The Mercer Island girls tennis team had a shutout against the Lake Washington Kangaroos while Mount Rainier's boys soccer team claimed victory over the Gators.

Share story

Baseball

Federal Way 13, Decatur 5
Calvin Turchin batted 3-for-3 for the Eagles, earning a home run and three RBIs. Teammate Ben Koler also went 4-for-5 at the plate and scored four runs.

Tahoma 5, Kentridge 4
Kyle Sherick’s performance at the plate – a home run and three RBIs – proved to be the difference-maker for the Bears as they edged out a win against the Chargers.

For full results, click here.

Softball

Enumclaw 15, Auburn 3
Madelyn Carlson batted 3-for-3, tallying up a double, a home run, and four RBIs for the Hornets. Carlson also pitched all five innings and earned six strike outs.

For full results, click here.

Boys Soccer

Mount Rainier 4, Decatur 0
Briskans Shibale paved the way to a decisive victory for the Rams, scoring two goals in under three minutes.

For full results, click here.

Girls Tennis

Charles Wright Academy 3, Vashon Island 2
Singles: Alexis Schorno (C) beat Sierra Richter (V), 6-0, 6-0; Lizzy Maciejewski (V) beat Meera Patel (C), 7-5, 6-3. Doubles: Maddy Gonzalez and Jenny Seol (C) beat Mulvihill and Wittwer (V), 6-1, 6-3; Mei Ge and Laney Schorno (C) beat Fiala and Nelson (V), 6-2, 6-1; Beka Lematuce and Lizzy Sutherland (V) beat Maria Gonzalez and Kate Pasco (C), 3-6, 7-6, 12-10.

Hazen 4, Foster 3
Singles: Misa Takami (H) beat Ana Rios (F), 6-4, 7-6 (7-3); Andress Chan (H) beat Asmara Britt (F), 6-0, 6-1; Brigget Lee (H) beat Monita Keo (F), 6-1, 6-1; Bruna Sacomani (H) beat Dawn Hettman (F), 6-0, 6-1. Doubles: Aileen Nguyen and Cora Padilla (F) beat Jennifer Nguyen and Alison Tay (H), 7-5, 6-2; Amna Masic and Ashley Gonzalez (F) beat Melanie Aquino and Amy Nguyen (H), 7-6, 6-4; Aivy Nguyen and Lwan Weldemariam (F) beat Kira Kusumi and Melynda Phung (H), 6-2, 6-7, 11-9.

Oak Harbor 4, Everett 3
Singles: Anna Belle Whitefoot (O) beat Liz Loughlan (E), 6-2, 6-3; Tamia Rios (O) beat Gwyn Anderson (E), 6-3, 6-3; Chante Powell (O) beat Melody Barnhart (E), 1-6, 6-3, 6-3; Jennifer Areners (E) beat Sarah Smith (O), 6-4, 6-1; Danielle Scawes (E) beat Daria Higman (O), 8-2. Doubles: Lucy Guyer and Parker Leland (E) beat Lauren Aspery and Peyton Carlson (O), 7-6 (2), 6-1; Bryn Wells-Edwards and Elise Eschrich (E) beat Brianne Deguzman and Ria Bains (O), 6-4, 6-4; Aelizah Espiritu and Emma Wezeman (O) beat Sam Coughan and Sylvia Maglagui (E), 6-7 (4), 7-6(7), 6-4; Julia Smith and Maddie McKenzie (O) beat Meaghan Faith and Claudia Magbay (E), 9-7; Deston Leslie and Victoria Itarbo (E) beat Shaina Aguirre and Megan Hauter (O), 8-2.

Puyallup 5, Cascade Christian 0
Singles: A. Boyce (P) beat E. Jennings (CC), 6-1, 6-0; J. Borovich (P) beat L. Ozmer (CC), 6-0, 6-1. Doubles: Oyama and Carlson (P) beat Jung and Cooksley (CC), 4-6, 6-3, 6-0; Drumm and Citron (P) beat Seeger and Nickel (CC), 6-0, 6-0; Faccone and Shah (P) beat Coe and Williams (CC), 6-0, 6-1.

Skyline 6, Woodinville 1
Singles: Julia Lioubarski (S) beat Olivia Banks (W), 6-0, 6-1; Dora Varsa (S) beat Katrina Springer (W), 6-1, 6-1; Kelsey Zhaug (S) beat Anushka Damidi (W), 6-0, 6-0; Mejhana Shashi (S) beat Lauryn Stafford (W), 6-2, 6-0. Doubles: Kendall Brown and Ali Brazier (S) beat Jordan Matthews and Aishwarya Manoharan (W), 6-3, 6-2; Reanne Lee and Allison Kim (S) beat Kathreen Perez and Roni Hill (W), 6-0, 6-1; Kyra Asher and Leah Matthews (W) beat Julia Hong and Monsi Piagili (S), 4-6, 6-4, 7-5.

