Share story

Use the table below to look up local television and radio listings for Seattle-area and national sports, including the Mariners, Seahawks, Sounders, Storm, Kraken, Washington Huskies, Washington State Cougars, golf, tennis, international soccer, minor-league baseball, auto racing, boxing and more. Schedule subject to change.
*-delayed broadcast

SUNDAY

MLB baseball TV Radio
10 a.m. N.Y. Yankees at Boston TBS  
1 p.m. Colorado at L.A. Dodgers MLB  
1:10 p.m. Oakland at Seattle ROOT 710
4 p.m. Chicago White Sox at Milwaukee ESPN  
5 p.m. Chicago White Sox at Milwaukee, joined in progress   710
MLS soccer
6 p.m. Kansas City at Seattle JOETV 950
Golf
12:30 a.m.* EPGA Tour: Wales Open GOLF  
2:30 a.m. LPGA Tour: Evian Championship GOLF  
5:30 a.m. LPGA Tour: Evian Championship CNBC  
5:30 a.m. PGA Tour Champions: Senior Open Championship GOLF  
10 a.m. PGA Tour: 3M Open GOLF  
Noon PGA Tour: 3M Open 7  
12:30 a.m.* EPGA Tour: Wales Open GOLF  
Tennis
2:30 a.m. ATP Swiss Open Gstaad TENNIS  
8 a.m. WTA Poland Open TENNIS  
10:30 a.m. ATP Umag, WTA Palermo TENNIS  
2 a.m. ATP Atlanta, ATP Kitzbuhel TENNIS  
Auto racing
6 a.m. FIM Motocross: MX2 of Czech Republic CBSSN  
7 a.m. FIM Motocross: MXGP of Czech Republic CBSSN  
10 a.m. FIA Formula E: London E-Prix 7  
1 p.m. NHRA Sonoma Nationals FS1  
Horse racing
10 a.m. NYRA Saratoga Live FS2  
11 a.m. NYRA Saratoga Live FS1  
Noon NYRA Saratoga Live FS2  
AFL Australian rules football
1 a.m. Greater Western Sydney at Essendon FS2  
Athletes Unlimited lacrosse
9 a.m. Team Ohlmiller vs. Team Douty FS1  
TBT basketball
11 a.m. Red Scare vs. Category 5 ESPN  
1 p.m. Men of Mackey vs. Carmen’s Crew ESPN  
Major League rugby
3 p.m. Playoffs, Utah at Los Angeles CBSSN  
Florida Cup soccer
3 p.m. Everton vs. Millonarios ESPN2  
CONCACAF Gold Cup soccer
4 p.m. Costa Rica vs. Canada FS1  
7 p.m. United States vs. Jamaica FS1  
Liga MX soccer
5 p.m. Puebla at Monterrey FS2  
7 p.m. Tigres UANL at Tijuana FS2  
High school basketball
9 a.m. EYBL Peach Jam: Girls 16s championship ESPNU  
11 a.m. EYBL Peach Jam: Girls 17s championship ESPN2  
1 p.m. EYBL Peach Jam: Boys 17s championship ESPN2  
3 p.m. EYBL Peach Jam: Boys 16s championship ESPNU  
Minor League baseball
12:05 p.m. Triple-A West, Sacramento at Tacoma
(listen live at wertacoma.com/broadcast)
   
1:05 p.m. High-A West, Everett at Vancouver   1380
5:05 p.m. Triple-A West, Sacramento at Tacoma
(listen live at wertacoma.com/broadcast)
   
