(Ben Barton, K, 7 goals; Matt Merk, K, 4 goals, 1 ground ball; Adrey Prikhodko, K, 1 goal, 1 assist, 8 ground balls; Tyler Keele, K, 2 goals, 5 assists, 2 ground balls; Steele Fosth, K, 1 goal, 1 ground ball; Anthony Smith, K, 1 goal, 2 ground balls; Joseph Prikhodko, K, 9 saves; Briggan Holmes, SP, 1 goal, 1 assist; Eric Van Hare, SP, 1 goal; Cullen Carter, SP, 1 goal, 2 ground balls; Sergie Jacobs, SP, 1 goal, 1 ground ball; Bennett Lingg, SP, 11 saves)

Division II Opening Round

Seattle Academy 8, North Kitsap 6 – Seattle Academy advances to Div. II state quarterfinals
(Kellson Arthurs, NK, 5 goals, 10 ground balls; Jordan Austin, NK 1 goal; Logan Cole, NK 1 assist, 2 ground balls; Derek Jacobson, NK, 1 assist, 1 ground ball; Daxton Solix, NK, 6 ground balls; Riley Solis, NK, 4 ground balls; Ian Poffenroth, NK, 7 saves)