The Bonney Lake, Interlake, and Jefferson girls tennis teams all shut out their opponents. Plus, Madelyn Hunter scores six goals in Lake Sammamish's 21-5 win over Bellarmine Prep in lacrosse.

Share story

Baseball

Newport 9, Redmond 8
Garrett Gants hit a grand slam in a KingCo 4A win over the Mustangs.

For full results, click here.

Softball

Ballard 15, Nathan Hale 1
Kendall Ford led the Beavers with five RBI, a double, and a run scored. Megan McAlister struck out 11 for Ballard.

Inglemoor 12, Mount Si 1
Sophia Swain went 4 for 4 with four RBIs and a home run for the Vikings. Teammate Talia Starr also stood out with a home run and four RBI.

Monroe 10, Kamiak 0
McKenzie Schulz threw a no-hitter and struck out seven for Monroe.

For full results, click here.

Boys Soccer

Shorecrest 5, Stanwood 0
Finn Hoffman found the back of the net twice and Haitem Moussaddak added a goal and assist for Shorecrest.

For full results, click here.

Girls Tennis

Jefferson 5, Federal Way 0
Singles: Ally Peterson (T) beat Sydney Truong (F), 6-0, 6-0; Alicia Gim (T) beat Hannah Kim (F), 6-0, 6-1. Doubles: Crystal Lee and Ally Lee (T) beat Eden Beyene and Istahil Yassuf (F), 6-0, 6-1; Mia Rosa and MIchelle Kim (T) beat Sylvia Unat and Julie Garate (F), 6-0, 6-0; Amber LeBlanc and Sarah Michelli Whitacre (T) beat Sandra Hernandez and Stephanie Flores (F), 6-0, 6-2.

Interlake 7, Sammamish 0
Singles: Angel Le (I) beat Jessica Jou (S), 6-0, 6-0; Jessica Liang (I) beat Sydney Lank (S), 6-0, 6-0; Shreyaa Mukund (I) beat Blaire Ziegan (S), 6-0, 6-0; Lina Larson (I) beat Cece Huerta (S), 6-0, 6-0. Doubles: Long and Rock (I) beat Inoue and Shi (S), 6-0, 6-1; Chau and Premkumar (I) beat Escarez and Yang (S), 6-0, 6-0; Wang and Chen (I) beat Blanes and Bena (S), 6-1, 6-1.

Seattle Academy 4, Bush 1
Singles: Ingrid Fiebig (S) beat Rayna Burgett (B), 6-0, 6-0; Sophie True (S) beat Emma Smith (B), 6-1, 6-0. Doubles: Lili Randolph and Kalan Woods-Torrez (B) beat Kelsey Malone and Hanley Cahoon (S), 6-2, 6-3; Hannah Mae Morris and Sara DiPasquale (S) beat Tara Reddy and Malaysia Myers (B), 6-0, 6-1; Seattle Academy won by default.

Bonney Lake 5, Auburn 0
Singles: Kristen Cunningham (B) beat Madison Millard (A), default; Kadie Demich (B) beat Priscilla Sanpraphet (A), 3-6, 6-3, 6-3. Doubles: Olivia Grob and Natalie Gleason (B) beat Caylee Vike and Mikah Loomis (A), 4-6, 6-1, 6-4; Nikki Demmel and Mindy Joyce (B) beat Courtney Ferry and Makayla James (A), 6-7 (7-9), 7-6 (15-13), 14-12; Shay Warren and Eliza Christensen (B) beat Maddie Thackeray and Silvia Vargus (A), 6-1, 6-3.

Shorecrest 4, Lynnwood 3
Singles: Eli Parsek (S) beat Sea Choi (L), 6-2, 6-3; Kiya Ingram (L) beat Bella Saunders (S), 7-6 (7-4), 6-0; Gabby Leyva (L) beat Julie Moss (S), 4-6, 7-5, 6-4; Ane Equia (S) beat Olivia Nguyen (L), 6-4, 4-6, 7-6 (7-5). Doubles: Anna Burke and Sophia Ivens (S) beat Reilly Walsh and Taylor Fahey (L), 7-5, 6-2; Tessa Farnam and Victoria Nguyen (S) beat Auryana Ashoon and Betty Berhanu (L), 6-0, 6-3; Hannah Chang and Noelani Cruz (L) beat Emily Paulsen and Shiyao Li (S), 4-6, 6-1, 6-4.