Olympic coverage TV
7 p.m. (Sat.)-4 a.m. Tennis: First round (Live) OLY
Midnight-2 a.m. Skateboarding: Men’s street final; Women’s volleyball: United States vs. Argentina 5
Midnight-1 a.m. Fencing: Women’s individual foil quarterfinals; Archery: Women’s team event final (Live) CNBC
1-1:30 a.m. 3×3 basketball: Pool play NBCSN
1:20-2 a.m. 3×3 women’s basketball: United States vs. Romania (Live) USA
1:30-3:30 a.m. Men’s soccer: Brazil vs. Ivory Coast (Live) NBCSN
2-5 a.m. Beach volleyball: Women’s preliminary matches; Gymnastics: Men’s team competition; Swimming: Men’s and women’s 400m individual medley finals 5
2-3 a.m. Men’s beach volleyball: Qatar vs. Switzerland (Live) USA
2-8 a.m. Women’s gymnastics: Qualifying (Live); Men’s basketball: United States vs. France (Live) PEACOCK
3-5:30 a.m. Swimming: Heats – Men’s and women’s 100m backstroke (Live) USA
3-9 a.m. Morning coverage (Live) CBUT
3:30-5:30 a.m. Men’s soccer: Australia vs. Spain (Live) NBCSN
4 a.m.-1 p.m. Tennis: First round OLY
5-9:15 a.m. Beach volleyball: Preliminary matches; Men’s water polo: Preliminary matches; Swimming: Heats and finals; 3×3 basketball: Pool play 5
5:30-6 a.m. Men’s soccer: Japan vs. Mexico (Live) NBCSN
5:30-6:30 a.m. Archery: Women’s team final USA
6-7 a.m. Men’s water polo: Serbia vs. Spain NBCSN
6:30-7:30 a.m. Canoe/Kayak: Men’s C-1, Women’s K-1 heats USA
7-8:15 a.m. Women’s handball: Norway vs. South Korea NBCSN
7:30-9:30 a.m. Men’s basketball: Australia vs. Nigeria USA
8:15-9:15 a.m. Table tennis: Preliminary rounds NBCSN
9 a.m.-3 p.m. Tokyo Today updates and recaps (Live) CBUT
9:15 a.m.-3 p.m. Men’s basketball: United States vs. France; Diving: Women’s synchronized springboard final 5
9:15-10:30 a.m. Badminton: Group play NBCSN
9:30-10:45 a.m. Women’s handball: Spain vs. Sweden USA
10:30 a.m.-12:30 p.m. Equestrian: Dressage NBCSN
10:45 a.m.-Noon Fencing: Women’s individual foil and men’s individual epee finals USA
Noon-2:30 p.m. Boxing: Early rounds; Judo: Final rounds; Taekowndo: Final rounds; Weightlifting: Men’s finals; Surfing report USA
12:30-1:30 p.m. Table tennis: Mixed doubles semifinals NBCSN
1:30-3:30 p.m. Men’s soccer: Japan vs. Mexico NBCSN
2:30-5 p.m. Triathlon: Men’s individual event (Live) USA
3:30-5 p.m. Women’s volleyball: United States vs. Argentina NBCSN
3:30-9 p.m. Primetime coverage (Live) CBUT
4-6:30 p.m. Triathlon: Men’s final (Live); Gymnastics: Women’s final 5
4:30-8 p.m. Skateboarding: Women’s street (Live); Men’s rugby: Preliminary matches (Live) CNBC
5-6 p.m. Men’s water polo: United States vs. Japan NBCSN
5-6 p.m. Women’s beach volleyball: United States vs. Latvia (Live) USA
6-7 p.m. Women’s beach volleyball: United States vs. China NBCSN
6-8 p.m. Softball: United States vs. Japan (Live) USA
6:30-8:30 p.m. Swimming: Finals; Skateboarding: Women’s street final (Live) 5
7-9 p.m. Women’s volleyball: United States vs. Argentina NBCSN
7 p.m.-4 a.m. Tennis: Second round (Live) OLY
8-8:25 p.m. Archery: Men’s team event elimination rounds CNBC
8-9 p.m. Women’s beach volleyball: Canada vs. Germany (Live) USA
8:25-9:05 p.m. Skateboarding: Women’s final (Live) CNBC
8:30-9:05 p.m. Skateboarding: Women’s final (Live) 5
9-11 p.m. Men’s basketball: United States vs. France NBCSN
9-10 p.m. Fencing: Men’s individual foil USA
9 p.m.-3 a.m. Overnight coverage (Live) CBUT
9:05-11 p.m. Skateboarding: Women’s street final (Live): Men’s volleyball: United States vs. Russian Olympic Committee 5
9:05-9:35 p.m. Men’s 3×3 basketball: Serbia vs. Japan CNBC
9:35-11 p.m. Men’s basketball: Argentina vs. Slovenia (Live) CNBC
10-11:10 p.m. Women’s water polo: United States vs. China (Live) USA
11 p.m.-Midnight Men’s beach volleyball: United States vs. Italy NBCSN
11:10 p.m.-Midnight Diving: Men’s synchronized platform final (Live) USA
11:30 p.m.-1:05 a.m. Shooting: Men’s and women’s skeet finals (Live); Archery: Men’s team event final (Live) CNBC
11:35 p.m.-12:05 a.m. Skateboarding: Men’s street final 5
Midnight-1:55 a.m. Softball: United States vs. Japan NBCSN
Midnight-1 a.m. Fencing: Men’s individual foil quarterfinals and women’s individual sabre quarterfinals (Live) USA
12:05-2 a.m. Skateboarding: Women’s street final; Men’s basketball: United States vs. Russian Olympic Committee 5
1-2 a.m. Canoe/Kayak: Men’s C-1 whitewater slalom final (Live) USA
1:05-2 a.m. Cycling: Men’s cross country mountain bike (Live) CNBC
1:55-2:45 a.m. Women’s 3×3 basketball: United States vs. Italy (Live) NBCSN
2-4:30 a.m. Triathlon: Men’s final; Gymnastics: Women’s final 5
2-3 a.m. Men’s rugby: Pool play (Live) USA
2:45-6 a.m. Fencing: Men’s individual foil and women’s sabre finals (Live) NBCSN
3-5:40 a.m. Swimming: Heats – Women’s 200m freestyle, Men’s 200m butterfly (Live) USA
3-9 a.m. Morning coverage (Live) CBUT
3-8 a.m. Men’s gymnastics: Team final (Live) PEACOCK

MONDAY

MLB baseball TV Radio
2 p.m. Atlanta at N.Y. Mets MLB  
4 p.m. Toronto at Boston ESPN  
7:10 p.m. Houston at Seattle ROOT 710
9 p.m. Colorado at L.A. Angels, joined in progress MLB  
Golf
12:30 a.m.* EPGA Tour: Wales Open GOLF  
Tennis
2 a.m. ATP Atlanta, ATP Kitzbuhel TENNIS  
10:30 a.m. ATP Atlanta TENNIS  
4 p.m. ATP Atlanta TENNIS  
Rodeo
7 p.m. PBR Last Cowboy Standing CBSSN  
Minor League baseball
7:05 p.m. Triple-A West, Sacramento at Tacoma
(listen live at wertacoma.com/broadcast)
   
