Ty Good had a dominating performance for the Skyline offense, scoring or assisting in five of the team's six scoring plays.

Share story

Baseball

Kentwood 5, Kent-Meridian 0
Ben Wadowski pitched all seven innings for Kentwood, racking up 14 strikeouts and only one hit.

For full results, click here.

Softball

Marysville-Pilchuck 14, Mountlake Terrace 9
Kylie Lopez batted 4-for-5, earning four RBIs, three runs, a home run and a triple to lead the Tomahawks to victory.

For full results, click here.

Boys Soccer

Skyline 6, Inglemoor 0
Ty Good led the Skyline offense with two goals and three assists.

Rogers 2, Spanaway Lake 0
Colin Mayes had both goals for Rogers, scoring in the first and 77th minutes of the game.

For full results, click here.

Girls Tennis

Hazen 4, Mount Si 3
Singles: Misa Takami (H) beat Hannah Jones (M), 6-0, 6-1; Andressa Chan (H) beat Emily Schwabe (M), 6-1, 6-3; Brigget Lee (H) beat Stephanie Miles (H), 7-6 (7-5), 7-5; Elizabeth Bourgault (M) beat Bruna Sacomam (H), 4-6, 6-2, 10-8. Doubles: Katie Larson and Allie Urbasich (M) beat Alison Tay and Jennifer Nauyen (M), 6-4, 6-3; Lauren McCallum and Ashley Cole (M) beat Melynda Phung and Kira Kusumi (H), 6-4, 6-3; Jeanise Wong and Yena Nguyen (H) beat Annie Jacobson and Sydnee Taylor (M), 7-6 (8-6), 6-4.

Mercer Island 7, Juanita 0
Singles: Sarah Sweet (MI) beat Angela Lothian (J), 6-2, 7-6; Grace Bethards (MI) beat Sara Subo (J), 6-1, 6-2; Kimia Preston (MI) beat Sheer Shalon (J), 6-1, 6-1; Caroline Harkins (MI) beat Izzy Jo (J), 6-0, 6-0. Doubles: Caroline Hamilton and Sammy Sweet (MI) beat Maheen Keshani and Odsuren Enkhbaatar (J), 6-0, 6-0; Miji Suhr and Claire Mansfield (MI) beat Lilly LeBlanc and Maggie Jiang, (J) 6-0, 6-0; Fiona Brasfield and Chloe Gage (MI) beat Mylien Truong and Aili Duke (J), 6-0, 6-0.

Glacier Peak 6, Mountlake Terrace 1
Singles:  Liu (MT) beat Michelle Baldini (GP),  6-3, 6-3; Katherine Geiger (GP) beat Kaitlyn Anderson (MT), 6-2, 6-0; Lauren Hoopes (GP) beat Brianna Tran (MT), 6-0, 6-0; Marissa Johnson (GP) beat Lisa Fernandez (MT), 6-1, 6-0. Doubles: Ann Sneesby and Madeline Mahler (GP) beat Ayanna Traylor and Kristina Shalatova (MT), 6-0, 6-0; Micah Flood and Issy Koehle (GP) beat Stefiana Roesli and Nina Berry (MT), 6-0, 6-0; Emma Riddle and Laurel Albrecht (GP) beat Ruthie Little and Lauren Lee (MT), 6-0, 6-1

Charles Wright Academy 5, Cascade Christian 0
Singles: Alexis Schorno (CWA) beat Dani Tang (C), 6-0, 6-2; Meera Patel (CWA) beat Elizabeth Jennings (C), 6-0, 6-0. Doubles: M. Gonzalez and Seol (CWA) beat Cooksley and Jung (C), 6-0, 6-2; Pasco and Hay (CWA) beat Sadler and Seeger (C), 6-3, 6-1; Xu and Wang (CWA) beat Williams and Coe (C), 6-0, 6-0.