Renton 4, Hazen 3
Singles: Misa Takami (H) beat Xuttua Wu (R), 6-0, 6-0; Corisa Leon (R) beat Yena Nguyen (H), 6-4, 6-3; Isabelle Saechao (R) beat Jeanise Wong (H), 6-4, 6-4; Fulina Tran (H) beat Cyrena Vilachi (R), 6-4, 6-4. Doubles: Yoon Manivanh and Nately Heng (R) beat Jennifer Nguyen and Alison Tay (H), 7-6 (9-7), 7-5; Yesena Cruz and Kim Tran (R) beat Melynda Phung and Melanie Aquino (H), 6-2, 6-7 (4-7), 10-7; Jacquelin Huang and Nicoline Krasilnikoff (H) beat Christine Tran and Vivian Vo (R), 6-4, 6-4.

Todd Beamer 4, Decatur 1

Singles: Avery Liening (TB) beat Paulina Tiedeken (D) 6-1, 6-1; Rachel Kim (D) beat Izzy Pajares (TB) 6-0, 6-4. Doubles: Mao/Lim (TB) beat Nguyen/Kizis (D) 6-1, 6-0; Andrike/Nash (TB) beat Jo/Tanaka (D) 6-2, 6-3; Avaiusini/Ory (TB) beat Musgrove/Cheong (D) 6-1, 6-2.

Mixed Tennis:

Chief Sealth 7, Cleveland 4

Boys singles:Rudolfo Baba (C) beat Wyre Anderson (CS); Tommy Nguyen (CS) beat Kevin Nguyen (C); Raymond Chen (C) beat Tommy Bui (CS). Boys doubles: Nguyen/Tushcherer (CS) beat Ta/Do (C); Nguyen/Phan (C) beat Yoshino/Hadaway (CS). Girls singles: Autumn Simpson (C) beat Dalena Tran (CS); Allison Hadaway (CS) beat Angelica Li (C); Casey Iwamoto (CS) beat Ai Vy Nguyen (C). Girls Doubles: Paltep/Binns (CS) beat Eleccion/Ramos (C); Thompsen/Felix (CS) beat Batchilly/Tran (C). Mixed Doubles: Janice Ton/Martin Tran (CS) beat Karlee Wong/Lucas Rumpeltes (C).

Boys Golf

Meadowdale 415 strokes, Glacier Peak 431, Shorecrest 432
At Jackson Park Golf Course (Par 71)
T-1. Young Lee (M) 78 strokes; T-1 Jeremy Bennet (G) 78; 3. Andy Combs (M) 80; 4. Alex Saunders (S) 81; 5. Tyler Spalti (G) 83.

Boys Lacrosse

Woodinville 14, Bothell 2

Bellevue 18, Sammamish-Interlake 1
(Cameron McMahon, B, 4 goals, 1 assist, 1 ground ball; Matthew Marino, B, 3 goals, 2 ground balls; Tom Heed, B, 2 goals, 1 ground ball; Andrew Blasko, B, 2 goals, 1 assist, 10 ground balls; Joseph Albrecht, B, 1 goal, 1 assist, 2 ground balls; Colin Campbell, B, 1 goal, 2 ground balls; Augustus Fratt, B, 1 goal, 1 ground ball; Grif Hawblitzel, B, 1 goal, 3 ground balls; Paul Johnson, B, 1 goal, 1 assist, 1 ground ball; Quinn Sullivan, B, 1 goal, 1 ground all; Carson Lombardi, B, 1 assist; Jackson Fredman, B, 1 assist, 1 ground ball; Cabe Edelhertz, B, 1 save; jack Harmeyer, B, 1 save)