Olympic coverage TV
2 a.m.-5 p.m. 3×3 basketball (Live); Fencing: Men’s individual foil and women’s individual sabre finals (Live); Beach volleyball: Qualifying round (Live); Rowing: Semifinals and qualifying heats; Men’s handball: Egypt vs. Denmark; Badminton: Qualifying round; Men’s handball: Spain vs. Norway; Women’s water polo: Australia vs. Netherlands; Men’s volleyball: Poland vs. Italy; Men’s basketball: Argentina vs. Slovenia NBCSN
3-8 a.m. Men’s gymnastics: Team final (Live) PEACOCK
4 a.m.-1 p.m. Tennis: Second round – Men’s singles, Women’s singles, Men’s and women’s doubles OLY
7:30 a.m.-2:30 p.m. Archery: Men’s team final; Table tennis: Mixed doubles final; Surfing: Report day 2; Cycling: Men’s mountain bike; Weightlifting: Women’s final; Shooting: Women’s and men’s skeet finals; Boxing: Elimination rounds; Taekwondo: Finals; Judo: Finals USA
9 a.m.-2 p.m. Canoe slalom: Men’s final; Women’s water polo: United States vs. China; Women’s 3×3 basketball: United States vs. China; Skateboarding: Women’s street final; Swimming: Qualifying heats; Beach volleyball: Women’s qualifying round 5
2:30-5 p.m. Triathlon: Women’s final (Live) USA
5-6:30 p.m. Diving: Men’s synchronized platform final; Gymnastics: Men’s team final 5
5-11 p.m. Women’s water polo: United States vs. China; Men’s volleyball: United States vs. Taiwan; Rugby: Qualifying round; Triathlon: Women’s final NBCSN
5-7:10 p.m. Beach volleyball: Women’s qualifying round (Live); Men’s water polo: United States vs. South Africa (Live) CNBC
5:30-6:05 p.m. Men’s rugby: Qualifying round 5
6:30-8:30 p.m. Swimming: Finals (Live) – Men’s 200m freestyle, Women’s 100m backstroke, Men’s 100m backstroke; Women’s 100m breaststroke; Triathlon: Women’s final 5
7-11 p.m. Tennis: Men’s singles – Second round, Women’s singles – Third round; Men’s and women’s doubles – Quarterfinals (Live) OLY
7:10-9 p.m. Rugby: Men’s qualifying round (Live); Fencing: Women’s team epee quarterfinals (Live) CNBC
8-9:30 p.m. Beach volleyball: Men’s qualifying round (Live); Archery: Individual elimination rounds USA
9:11 p.m. Softball: Bronze medal game (Live) CNBC
9:05-11 p.m. Women’s volleyball: United States vs. China 5
9:40-11 p.m. Women’s basketball: United States vs. Nigeria (Live) USA
11 p.m.-4 a.m. Beach volleyball: Women’s qualifying round (Live); Women’s basketball: United States vs. Nigeria; Rugby: Men’s quarterfinal (Live); 3×3 basketball NBCSN
11 p.m.-1:30 a.m. Diving: Women’s synchronized platform final (Live); Slalom canoeing: Women’s final (Live), 3×3 basketball CNBC
11 p.m.-7 a.m. Women’s basketball: United States vs. Nigeria (Live); Cycling: Women’s mountain bike (Live); Swimming: Qualifying heats (Live); 3×3 basketball: Quarterfinals (Live) USA
11 p.m.- 4 a.m. Tennis (Live): Men’s singles second round, Women’s singles third round, Men’s and women’s doubles quarterfinals OLY

TUESDAY

MLB baseball TV Radio
4 p.m. Toronto at Boston MLB  
7:10 p.m. Houston at Seattle ROOT 710
Tennis
2 a.m. ATP Atlanta, ATP Kitzbuhel TENNIS  
10:30 a.m. ATP Atlanta TENNIS  
4 p.m. ATP Atlanta TENNIS  
Rodeo
7 p.m. PBR Last Cowboy Standing CBSSN  
Copa do Brasil soccer
3 p.m. Criciuma EC vs. Fluminense FC FS2  
TBT basketball
4 p.m. Teams TBD ESPN  
6 p.m. Teams TBD ESPN  
Minor League baseball
7:05 p.m. High-A West, Eugene at Everett   1380
7:05 p.m. Triple-A West, Sacramento at Tacoma
(listen live at wertacoma.com/broadcast)
   
Olympic coverage TV
1-3 a.m. Women’s soccer: United States vs. Australia (Live) USA
3-8 a.m. Women’s gymnastics: Team final (Live) PEACOCK
4-6:30 a.m. Softball: Final (Live) NBCSN
4 a.m.-1 p.m. Tennis: Men’s singles second round, Women’s singles third round, Men’s and women’s doubles quarterfinals OLY
6:30 a.m.-5 p.m. Beach volleyball: Women’s qualifying round (Live); Women’s handball: France vs. Spain; Archery: Individual eliminations; Badminton: Qualifying rounds; Equestrian: Team dressage final; Fencing: Women’s team epee final; Softball: Final; Table tennis: Elimination rounds; Surfing: Semifinals; Women’s volleyball: United States vs. China NBCSN
7-9 a.m. Women’s soccer: United States vs. Australia USA
9 a.m.-2 p.m. Slalom canoeing: Women’s final; Beach volleyball: Women’s qualifying round; Cycling: Women’s mountain bike; 3×3 basketball: Quarterfinal; Swimming: Qualifying heats; Diving: Women’s synchronized platform final 5
9-11 a.m. Women’s soccer: Canada vs. Great Britain USA
11 a.m.-3 p.m. Rugby: Men’s quarterfinal; Weightlifting: Women’s finals; Judo: Finals; Taekwondo: Finals; Boxing: Elimination rounds; Women’s basketball: United States vs. Nigeria USA
3-5 p.m. Women’s soccer: United States vs. Australia USA
5-9 p.m. Gymnastics: Women’s team final; Swimming: Finals (Live) – Women’s 200m freestyle, Men’s 200m butterfly, Women’s 200m individual medley, Women’s 1500m freestyle; Men’s 4x200m freestyle relay 5
5-11 p.m. Women’s basketball: United States vs. Nigeria; Softball: Final; Women’s soccer: United States vs. Australia; Women’s volleyball: United States vs. China NBCSN
5-11 p.m. Rowing: Finals and semifinals (Live); Cycling: Women’s time trial (Live); Beach volleyball: Women’s qualifying round; Cycling: Men’s time trial (Live) CNBC
5-11 p.m. Beach volleyball: Men’s qualifying round (Live); Table tennis: Women’s quarterfinal (Live); Men’s volleyball: United States vs. Tunisia (Live); Rugby: Men’s semifinals; Archery: Individual eliminations; Slalom canoeing: Qualifying (Live) USA
6-6:35 p.m. Slalom canoeing: Qualifying (Live) 5
7-11 p.m. Tennis (Live): Men’s singles third round, Women’s singles and doubles quarterfinals, Men’s doubles semifinals, Mixed doubles first round OLY
9:35-11 p.m. Cycling: Women’s team trial; Women’s water polo: United States vs. Hungary (Live) 5
9:40-11 p.m. Men’s basketball: United States vs. Iran (Live) PEACOCK
11 p.m.-1 a.m. Women’s volleyball: United States vs. China; Beach volleyball: Women’s qualifying round NBCSN
11 p.m.-2 a.m. Cycling: Men’s individual time trial (Live) CNBC
11 p.m.-9 a.m. Diving: Men’s synchronized springboard final; Slalom canoeing: Qualifying (Live); 3×3 basketball: Women’s semifinal (Live); Rugby: Men’s bronze medal and final (Live); 3×3 basketball: Men’s semifinal; Swimming: Qualifying heats (Live); 3×3 basketball: Finals (Live); Volleyball: Brazil vs. Taiwan (Live); Surfing: Finals; Slalom canoeing: Men’s qualifying USA
11 p.m.-4 a.m. Tennis (Live): Men’s singles third round, Women’s singles and doubles quarterfinals, Men’s doubles semifinals, Mixed doubles first round OLY

