Interlake High School in Bellevue topped the list with the most qualifying students.

Share story

The National Merit Scholarship program Wednesday released the names of students who have excelled academically, allowing them to compete for big scholarships offered next spring.

Of Washington’s nearly 350 semifinalists, Interlake High School in Bellevue topped the list this year, with 37 qualifying students, and Lakeside School in Seattle followed with 24.

Those students are among some 16,000 nationwide eligible to compete for about 7,400 merit scholarships worth about $32 million.

The semifinalists, who represent less than 1 percent of the country’s high-school seniors, scored the highest in their states on the PSAT. The number of semifinalists in each state is proportional to the state’s share of the country’s total of graduating seniors.

Here is the list of local semifinalists and their school:

Auburn

• Auburn High School — Taylor-Kantz, Jeffrey A.

• Thomas Jefferson High School — Park, Ji Yeon L.; Ramzan, Mohammed; Soo, Nathaniel

Bainbridge Island

• Bainbridge High School — Carson, Sophie K.; Cox, Ryan S.; DeBolt, Lucinda M.; Schmit, Robin C.

Bellevue

• Bellevue High School — Kiral, Alexander O.; Li, Nathaniel; Lin, Michelle; Pak, Gene; Song, Jingwei; Wang, William; Zhao, Michael H.

• Forest Ridge School of the Sacred Heart — Bhalerao, Ritu V.

• Hillside Student Community High School — Morfitt, Carter

• Homeschool — Ruth, Parker S.

• Interlake High School — Beauchamp, Luke; Campbell, Fiona M.; Chen, Jiaqi; Chen, Melanie R.; Cho, David M.; Dogra, Mimansa; Dwivedy, Devansh; Elango, Mahalaxmi; Fu, Rolanda M.; Gong, Linda Z.; Gu, Brian H.; Hou, Daniel; Hu, Jiayi; Hur, Matthew; Jiang, Jessica S.; Jin, Albert; Jung, Sophia A.; Konda, Sravan; Kong, Enders; Li, David; Li, Jeffrey Z.; Liu, Alisa H.; Ma, Lucy W.; Ma, Timothy S.; McDermott, Nathan E.; Milligan, Dylan Z.; Palaniappan, Arunachalam; Qin, Amy; Qiu, Kevin Y.; Rodgers, Joseph J.; Sanjeev, Suvansh Q.; Sarukkai, Vishnu; Sivaprasad, Abhinand S.; Sun, Emily; Wu, Benjamin; Zhang, Stephanie X.; Zhu, Kevin Z.

• International School — Bae, Michelle J.; Hamilton, Peter

• Newport High School — Beale, Emma W.; Boddam, Megana R.; Cao, Kevin; Chen, Eric H.; Collins, Chloe A.; Fang, Elisa C.; Gu, Austin H.; Huang, Derek A.; Klinge, Naomi C.; Lee, Tzu-yin; Ni, Christopher J.; Ni, Yian; Shang, Alexander M.; Sie, Anita; Tang, ZuZu; Wang, Phillip K.; Wong, Sun-Ying; Wu, Aaron; Wu, Billy; Wu, Mingqian; Wu, Ziliang; Yu, Sean S.

• Sammamish High School — Yee, Savanna J.

Bothell

• Bothell High School — Hayward, Katie C.; Kim, Sejin

Covington

• Kentwood High School — Araki, Kathryn

• Tahoma High School — Walley-Ferate, Eli J.

Edmonds

• Edmonds-Woodway High School — Orsborn, Sarah

Everett

• Everett High School — Tian, Hank

• Archbishop Murphy High School — Myers, Samuel A.

Federal Way

• Todd Beamer High School — Siemssen, Julianna R.

• Decatur High School — Rosser, Kiegan Z.

• Federal Way High School — Choe, Sharon

Issaquah

• Issaquah High School — Askew, Joseph O.; Chau, Ethan C.; Chintalapati, Namrata V.; Corbitt, David L.; Duff, Matthew B.; King, Haley H.; Powazek, Sarah B.; Repp, Daniel W.; Shao, Daniel S.; Sun, Alexander; Tang, Maxwell S.; Zhanson, Josh

Kenmore

• Inglemoor High School — Carpenter, Wyatt S.; Gowri, Gokul S.; Hansen, Tobin; Kuang, Xinyi; Lee, Corrina W.

Kirkland

• Eastside Preparatory School — Hart, Thomas V.; Maymudes, Sophia A.; Short, Fina

• International Community School —Calligaro, Matthew G.; Chae, Ryan J.; Li, Zhixun; Liao, Laura Z.; Moutafov, Kristina K.; Soval, Avi; Wang, Grace

• Lake Washington High School —Chen, Sarah J.; Joughin, Jonah R.; Talkar, Arman J.

• Providence Classical Christian School —Jekel, Daniel S.; Su, Wesley S.

Lynnwood

• Meadowdale High School — Sjoholm, Alec P.

Mercer Island

• Mercer Island High School — Barnwell, Andrew C.; He, Dana; Hendricks, David K.; Morton, Eugenie R.; Reitinger, Lindsey R.; Wang, Aidan J.; Weaver, Natalie R.; Yagolnitser, Nora B.