Bellarmine Prep 9, Gig Harbor 8 

Wenatchee 17, Mt. Spokane 7
(Jackson Matuszek, MS, 3 goals, 2 ground balls; Lucas Bacon, MS, 1 goal, 3 assists, 10 ground balls; Hunter Cary, MS, 1 goal, 5 ground balls; Joseph Groves, MS, 1 goal, 2 ground balls; Darian O’Leary, MS, 1 goal, 1 assist, 5 ground balls; Jacob Archdale, MS, 10 saves)

Issaquah 8, Mercer Island 7 
(Jake Lindahl, IS, 3 goals, 2 ground balls; Laurence Donohue, IS, 2 goals, 1 assist; Max Dahlquist, IS, 1 goal; Cody Klansnic, IS, 1 goal, 1 ground ball; Riley Richards, IS< 1 assist; Jordan Dondoyano, IS, 10 saves)

Eastlake 16, Newport 3
(Garrett Edwards, E, 4 goals, 1 assist, 3 ground balls; Andrew Edwards, E, 3 goals, 2 assists, 4 ground balls; Chandler Toliver, E, 3 goals, 7 ground balls; Daniel Bradley, E, 3 goals, 1 assist; Cullen Payne, E, 2 goals; Maxton MacLachlan, E, 1 goal, 3 ground balls; Carter Heck, E, 2 assists, 3 ground balls; Hunter Klinge, E, 1 assist, 1 ground ball; Carter Heck, E, 2 assists; Abe Escarda, E, 5 saves; Carter Randall, E, 2 saves; Skyler DeAsis, N, 1 goal, 1 assist, 7 ground balls; Nathan Lovett, N, 1 goal; Scott Griffin. N, 1 goal; Perry Garberg, N, 9 saves, 2 ground balls)

Skyline 18, Inglemoor 3 

Union 7, Richland 6
(John Stell, U, 2 goals, 1 assist, 3 ground balls; Parker Lindhorst, U, 2 goals, 1 assist, 3 ground balls; Andrew Harrah, U, 1 goal, 1 assist, 3 ground balls; Sam Rink, U, 1 goal, 1 ground ball; Cayden Thompson, U, 1 goal, 4 ground balls; Isaiah Pratt, U, 1 assist, 3 ground balls; Jarad McKinney, U, 1 assist, 4 ground balls; Dominic Mendez, U, 11 saves, 1 ground balls; Vinnie Sliva, R, 2 goals, 1 assist, 10 ground balls; Matt Hoffman, R, 1 goal, 1 assist, 2 ground balls; Hayden Ruckhaber, R, 1 goal, 1 assist, 2 ground balls; Christian Matheson, R, 1 goal, 5 ground balls; Ryan Sullivan, R, 1 goal; Tanner Rickets, R, 1 assist, 8 ground balls; Kyler Welch, R, 13 saves, 3 ground balls)

Sehome-Bellingham 13, Stanwood 9 

Jackson 18, Lewis & Clark 7
(Jericho Timbol, J, 4 goals, 2 ground balls; Marcello Pelligrino, J, 3 goals, 2 assists, 1 ground balls; Luke Rodgers, J, 2 goals, 2 assists, 2 ground balls; Alex Franco, J, 2 goals, 1 assist, 1 ground balls; Adrian Tong, J, 2 goals, 1 assist; Max Walsch, J, 2 goals, 1 assist; Josh Johnson, J, 2 goals, 1 ground ball; Brad Borders, J, 1 goal, 2 assists, 7 ground balls; Brennen Rounds, J, 8 ground balls; Aiden Rounds, J, 16 saves)

Snohomish 14, Meadowdale 13
(Jarrid Johnson, M, 5 goals, 4 ground balls; Nathan Paul, M, 3 goals, 4 ground balls; Thomas Kobuke, M, 2 goals, 1 assist, 5 ground balls; Gabe Schimpf, M, 1 goal, 1 ground balls; Jonathan Walzer, M, 1 goal, 14 ground balls; Michael Wolf, M, 1 goal, 2 ground balls; Jacob Reeff, M, 5 saves; Belcher Xavier, M, 5 saves)

