Ellie Marks (two goals) and Clara Erickson (two assists) lead the Pumas past the Bears on Wednesday.

Share story

Volleyball:

Emerald Ridge 3, South Kitsap 1
Ella Litterell notched a double-double (17 kills, 13 digs) and Jadyn Mullen tallied 42 assists and 11 digs to lead the Jaguars past South Kitsap on Wednesday. Sydney Neuman added 12 kills and three blocks as well.

Bothell 3, Eastlake 1
Lizzy Shrum recorded 31 assists while Camille Gilmore had 14 kills, 13 digs, and four service aces to pave the way for Bothell over Eastlake. Noelle Sirmon also totaled 15 assists and 23 digs in the win.

Bellarmine Prep 3, Rogers 1
Claire McCarthy had quite a performance for Bellarmine Prep, recording 32 assists, 16 digs, and four service aces. Abby Woolery had 27 digs and a pair of aces while McKenzie Schwan had a double-double (16 kills, 12 digs).

For full results, click here.

Girls Soccer:

University Prep 3, Bear Creek 0
Ellie Marks found the back of the net twice off of a pair of assists from Clara Erickson to score on offense while goalkeepers Julia Beitel and Talia Randle combined for the shutout for the Pumas.

For full results, click here.

Boys Tennis:

Decatur (D) 3, Auburn (A) 2
Singles: Bryan Thornquist (A) beat Ethan Day (D) 6-0, 6-0; Troy Presuhn (S) beat Eunil Kim (D) 6-2, 6-0. Doubles: Kim/Buchan (D) beat Glenn/Ruffin (A) 6-0, 6-3; Buchan/Ray (D) beat Yorke/Perez (A) 7-5, 6-2; Cho/Bakan (D) beat Callero/Jones (A) 6-4, 6-4.

Thomas Jefferson (TJ) 5, Auburn Mountainview (AM) 0
Singles: Kyle Mann (TJ) beat Juan Hayes-Gonzalez (AM) 6-0, 6-1; Austin Kim (TJ) beat Daniel Maijo (AM) 6-0, 6-1. Doubles: Lim/Arnold (TJ) beat Weeldreyer/Harris (AM) 6-7 (4), 6-1, 1-0 (5); Argyle/Poore (TJ) beat Portmann/Hall (AM) 6-1, 6-3; Byquist/Park (TJ) beat Piesch/Stromberg (AM) 6-3, 6-1.

Puyallup (P) 4,  Emerald Ridge (ER)
Singles: Kieran Zylstra (P) beat Preston Kim (ER) 7-6 (1), 6-1; Brendan Tran (P) beat Jeremy Kwon (ER) 6-0, 6-2. Doubles: Banken/Cassens (ER) beat Near/Flury (P) 6-0, 2-6, 6-2; Schenk/Williams (P) beat Miller/Yi (ER) 6-0, 6-1; McDonald/Lowney (P) beat Gibson/Hokenstad (ER) 6-2, 6-2.

Jackson (J) 5, Glacier Peak (GP) 2
Singles: Anuj Vimawala  (J) beat Sean Peterson (GP) 6-0, 6-0; Patrick Follis (J) beat Cade Younie (GP) 6-0, 6-0; Daniel Sohn (J) beat Kyle Shaff (GP) 2-6, 7-5, 6-3; Andrew Kim (J) beat Austin Petz (GP) 6-4, 6-2. Doubles: Russon/Price (GP) beat Lee/Hyun (J) 6-7 (3-7), 6-3, 2-6; Chu/Sharma (J) beat Chauvin/Chauvin (GP) 6-2, 6-4; Cannon/Baldini (GP) beat Kim/Wang (J) 7-6(7-4 ), 1-6, 5-7.

Bellarmine (B) 3, Sumner (S) 2
Singles: Zane Vu (B) beat Collin Feely (S) 6-0, 6-0; Bennett Morrison (B) beat Johnathan Guglielmetti (S) 6-4, 6-2. Doubles: Jacobsen/Vanhout (S) beat Kelley/Collie (S) 6-4, 6-2; Mark/Peterson (S) beat Bloemers/Sundarum (B) 6-4, 6-4; Manke/Manke (B) beat Smith/Boogard (S) 6-1, 6-2.

Juanita (J) 5, Mount Si (M) 2
Singles: Spencer Nokes (J) beat Jacob Holmes (M) 6-1, 6-3; Nick Lammers (J) beat Ryan Cantalini (M) 6-1, 6-3; Dhruv Khurana (M) beat Tyler Yim (J) 6-1, 6-2; Hayden Moss (M) beat Michael Gerry (J) 6-3, 7-6 (7-5). Doubles: Decker/Ankit (J) beat Malcolm/O’Keefe (M) 6-0, 6-2; McGovern/Karmali (J) beat Moss/Griffen (M) 6-1, 6-2; Haas/Peloquin (J) beat Popp/Chow (M) 6-4, 6-0.

