Aaron Rosel netted twice for Kennedy Catholic while also supplying an assist. Luis Garcia and Sol Sanchez each added a goal and an assist of their own as well.

Share story

Baseball:

Auburn Mountainview 22, Lakes 0

Cody Stevenson batted 3-for-4 with three RBI and a double while Garrett Neiss hit 3-for-4, scored a pair of runs, and earned a walk.

Mount Si 2, Eastlake 0

Bryce Boyce earned the win on the mound for the Wildcats as he threw a complete game shutout with just six hits while striking out nine.

Eastside Catholic 15, Chief Sealth 5

Matt Laris batted 2-for-3 with a double, a triple, a walk, and a pair of RBI to go along with Marcus McCannel, who hit 2-for-3 as well with four RBI.

For full results, click here.

Softball:

Jackson 4, Lake Stevens 0

Iyanla Pennington hit a home run to go along with two RBI and a pair of runs. On the mound, Sophie Frost pitched a complete game with just two hits and two walks while striking out four.

For full results, click here.

Boys Soccer

Kennedy Catholic 5, Foster 0

Aaron Rosel netted twice for Kennedy Catholic while also supplying an assist. Luis Garcia and Sol Sanchez each added a goal and an assist of their own as well.

Lake Washington 2, Liberty 1

Jose Torres assisted on the first goal of the match before scoring the game-winner for Lake Washington in the 71st minute, just a minute after Liberty tied the game.

For full results, click here.

Girls Tennis:

Puyallup 3 Todd Beamer 2

Singles: Avery Liening (TB) beat Courtney Citron (P) 6-0, 6-0; Jasmine Sunheng (P) beat Melaika Andrite (TB) 6-1, 6-0. Doubles: Lim/Mao-Bary (TB) beat Kim/Gooler (P) 6-7, 7-6, 11-9; Carlson/Oyama (P) beat Ory/Avaiusini (TB) 6-0, 6-1; Borovich/Cardwell (P) beat Nash/Pajares (TB) 6-2, 6-1.

Forest Ridge 4, Seattle Academy 1
Singles: Sasha Cayward (F) beat Penelope Owen (S)  6-0, 6-0; Rachel Zhang (F) beat Ingrid Fiebig (S)  6-2, 6-0. Doubles: Hines/Chai (F) beat Malone/True (S) 6-0, 6-1; He/Hines (F) beat Cahoon/Fleischmann (S) 6-1, 6-1; Escalona/Neuberger (S) beat Uyeda/Benjamin (FR) 6-1, 7-5.

Shorecrest 6, Mountlake Terrace 1

Singles: Ting Liu (MT) beat Anna Burke (S) 6-1, 6-4; Eli Parsek (S) beat Ayana Traylor (MT) 6-1, 6-1; Sophie Ivens (S) beat Brianna Tran (MT) 6-2, 6-1; Bella Saunders (S) beat Kristina Shatalova 6-2, 6-4. Doubles: Nguyen/Farnam (S) beat Anderson/Rotsli (MT) 6-2, 6-4; Paulsen/Li (S) beat Beins/Bemy (MT) 6-3, 6-2; Moss/Zhao (S) beat Little/Lee (MT) 6-1, 6-3.

Everett 7, Marysville Pilchuck 0

Singles:Liz Coughlan (E) beat Megan Gross (MP) 6-1, 7-5; Gwyn Anderson (E) beat Jensen Corbett (MP) 6-1, 6-1; Melody Barnhart (E) beat Natasha Flitz (MP) 6-1, 6-0; Jennifer Arends (E) beat Natalie Grimm (MP) 6-4, 6-3. Doubles: Guyer/Leland (E) beat Scallan/Sakshang (MP) 6-4, 2-6, 6-0; Wells-Edwards/Eschrich (E) beat Bogart/Boyle (MP) 6-3, 6-3; Coughlan/Willows (E) beat Prater/Dixon (MP) 6-3, 6-4.