WEDNESDAY

MLB baseball TV Radio
10 a.m. St. Louis at Cleveland MLB  
12:40 p.m. Houston at Seattle ROOT 710
1 p.m. Oakland at San Diego MLB  
4 p.m. N.Y. Yankees at Tampa Bay ESPN  
7 p.m. L.A. Dodgers at San Francisco, joined in progress MLB  
Tennis
2 a.m. ATP Kitzbuhel TENNIS  
10:30 a.m. ATP Atlanta TENNIS  
4 p.m. ATP Atlanta TENNIS  
Horse racing
10 a.m. NYRA Saratoga Live FS2  
TBT basketball
4 p.m. Teams TBD ESPN2  
6 p.m. Teams TBD ESPN2  
Minor League baseball
5:05 p.m. High-A West, Eugene at Everett (DH)   1380
Olympic coverage TV
1-3:30 a.m. Men’s soccer: Germany vs. Ivory Coast (Live); Men’s soccer: Romania vs. New Zealand (Live) NBCSN
3-8 a.m. Men’s gymnastics: All around (Live) PEACOCK
3:30-4:30 a.m. Slalom canoeing: Women’s qualifying NBCSN
4 a.m.-1 p.m. Tennis: Men’s singles third round, Women’s singles and doubles quarterfinals, Men’s doubles semifinals, Mixed doubles first round OLY
4:30-6:30 a.m. Men’s soccer: France vs. Japan (Live) NBCSN
6:30-8:30 a.m. Men’s soccer: Spain vs. Argentina NBCSN
8:30-10:10 a.m. Men’s basketball: Australia vs. Italy NBCSN
9 a.m.-2 p.m. Rowing: Finals; Cycling: Individual time trials; Beach volleyball: Men’s qualifying round; Swimming: Qualifying heats 5
9 a.m.-5 p.m. Archery: Individual eliminations; Table tennis: Men’s and women’s quarterfinals and semifinal; Rowing: Finals; Fencing: Men’s team sabre finals; Judo: Finals; Weightlifting: Men’s final; Boxing: Elimination rounds; 3×3 basketball: Finals; Men’s volleyball: United States vs. Tunisia; Women’s water polo: United States vs. Hungary USA
10:30 a.m.-5 p.m. Men’s handball: France vs. Germany; Badminton: Mixed doubles quarterfinals; Equestrian: Dressage individual final; Women’s water polo: China vs. Japan; Rugby: Men’s bronze medal and final NBCSN
Noon-2 p.m. Men’s basketball: United States vs. Iran 5
3:30 p.m.-Midnight Golf: Men’s first round (Live) GOLF
5-9 p.m. Gymnastics: Men’s individual all-around; Diving: Men’s synchronized springboard final; Swimming: Finals (Live) – Men’s 800m freestyle, Men’s 200m breaststroke, Women’s 200m butterfly, Men’s 100m freestyle, Women’s 4x200m freestyle relay 5
5-11 p.m. 3×3 basketball: Finals; Men’s volleyball: United States vs. Tunisia; Women’s water polo: United States vs. Hungary; Men’s basketball: United States vs. Iran; Rugby: Men’s bronze medal and final NBCSN
5-11 p.m. Rowing: Finals (Live); Cycling: BMX racing quarterfinals (Live); Fencing: Women’s team foil quarterfinals; Archery: Individual eliminations; Fencing: Women’s team foil semifinals (Live) CNBC
5-11 p.m. Beach volleyball: Qualifying round (Live); Rugby: Qualifying round (Live); Table tennis: Women’s semifinal (Live); Men’s water polo: United States vs. Italy (Live) USA
6-6:35 p.m. Table tennis: Women’s semifinal 5
9-11 p.m. Tennis (Live): Men’s singles and mixed doubles quarterfinals, Women’s singles and doubles semifinals OLY
9:35-11 p.m. 3×3 basketball: Finals; Beach volleyball: Men’s qualifying round; BMX Racing: Quarterfinals 5
11 p.m.-5:10 a.m. Rugby: Men’s bronze medal and final; Soccer: Men’s qualifying round; Men’s beach volleyball; Badminton: Elimination round; Fencing: Women’s team foil bronze mdeal and final (Live) NBCSN
11 p.m.-2 a.m. Fencing: Women’s team foil semifinal (Live); Table tennis: Men’s semifinals (Live); Men’s water polo: Croatia vs. Montenegro CNBC
11 p.m.-9:30 a.m. Men’s water polo: United States vs. Italy (Live); Slalom canoeing: Women’s final (Live); Rugby: Women’s qualifying round (Live); Swimming: Qualifying heats (Live); Archery: Individual eliminations; Women’s volleyball: United States vs. Turkey (Live); Beach volleyball: Qualifying round USA
11 p.m.-4 a.m. Tennis (Live): men’s singles and mixed doubles quarterfinals, Women’s singles and doubles semifinals OLY

THURSDAY

MLB baseball TV Radio
9 a.m. Atlanta at N.Y. Mets MLB  
12:30 p.m. L.A. Dodgers at San Francisco MLB  
4 p.m. Toronto at Boston MLB  
7 p.m. Colorado at San Diego MLB  
NBA basketball
5 p.m. NBA Draft: Round 1 4, ESPN  
8 p.m. NBA Draft: Round 2 ESPN  
Golf
6 a.m. LPGA/EPGA Tour: World Invitational GOLF  
Tennis
2 a.m. ATP Kitzbuhel TENNIS  
10:30 a.m. ATP Atlanta TENNIS  
4 p.m. ATP Atlanta TENNIS  
Horse racing
10 a.m. NYRA Saratoga Live FS2  
NRL rugby
2:30 a.m. Parramatta at Sydney FS2  
Copa do Brasil soccer
4 p.m. CR Flamengo vs. ABC FC FS2  
CONCACAF Gold Cup soccer
4:30 p.m. Semifinal, Teams TBD FS1  
7 p.m. Semifinal, Teams TBD FS1  
Minor League baseball
7 p.m. High-A West, Tri-City at Hillsboro ROOT  
7:05 p.m. High-A West, Eugene at Everett   1380
7:05 p.m. Triple-A West, Tacoma at Las Vegas
(listen live at wertacoma.com/broadcast)
   
