Quinn Breidenbach struck out 14 for the Hornets as Enumclaw edged out Bonney Lake.

Share story

Baseball

Kentwood 4, Timberline 1

Jordan Jones dominated on the mound for the Conquerors, striking out 10 and allowing only one walk and two hits in a seven inning performance. Garrett Stewart earned two RBI, going 1-for-3 at the plate, and Isaac Hegamin was 2-for-3 with an RBI and a run scored.

For complete results, click here.

Softball

Mountlake Terrace 9, Shorewood 7

Kendall Adams hit a double and a homer for Shorewood, knocking in five RBI and scoring a run of her own. For the Hawks, Julia Brocksmith was 3-for-4 with two runs scored and four RBI, and Kira Doan went 3-for-4 with three runs scored.

Enumclaw 4, Bonney Lake 3

Quinn Breidenbach struck out 14 for the Hornets as Enumclaw edged out Bonney Lake. She gave up five hits and two walks, and went 2-for-4 at the plate with a run scored.

For complete results, click here.

Boys Soccer

Archbishop Murphy 1, Anacortes 0

Matt Williams scored the winning goal for the Wildcats in the 79th minute, advancing Archbishop Murpy to the district round of playoffs. Daniel Mycroft had four saves in the goal, and earned the shut out.

For complete results, click here.

Girls Golf

SeaKing District Two Tournament

Eastlake 93.5 points, Redmond 41.5, Newport 34, Mount Si 28.5, Issaquah 18, Skyline 1 at Snohomish Golf Course (par 72)

1 – Ashley Fitzgibbons, E, 140 strokes; 2 – Maddie Nelson, E, 149; 3 – Caitlin Maralack, MS, 154; 4 – Lauren Settle, R, 158; 5 – Jeemin Na, I, 163.

Girls Tennis

Redmond 6 Bothell 1

Singles: Marin Bando (R) defeated Jessica Sohn (B) 6-0, 6-0; Ramya Kunapalli (R) defeated Carmen Ngo (B) 6-2, 6-3; Jessie Liu (R) defeated Aneesha Singh (B) 6-0, 6-0; Allie Hanson (R) defeated Sydney Lee (B) 6-1, 6-1. Doubles: Recca Roll-Sea-Eun Lee (B) defeated Meg Leonard-Ida Putnik (R) 6-0, 6-4; Natalie Boesen-Michelle Ang (R) defeated Allison Plummer-Auva Ravanpey (B) 6-0, 6-0; Patrice Li-Jina Kwon (R) defeated Michaela Ehlers-Raksha Bohra (B) 6-2, 7-5.

Skyline 7, Issaquah 0

Singles: Julia Lioubarski, S, defeated Ellen Machary, I, 6-0, 6-2; Dora Varsa, S, defeated Carly Uggles, I, 6-1, 6-0; Allison Kim, S, defeated Kimmy Lum, I, 6-3, 7-5; Meghana Shastri, S, defeated Julia Pickering, I, 6-0, 6-0. Doubles: KelseyZhang-Reanne Lee, S, defeated Inyoung You-Jessica Zhu, I, 6-2, 6-2; Kendall Brown-Ali Brazer, S, defeated Karen Juhn, I, 6-0, 6-3; Julia Hong-Jennifer Chew, S, defeated Maddie Verberg-Pera Tram, I, 6-3, 6-0.

Girls Water Polo

Bainbridge 13 – Peninsula 7

South Kitsap 12, Lincoln 8

Lincoln Scorers: Breanna Chase-Perkins 4, Bianca Leon 2. South Kitsap Scorers: Andie Rogers 2, Anaya Fogel 2, Jessica Lee 2, Theresa Keglovitz 2.

Girls Lacrosse

Mercer Island 16, Seattle Prep 4

Inglemoor 18, Shorewood 8

Issaquah 19, Sumner 5

Gig Harbor 15, Wilson 4

Wilson: Karli Stevenson – 3, Kelsey Viehmann – 1

Enumclaw 14, Kentridge 7

Scoring for Enumclaw: Anna Davenport – 3, Emilie Weyer – 3, Hannah Simurdak – 2, Grace Rich – 2, Lindsay Harms – 2, Brandi Meneghini – 1, Grace Munnell – 1.
Scoring for Kentridge: Kylie Green – 2, Hayley Childress – 2, Lindsay Smith – 2, Allison Nelson – 1.

