Boys basketball

Class 4A

No. 1 Union 66, No. 8 Gonzaga Prep 64

No. 2 Glacier Peak 69, No. 7 Auburn 43

No. 3 Mount Si 74, No. 6 West Valley-Yakima 44

No. 4 Central Valley 76, No. 5 Federal Way 72

Loser out

No. 9 Sumner 58, No. 16 Kentwood 43

No. 10 Olympia 69, No. 15 Eastmont 46

No. 11 Skyview 66, No. 14 Jackson 56

No. 12 Battle Ground 75, No. 13 Inglemoor 57

State pairings (Tacoma)

First-round byes: Central Valley, Union, Glacier Peak, Mount Si

Wednesday’s games

Skyview vs. West Valley-Yakima, 3:45 p.m.

Olympia vs. Auburn, 5:30 p.m.

Battle Ground vs. Federal Way, 7:15 p.m.

Sumner vs. Gonzaga Prep, 9 p.m.

Class 3A

No. 1 Eastside Catholic 76, No. 8 Mount Spokane 70 (OT)

No. 6 Kamiakin 81, No. 3 Marysville-Pilchuck 71 (OT)

No. 7 O’Dea 84, No. 2 Wilson 73

No. 4 Garfield 77, No. 5 Evergreen (Vancouver) 54

Loser out

No. 9 Seattle Prep 62, No. 16 Spanaway Lake 57

No. 14 Central. Kitsap 75, No. 11 Shorecrest 65

No. 13 Rainier Beach 68, No. 12 Lincoln 65 (OT)

No. 15 Marysville-Getchell 54, No. 10 Mount Tahoma 51

State pairings (Tacoma)

First-round byes: Garfield, Eastside Catholic, Kamiakin, O’Dea

Wednesday’s games

Central Kitsap vs. Marysville-Pilchuck, 9 a.m.

Marysville-Getchell vs. Wilson, 10:30 a.m.

Rainier Beach vs. Evergreen, 12:15 p.m.

Seattle Prep vs. Mount Spokane, 2 p.m.

Class 2A

No. 1 Lynden 59, No. 8 Mountlake Terrace 55

No. 7 Clarkston 53, No. 2 Toppenish 49

No. 6 Tumwater 60, No. 3 North Kitsap 55

No. 5 White River 71, No. 4 Lindbergh 56

Loser out

No. 9 Black Hills 55, No. 16 Woodland 42

No. 10 Prosser 97, No. 15 Clover Park 78

No. 11 Selah 68, No. 14 Renton 58

No. 12 Lakewood 53, No. 13 Franklin Pierce 49

State pairings (Yakima)

First-round byes: White River, Lynden, Tumwater, Clarkston

Wednesday’s game

Selah vs. North Kitsap, 3:45 p.m.

Prosser vs. Toppenish, 5:30 p.m.

Lakewood vs. Lindbergh, 7:15 p.m.

Black Hills vs. Mountlake Terrace, 9 p.m.

Class 1A

No. 1 Seattle Academy 72, No. 8 Omak 53

No. 2 Cashmere 56, No. 7 King’s Ways Christian 50

No. 6 Lynden Christian 65, No. 3 Zillah 62 (OT)

No. 4 River View 51, No. 5 Bellvue Christian 47

Loser out

No. 14 King’s 62, No. 11 Deer Park 44

No. 12 Meridian 50, No. 13 Vashon Isl. 44

No. 9 La Salle 80, No. 16 Seton Catholic 59

No. 10 La Center 74, No. 15 Bear Creek 59

State pairings (Yakima)

First-round byes: River View, Seattle Academy, Lynden Christian, Cashmere

Wednesday’s games

King’s vs. Zillah, 9 a.m.

La Center vs. King’s Way Christian, 10:30 a.m.

Meridian vs. Bellevue Christian, 12:15 p.m.

La Salle vs. Omak, 2 p.m.