Kamiak 21, Monroe 5
(Steele Fosth, K, 6 goals, 4 assists, 3 ground balls; Andrey Prikhodko, K, 5 goals, 1 ground balls; Alex Indelicato, K, 3 goals, 1 assist; Anthony Smith, K, 2 goals, 3 assists, 3 ground balls; Matt Merk, K, 2 goals, 4 assists, 5 ground balls; Tyler Keele, K, 2 goals, 4 assists, 2 ground balls; Joe Lee, K, 1 goal; Joseph Prikhodko, K, 7 saves; Tyler Morgan, M, 3 goals; Jakob Vandeventer, M, 1 goal, 3 assists, 2 ground balls; Johnny Adams, M, 1 goal, 2 ground balls; Loren Hartzell, M, 14 saves)

Girls Lacrosse

Bainbridge 16, Holy Names 8
Sonia Olson (BI) 4 goals; Sophia Hagstromer (BI) 3 goals, 4 asst, 1 GB, 1 DC; Kiera Havill (BI) 3 goals, 2 asst, 7 GBs, 5 DC, 2 CT; Karsen Sahleen (BI) 3 goals, 3 GBs; Maggie Sweeney (BI) 1 goal, 1 asst, 2 GBs, 6 DC; No scoring details for Holy Names

Mercer Island 19, Overlake 3 
Leah Paborsky (Mercer Island) 5 goals, 1GB, 1DC, 1CT; Katie Brodsky (Mercer Island) 4 goals, 2 assts, 2GB, 5 DC, 1CT; Mailie Moll (Mercer Island) 4 goals, 1 asst; Holly Waggoner (Mercer Island) 2 goals, 9 assts, 2GB, 1CT; LuLu Pinczower (Overlake) 2 goals, 1DC, 1CT; Moriah Reitman (Mercer Island) 2 goals; Maddie Home (Overlake) 1 goal, 2DC; Claire Underwood (Mercer Island) 1 goal, 1GB, 1CT; Tessa Guerra (Mercer Island) 1 goal; Hayley Pothering (Overlake) 1 asst, 1GB, 2 DC; Annalise Weiss (Mercer Island) 1 asst, 1GB, 2DC; Hannah Sather (Overlake) 1 asst; Liv Roskill (Overlake) 1 asst; Allie Hill (Overlake) 1 GB, 3DC, 1CT; Leah Akins (Mercer Island) 1GB, 2DC;  Darby Charest (Overlake) 1DC; Julia Noble (Overlake) 1GB, 1CT; Annie Vert (Overlake) 1GB; Ananya Parthasarathy (Overlake) 1GB, Grace Fujinaga (Overlake) 1DC; Elise Marks (Mercer Island) 1DC; Alle Dunbar (Mercer Island) 4 saves; Sidney Montague (Mercer Island) 1GB, 1DC; Julia Nordstrom (Mercer Island) 1GB, 1CT; Ragen Plummer (Mercer Island) 1GB, 1CT, Sophia Cero (Mercer Island) 3GB, 1CT

Seattle Prep 18, Garfield 4
Annie O’Brien (SP) 4 goals, 1 asst, 2 GBs, 3 DC, 1 CT; Nicole Rasmussen (SP) 3 goals, 1 GB; Jane Stanley (SP) 3 goals, 1 asst, 1 GB; Ruby Fulmore (SP) 2 goals, 1 asst, 4 DC, 1 CT; No scoring details for Garfield

Puyallup 15, Sumner 6

Lake Sammamish 21, Bellarmine Prep 5 
Madelyn Hunter (LS) 6 goals, 2 GBs, 13 DC, 1 CT; Sela Chin (LS) 5 goals, 1 asst, 1 GB, 2 DC, 1 CT; Megan Lynch 4 goals, 7 asst, 3 GBs, 1 DC; No scoring details for Bellarmine Prep

Curtis 21, Bethel 4 
Grace Collins (C) 5 goals, 6 DC; SueAnne Van Valkenburg (C) 5 goals, 2 GBs, 4 DC; Talitha Anderson (C) 3 goals, 3 GBs; Olivia Engle (C) 2 goals, 2 GBs, 4 DC, 2 CT; No scoring details for Bethel