Boys Lacrosse

Bainbridge 13, Seattle Prep 8 (Sergei Jacobs, SP, 4 goals, 3 ground balls; Eric Van Hare, SP, 3 goals, 1 ground ball; Joe Chamberlin, SP, 1 assist, 1 ground ball; Bennett Lingg, SP, 8 saves).

Sehome-Bellingham 12, Lynden 5 (no scoring detail).

Bellevue 18, Liberty 0 (no scoring detail).

Columbia River 14, Camas 13 OT (no scoring detail).

Newport 10, Sammamish-Interlake 5 (no scoring detail).

Stanwood 13, Snohomish 6 (Taylor Tresch, STAN, 3 goals, 4 assists, 3ground balls; Jack Delich, STAN, 3 goals, 3 assists, 2 ground balls; Payton Greene, STAN, 2 goals, 2 assists, 16 ground balls; CJ Hillbrand, STAN, 2 goals, 2 ground balls; Trevor Simpson, STAN, 2 goals; Glen Bennett, STAN, 1 goal; Conner Kunzman, STAN, 3 ground balls; Wyatt Edgekoski, STAN, 9 saves, 3 ground balls; Alex Wartes, SNO, 2 goals,5 ground balls; Bruno Josef, SNO, 2 goals,3 ground balls; Caelan Briggs, SNO, 1 goals, 1 assist, 3 ground balls; Elliot McIntyre, SNO, 1 goal, 2 ground balls; Ankur Graves, SNO, 3 ground balls; Cade Lichfield, SNO, 13 saves).

Eastlake 20, Mount Si 2 (Garrett Edwards, E, 4 goals; Hunter Klinge, E, 3 goals, 1 assist, 5 ground balls; Maxton MacLachlan, E, 3 goals, 1 ground balls; Cullen Payne, E, 2 goals, 1 assist, 1 ground ball; Andrew Edwards, E, 2 goals; Matthew Cannon, E, 1 goal, 1 assist, 7 ground balls; Miles Owre, E, 1 goal, 1 assist, 5 ground balls; Chandler Toliver, E, 1 goal, 1 assist, 5 ground balls; Cam Miller, E, 1 goal, 2 ground balls; Carter Heck, E, 1 goal, 2 ground balls; Daniel Bradley, E, 1 goal, 1 ground ball; Nate Sutter, E, 1 assist, 2 ground balls; Abe Escarda, E, 2 saves, 3 ground balls; Noah Morse, E, 1 save; Carter Randall, E, 1 save; Ben MacLean, MS, 1 goal, 3 ground balls; Eric Virta, MS, 1 goal, Jacob, MS, 1 assist; Max Ashbridge, MS, 5 saves).

North Kitsap 17, Gig Harbor 6 (Nick Guardia, GH, 4 goals; Kyle Smyth, GH, 4 goals, 2 assists; Elliot Hunter, GH, 1 goal, 3 assists, 9 ground balls; Ben Brownfield, GH, 8 saves; Kellen Arthurs, NK, 4 goals, 1 assist).

Blanchet 14, Bellarmine Prep 8 (Phil Ward, BLA, 3 goals, 4 assists, 2 ground balls; Scott Doquilo, BLA, 4 goals, 5 ground balls; Jeff Petschl, BLA, 2 goals, 6 ground balls; Forrest Snorsky, BLA, 2 goals, 2 assists, 2 ground balls; Sam Gardner, BLA, 1 goal, 2 assists, 3 ground balls; Finn Jelinek, BLA, 1 goal, 1 ground ball; Tommy Gardner, BLA, 1 goal; Jabry Doyle-Hupf, BLA, 6 saves; Ben O’Brien, BP, 2 goals, 1 assist, 2 ground balls; Kyle O’Brien, BP, 2 goals, 1 assist, 6 ground balls; John Hilter, BP, 2 goals, 1 ground ball; John Still, BP, 2 goals, 1 ground ball; Paul Gicewicz, BP, 11 saves).