Olympic coverage TV
3-8 a.m. Women’s gymnastics: All-around (Live) PEACOCK
4 a.m.-1 p.m. Tennis: Men’s singles and mixed doubles quarterfinals, Women’s singles and doubles semifinals OLY
5:10-7 a.m. Men’s basketball: Spain vs. Argentina (Live NBCSN
7 a.m.-5 p.m. Table tennis: Women’s singles final; Women’s handball: Montenegro vs. Norway; Badminton: Elimination rounds; Archery: Individual eliminations; Women’s handball: Sweden vs. France; Rowing: Finals; Women’s volleyball: China vs. Taiwan; Rugby: Women’s qualifying round NBCSN
8:30 a.m.-2 p.m. Golf: Men’s first round GOLF
9 a.m.-2 p.m. Rowing: Finals; Men’s water polo: United States vs. Italy; BMX racing: Quarterfinals; Slalom canoeing: Women’s final; Women’s volleyball: United States vs. Turkey; Swimming: Qualifying heats 5
9:30 a.m.-3 p.m. Table tennis: Men’s semifinals; Fencing: Women’s team foil final; Shooting: Women’s trap final; Judo: Finals; Boxing: Elimination rounds; Slalom canoeing: Women’s final USA
3-5 p.m. Men’s basketball: Spain vs. Argentina USA
3:30-Midnight Golf: Men’s second round (Live) GOLF
5-8:30 p.m. Gymnastics: Women’s all-around; Swimming: Finals (Live) – Women’s 200m breaststroke, Men’s 200m backstroke, Women’s 100m freestyle, Men’s 200m individual medley; Gymnastics: Women’s all-around; Swimming: Women’s 200m backstroke semifinals; Track and field: Qualifying rounds (Live): Women’s 800m, Men’s 400m hurdles, Women’s 100m 5
5-11 p.m. Men’s water polo: United States vs. Italy; Women’s volleyball: United States vs. Turkey; Beach volleyball: Men’s qualifying round; Women’s handball: Montenegro vs. Norway; Rugby: Women’s qualifying round NBCSN
5-11 p.m. Men’s volleyball: United States vs. Brazil (Live); Beach volleyball: Women’s qualifying round (Live); Rowing: Finals (live); Women’s rugby: United States vs. Australia (Live); Cycling: BMX racing finals (Live); Men’s volleyball: United States vs. Brazil (Live); Badminton: Women’s singles quarterfinal; Gymnastics: Women’s trampoline final (Live) CNBC
5-9:30 p.m. Track and field: Qualifying rounds (Live); Rugby: Women’s qualifying round; Archery: Women’s elimination round USA
5:30-6:05 p.m. Rugby: Women’s qualifying round 5
8-11 p.m. Tennis (Live): Men’s singles and mixed doubles semifinals, Men’s doubles final OLY
9:05-11 p.m. Track and field: Qualifying rounds; Cycling: BMX racing finals 5
9:40-11 p.m. Women’s basketball: United States vs. Japan (Live) USA
11 p.m.-11 a.m. Bseball: United States vs. Israel; Men’s handball: France vs. Spain; Women’s soccer: Quarterfinal NBCSN
11p.m.-1 a.m. Women’s volleyball: China vs. Taiwan (Live) NBCSN
11 p.m.-1 a.m. Gymnastics: Women’s trampoline final (Live); Women’s water polo: United States vs. Taiwan (Live); Archery: Women’s individual final (Live) CNBC
11 p.m.-11 a.m. Women’s basketball: United States vs. Japan (Live); Diving: Women’s springboard qualifying (Live); Table tennis: Men’s singles final; Women’s rugby: Quarterfinals; Men’s volleyball: United States vs. Brazil USA
11 p.m.-4 a.m. Tennis (Live): Men’s doubles final, Men’s doubles bronze medal; Men’s singles semifinals, Mixed dobules semifinals OLY

FRIDAY

MLB baseball TV Radio
4 p.m. Boston at Tampa Bay MLB  
5:05 p.m. Seattle at Texas ROOT 710
MLS soccer
5 p.m. Atlanta at Orlando ESPN  
7 p.m. Portland at L.A. Galaxy ESPN  
Golf
6 a.m. LPGA/EPGA Tour: World Invitational GOLF  
Tennis
3:30 a.m. ATP Kitzbuhel TENNIS  
7 a.m. ATP Atlanta, ATP Kitzbuhel TENNIS  
5 p.m. ATP Atlanta TENNIS  
Auto racing
2:25 a.m. Formula One: Hungarian Grand Prix practice ESPN2  
5:55 a.m. Formula One: Hungarian Grand Prix practice ESPNU  
Horse racing
10 a.m. NYRA Saratoga Live FS2  
Athletes Unlimited lacrosse
2 p.m. Team Gold vs. Team Orange CBSSN  
5 p.m. Team Purple vs. Team Blue FS1  
Canadian Premier League soccer
6:30 p.m. Cavalry FC at Pacific FC FS2  
AFL Australian rules football
8:30 p.m. Teams TBA FS2  
10 p.m. Gold Coast at Brisbane FS1  
Minor League baseball
7:05 p.m. High-A West, Eugene at Everett   1380
7:05 p.m. Triple-A West, Tacoma at Las Vegas
(listen live at wertacoma.com/broadcast)
   