Redmond 7, Juanita 0

Singles: Marin Bando (R) beat Angela Lothian (J) 6-3, 6-2; Ramya Kunapalli (R) beat Sheer Shalon (J) 6-0, 6-1; Jessie Liu (R) beat Maheen Keshani (J) 6-0, 6-1; Jina Kwon (R) beat Ginger Siharath (J) 6-2, 6-1. Doubles: Leonard/Boesen (R) beat Jo/Odsuren (J) 6-1, 6-2;  Hanson/Brewer (R) beat Jiang/LeBlanc (J) 6-0, 6-1; Ang/ Liu (R) beat Vue/ Truong (J) 6-2, 6-2.

Emerald Ridge 3, Spanaway Lake 2

Singles: Maddie Schnabel (SL) beat Kara Hokenstad 6-0, 6-0; Emily Petri (SL) beat Roanne Ordillano 6-1, 6-2. Doubles: Harmon/Mattes (ER) beat Gitchel/Scheidler 6-1, 6-0; Loucks/Shepard (ER) beat Davidson/Allott 6-2, 6-1; Livingston/Zaro (ER) beat Bliss/Collcomas 6-2, 6-4.

Overlake 4, Bear Creek 1

Singles: Bela Tsilas (O) beat Sara Hasting (BC) 6-2, 6-0; Saraphina Wang (BC) beat Maria Russinovich (O) 6-4, 6-4. Doubles: Ahuja/Lin (O) beat McBride/Ethingter (BC) 6-1, 7-5; Meghji/Srinivasan (O) beat McCahilly/Fallen (BC) 6-1, 6-0; Gavrilescu/Syal (O) beat Agbonile/Hu (BC) 6-0, 6-0.

Mount Si 6, Skyline 1

Singles: Sydney Lank (S) beat Hannah Jones (MS) 6-1, 7-6 (8-6); Megan Shi (S) beat Emily Schwabe (MS) 6-1, 6-2; Faizah Zuberi (S) beat Stephanie Miles (MS) 6-0, 6-0; Meadow Becker (S) beat Elizabeth Bourgault (MS) 6-0, 6-1. Doubles: McCallum/Urbasich (MS) beat Onoue/Jou (S) 5-7, 6-0; Ziegan/Huerta (S) beat Sjoboen/Jacobson (MS) 6-1, 6-1; Yang/Escarez (S) beat Cole/Taylor (MS) 6-3, 6-3.

Mixed Tennis:

Lakeside 9, Holy Names/O’Dea (HNOD) 2

Girls Singles: Crystal Xu (L) beat Anna Miller (HNOD) 6-1, 6-0; Tembi Karagianes (L) beat Abbey Miller (HNOD) 6-2, 6-2; Emma Silber (L) beat Lucy Brezynski (HNOD) 6-0, 6-0. Boys Singles: Alan Yim (L) beat Felipe Alvarez (HNOD) 6-0, 6-0; Brandon Zhang (L) beat Cody Peterson (HNOD) 6-2, 7-6(4); Allen Yang (L) beat John Misel(HNOD)  6-0, 6-0. Girls Doubles: Zhang/Delafield (L) beat Skrobut/Battison (HNOD) 0-6, 6-3, 6-1; Skrobut/Skrobut (HNOD) beat Ruckelshaus/Egrari 6-0, 6-1. Boys Doubles: Numoto/Clark (L) beat Van Zile/Murphy (HNOD) 6-3, 6-1; Kondepudi/Hugh (L) beat Flack/Miner (HNOD) 6-0, 6-2. Mixed Doubles: Barton/Kures (HNOD) beat Blumenthal/Weed 6-4, 3-6, 6-4.

