Hazen wins the 3A West Central District and Southwest District Track and Field Meet with 145 points.

Share story

Baseball

Kentwood 7, Gig Harbor 4
Ben Wadowski went 2 for 3 with a triple, one run scored, and three RBI to propel the Conquerors to victory.

For full results, click here

Softball

Most Read Stories

Unlimited Digital Access. $1 for 4 weeks.

Woodinville 11, Skyview 1
Paige Grover went 3 for 4 with a home run, two runs scored, and three RBI to secure the win for Woodinville.

For full results, click here. 

Girls Tennis

For full results, click here

Girls Water Polo

Rogers 7, Tahoma 6
Rogers Leading Scorers: B. Patterson 2; M. Benning 2.
Tahoma Leading Scorers: N. McCarthy 3.

Auburn 9, Auburn Mountainview 8
Auburn Leading Scorers: L. Lewis 2;  Y. Zaytseva 2; P. Sandbridge 2.
Auburn Mountainview Leading Scorers: A. Hildebrand 2; J. Singer 4.

Lakes 11, Rogers 7
Rogers Leading Scorers: M. Benning 2.
Lakes Leading Scorers: A. Hamil 3; V. Melendez 4; A. Ott 3.

Enumclaw 14, Auburn 6
Auburn Leading Scorers: Y. Zaytseva 2.
Enumclaw Leading Scorers: H. Simurdak 2; A. Davenport 4; G. Rich 2.

Curtis 14, Puyallup 0
Curtis Leading Scorers: H. Redden 2; W. Lopes-Silvers 2; Dannel Idio 2; M. Higgins
5; K. Van Zonneveld. shutout.

Enumclaw 5, Lakes 4
Enumclaw Leading Scorers: A. Davenport 3.

Puyallup 12, Tahoma 5
Tahoma Leading Scorers: L. Hanger (3), N. McCarthy (2)
Puyallup Leading Scorers: M. Joy (4), A. McCready (2), N. Beck (2)

Enumclaw 5, Rogers 2
Enumclaw Leading Scorers:  A. Davenport (3)

Lakes 13, Auburn 3
Lakes Leading Scorers:  M. Bruner (3), A. Hamil (2), M. Smith (2)

Curtis 19, Auburn Mountainview 0
Curtis Leading Scorers: A. Wander (3), H. Redden (2), W. Lopez-Silvers (2), Dannel Idio
(3)

Puyallup 7, Enumclaw 2
Puyallup Leading Scorers:  N. Beck (4)

Curtis 19, Lakes 2
Curtis Leading Scorers:  A. Wander (2),  J. Vasilyev (2), K. Havard (2), K. Deutschmann
(4), S. Murray (2), Q. Freeby (2), M. Higgins (3)

Mercer Island 14, Bainbridge 8

Wilson 11, Stadium 6

Mercer Island 12, Roosevelt 10

Bellevue 6, Wilson 3

Gig Harbor 9, Newport 2

Bellevue 8, Mercer Island 2

Bellevue 16, Bainbridge 11

Gig Harbor 16, Mercer Island 3

Roosevelt 13, Wilson 8

Newport 23, Stadium 5

Gig Harbor 17, Bellevue 4

Newport 13, Roosevelt 4

Track

For full results, click here.

Boys Lacrosse

Division I Quarterfinals

Bellevue 14, O’Dea 1 – Bellevue advances to Division I state semifinals (no scoring detail).

Division II Quarterfinals

Richland 12, Klahowya 4 – Richland advances to Division II state semifinals (Tanner Ricketts, R, 6 goals, 2 ground balls; Hayden Ruckhaber, R, 2 goals, 4 assists, 4 ground balls; Vincent Sliva; R, 1 goal, 4 assists, 16 ground balls; Matt Hoffman, R, 3 goals, 1 assist, 1 ground ball; Christian Matheson, R, 1 assist, 5 ground balls; Kyler Welch, R, 10 saves; Austin Keller, K, 2 goals, 3 ground balls; Joe Hawley, K, 1 goal, 1 ground ball; Justin Anderson, K, 1 goal, 1 ground ball, Kyle Bergmann, K, 12 saves).

Gonzaga Prep 12, Liberty 11 – Gonzaga Prep advances to Division II state semifinals (no scoring detail).

Union 14, White River 10 — Union advances to Division II state semifinals (Isaiah Pratt, U, 4 goals, 3 assists, 1 ground ball; Cayden Thompson, U, 4 goals, 1 assist, 3 ground balls; Andrew Harrah, U, 3 goals, 2 assists, 1 ground ball; Sam Rink, U, 1 goal, 1 ground ball; Nathan Lindquist, U, 1 goal, 2 ground balls; Hunter Cofer, U, 1 goal, 10 ground balls; Jonathan Stell, U, 2 assists, 10 ground balls; Dominic Mendez, U, 8 saves, 2 ground balls; Matt Funkhouser, WR, 3 goals, 1 assist, 2 ground balls; Luke Funkhouser, WR, 3 goals, 1 assist, 3 ground balls; Gavin Hardersen, WR, 3 goals, 2 ground balls; Gavin Taylor, WR, 1 goal, 2 assists, 5 ground balls; Carson McElroy, WR, 10 saves; Aiden Rosenbam, WR, 1 save).

Seattle Academy 11, Shorecrest 6 – Seattle Academy advances to Division II state semifinals (Grant Sorenson, SA, 4 goals; Jack Foy, SA, 3 goals, 3 ground balls; Lucas Trent, SA, 3 goals, 3 assists, 3 ground balls; Will Patrick, SA, 1 goal; Christian Battigan, SA, 7 saves; Briggan Weaver, SH, 2 goals, 3 ground balls; Ian Prieve, SH, 2 goals, 3 ground balls; Henry Johnson, SH, 2 goal, 1 assist, 1 ground ball; Sammy Seliga, SH, 1 goal; Marvin Young, SH, 1 goal; Calvin Acker, SH, 4 ground balls; Richard Street, SH, 8 saves, 2 ground balls).