Class 2B

No. 1 Liberty 66, No. 8 White Swan 51

No. 2 Saint George’s 43, No. 7 Onalaska 37

No. 5 Life Christian 78, No. 4 Brewster 65

No. 3 Toutle Lake 49, No. 6 L.Roosevelt 43

Loser out

No. 9 Colfax 69, No. 16 Oroville 58

No. 10 Willapa Valley 51, No. 15 Friday Harbor 37

No. 11 Whakiakum 58, No. 14 Kittitas/Thorp 43

No. 12 Kettle Falls 47, No. 13 Darrington 35

State pairings (Spokane)

First-round byes: Life Christian, Toutle Lake, Saint George’s, Liberty

Wednesday’s games

Wahkiakum vs. Lake Roosevelt, 3:45 p.m.

Willapa Valley vs. Onalaska, 5:30 p.m.

Kettle Falls vs. Brewster, 7:15 p.m.

Colfax vs. White Swan, 9 p.m.

Class 1B

No. 1 Odessa 65, No. 8 Oakesdale 32

No. 2 Yakama Nation Tribal 71, No. 7 Rainier Christian 61

No. 3 Lummi Nation 62, No. 6 Muckleshoot Tribal School 50

No. 5 Naselle 65, No. 4 Riverside Christian 48

Loser out

No. 11 Garfield-Palouse 79, No. 14 Chief Kitsap Academy 51

No. 13 Selkirk 64, No. 12 Tacoma Baptist 46

No. 9 Taholah 68, No. 16 Mount Vernon Christian 58

No. 15 Sunnyside Christian 55, No. 10 Almira/Coulee-Hartline 51

State pairings

First-round byes: Naselle, Odessa, Yakama Nation Tribal, Lummi Nation

Wednesday’s games (Spokane)

Garfield-Palouse vs. Muckleshoot Tribal Casino, 9 a.m.

Almira/Coulee-Hartline vs. Rainier Christiain, 10:30 a.m.

Selkirk vs. Riverside Christian, 12:15 p.m.

Taholah vs. Oakesdale, 2 p.m.

Girls basketball

Class 4A

No. 7 Union 48, No. 2 Todd Beamer 47

No. 3 Central Valley 67, No. 6 Glacier Peak 49

No. 1 Woodinville 70, No. 8 Rogers 64

No. 4 Chiawana 54, No. 5 Kentridge 44

Loser-out

No. 9 Moses Lake 63, No. 16 Decatur 54

No. 10 Bellarmine Prep 64, No. 15 Sunnyside 52

No. 14 Camas 56, No. 11 Lake Stevens 42

No. 12 Issaquah 67, No. 13 Kentwood 50

State pairings (Tacoma)

First-round byes: Central Valley, Union, Chiawana, Woodinville

Wednesday’s games

Camas vs. Glacier Peak, 9 a.m.

Bellarmine Prep vs. Todd Beamer, 10:30 a.m.

Issaquah vs. Kentridge, 12:15 p.m.

Moses Lake vs. Rogers, 2 p.m.

Class 3A

No. 2 Bethel 67, No. 7 Lincoln (Tac.) 58

No. 4 Mt. Spokane 78, No. 5 Shorecrest 49

No. 1 Eastside Catholic 80, No. 8 Kennewick 56

No. 3 Arlington 56, No. 6 Lake Washington 32

Loser-out

No. 3 Garfield 78, No. 16 Prairie 29

No. 14 Hudson’s Bay 55, No. 11 Meadowdale 49

No. 10 Seattle Prep 85, No. 15 Juanita 57

No. 12 Capital 59, No. 13 Wilson 35

State pairings (Tacoma)

First-round byes: Mount Spokane, Eastside Catholic, Arlington, Bethel

Wednesday’s games

Hudson’s Bay vs. Lake Washington, 3:45 p.m.

Seattle Prep vs. Lincoln (Tacoma), 5:30 p.m.

Capital vs. Shorecrest, 7:15 p.m.