Marysville-Getchell (MG) 6, Marysville-Pilchuck (MP) 1
Singles: James Madamba (MG) beat Luke Dobler (MP) 6-0, 6-1; Nolan Lechner (MG) beat 6-0, 6-1; Connor Peterson (MP) beat Eben Heacock (MG) 6-4, 6-2; Nathan Snyder (MG) beat Aaron Kalab (MP) 6-1, 6-1. Doubles: Angulo/Villavicencio (MG) beat Devereaux/Kirkwood (MP) 6-4, 6-1; Kiesz/Gray (MG) beat Baumann/Nelson (MP) 6-1, 6-4; Thomas/Sprague (MG) beat Buchannan/Hackman (MP) 6-0, 6-0.

Overlake (O) 5, Bush (B) 0
Singles: Reyhan Virani (O) beat Elliott Cook 6-0, 6-2; Gaurav Nene (O) beat James Rudolph 6-0, 6-0. Doubles: Gartland/Clelland (O) beat Medina/Royzen 6-2, 6-4; Hill/Gillett (O) beat Agostini/Aguera 6-2, 6-0; Robinson/Gavrila (O) beat Dreizin/VanDerfloeg 6-3, 6-1.

Shorewood (SW) 6, Mountlake Terrace (MLT) 1
Singles: Jeremy Ansdell (MLT) beat Gunnar Thorstenson (SW) 6-4, 7-5; Jack Bong (SW) beat Adam Lorraine (MLT) 7-6 (7-2), 4-6, 6-2; Andrew Counter (SW) beat Max Ludwig (MLT) 1-6, 6-4, 6-3; Steven Lin (SW) beat Max Knibbe (MLT) 6-2, 6-0. Doubles: Smith/Jang (SW) beat Day/Swanson (MLT) 6-2, 3-6, 7-6 (8-6); Stensrud/Qiu (SW) beat Primavera/Ung (MLT) 6-2, 6-0; Yu/Helland (SW) beat Subert/Jones (MLT) 6-3, 6-1.

Stanwood (S) 6, Oak Harbor (O) 1
Singles: Jackson Wezeman (O) beat Steve Sanders (S) 6-1, 4-6, 6-2; Nathaniel Haskin (S) beat Jeremy Mitchell (O) 4-6, 6-3, 6-4; Peyton Headrick (S) beat Sidney Thomas (O) 6-3, 6-0; Zach Hatzenbeier (S) beat Nathanael Thompson (O) 6-0, 6-1. Doubles: Simpson/Midthun (S) beat Bird/Kolder (O) 6-0, 6-0; Austin/Andelin (S) beat Cone/Perez-Herronz (O) 2-6, 6-1, 6-3; Tiffany/Morsk (S) beat Mene/Erickson (O) 6-1, 6-0.

Enumclaw (E) 5, Federal Way (FW) 0
Singles: Derek Thomson (E) beat Ethan Truong (FW) 6-1, 6-2; Kyle Dunning (E) beat Cecil Samson (FW) 7-5, 2-1. Doubles: Miller/Herbst (E) beat Blake/Leung (FW) 6-7, 6-4, 7-6 (8-6); Tandecki/Rosenthal (E) beat Singh/Villanueva (FW) 6-1, 6-2; Bozich/Dickerson (E) beat Wolford/Marthaler (FW) 6-0, 6-0.

Boys Golf:

Enumclaw (E) 86 points, Hazen (H) 44 points At Enumclaw Golf Course – Par 35
Medalists: Matt Hodgman (E) & Zach Dea (H) 35

Roosevelt 125 points, Nathan Hale 70
At Jackson Park Golf Course – Par 36
1. Gabe Spach (R) 29 points; 2. Derek Modstad (R) 24; 3. Jack McMullin (R) 22; 4. Kyle Luttinen (R) 19; 5. Tristen LeCuyer (R) 16.

Girls Golf:

Lakeside 92 points, Holy Names 51 points (West Seattle Golf Course, Par 35)

Garfield 94 points; Nathan Hale 21
At Jackson Park Golf Course – Par 36
T-1. Maya Olson (G) 26 points; T-1. Maya Hunter (G) 26; T-3. Savannah Ronkin (G) 21; T-3. Lauren Grey (G) 21; 5. Megan Mckenzie (G) 20.

Boys Water Polo:

Mercer Island 23, Shorewood 13

Curtis 19, Puyallup 3

Enumclaw 16, Kentwood 11

Cross Country:

For full results, click here.