Arlington 6, Everett 1
Singles: Livia Markwart (A) beat Liz Coughlan (E), 6-1, 6-1; Aleida Garduna-Cravioto (A) beat Gwyn Anderson (E), 6-0, 6-0; Layla Garduno-Cravioto (A) beat Melody Barnhart (E), 6-4, 6-4; Lily Bynum (A) beat Jennifer Arends (E), 0-6, 6-3, 6-2. Doubles: Gigi Moss and Sierra Roach (A) beat Lucy Guyer and Parker Leland (E), 6-3, 4-6, 6-2; Demi Cartwright and Bethany Barnett (A) beat Bryn Wells-Edwards and Sophia Maggio (E), 6-4, 3-6, 4-1 (default); Sam Coughlan and Elsa Willows (E) beat Evie Rolston and Faith Gould (A), 7-6 (7-4), 6-2.

Woodinville 4, Mount Si 3
Sinlges: Olivia Banks (W) beat Emily Schwabe (M), 6-1, 6-2; Katrina Springer (W) beat Hannah Jones (M), 6-4, 6-0; Anush Damidi (W) beat Stephanie Miles (M), 3-6, 6-1, 6-2; Elizabeth Bourgault (M) beat Kyra Asher (W), 6-0, 6-0. Doubles: Katie Larson and Allie Urbasich (M) beat Aishwarya Manoharan and Jordan Matthews (W), 6-4, 1-6, 6-4; Kathreen Perez and Roni Hill (W) beat Alex Sjoboen and Lauren McCallum (M), 6-3, 6-0; Ashley Cole and Annie Jacobson (M) beat Kara Borjeson and Varshita Vegineti (W), 6-4, 5-7, 10-6.

Mixed Tennis

Lakeside 9, Seattle Prep 2
Boys
Singles: Alan Yim (L) beat Aaron Yuan (S). 6-4, 6-2; Jason Edwards (L) beat Matt Zech (S), 6-3, 1-6, 6-0; Allen Yang (L) beat Evan Fruit (S), 5-7, 6-1, 6-1. Doubles: Alex Blattner and Matteo deSuidiaurat (S) beat Hayden Clark and Will Frohlich (L), 7-5, 6-3; Cooper Blathauer and Ryan Brunette (S) beat Logan Brennan and Eli Weed (L), 6-3, 6-0.
Girls
Singles: Crystal Xu (L) beat Mary Pat Lee (S), 6-0, 6-1; Viy Daniel (L) beat Maria Philip (S), 6-1, 6-0; Emma Silber (L) beat McKenzie Frazier (S), 6-4, 6-1. Doubles: Tembi Karagianes and Cheyenne Zhang (L) beat Jessica Carey and Hailey Nelsen (S), 6-1, 6-0; Amy Wang and Cate Delafield (L) beat Andrea Shaw and Fiona Scanlon (S), 5-7, 6-4, 10-6.
Mixed Doubles:
Matt Holloman and Kira Blumenthal (L) beat Chris Martin and Megan Floyd (S), 5-7, 6-4, 6-1.

Girls Water Polo

Bainbridge 10, Lincoln 2
Bainbridge Leading Scorers: Patricia De Santiago 10; Grace Carson 4.
Lincoln Leading Scorers: Bianca Leon 2..

Wilson 18, Peninsula 6
Wilson’s Leading Scorers: Alicia Long 4; Karli Stevenson 6; Kelsey Viehmann 2; Hailey Mussig 5.

Puyallup 16, Tahoma 6
Puyallup Leading Scorers: Natalie Beck 4; Aubrey McCready 3; Maddie Joy 3; Kacey Kiuchi 3; Makenzie Davidson  7 blocks.
Tahoma Leading Scorers: Harris 2.

Kentridge 16, Ingelmoor 6

Lacrosse

Central Valley 15 Mt. Spokane 8
(Connor Gilbert, CV, 5 goals, 3 assists, 5 ground balls; Bryce Lesher, CV, 4 goals, 1 ground ball; Jacob Phelps, CV, 3 goals, 2 assists, 2 ground balls; Kobe Budano, CV, 2 goals, 4 ground balls; Brian Munro, CV, 1 goal, 6 ground balls; Hunter Vensland, CV, 1 goal, 5 ground balls; Bekk Martin, CV, 1 assist, 4 ground balls; Ethan Smart, CV, 16 ground balls; Brandon Iris, CV, 12 ground balls; Noah Reneau, CV, 8 saves)

