The Class 4A rankings see a shakeup as two top-five teams were upset last week. Woodinville, Monroe and Puyallup move up into the top five.

Share story

Class 4A Top 10

1.  Camas Papermakers (6-0)

Last week: Beat Skyview 38-20.

Next: Heritage

2. Richland Bombers (6-0)

Last week: Beat Kamiakin 33-0.

Next: Walla Walla

3. Woodinville Falcons (6-0)

Most Read Stories

Unlimited Digital Access. $1 for 4 weeks

Last week: Beat Inglemoor 42-7.

Next: at Newport

4. Monroe Bearcats (6-0)

Last week: Beat Mariner 51-13.

Next: Mount Vernon

5. Puyallup Vikings (6-0)

Last week: Beat Graham-Kapowsin 34-27.

Next: Skyline

6. Graham-Kapowsin Eagles (5-1)

Last week: Lost to Puyallup 34-27.

Next: Olympia

7. Chiawana Riverhawks (5-1)

Last week: Beat Southridge, 34-0.

Next: Pasco

8. Auburn Riverside Ravens (6-0)

Last week: Beat Decatur 56-7.

Next: Enumclaw

9. Gonzaga Prep Bullpups (4-2)

Last week: Lost to Central Valley 24-14.

Next: University

10. Union Titans (5-1)

Last week: Beat Battle Ground 52-8.

Next: Evergreen

Class 3A Top 10

1. Eastside Catholic Crusaders (6-0)

Last week: Beat O’Dea 21-7.

Next: Seattle Prep

2. O’Dea Fighting Irish (5-1)

Last week: Lost to Eastside Catholic 21-7.

Next: Rainier Beach

3. Kamiakin Braves (5-1)

Last week: Lost to Richland 33-0.

Next: Kennewick

4. Lincoln Abes (5-1)

Last week: Beat Mount Tahoma 44-0.

Next: Spanaway Lake

5. Ferndale Golden Eagles (6-0)

Last week: Beat Stanwood 35-3.

Next: at Oak Harbor

6. Bellevue Wolverines (5-1)

Last week: Beat Interlake 47-6.

Next: at Mercer Island

7. Timberline Blazers (6-0)

Last week: Beat Yelm 23-14.

Next: at Gig Harbor

8. Oak Harbor Wildcats (6-0)

Last week: Beat Marysville-Getchell 49-7.

Next: Ferndale

9. Peninsula Seahawks (5-1)

Last week: Beat North Thurston 49-0.

Next: at Central Kitsap

10. Edmonds-Woodway Warriors (5-1)

Last week: Beat Meadowdale 21-6.

Next: Mountlake Terrace

Class 2A Top 10

1. Archbishop Murphy Wildcats (5-1)

Last week: Beat Granite Falls 52-14.

Next: at Cedar Park Christian

2. Tumwater Thunderbirds (4-2)

Last week: Beat Centralia 49-7.

Next: at Aberdeen

3. North Kitsap Vikings (6-0)

Last week: Beat Bremerton 33-7.

Next: vs. Kingston

4. West Valley-Spokane Eagles (6-0)

Last week: Beat Pullman 35-14.

Next: Cheney

5. Hockinson Hawks (6-0)

Last week: Beat Washougal 41-7.

Next: at Columbia River

6. Fife Trojans (6-0)

Last week: Beat White River 36-7.

Next: Evergreen

7. WF West Bearcats (5-1)

Last week: Beat Rochester 54-20.

Next: at Black Hills

8. Liberty Patriots (5-1)

Last week: Beat Cleveland 40-0.

Next: West Seattle

9. Lakewood Cougars (5-1)

Last week: Beat Anacortes 37-7.

Next: Blaine

10. Selah Vikings (5-0)

Last week: Beat Wapato 65-7.

Next: at Ephrata