Mount Si 7, Bothell 0
Singles: Hannah Jones (M) beat Sea-Eun Lee (B), 6-2, 6-2; Emily Schwabe (M) beat Becca Roll (B), 6-3, 4-6, 6-4; Stephanie Miles (M) beat Jessica Sohn (B), 6-0, 7-6 (7-5); Elizabeth Bourgault (M) beat Aneesha Singh (B), 6-4, 6-0. Doubles: Katie Larson and Allie Urbasich (M) beat Allison Plummer and Auva Ravanpey (B), 6-0, 6-1; Alex Sjoboen and Lauren McCallum (M) beat Raksha Bohra and Carmen Ngo (B), 7-5, 6-0; Ashley Cole and Sydnee Taylor (M) beat Abby O’Rourke and Michaela Ehlers (B), 6-3, 6-2.

Mercer Island 7, Lake Washington 0
Singles: Sammy Sweet (M) beat Kelly Barnes (L), 6-4, 6-1; Grace Bethards (M) beat Olivia Nguyen (L), 6-0, 6-1; Kimia Preston (M) beat Maia Anderson (L), 6-0, 6-1; Chloe Gage (M) beat Saba Tabatnabai (L), 6-1, 6-1. Doubles: Caroline Hamilton and Miji Suhr (M) beat Grace Allenstein and Natalie Suvak (L), 6-1, 6-0; Sarah Sweet and Fiona Brasfield (M) beat Amanda Kaufman and Megan Geitmenian (L), 6-0, 6-1; Claire Mansfield and Rachel Tang (M) beat Anna Hubbard and Keely Ferrenu (L), 6-1, 6-1.

Bellevue 5, Liberty 2
Singles: Luciana Sobrino (L) beat Paige Sorgen (B), 6-4, 7-5; Tessa Tapmongkol (B) beat Sienna Rice (L), 6-1, 6-0; Diana Bibireata (B) beat Jenny Dang (L), 6-0, 6-0; Brooke Chang (B) beat Christina La (L), 6-0, 6-2. Doubles: Shayna McDonald and Jane Silverstein (B) beat Jyotsna Kuramkote and Catherine La (L), 6-3, 6-1; Cheyenne Rice and Grace Lee (L) beat Claire Johnson and Meredith Barry (B), 6-1, 7-6 (7-1); Emily Huang and Sasha Williams (B) beat Grace Phan and Marina Prado (L), 6-0, 6-0.

Mixed Tennis

Lakeside 10, Bainbridge 1
Boys
Singles: Alan Yim (L) beat Kevin Nikomborirak (B), 6-0, 6-1; Jason Edmonds (L) beat Ricardo Grande Cros (B), 6-0, 6-0; Allen Yang (L) beat Jacob Carlson (B), 6-0, 6-1. Doubles: Hayden Clark and Eli Fonseca (L) beat Eli Wagner and Jeremy Lipschultz (B), 6-0, 6-2; Kengo Numoto and Will Frohlich (L) beat Maxwell Brown and Aiden Sullivan (B), 6-2, 6-3.
Girls
Singles: Emma Silber (L) beat Sofia Scott (B), 6-0, 6-2; Viv Daniel (L) won by default; Crystal Xu (L) won by default. Doubles: Samantha Jiang and Ellie Van Slyke (B) beat Tembi Karagianes and Amy Wang (L), 6-2, 7-5; Liz Ruckelshaus and Cate Delafield (L) beat Hayden Tutty and Quinn Dassel (B), 6-4, 6-3.
Mixed Doubles
Brandon Zhang and Sophie Lee (L) beat Maddy Brito and Eli Rogers (B), 6-2, 6-3.

Girls Water Polo

Gig Harbor 13, Lincoln O
Gig Harbor Leading Scorers: Alana Ponce 4; Kelli Graft 3; Lindsey M 3.

Curtis 14, Puyallup 1
Curtis Leading Scorers: Mac Higgins 4; Quinn Freeby 3; Dannel Idio 2; Hannah Redden 2.
Puyallup Leading Scorers: Kacey Kiuchi 1; Makenzie Davidson 10 blocks.

Auburn 9, Kentridge 4

Bellevue 16, Shorecrest 0
Bellevue Leading Scorers: Holly Harris 5; Natasha Schmid 3; Alexis Taber 3; Morgan Baker 2.

Stadium 13, Wilson 12
Stadium Leading Scorers: Mell Muller 3; Kylie Waddill 3; Sara Schweinter 2; Abby Lavold 3.
Wilson Leading Scorers: Karli Stevenson 4; Kelsey Viehmann 3; Kelli Quinlan 2.