Olympic coverage TV
1-3 a.m. Women’s soccer: Quarterfinal (Live) NBCSN
1:30-3 a.m. Women’s rugby: Quarterfinals (Live) USA
3-5 a.m. Women’s soccer: Quarterfinal (Live) NBCSN
3-5:45 a.m. Swimming: Qualifying heats (Live) USA
3-8 a.m. Track and field (Live): Women’s 500m round one, Women’s triple jump qualifying round, Women’s shot put qualifying round, Mixed 4x400m relay round one, Men’s 10,000m final PEACOCK
4 a.m.-Noon Tennis: Men’s doubles final, Men’s doubles bronze medal, Men’s singles semifinals, Mixed doubles semifinals OLY
5-6 a.m. Women’s soccer: Quarterfinal (Live) NBCSN
6-7 a.m. Beach volleyball: Men’s qualifying round (Live) NBCSN
7-7:30 a.m. Men’s volleyball: France vs. Taiwan NBCSN
8:30 a.m.-2 p.m. Golf: Men’s second round GOLF
9 a.m.-2 p.m. Rowing: Men’s and women’s finals; Women’s water polo: United States vs. Taiwan; Cycling: BMX racing finals; Diving: Women’s springboard qualifying; Beach volleyball: Women’s qualifying round; Swimming: Qualifying heats 5
11 a.m.-11 p.m. Badminton: Mixed doubles final; Equestrian: Eventing, Dressage; Women’s basketball: United States vs. Japan; Women’ soccer: Quarterfinal; Beach volleyball: Women’s qualifying round; Women’s water polo: United States vs. Taiwan; Women’s rugby: Semifinals NBCSN
11 a.m.-11 p.m. Canoeing: Men’s slalom final; Archery: Women’s individual final, Men’s individual round of 16; Judo: Finals; Boxing: Quarterfinals; Table tennis: Men’s singles final; Cycling: BMX freestyle qualifying (Live); Beach volleyball: Men’s qualifying round USA
3:3-5 p.m. Triathlon: Mixed relay (Live) USA
3:30 p.m.-Midnight Golf: Men’s third round (Live) GOLF
5-8:30 p.m. Track and field: Women’s 400m hurdles round one (Live); Beach volleyball: Women’s qualifying round (Live); Track and field: Mixed 3x300m relay semifinals; Swimming: Finals (Live) – Men’s 100m butterfly, Women’s 200m backstroke, Women’s 800m freestyle, Mixed 3×100 medley; Track and field: Qualifying rounds – Men’s 800m round one, Women’s 100m hurdles round one, Men’s 100m preliminaries 5
5-11 p.m. Beach volleyball: Women’s qualifying round (Live); Cycling: Women’s BMX freestyle qualifying (Live); Women’s volleyball: United States vs. Taiwan (Live); Rugby: Women’s semifinals; Fencing: Women’s team sabre semifinals (Live); Gymnastics: Men’s trampoline final (Live) CNBC
5-8 p.m. Track and field: Qualifying rounds (Live) – Women’s 400m hurdles, Men’s 800m, Women’s 100m hurdles USA
5:30-6:05 p.m. Archery: Men’s individual round of 16 5
8-11 p.m. Tennis (Live): Women’s singles final, Men’s singles bronze medal, Women’s singles bronze medal, Women’s doubles bronze medal, Mixed doubles bronze medal OLY
9:05-11 p.m. Triathlon: Mixed relay; Cycling: BMX freestyle qualifying 5
10-11 p.m. Men’s water polo: United States vs. Hungary (Live) USA
11 p.m.-1 a.m. Men’s volleyball: United States vs. Brazil NBCSN
11 p.m.-1 a.m. Gymnastics: Men’s trampoline final (Live); Shooting: Mixed trap final; Archery: Men’s individual final (Live) CNBC
11 p.m.-1:30 a.m. Diving: Women’s spring board semifinal (Live); Women’s handball: Taiwan vs. France USA
11 p.m.-4 a.m. Tennis (Live): Women’s singles final, Women’s singles bronze medal, Men’s singles bronze medal, Women’s doubles bronze medal, Mixed doubles bronze medal OLY

SATURDAY

MLB baseball TV Radio
Noon Kansas City at Toronto MLB  
1 p.m. Oakland at L.A. Angels FS1  
4 p.m. Minnesota at St. Louis FS1  
4:05 p.m. Seattle at Texas ROOT 710
7 p.m. Colorado at San Diego, joined in progress MLB  
MLS soccer
2 p.m. San Jose at Seattle JOETV 950
NWSL soccer
7 p.m. Louisville at OL Reign TWITCH streaming  
Golf
6:30 a.m. LPGA/EPGA Tour: World Invitational GOLF  
Tennis
7:15 a.m. ATP Kitzbuhel TENNIS  
Noon ATP Atlanta TENNIS  
4 p.m. ATP Atlanta TENNIS  
Auto racing
2:55 a.m. Formula One: Hungarian Grand Prix practice ESPN2  
5:55 a.m. Formula One: Hungarian Grand Prix qualifying ESPN2  
7 a.m. 24 Hours of Spa, Part 1 CBSSN  
Noon 24 Hours of Spa, Part 2 CBSSN  
Mixed martial arts
3 p.m. UFC Fight Night Prelims: Undercard bouts ESPN  
6 p.m. UFC Fight Night: Uriah Hall vs. Sean Strickland ESPN  
Boxing
5 p.m. PBC Fight Night 13  
7 p.m. PBC Fight Night FS1  
Horse racing
10 a.m. NYRA Saratoga Live FS2  
Rodeo
5 p.m. PBR Tulsa Classic CBSSN  
AFL Australian rules football
2:30 a.m. Hawthorn at Adelaide FS1  
2:30 a.m. Penrith at Melbourne FS2  
8 p.m. Teams TBA FS2  
Midnight Teams TBA FS2  
Athletes Unlimited lacrosse
9 a.m. Team Orange vs. Team Blue FS1  
TBT basketball
9 a.m. Teams TBD ESPN  
11 a.m. Teams TBD ESPN  
4 p.m. Teams TBD ESPN2  
6 p.m. Teams TBD ESPN2  
Big3 basketball
Noon Week 4 7  
Canadian Premier League soccer
6 p.m. Valour FC at FC Edmonton FS2  
Minor League baseball
9 a.m. Appalachian League All-Star Game MLB  
7:05 p.m. High-A West, Eugene at Everett   1380
7:05 p.m. Triple-A West, Tacoma at Las Vegas
(listen live at wertacoma.com/broadcast)
   
