Tony Wroten, Jr., Garfield Tony Wroten, Jr., Garfield, 6-5, So. Gary Bell, Kentridge, 6-1, So. Cole Dickerson, Federal Way, 6-7, Jr. Sean Stickney, Lake Stevens...

Share story

State all-tournament teams

Class 4A boys

MVP — Tony Wroten, Jr., Garfield

FIRST TEAM

Tony Wroten, Jr., Garfield, 6-5, So.

Gary Bell, Kentridge, 6-1, So.

Cole Dickerson, Federal Way, 6-7, Jr.

Sean Stickney, Lake Stevens, 6-4, Sr.

Andre Barrington, Federal Way, 6-2, Sr.

SECOND TEAM

Ryan Nicholas, Gonzaga Prep, 6-7, Jr.

Michael Hale III, Federal Way, 5-10, Sr.

Chris Harrington, Redmond, 6-3, Sr.

LuQuam Thompson, Foss, 5-10, Sr.

Shaquille McKissic, Kentridge, 6-3, Sr.

Class 1A boys

MVP — John Gage, Vashon

FIRST TEAM

John Gage, Vashon

Wade Gebbers, Brewster

Joe Harris, Chelan

Nathan Booth, Winlock

Parker McClelland, Port Townsend

SECOND TEAM

Alex Mar, King’s

Ryan Hoff, King’s

David Downs, Bellevue Christian

Jake Brown, Winlock

Thomas Timm-Skove, Vashon

Patrick Newman, Highland

Rian Claxton, Seattle Academy

Class 4A girls

MVP — Lindsey Moore, Kentwood

FIRST TEAM

Lindsey Moore, Kentwood, 5-10, Sr.

Katie Benson, Snohomish, 6-1, Sr.

Mercedes Wetmore, Auburn Riverside, 5-8, Jr.

Jordan Loera, Moses Lake, 5-8, So.

Emily Guthrie, Snohomish, 5-8, Sr.

SECOND TEAM

Jeneva Anderson, Lewis and Clark, 5-11, Sr.

Alexa Smith, Issaquah, 6-0, Sr.

Brittany Barrington, Federal Way, 5-6, So.

Jessie Genger, Kentwood, 5-11, Sr.

Carly Noyes, Moses Lake, 6-5, Sr.

Class 1A girls

MVP — Janae Klarich, Granger

FIRST TEAM

Janae Klarich, Granger

Kenzie De Boer, Lynden Christian

Melissa Collier, Seattle Christian

Megan McIntyre, Freeman

Lexi Peterson, Seattle Christian

SECOND TEAM

Ashley Reddout, Granger

Jaicee Harris, Chelan

Michelle Teng, Bellevue Christian

Italia Mengarelli, Granger

Debbie Molsbarger, Connell

State tournament leaders

Class 4A boys

SCORING

Player, team G Pts Avg

Sean Stickney, Lake Stevens 3 71 23.7
Gary Bell, Kentridge 3 67 22.3
Darnell Williams, Curtis 3 59 19.7
Karsten Strieby, Mount Tahoma 2 39 19.5
Gary Winston, Walla Walla 3 58 19.3
Benji Bryant, Inglemoor 3 57 19.0
Ryan Nicholas, Gonzaga Prep 3 53 17.7
James Lopez, Eisenhower 3 53 17.7
Cole Dickerson, Federal Way 4 68 17.0
Jordan McCloud, Decatur 2 33 16.5

REBOUNDING

Player, team G Reb Avg

Kevin Davis, Todd Beamer 2 31 15.5
Sean Stickney, Lake Stevens 3 36 12.0
Karsten Strieby, Mount Tahoma 2 21 10.5
Todd Campbell, Inglemoor 3 29 9.7
Ryan Nicholas, Gonzaga Prep 3 29 9.7
Cam Schilling, Decatur 2 19 9.5
Jordan McCloud, Decatur 2 18 9.0
Jonathan Payne, Foss 3 26 8.7
Cole Dickerson, Federal Way 4 33 8.3
Chad Rasmussen, Curtis 3 23 7.7

Class 4A girls

SCORING

Player, team G Pts Avg

Mercedes Wetmore, Auburn Riverside 4 80 20.0
Katie Benson, Snohomish 4 72 18.0
Jordan Loera, Moses Lake 4 71 17.8
Betsy Kingma, Newport 2 35 17.5
Lindsey Moore, Kentwood 4 66 16.5
Jeneva Anderson, Lewis and Clark 4 59 14.8
TyShana Burgess, Federal Way 4 54 13.5
Erin Nicol, Issaquah 4 54 13.5
Emily Guthrie, Snohomish 4 53 13.3
Samantha Gulisao, South Kitsap 2 26 13.0

REBOUNDING

Player, team G Reb Avg

Alyssa Charlston, Eastlake 3 37 12.3
Kelsey Patrick, Kamiak 3 29 9.7
Molly Werder, South Kitsap 2 19 9.5
Georgia McClaskey, Kamiak 3 28 9.3
Cora McManus, Garfield 3 27 9.0
Jeneva Anderson, Lewis and Clark 4 32 8.0
TyShana Burgess, Federal Way 4 32 8.0
Alexa Smith, Issaquah 4 32 8.0
Joanna Balin, Snohomish 4 31 7.8
Kathleen Cooper, Auburn Riverside 4 31 7.8