Garfield vs. Kennewick, 9 p.m.

Class 2A

No. 1 Lynden 48, No. 8 West Valley-Spokane 36

No. 7 WF West 80, No. 2 Ellensburg 47

No. 3 Tumwater 58, No. 6 Port Angeles 57

No. 5 Burlington-Edison 59, No. 4 White River 55

Loser out

No. 9 Black Hills 66, No. 16 N. Kitsap 46

No. 15 Liberty (Iss.) 46, No. 10 Fife 27

No. 11 Clarkston 56, No. 14 Franklin Pierce 31

No. 13 E.Valley-Yakima 51, No. 12 Renton 30

State pairings

First-round byes: Burlington-Edison, Lynden, Tumwater, W.F. West

Wednesday’s games (Yakima)

Clarkston vs. Port Angeles, 9 a.m.

Liberty vs. Ellensburg, 10:30 a.m.

East Valley-Yakima vs. White River, 12:15 p.m.

Black Hills vs. West Valley-Spokane, 2 p.m.

Class 1A

No. 2 Lynden Christian 76, No. 7 Annie Wright 49

No. 5 La Salle 55, No. 4 Freeman 32

No. 1 Cashmere 61, No. 8 Nooksack Valley 26

No. 3 Warden 61, No. 6 King’s 45

Loser out

No. 9 Zillah 59, No. 16 Cascade Christian 37

No. 15 Meridian 37, No. 10 Okanogan 35

No. 14 Montesano 65, No. 11 Seattle Academy 40

No. 12 Elma 39, No. 13 Deer Park 38

State pairings

First-round byes: La Salle, Warden, Lynden Christian, Cashmere

Wednesday’s games (Yakima)

Montesano vs. King’s, 3:45 p.m.

Meridian vs. Annie Wright, 5:30 p.m.

Elma vs. Freeman, 7:15 p.m.

Zillah vs. Nooksack Valley, 9 p.m.

Class 2B

No. 1 Liberty 66, No. 8 Tri-Cities Prep 47

No. 2 La Conner 57, No. 7 Columbia 37

No. 3 Wahkiakum 46, No. 6 Adna 44

No. 5 Ilwaco 44, No. 4 Toledo 42

Loser out

No. 9 St. George’s 67, No. 16 Orcas Island 27

No. 10 Mossyrock 45, No. 15 Lake Roosevelt 39

No. 14 Northwest Christian (Colbert) 45, No. 11 Watersville-Mansfield 40

No. 12 Colfax 58, No. 13 Brewster 27

State pairings

First-round byes: Ilwaco, Liberty, La Conner, Wahkiakum

Wednesday’s games (Spokane)

NW Christian (Colbert) vs. Adna, 9 a.m.

Mossyrock vs. Columbia, 10:30 a.m.

Colfax vs. Toldeo, 12:15 p.m.

Saint George’s vs. Tri-Cities Prep, 2 p.m.

Class 1B

No. 1 Pomery 61, No. 8 Wellpinit 37

No. 2 Inchelium 30, No. 7 Curlew 28

No. 6 Yakama Nation Tribal 51, No. 3 Oakesdale 33

No. 4 Neah Bay 52, No. 5 Mount Vernon Christian 45

Loser out

No. 9 Clallam Bay 57, No. 16 Riverside Christian 51

No. 15 Naselle 43, No. 10 Muckleshoot Tribal School 39

No. 11 Lummi Nation 59, No. 14 Columbia Adventist 38

No. 12 Moses Lake Christian 46, No. 13 Taholah 43

State pairings

First-round byes: Neah Bay, Pomeroy, Yakama Nation Tribal, Inchelium

Wednesday’s games (Spokane)

Lummi Nation vs. Oakesdale, 3:45 p.m.

Naselle vs. Curlew, 5:30 p.m.

Moses Lake Christian vs. Mount Vernon Christian, 7:15 p.m.

Clallam Bay vs. Wellpinit, 9 p.m.