Olympic coverage TV
1-3 a.m. Men’s Soccer – Quarterfinal (LIVE) NBCSN
1:30-2:30 a.m. Women’s Rugby – Final and Bronze Medal (LIVE) USA
2:30-4 a.m. Men’s Soccer – Quarterfinal (LIVE) USA
3-6 a.m. Baseball – U.S. vs. Korea (LIVE) NBCSN
3-8 a.m. Track & Field (LIVE) Men’s Long Jump Qualifying Round Women’s 100m Semifinals Men’s 100m Round 1 Men’s Discus Throw Final Women’s 800m Semifinals Mixed 4x400m Relay Final Women’s 100m Final Men’s Basketball – U.S. vs. TBD (LIVE) PEACOCK
4-6 a.m. Men’s Soccer – Quarterfinal (LIVE) USA
4 a.m.-Noon Tennis Women’s Singles Final Women’s Singles Bronze Medal Men’s Singles Bronze Medal Women’s Doubles Bronze Medal Mixed Doubles Bronze Medal OLY
5 a.m.-3 p.m. Archery – Men’s Final Men’s Water Polo – U.S. vs. Hungary Rugby – Women’s Final Cycling – BMX Freestyle Qualifying Gymnastics – Men’s Trampoline Final Tennis – Women’s Singles Final Beach Volleyball – Women’s Qualifying Round Golf – Men’s Third Round Report Diving – Women’s Springboard Semifinal 5
6 a.m.-Noon Badminton – Men’s Doubles Final (LIVE) Women’s Handball – Norway vs. Netherlands Fencing – Women’s Team Sabre Final Beach Volleyball – Lucky Loser Equestrian – Eventing, Dressage NBCSN
6-7:30 a.m. Women’s Volleyball – China vs. Italy (LIVE) USA
7:30 a.m.-11 p.m. Men’s Basketball – Australia vs. Germany Women’s Volleyball – Serbia vs. Brazil Women’s Rugby – Final and Bronze Medal Judo – Team Final Boxing – Semifinals Weightlifting – Finals Men’s Water Polo – U.S. vs. Hungary Men’s Soccer – Quarterfinal Men’s Water Polo – Croatia vs. Serbia Fencing – Men’s Team Foil, Quarterfinal Women’s Basketball – Canada vs. Spain Fencing – Men’s Team Foil, Semifinal (LIVE) USA
8:30 a.m.-Noon Golf: Men’s third round GOLF
11 a.m.-1 p.m. Women’s Volleyball – U.S. vs. Taiwan 5
Noon-6:45 p.m. Badminton – Women’s Semifinal Archery – Men’s Individual Final Beach Volleyball – Qualifying Round & Lucky Loser Tennis – Women’s Final Men’s Soccer – Quarterfinal NBCSN
1-3 p.m. Men’s Basketball – U.S. vs. Czech Republic 5
3-9 a.m. Morning coverage (Live) CBUT
9 a.m.-3 p.m. Tokyo Today updates and recaps CBUT
3:30 p.m.-Midnight Men’s final round (Live) GOLF
3:30-9 p.m. Primetime coverage (Live) CBUT
5-8:30 p.m. Beach Volleyball – Women’s Elimination Round (LIVE) Track & Field – Qualifying Rounds Swimming – Finals (LIVE) Men’s and Women’s 50m Freestyle Men’s 1500m Freestyle Men’s and Women’s 4x100m Medleys Track & Field – Finals Mixed 4×400 Relay Final Women’s 100m Final 5
5-11 p.m. Women’s rugby: Final; Archery: Men’s individual final; Cycling: BMX freestyle finals (Live); Wrestling: Qualifying round (Live); Badminton: Men’s singles semifinal (Live); Beach volleyball: Elimination round (Live) CNBC
5:10-7:45 p.m. Track & Field – Finals and Qualifying Round (LIVE) Women’s Shotput Final Men’s 400m Qualifying Round Women’s Steeplechase Qualifying Round USA
5:30-6:05 p.m. Fencing – Men’s Team Foil, Quarterfinal 5
6:45-8:45 p.m. Women’s Volleyball – U.S. vs. Taiwan NBCSN
8-11 p.m. Tennis (LIVE) Men’s Singles Final Women’s Doubles Final Mixed Doubles Final OLY
8:45-9:45 p.m. Men’s Water Polo – U.S. vs. Hungary NBCSN
9-11 p.m. Beach Volleyball – Men’s Elimination Round (LIVE) Cycling – BMX Freestyle Finals Men’s Swimming 1500m Freestyle Final 5
9 p.m.-3 a.m. Overnight coverage (Live CBUT
9:45-10:45 p.m. Women’s Rugby – Bronze Medal & Final NBCSN
10:45 p.m.-12:30 a.m. Men’s Basketball – U.S. vs. Czech Republic NBCSN
11 p.m.-2 a.m. Badminton – Men’s Singles Semifinal Men’s Handball – Norway vs. France (LIVE) CNBC
11 p.m.-11 a.m. Diving – Women’s Springboard Final (LIVE) Men’s Volleyball – Brazil vs. France Beach Volleyball – Elimination Round Men’s Handball – Denmark vs. Sweden (LIVE) Women’s Water Polo – Hungary vs. China Women’s Water Polo – Netherlands vs. Canada USA
11 p.m.-4 a.m. Tennis (LIVE) Men’s Singles Final Women’s Doubles Final Mixed Doubles Final OLY