Lacrosse

Juanita 8, Lakeside 6

Klahowya 19, Port Angeles 4
Joe Hawley (K) 2 goals, 9 assists, 4 ground balls, Austin Keller (K) 3 goals, 2 ground balls; Josh Brandes (K) 3 goals, 1 ground ball; Avery Schuette (K)  2 goals, 1 assist; Roque Blas (K) 2 goals, 6 ground balls; Justin Anderson (K) 2 goals, 4 ground balls; Chase Templeton (K) 1 goal, 3 ground balls; Hunter Alexander (K) 1 goal, 2 ground balls; Torsten Robinson (K) 1 goal, 1 ground ball; Sean Eidsvaag (K) 1 goal, 1 ground ball; Kyle Bergmann (K) 1 save, 2 ground balls; Jon Tammen (K) 3 saves; Michael Walton (PA) 4 goals, 2 ground balls; Matt Warner (PA) 1 assist, 10 ground balls; Bailey King (PA) 16 ground balls; Christian Middlestead (PA) 9 saves
Richland 17, Selah 2
Issaquah 15, C.E. Jordan (N.C.) 6 
Cody Klansnic (IS) 4 goals, 1 assist, 1 ground ball; Jake Lindahl (IS) 3 goals; Ryan Egland (IS) 3 goals, 3 assists, 1 ground ball; Jake Gonzalez (IS) 2 goals, 4 assists, 3 ground balls; Jared Humenny (IS) 1 goal, 2 ground balls; Riley Richards (IS) 1 goal, 1 assist, 2 ground balls; Nate Holbrook (IS) 6 ground balls; Jordan Dondoyano (IS) 5 saves
Snohomish 19, Archbishop Murphy 11
Bennet Duffy (AM) 6 goals, 9 ground balls; Joseph Doyle (AM) 4 goals, 1 assist, 1 ground ball; Christopher Shaffer (AM) 1 goal, 2 ground balls; Devin Moore (SR) 1 assist, 7 ground balls; Justin Lewandowski (AM) 18 saves
Sehome-Bellingham 19, Shorecrest 6
Jackson Zerba (SB) 5 goals, 2 assists; Nathaniel Heritage (SB) 4 goals, 4 assists, 2 ground balls; Zachary Lorenz (SB) 4 goals, 2 ground balls; Garrett Sorenson (SB) 2 goals, 15 ground balls; John Banuelos (SB) 1 goal, 1 ground ball; Levi Deyoung (SB) 1 goal, 6 ground balls; Tommy Peterson (SB) 1 goal; Austin Schlenbaker (SB) 1 goal, 3 ground balls
 
Burlington-Edison 7, Lynden 2

Girls Lacrosse:

Bainbridge 18, Seattle Prep 3

Sonia Olson (BI) had 6 goals; Mackenzie Chapman (BI) 4 goals and 3 assists, Sophia Hagstromer (BI) 3 goals and 7 assists; Amy Willerford (BI) with 2 goals, Maggie Sweeney (BI) , Kiera Havill (BI), and Robin Hilderman (BI) had one goal each, and Hilderman had 2 assists. Bainbridge’s goalie Thuy Lan Ortiz had 4 saves (57% save ratio).

Newport-Sammamish-Interlake 13, Overlake 9

Elizabeth Andrews (NSI) 4 goals, 1 GB, 2 DC; Louisa Heywood (NSI) 4 goals, 1 asst, 2 GBs; Emily Hilyer (NSI) 3 goals, 3 GBs, 1 DC, 1 CT; Anne Marie Heywood (NSI) 3 GBs, 3 DC, 2 CT; Lauren Stokes (NSI) 6 GBs, 1 CT

Girls Water Polo:

Puyallup 10, Lakes 3

Leading Scorers: (P) Maddie Joy 3, Kacey Kiuchi 3, Natalie Beck 3, Goalie Mckenzie Davidson blocked 10 shots. (L) Maddie Bruner 1, Lauren Hamil 1, Abi Ott 1.

Bellevue 17, Shorecrest 3

Leading scorers: (B) Alexis Taber 5, Morgan Baker 3, Jenna Frazer 2, Alexandria SImmons 2, Sophia Schmid 2.