Bellevue girls top our Class 3A top 10 basketball rankings, while Federal Way and Garfield lead the way in Class 4A and 3A boys.

Share story

(Records through 1/17; results from 1/11 through 1/17)

Class 4A girls
1, Central Valley (Veradale) (13-0)
Beat North Central 71036, beat Gonzaga Prep 73-36
2, Beamer (Federal Way) (13-1)
Beat Kentridge 39-27, beat Federal Way 60-17, beat 3A No. 9 Mercer Island 58-40
3, Moses Lake (14-0)
Beat Eastmont 68-43, beat West Valley (Yakima), 50-43
4, Lewis & Clark (Spokane) (10-3)
Beat Gonzaga Prep 46-40, beat Shadle Park 67-30
5, Bothell (14-1)
Beat Skyline 65-55, beat Newport 56-44
6, Bellarmine Prep (Tacoma) (8-5)
Beat South Kitsap 58-19, beat Stadium 62-28
7, Skyview (Vancouver) (10-5)
Beat No. 9 Camas 51-40, beat Heritage 55-20
8, Chiawana (Pasco) 11-2
Beat Kennewick 79-39, beat Kamiakin 76-42
9, Camas (11-2)
Lost to No. 7 Skyview 51-40, beat Mountainview 50-38
10, Sunnyside (11-3)
Lost to Hermiston (OR) 63-62, beat Eisenhower 69-36, beat Wenatchee 60-45

Class 3A girls
1, Bellevue (10-0)
Beat No. 9 Mercer Island 78-56, beat Juanita 94-55
2, Lynnwood (13-0)
Beat No. 8 Glacier Peak 60-54, beat Shorecrest 85-61
3, Bishop Blanchet (Seattle) (14-0)
Beat Roosevelt 62-35, beat Holy Names 67-23
4, West Seattle (14-0)
Beat Cleveland 80-55, beat Bainbridge 78-41, beat Emerald Ridge 74-38
5, Arlington (13-0)
Beat Oak Harbor 75-32, beat Stanwood 68-50
6, Auburn Riverside (14-0)
Beat Auburn 61-11, beat Sumner 55-43
7, Lincoln (13-1)
Beat Central Kitsap 50-39, beat Mount Tahoma 62-30, beat North Thurston 58-27
8, Glacier Peak (11-3)
Lost to No. 2 Lynnwood 60-54, beat Edmonds-Woodway 63-46
9, Mercer Island (12-2)
Lost to No. 1 Bellevue 78-56, beat Liberty 65-27, lost to 4A No. 2 Beamer 58-40
10, Prairie (Brush Prairie) (11-3)
Beat Columbia River 55-33, beat Kelso 68-38

Class 4A boys
1. Federal Way (14-0)
Beat No. 10 Kentwood, 78-62; Beat Todd Beamer, 83-69.
2. Union (11-2)
Beat Evergreen (Van), 63-54.
3. Curtis (16-1)
Beat Beat Spanaway Lake, 74-49; Beat Puyallup, 84-80.
4. Cascade (13-0)
Beat Mariner, 79-59; Beat Kamiak, 61-59.
5. Gonzaga Prep (12-1)
Beat No. 10 Lewis and Clark, 51-44; Beat Beat Cenral Valley, 59-56.
6. Bellarmine Prep (12-3)
Beat South Kitsap, 61-51; Beat Stadium, 64-45.
7. Issaquah (11-3)
Lost to No. 8 Woodinville, 72-67.
8. Woodinville (11-3)
Beat No. 7 Issaquah, 72-67; Beat Redmond, 76-69.
9. Olympia (12-2)
Beat Timberline, 63-55; Beat Yelm, 75-71.
10. Lewis and Clark (10-3)
Lost to No. 6 Gonzaga Prep, 51-44; Beat 3A No. 10 Shadle Park, 69-66.

Class 3A boys
1. Garfield (12-1)
Beat Ingraham, 87-37; Beat Roosevelt, 86-34.
2. Rainier Beach (10-3)
Beat Eastside Catholic, 81-66; Beat Bishop Gorman, 74-71; Lost to Oak Hill Academy, 83-62; Lost to Chaminade, 61-39.
3. Bellevue (11-1)
Beat Mercer Island, 60-56.
4. Peninsula (13-0)
Beat Lakes, 77-51; Beat Bonney Lake, 66-23.
5. Auburn Mountainview (12-1)
Beat Enumclaw, 80-53; Beat Auburn, 88-56.
6. Lincoln (10-2)
Beat North Thurston, 66-59; Beat Mount Tahoma, 63-51.
7. Wilson (11-2)
Beat Mount Tahoma, 83-56; Beat Capital, 63-47.
8. Shadle Park (9-4)
Beat Mead, 68-53; Lost to 4A No. 10 Lewis and Clark, 69-66.
9. Edmonds-Woodway (12-2)
Beat Shorecrest, 81-55; Beat Glacier Peak, 74-63.
10. Cleveland (10-2)
Beat West Seattle, 49-46.