SUNDAY, Aug. 1

MLB baseball TV Radio
11 a.m. Cleveland at Chicago White Sox TBS  
11:35 a.m. Seattle at Texas ROOT 710
2 p.m. Oakland at L.A. Angels, joined in progress MLB  
4 p.m. Boston at Tampa Bay ESPN 710
Golf
5:30 a.m. LPGA/EPGA Tour: World Invitational GOLF  
Tennis
2 p.m. ATP Atlanta TENNIS  
Auto racing
4 a.m. 24 Hours of Spa, Part 3 CBSSN  
5:55 a.m. Formula One: Hungarian Grand Prix ESPN2  
1 p.m. NHRA Winternationals 13  
Horse racing
10 a.m. NYRA Saratoga Live FS2  
12:30 p.m. NYRA Saratoga Live FS1  
CrossFit
11 a.m. CrossFit Games 7  
Athletes Unlimited lacrosse
8 a.m. Team Blue vs. Team Gold FS1  
10:30 a.m. Team Orange vs. Team Purple FS1  
TBT basketball
9 a.m. Semifinal, Teams TBD ESPN  
11:30 a.m. Semifinal, Teams TBD ESPN  
Major League rugby
1 p.m. Championship, Teams TBD 7  
Liga MX soccer
4 p.m. Cruz Azul at Santos Laguna FS2  
CONCACAF Gold Cup soccer
6 p.m. Final, Teams TBD FS1  
Minor League baseball
4:05 p.m. High-A West, Eugene at Everett   1380
7:05 p.m. Triple-A West, Tacoma at Las Vegas
(listen live at wertacoma.com/broadcast)
   
Olympic coverage TV
12:30-11 a.m. Men’s Soccer – Quarterfinal Field Hockey – Men’s Quarterfinal Weightlifting – Women’s Final (LIVE) Fencing – Men’s Team Foil Final (LIVE) Badminton – Women’s Singles Final (LIVE) Table Tennis – Elimination Round Badminton – Men’s Singles Semifinal NBCSN
1-8 a.m. Gymnastics Event Finals (LIVE) Men’s Floor Exercise Women’s Vault Men’s Pommel Horse Women’s Uneven Bars Track & Field (LIVE) Men’s High Jump Final Men’s 100m Semifinals Women’s 100m Hurdles Semifinals Women’s Triple Jump Final Men’s 800m Semifinals Men’s 400m Hurdles Semifinals Men’s 100m Final PEACOCK
1:20-3:10 a.m. Men’s Basketball – Spain vs. Slovenia (LIVE) USA
3-9 a.m. Morning coverage (Live) CBUT
4 a.m.-Noon Tennis Men’s Singles Final Women’s Doubles Final Mixed Doubles Final OLY
5:45-7:45 a.m. Men’s Volleyball – U.S. vs. Argentina (LIVE) 5
7:45 a.m.-3 p.m. Fencing – Men’s Team Foil Final Equestrian – Eventing, Cross Country Tennis – Men’s Singles Final Beach Volleyball – Men’s Elimination Round Golf – Men’s Final Round Beach Volleyball – Women’s Elimination Round Cycling – BMX Freestyle Finals Gymnastics – Men’s Floor & Pommel Horse Finals 5
8:30-a.m.-noon Golf – Men’s Final Round GOLF
9 a.m.-3 p.m. Tokyo Today updates and recaps (Live) CBUT
11 a.m.-11 p.m. Equestrian – Eventing, Cross Country Golf – Men’s Final Round Men’s Handball – Denmark vs. Sweden Badminton – Women’s Singles Final NBCSN
11 a.m.-11 p.m. Men’s Handball – Germany vs. Brazil Wrestling – Semifinals Boxing – Semifinals Weightlifting – Women’s Final Tennis – Men’s Singles Final Canoeing – Spring Qualifying (LIVE) USA
2-5 p.m. Golf – Men’s Final Round GOLF
3-5 p.m. Men’s Volleyball – U.S. vs. Argentina NBCSN
4-8:30 p.m. Diving – Women’s Springboard Final Track & Field – Semifinals Men’s 100m Women’s 100m Hurdles Beach Volleyball – Women’s Elimination Round (LIVE) 5
4-7 p.m. Wrestling Qualifying Rounds & Semifinals Greco Roman 60kg and 130 kg Women’s Freestyle 76 kg OLY
4-9 p.m. Primetime coverage (Live) CBUT
5-11 p.m. Fencing – Men’s Team Foil Final Beach Volleyball – Men’s Elimination Round (LIVE) Men’s Water Polo – Hungary vs. Italy Field Hockey – Women’s Quarterfinal (LIVE) Badminton – Women’s Doubles Bronze Medal & Final (LIVE) CNBC
5-7:55 p.m. Track & Field – Finals and Qualifying Rounds (LIVE) Women’s 100m Hurdles Final Men’s Long Jump Final Women’s 1500m Round One Women’s 200m Round One USA
6-6:30 p.m. Gymnastics – Women’s Vault Final 5
5:30-6:05 p.m. Canoeing – Spring Qualifying (LIVE) 5
6:30-8 p.m. Track & Field – Semifinals and Finals Men’s 100m Final Women’s 100m Hurdle Final Men’s Long Jump Final Men’s 800m Semifinal Men’s 400m Semifinal Women’s 200m Round One 5
7-9:30 p.m. Wrestling Qualifying Rounds & Semifinals (LIVE) Greco Roman 60kg, 77 kg, 97 kg, and 130 kg Women’s Freestyle 68kg and 76 kg OLY
7:30-8:40 p.m. Men’s Water Polo – U.S. vs. Greece (LIVE) CNBC
8-8:30 p.m. Gymnastics – Women’s Uneven Bars Final 5
9 p.m.-3 a.m. Overnight coverage (Live) CBUT
9:05-11 a.m. Women’s Volleyball – U.S. vs. Italy 5
9:40-11:30 p.m. Women’s Basketball – U.S. vs. France (LIVE) USA
11 p.m. (Sun.)-11 p.m. (Mon.) Equestrian – Eventing, Cross Country Beach Volleyball – Elimination Rounds (LIVE) Fencing – Men’s Team Foil Final Volleyball – Women, China vs. Turkey Weightlifting – Women’s Final (LIVE) Badminton – Men’ Singles Final (LIVE) Soccer – Women’s Semifinal Badminton – Women’s Doubles Final Equestrian – Eventing, Jumping Finals Field Hockey – Women’s Quarterfinal Handball – Women, Netherlands vs. Montenegro  
11 p.m.-2 a.m. Diving – Men’s Springboard Qualifying (LIVE) Field Hockey – Women’s Quarterfinal CNBC