Seattle Prep 8, Ballard 4
(Eric Van Hare, SP, 3 goals, 1 assist, 5 ground balls; Cullen Carter, SP, 2 goals; Jojo Bentley, SP, 1 goal, 3 ground balls; Brennan Holmes, SP, 1 goal, 4 ground balls; Sergei Jacobs, SP, 1 goal, 1 assist, 3 ground balls; Michael Van Hare, SP, 1 goal, 1 assist, 4 ground balls; Bennett Lingg, SP, 13 saves)

O’Dea 10, Blanchet 6
(Scott Doquilo, B, 2 goals, 3 ground balls; Phi Ward, B, 2 goals, 1 ground ball; Will Curran, B, 1 goal, 2 ground balls; Sam Gardner, B, 1 goal, 6 ground balls; Jeff Petchsel, B, 1 assist; Jaybry Doyle-Hupf, B, 12 saves)

Tahoma 18, Bonney Lake 3 

Vashon Island 19, Port Angeles 0 

Bainbridge 17, Curtis 3 

Juanita 11, Lake Washington 2
(AJ Peacocke, J, 4 goals, 1 ground ball; Connor Bell, J, 2 goals, 2 ground balls; Connor Campbell, J, 2 goals, 2 ground balls; Cade Alonzo, J, 1 goal, 4 assists, 2 ground balls; Mason Day, J, 1 goal, 1 assist, 1 ground ball; Nick Rhodes, J, 1 goal, 1 ground ball; Brogan Bartch, J, 6 saves)

Klahowya 16, North Kitsap 12 
(Austin Keller, K, 5 goals, 1 assist, 7 ground balls; Joe Hawley, K, 3 goals, 6 assists, 3 ground balls; Torsten Robinson, K, 3 goals, 11 ground balls; Josh Brandes, K, 2 goals; Roque Blas, K, 1 goal, 1 assist, 3 ground balls; Justin Anderson, K, 1 goal, 4 ground balls; Avery Schuette, K, 1 goal, 1 ground ball; Kyle Bergmann, K, 15 saves, 4 ground balls; Jon Tammen, K, 1 save; Kellson Arthurs, NK, 5 goals, 5 ground balls; Derek Jacobson, NK, 3 goals, 1 assist, 1 ground ball; Adam Wright, NK, 1 goal, 2 assists, 3 ground balls; Matthew Dotterweich, NK, 1 goal, 2 assists, 1 ground ball; Riley Solis, NK, 1 goal, 9 ground balls; Robert Miyoshi, NK, 1 goal; Ian Poffenroth, NK, 5 saves)

Union 15, Columbia River 2
(Andrew Harrah, U, 5 goals, 2 assists; Isaiah Pratt, U, 5 goals, 2 assists, 2 ground balls; Parker Lindhorst, U, 1 goal, 2 assists; Jon Stell, U, 1 goal, 2 assists, 6 ground balls; Ben Morasch, U, 1 goal, 1 ground balls; Sam Rink, U, 1 goal, 1 ground ball; Cayden Thompson, U, 1 goal, 2 ground balls; Jarred McKinney, U, 1 assist, 4 ground balls; Dominic Mendez, U, 8 saves, 2 ground balls; Gage McGarrity, CR, 1 goal, 1 ground ball;  Chase Barnett, CR, 1 goal, 1 ground ball; Kyle Dirkson, CR, 1 assist; Bailey Ferguson, CR, 13 saves, 2 ground balls)

Issaquah 20, Sammamish-Interlake 3
(Cody Klansnic, IS, 3 goals, 1 assist, 1 ground all; Jake Lindahl, IS, 3 goals; Jared Humenny, IS, 2 goals, 5 ground balls; Trey DeTolla, IS, 2 goals, 1 assist, 2 ground balls; Kyle Densley, IS, 2 goals, 5 ground balls; Sam Foster, IS, 1 goal, 2 ground balls; Jake Gonzalez, IS, 1 goal, 1 assist, 1 ground all; Cam Huhta, IS, 1 goal, 1 assist, 1 ground ball; James Rauch, IS, 1 goal, 10 ground balls; Greg Shipley, IS, 1 goal, 2 assists, 3 ground balls; Kyle Wisler, IS, 1 goal, 1 assist, 2 ground balls; Nick Dahlquist, IS, 4 saves)

