Mount Si and Union of Vancouver are tied for No. 1 in Class 4A. Eastside Catholic and O'Dea will decide who is No. 1 in Class 3A this week.

Share story

Class 4A Top 10

T1. Mount Si Wildcats (5-0)

Beat Eastlake 21-7

Next: at Issaquah

T1. Union Titans (5-0)

Beat Puyallup 38-31.

Next: at Skyview

3. Lake Stevens Vikings (5-0)

Beat Kamiak 58-0.

Next: Glacier Peak

4. Enumclaw Hornets (5-0)

Beat Kennedy Catholic 57-48.

Next: Kentwood

5. Puyallup Vikings (4-1)

Lost to Union 38-31.

Next: Olympia

6. Graham-Kapowsin Eagles (4-1)

Beat Olympia 35-0.

Next: South Kitsap

T7. Bothell Cougars (4-1)

Beat Skyline 34-30.

Next: at Woodinville

T7. Woodinville Falcons (4-1)

Beat Redmond 46-7.

Next: Bothell

9. Lewis and Clark Tigers (5-0)

Beat Rogers 42-10.

Next: North Central

10. Hanford Falcons (4-1)

Beat Chiawana 34-21.

Next: at Sunnyside

 

Class 3A Top 10

1. Eastside Catholic Crusaders (4-1)

Beat Garfield 50-7.

Next: at O’Dea

2. O’Dea Fighting Irish (5-0)

Beat Seattle Prep 49-20.

Next: Eastside Catholic

3. Bellevue Wolverines (5-0)

Beat Lake Washington 7-0.

Next: Interlake

4. Lincoln Abes (4-1)

Beat Spanaway Lake 53-14.

Next: at Stadium

5. Bethel Braves (4-1)

Beat Mount Tahoma 48-19.

Next: Lakes

6. Oak Harbor Wildcats (5-0)

Beat Ferndale 28-13.

Next: at Arlington

7. Mount Spokane Wildcats (4-1)

Beat Gonzaga Prep 13-0.

Next: Mead

8. Mercer Island Islanders (5-0)

Beat Interlake 44-14.

Next: Juanita

9. Hermiston Bulldogs (4-1)

Beat Walla Walla 42-7. (Joined WIAA this season)

Next: Southridge

10. Peninsula Seahawks (4-1)

Beat Timberline 28-27.

Next: Central Kitsap

 

Class 2A Top 10

1. Hockinson Hawks (5-0)

Beat Woodland 42-27.

Next: Mark Morris

2. Tumwater Thunderbirds (5-0)

Beat Rochester 63-0.

Next: at Aberdeen

3. Lynden Lions (5-0)

Beat Lakewood 31-14.

Next: Burlington-Edison

4. Liberty Patriots (4-1)

Beat Juanita 28-14.

Next: Lake Washington

5. Steilacoom Sentinels (5-0)

Beat Highline 64-14.

Next: Evergreen

6. Prosser Mustangs (5-0)

Beat Grandview 49-0.

Next: at Ellensburg

7. Cheney Blackhawks (5-0)

Beat Cascade 20-0.

Next: East Valley-Spokane

8. West Valley-Spokane Eagles (4-1)

Beat Clarkston 23-14.

Next: Lakeland, Idaho

9. North Kitsap Vikings (4-1)

Beat Clover Park 35-0

Next: Kingston

10. Archbishop Murphy Wildcats (2-2)

Idle

Next: Lakewood