Imagine Tomorrow winners: Grand prize (Each student received $5,000, and the teacher's academic program also was awarded $5,000) "Customizable...

Share story

Imagine Tomorrow winners:

Grand prize (Each student received $5,000, and the teacher’s academic program also was awarded $5,000)

“Customizable Hydrogen Production”

Lake Roosevelt High School, Coulee Dam, Okanogan County

Students: Catherine Kerns, Elizabeth Owen, Peter Rise

Adviser: Stephen Dent

Student teams competed in four categories.

Societal Challenge: “How can Washington be a leader in promoting and encouraging the use of sustainable energy and conservation practices?”

First ($5,000 to be split by the team; $5,000 for the teacher’s academic program.)

“Cool Schools Campaign”

Redmond High School, Redmond

Students: Zachary Doleac, Joseph Hegge, Emily Guo, Laura Wang, Jamie Hall

Adviser: Mike Town

Second ($3,000 for the team, $3,000 for the academic program.) “Algae Farming for Biodiesel”

Heritage High School, Vancouver

Students: Kevin Reilly, Grant Hampton

Adviser: Gwen Thompson

Third ($1,500 for the team, $1,500 for the program.) “Evergreen Transportation Initiative”

Kennewick High School, Kennewick

Students: Ittai Orr, Samuel Henager, Catherine Schweppe, Shruthi Baskaran

Adviser: Twila Wood

Behavioral Challenge: “Describe or demonstrate what you and your local community can do to move away from dependency on fossil fuels and toward a future with alternative energy production and conservation.”

First ($5,000 to be split by the team; $5,000 for the teacher’s academic program.) “Global Climate Change Takes a Toll”

Redmond High School, Redmond

Students: Katherine Catlin, Akanksha Saxena

Adviser: Mike Town

Second ($3,000 for the team, $3,000 for the academic program.) “Change Starts Now: An Environmental Revolution”

Tacoma School for the Arts, Tacoma

Students: Jake Stortini, Mac Tadie, Joe Holcomb, Isaac Solverson, Emi Brizuela

Adviser: Cyrus Brown

Third ($1,500 for the team, $1,500 for the program.) “Earth Food”

Redmond High School, Redmond

Students: Elena Stelzner, Stephanie Myer, Melvin Taing

Adviser: Mike Town

Technology Challenge: “Invent or redesign a machine or process that uses sustainable technologies for energy production, consumption and conservation.”

First ($5,000 to be split by the team; $5,000 for the teacher’s academic program.) “Sequestering CO2 in Concrete Production”

Bellingham High School, Bellingham

Students: Sam Lewis, Calvin Atkins, Cylan Albrecht

Adviser: James Yoos

Second ($3,000 for the team, $3,000 for the academic program.) “Hydrogen Hybrid”

Rosalia High School, Rosalia, Whitman County

Students: Kristina Peterschick, Dan Lazcano, Trevor Sheld, Chelsea Sims, John Kuhn

Adviser: Dee Peterschick

Third ($1,500 for the team, $1,500 for the program.) “Bio-Link”

Heritage High School, Vancouver

Students: Steven Jackson, Aaron Newbill, Corey Schwear

Adviser: Darlyn Wendlandt

Design Challenge: “Design a living/working space (a building, suburb, town or city) that has significantly lower carbon dioxide emissions than at present.”

First ($5,000 to be split by the team; $5,000 for the teacher’s academic program.) “Green Ridge”

Lewis and Clark High School, Spokane

Eric Brandon, Nick Linton

Adviser: Rick Biggerstaff

Second ($3,000 for the team, $3,000 for the academic program.) “Entering the Future Efficiently”

The Seattle Academy, Seattle

Students: Austin Dickson, Mariah Gentry

Adviser: Mary Gentry

Third ($1,500 for the team, $1,500 for the program.) “Diesel Secret Energy: Bus Biodiesel”

Camas High School, Camas, Clark County

Students: Christina Ge, Jacob Freedman, Kathleen Guy, Evan Klein

Adviser: Gary Moller

$1,000 Scholarships to WSU’s College of Agricultural, Human and Natural Resource Sciences went to Sam Lewis, Calvin Atkins and Cylan Albrecht from Bellingham High School for their project “Sequestering CO2 in Concrete Production.