Boys Golf

Snohomish 428 strokes, Monroe 433, Cascade 499, Mariner DNQ
1. Ethan Casto (S) 74 strokes; 2. Ben Gardner (S) 81; T-3. Kaleb Asbury (MO) 84; T-3. Chase Pack (MO) 84; 5. Nolan Armbruster (S) 85.

Girls Golf

Glacier Peak 244 strokes, Mountlake Terrace NS
At Nile Golf Course (Par 33)
1. Denice Anderson (GP) 39 strokes; 2. Kiersten Lee (GP) 45; 3. Savannah Kaczorowski (MT) 48; 4. Riley Williams (MT) 49.

Cedarcrest 101 points, Cedar Park Christian 50
At Blue Heron Golf Course (Par 35)
1. Casey Spurr (CC) 29 points; 2. Holland Seamons (CC) 24; 3. Kelsey Berens (CC) 18; 4. Emma Tumleson (CPC) 17; 5. Cassidy Carr (CC) 16.

Lacrosse

O’Dea 8, Lakeside 7 OT

Vashon 20, Olympia 1

North Kitsap 18, Port Angeles 1
(Derek Jacobson, NK, 6 goals, 4 assists, 2 ground balls; Kellson Arthurs, NK, 4 goals, 13 ground balls; Daxton Solis, NK, 3 goals, 1 assist, 8 ground balls; Riley Solis, NK, 3 goals, 3 ground balls; Adam Wright, NK, 1 goal, 3 assists, 5 ground balls; Keenen Kakuda, 1 goal, 4 ground balls; Ian Poffenroth, NK, 4 saves, 2 ground balls; Mike Walton, PA, 1 goal, 7 ground balls; Bailey King, PA, 4 ground alls; Arnold Langston, PA, 4 ground balls; Edward Hyson, PA, 3 ground balls; Matt Warner, PA, 3 ground balls; Christian Middlestead, PA, 18 saves)

Klahowya 13, Auburn Riverside 8
(Joe Hawley, K, 5 goals, 2 assists, 1 ground ball; Justin Anderson, K, 3 goals, 3 ground balls; Josh Brandes, K, 1 goal, 1 ground ball; Avery Schuette, K, 1 goal, 2 ground balls; Kyle Bergmann, K 15 saves; Jon Tammen, K, 1 save)

Eastside Catholic 18, Blanchet 3
(Ryan Grazko, EC, 5 goals, 1 ground balls; Jack Sercu, EC, 4 goals; Bryce Atwater, EC, 2 goals, 2 assists; Joey Matte, EC, 2 goals; Max Peters, EC, 1 goals, 1 assist, 1 ground ball; Casey Krueger, EC, 1 goal, 2 assists, 8 ground balls; Liam Gray, EC, 1 goal; Chase Bultez, EC, 1 goal, 1 assist, 1 ground ball; Ethan Schriever, EC, 2 saves; Scott Doquilo, B, 2 goals, 1 assist; Forrest Snorsky, B, 1 goal, 1 assist, 1 ground ball; Jaybry Doyle-Hupf, B, 10 saves; Kernan Guethe, B, 2 saves; Joey Anderson, EC, 2 save)

Tahoma 15, White River 9

Burlington-Edison 19, Friday Harbor 6
(Taggart Cole, BE, 4 goals, 2 assists, 2 ground balls; Aidan Fitzpatrick, BE, 3 goals, 3 assists, 12 ground balls; Aidan Barber, BE, 2 goals, 2 ground balls; Quyntin Frazier, BE, 2 goals, 11 ground balls; Wyatt Hector, BE, 2 goals, 4 ground balls; Finn Shapanus, BE, 2 goals, 2 assists, 4 ground balls; Callan Nus, BE, 1 goal, 4 ground balls; Garret Burkholder, BE, 1 goal; Austyn Bryant, BE, 1 goal, 1 ground ball; Garrett Arendse, BE, 8 saves)

Kamiak 16, Seattle Prep 8

Girls Lacrosse

Ballard 15, Kennedy Catholic 15
Ellie Bergeron (Bal) 6 goals, 3 asst, 6 GBs, 6 DC, 4 CT; Sydney Page (Bal) 3 goals, 1 asst, 1 GB, 1 DC; Nell Baker (Bal) 2 goals, 1 asst, 3 GBs, 2 DC, 2 CT; No scoring details for Kennedy

Bellingham 15, Wenatchee 2

Snohomish 20, Lakeside 7
Aenne Thom (Sno) 6 goals, 4 GBs; Hannah Graves (Sno) 5 goals, 4 asst, 2 GBs, 1 CT; Hannah Nichols (Sno) 3 goals; Anabel Ohsman (Sno) 3 goals, 2 GBs; Natalie Church (Sno) 1 goal, 2 GBs, 8 DC; Bethany Shade (Sno) 1 goal, 1 GB, 5 DC, 1 CT; No scoring details for Lakeside

Track

For full results, click here.