Lakeside 5, Stanwood 4 OT
(Charlie Powell, L, 2 goals; Adam Strigenz, L, 1 goal; Cory Faulk, L, 1 goal; Mihir Venkatesh, L, 1 goal; Drew Compton, L, 1 assist; Jack Delich, S, 3 goals, 7 ground balls; CJ Hillbrand, S, 1 goal, 1 ground ball; Glen Bennett, S, 1 assist; Payton Greene, S, 6 ground balls; Jonathan Schroeder, S, 5 ground balls; Eric Wietzke S, 8 saves)

Bellarmine Prep 18, Evergreen 6

Roosevelt 15, Bellingham 9

(Skylar Lorenz (B) 3 goals, 1 DC; Bekah Jensen (B) 2 goals, 3 GBs, 1 DC; Sedona Sargent (B) 2 goals, 3 GBs, 1 DC; Campbell Lund (B) 2 asst, 2 GBs, 1 DC; Lucciana Mantha (B) 3 GBs, 2 DC; Elena Bauer (B) 3 GBs, 2 CT; No scoring details for Roosevelt.)

Gig Harbor 16, Tahoma 2

(Grace Tilley (GH) 5 goals, 1 asst, 3 GBs; Mackenzie Vaughn (GH) 4 goals, 1 asst, 1 GB; Julieta Ortiz-Bustillos (GH) 2 goals, 4 GBs, 5 DC; Mikaila Samsen (GH) 2 goals, 4 GBs, 3 DC; Jenna Didway (GH) 6 asst, 3 GBs, 1 DC, 1 CT; Mackenzie Freeman (Tah) 1 goal, 2 DC; Lily Kindren (Tah) 1 goal, 1 GB; Raven Velasquez (Tah) 2 GB, 2 DC)

Nathan Hale 11, Wenatchee 3

(Alex Jensen (NH) 4 goals, 1 GB, 4 DC, 1 CT; Anna Boyle (NH) 3 goals, 1 asst, 2 GBs, 1 DC; Siona Maestretti (NH) 2 goals, 1 asst, 4 GBs, 4 DC, 2 CT; Emma Puaa (NH) 2 goals, 1 DC; No scoring details for Wenatchee.)

Puyallup 20, Stadium 6

(McKenna Ooley (P) 8 goals, 5 asst, 5 GBs, 12 DC, 2 CT; Kaitlyn Stoll (P) 4 goals, 1 asst; Katie Batchelder-McAlpline (P) 1 goal, 2 GBs, 3 DC, 4 CT; Rian Kasner (P) 1 goal, 4 GBs, 3 CT; Sadie Pickering (S) 2 goals, 2 asst, 1 GB, 4 DC; Noelle Dillman (S) 2 goals, 1 GB)

Auburn Riverside 15, Sumner 7

(Kari Barber (AR) 4 goals, 4 asst, 6 GBs, 4 CT; Peyton Brueher (AR) 4 goals, 1 asst, 5 GBs, 1 DC; Ilah Hardersen (AR) 4 goals; 2 GBs, 5 DC, 1 CT; Brooklynn Forte (AR) 3 goals, 1 asst, 3 GBs; Natalie Raum (AR) 5 GBs, 1 DC, 2 CT; No scoring details for Sumner.)

Klahowya 9, Bethel 6

Boys Golf

Meadowdale 380 strokes, Shorecrest 387, Shorewood 415
At Lynnwood Golf Course (Par 65)
1. Bradley Wong (SW) 69 strokes; 2. Alex Saunders (SC) 70; 3. Young Lee (MD) 71; 4. Andrew Combs (MD) 74; 5. Silas Puetz (SC) 76.

Glacier Peak 328 strokes, South Whidbey 351
At Useless Bay Golf Course (14 holes – Par 55)
T-1. Tyler Spalti (GP) 61; T-1. Trevor Wallace (GP) 61; 3. Anton Klein (SW) 62; 4. Jeremy Bennett (GP) 65; 5. Thorin Helmersen (SW) 68.