Other awards (Microsoft products and a trophy made of recycled glass but no cash) Best cross-disciplinary collaboration:

“Energy Conservation Starts at Home”

Camas High School, Camas, Clark County

Students: Carolyn Foster, Joanna Guo, Garrett Wilgus

Adviser: Samuel Greene

Best multimedia presentation:

“Harnessing the Rain”

Ballard High School, Seattle

Students: Dylan Miller, Danielle Yeasting, Mia Montagna

Adviser: Joe Kelly

Most innovative

“Zania XL”

River’s Edge High School, Richland

Students: Desirae Cook, Jessica Olsen, Chris Brown, Shelly Becker, Derick Schroeder

Adviser: Ann Autrey

Most likely to succeed in the marketplace “Solar Energy”

Jackson High School, Mill Creek

Students: Daphne Wei, Alysha Kha

Adviser: Xue Mei

Audience favorite

“Hybrid Vehicle”

Colfax High School, Colfax, Whitman County

Students: Darren Miller, Wayne Miller

Adviser: Kirby Dailey

“Imagine Tomorrow” sponsors:

The budget for the “Imagine Tomorrow” competition for high-school students was about $200,000, half of it covered by Washington State University, the rest by sponsors. The university and many of the sponsors also provided judges for the contest held the weekend of May 9-11 in Pullman.

Here are the sponsors:

BP Cherry Point Refinery

Boeing

The Bullitt Foundation

Vulcan Inc.

The Seattle Times

Washington State Department of Ecology

Weyerhaeuser

AIA Seattle

Avista

Bechtel National Inc.

Bonneville Power Administration

Callison

Randy and Quincy Cook

Integrus Architecture

IslandWood

Itron

Microsoft

The Miller Hull PartnershipMulvannyG2 Architecture

Puget Sound Energy

Floyd and Judy Rogers

Schweitzer Engineering Laboratories Inc.

Siemens Building Technologies Inc.

The Spokesman-Review

Tacoma Power

The Tagney Jones Family Fund at The Seattle Foundation Weber Thompson

“Imagine Tomorrow” judges:

The 89 entries in the “Imagine Tomorrow” competition were judged by 70 judges, about half of them from Washington State University and the rest from outside, many from sponsors. Here are the judges and their organizations.

Judging the “Behavior” category:

Bob Aglow, Climate Quest

Blythe Duell, Washington State University

Jerman Rose, Washington State University

Paul Kimmel, Avista

Sterling McPherson, Washington State University

Kay Brothers, Washington State University

Susan Fagan, Schweitzer Engineering Laboratories Kacy Pula, Washington State University

Brook Beeler, Washington State Department of Ecology

Kendra Robinson-Harding, Washington State Department of Ecology

Leola Dublin, Washington State University

In the “Design” challenge:

Greg Kessler, Washington State University

Amy Poppe, Mulvanny G2

Mike Barker, Weyerhaeuser

Christopher Wood, Ten X Ventures

Jeff Boardman, Bechtel

Dan Funke, McKinstry

Jeremy Rentz, Washington State University

Julie Morse Stump, Washington State University

Ralph Young, Washington State University

Roger Flint, CH2MHill

Keith Jones, Washington State University

Roger Peck, PATH

Caroline Kreiser, Miller Hull

Les Okonek, BP Cherry Point

Adrian Rodriguez-Marek, Washington State University Todd Shelden, Siemens

Kimberly Porsche, Bechtel

Rich Wagner, Weyerhaeuser

Max Kirk, Washington State University

Paul Verrell, Washington State University

Judging “Societal” entries:

Robert Koster, Washington State Department of Ecology

Kathryn Lewis, Boeing

Travis Paveglio, Washington State University

Jessica Cassleman, Washington State University

Liz Drake, Weyerhaeuser

Jeff Johnson, Microsoft

Judging “Technology entries:”

Steve Brown, Washington State University

John Barclay, Prometheus

Lee Eccles, Boeing

Casey Harman, Puget Sound Energy

Russell Maguire, Boeing

Steve Snyder, Bechtel

Patrick Pedrow, Washington State University

Ben Farrow, Puget Sound Energy

Shulin Chen, Washington State University

Miles Drake, Weyerhaeuser

Fred Fleming, Inland Empire Oilseeds

John Palmer, Boeing

Manuel Garcia-Perez, Washington State University George Mount, Washington State University

Jill Watz, Vulcan Inc.

Jeanne McHale, Washington State University

Carl Hauser, Washington State University

Carl Hensman, Assemblon

Andy Ford, Washington State University

Howard Wallace, Boeing

John Paznokas, Washington State University

Gene Wachtel, Office of the Superintendent of Public Instruction

Bob Novotney, Washington State University

Steve Paris, Boeing

Greg Smith, Avista