Inglemoor 14, Roosevelt 9 (Cooper Dukin, ING, 4 goals, 2 assists, 3 ground balls; Griffin Hagstrom, ING, 4 goals, 1 ground ball; Chris Birmingham, ING, 2 goals, 5 ground balls; Darian Tang, ING, 2 goals, 4 ground balls; Chase Almond, ING, 1 goal, 2 ground balls; Keenan Brownlow, ING, 1 goal, 17 ground balls; John Midgarden, ING, 4 saves; Carson McCormick, ING, 3 saves).

Issaquah 15, Redmond 0 (Jared Humenny, IS, 4 goals, 1 assist, 2 ground balls; Trey DeTolla, IS, 3 goals, 2 ground balls; Jake Lindahl, IS, 2 goals, 2 ground balls; James Rauch, IS, 1 goal, 2 assists, 5 ground balls; Cam Huhta, IS, 1 goal, 2 ground balls; Nate Holbroook, IS, 1 goal, 1 ground ball; Jake Gonzalez, IS, 1 goal; Keegan Galbraith, IS, 1 goal, 2 ground balls; Max Dahlquist, IS, 1 goal, 2 ground balls; Devin Tamblyn, IS, 1 assist, 4 ground balls; Ryan Egland, IS, 2 assists, 1 ground ball; Nick Dahlquist, IS, 9 saves).

Southridge 8, Mt. Spokane 6 (Ryan Bacon, MS, 1 goal, 4 ground balls; Hunter Cary, MS, 1 goal, 1 ground ball; Joseph Groves, MS, 1 goal, 2 ground balls; Darian O’Leary, MS, 1 goal, 5 ground balls; Lucas Bacon, MS, 1 assist, 8 ground balls; Jacob Archdale, MS, 3 saves).

White River 10, Bonney Lake 7 (Gavin Harderson, WR, 3 goals, 1 assist, 1 ground ball; Marcus Hankey, WR, 3 goals, 3 ground balls; Matt Funkhouser, WR, 2 goals, 3 ground balls; Justin Tidwell, WR, 1 goal, 1 assist, 1 ground ball; Luke Funkhouse, WR, 1 goal; Gavin Taylor, WR, 3 assists, 4 ground balls; Carson McElroy, WR, 9 saves; Markus Joseph, BL, 2 goals, 1 assist, 3 ground balls; Jordan Cozzi, BL, 2 goals, 5 ground balls; Brandon Hoffman, BL, 2 goals, 2 ground balls; Orion Adair, BL, 1 goal, 3 assists, 3 ground balls; Bailey Brigham, BL, 11 saves).

Eastside Catholic 13, Lakeside 2 (Michael Taylor, L, 2 goals).

Archbishop Murphy 14, Meadowdale 11 (Joseph Doyle, AM, 4 goals, 1 assist, 1 ground ball; Jonathan Shaffer, AM, 4 goals, 3 ground balls; Christopher Shaffer, AM, 2 assists, 6 ground balls; Will Doud, AM, 5 ground balls; Matthew Schwartz, AM, 6 ground balls; Justin Lewandowski, AM, 12 saves; Bennet Duffy, AM, 3 goals, 1 assist, 4 ground balls; David Palmiere, AM, 3 goals, 2 ground balls; Jarrid Johnson, M, 6 goals, 1 assist, 7 ground balls; Thomas Kobuke, M, 3 goals, 2 assists, 5 ground balls; Nathan Paul, M, 1 goal, 2 ground balls; Michael Wolf, M, 1 goal, 3 ground balls; Jonathan Walzer, M, 2 assists, 7 ground balls; Jackson Foltz, M, 1 assist, 6 ground balls; Belcher Xavier, M, 13, saves).

Cascade 10, Burlington-Edison 4 (Owen Tinsley, C, 4 goals, 4 ground balls; Kyler Braathen, C, 3 goals, 2 ground balls; Charlie Lane, C, 2 goals, 4 assists, 6 ground balls; Benjamin Pak, C, 1 goal, 1 ground all; Jaden Jones, C, 1 assist, 1 ground ball; Joey Harper, C, 1 assist, 1 ground all; Braeden Federspiel, C, 7 ground balls; Mitchell Morris, C, 7 saves).