Mill Creek

• Henry M. Jackson High School — Hebert, Margaret A.; Lee, Matthew J.

Mukilteo

• Kamiak High School — Bae, Michael Y.; Cho, Seonghun; Jong, Nancy; Kim, Elise H.; Lee, Joon Y.; Moon, Angela D.; Shin, Bryan; Yi, Wooseok

Redmond

• Bear Creek School — Ji, Caleb W.

• The Overlake School — Cho, Heidi; Jha, Rohan D.; Kodungudi, Bharathrham B.; Lee, Rachel; Moore, Sarah A.; Nordhoff, Ruth S.; Parthasarathy, Ananya L.; Velagapudi, Mihir A.

• Redmond High School — Dietz, Phillip A.; Guday, Gil; Lee, Jaenic; Liu, Jessie Q.; Liu, Steven; Maes, William W.; Moon, Eugene; Murali, Aditya; Nakkiran, Priya; Polisetty, Anuraag R.; Safon, Dagny C.; Vadari, Mayukha S.; Yoo, Kyungyoon; Yoon, Chaeyoung; Zhang, Aaron H.

• Nikola Tesla STEM High School — Coltorti, Luigi A.; Jacobson, John D.; Nakahara, Kevin H.; Oratz, Jenna M.; Parimi, Dinesh; Pehrson, Miranda; Raggi, Catalina M.; Ranasaria, Udit A.; Reddy, Meena; Rumpf, Jacob J.; Tevosyan, Sophia; Tran, Allison N.; Trowbridge, Benjamin T.; Xu, Albert Y.; Zhang, Amy

Renton

• Oliver M. Hazen High School — Robbins, Matthew J.

• Liberty High School — Christopherson, Tyra N.; Malesis, Anna N.; Pierepiekarz, Marek H.; Ricks, James M.; Turtel, Nathaniel A.

Sammamish

• Eastside Catholic High School — Bernstein, Elizabeth R.; Brady, Patrick J.; Mandelkorn, Theodore J.

• Skyline High School — Beeman, Luke A.; Bu, Justin Y.; Chen, Kevin J.; Copparam, Suvir; Guo, Annette M.; He, Yu Tian; Kikkeri, Anusha; Kruper, John A.; Kumar, Arjun J.; Lee, Gordon P.; Ma, Vanessa X.; Ma, Yung-Chia J.; Mok, Caleb; Seah, Meryl; Singh, Vidhi; Tang, Lisa; Yang, Jenny J.; Zeng, Haotian

Seattle

• The Bush School — Anderson, Katherine A.; Schulman, Daniela J.

• Garfield High School — Butler, Kayla; Cross, Marley E.; Goldman, Lyla R.; Gormally, Conor T.; Keith, Alison R.; Meleshuk, Anya E.; Umbach, Gwendolyn A.

• Holy Names Academy — Andrews, Alexa M.; Deife, Kristen E.; Joy, Tara T.; Kieras, Alexandra M.; Kouhia, Annika J.; Tocher, Sarah S.

• Ingraham High School — Blumhagen, Emma R.; Bradford, Laurestine; Kreiss, Liam A.; Lilley, Casey N.; Sitchin, Eli V.; Stewart, Erin R.

• Lakeside School — Boopathy, Akhilan; Bretherton, Kyle C.; Caplan, Walker E.; Dudas, Sofia J.; Graesser, Kyle P.; Hinman, Joshua R.; Joers, Genevieve B.; Kim, Peter M.; Klebanoff, Eloise R.; Kleisle-Murphy, Isaac F.; Lees, Peter N.; Liu, Mona H.; Na, Giebien; O’Neill, Aidan C.; Roche, Alexander S.; Roche, Courtenay; Rubin, Nicholas W.; Ruppel, Megan H.; Sherman, Dylan; Teegan, Helen; Wedgwood, James B.; Zatzick, Greyson; Zhao, David Y.; Zhou, Ashley Z.

• The Northwest School — Baral, Avital F.; Zorn, Greta M.

• Roosevelt High School — Ives, Wilson D.

• Seattle Academy — Atkins, Cooper M.; Greene, Samuel C.

• Seattle Preparatory School — Paulsen, Patrick J.

• Transition School for Early Entrance Program — Cheng, Everett C.; Kamb, Mason D.; Li, Belinda Z.; Mangipudi, Kaushal

• University Preparatory Academy — Kim, Hyunrae D.; Pike, Hayley L.; Zikan, Karina

Shoreline

• Shorecrest High School — Collier, Shannon K.; Potter, Christopher E.

• Shorewood High School — Reese, Karl; Smith, Riley P.

Snohomish

• Glacier Peak High School — Bernardi, Thomas B.; Meyer, Mason G.; Ojala, Laurienne M.

• Snohomish High School — Anderson, Ezra D.

Snoqualmie

• Mount Si High School — Korssjoen, Dana; Reitz, Emilie S.

Vashon

• Vashon Island High School — Carleton, Elliot M.; Rogers, Alden B.

Woodinville

• Chrysalis High School — Langkow, Hope L.

• Woodinville High School — Payne, Elling E.; Wheaton, Allyson T.