Share story

Use the table below to look up local television and radio listings for Seattle-area and national sports, including the Mariners, Seahawks, Sounders, Storm, Kraken, Washington Huskies, Washington State Cougars, golf, tennis, international soccer, minor-league baseball, auto racing, boxing and more. Schedule subject to change.
*-delayed broadcast

SUNDAY

MLB baseball TV Radio
11 a.m. Cleveland at Chicago White Sox TBS  
11:35 a.m. Seattle at Texas ROOT 710
2 p.m. Oakland at L.A. Angels, joined in progress MLB  
4 p.m. Boston at Tampa Bay ESPN 710
Golf
5:30 a.m. LPGA/EPGA Tours: World Invitational GOLF  
11 a.m. U.S. Senior Women’s Open GOLF  
Tennis
2 p.m. ATP Atlanta TENNIS  
Auto racing
4 a.m. FIA 24 Hours of Spa, Part 3 CBSSN  
5:55 a.m. Formula One: Hungarian Grand Prix ESPN  
Noon* FIM Motocross: MX2 of Belgium CBSSN  
1 p.m. NHRA Winternationals 13  
1 p.m.* FIM Motocross: MXGP of Belgium CBSSN  
3:30 p.m.* MotoAmerica Superbike: Brainerd International Speedway FS1  
Rodeo
10 a.m.* PBR Tulsa Classic 7  
5 p.m.* PBR Tulsa Classic CBSSN  
Horse racing
10 a.m. NYRA Saratoga Live FS2  
12:30 p.m. NYRA Saratoga Live FS1  
CrossFit
11 a.m. CrossFit Games 7  
AFL Australian rules football
Midnight Richmond at Fremantle FS2  
1 a.m. Port Adelaide at Greater Western Sydney FS1  
Athletes Unlimited lacrosse
8 a.m. Team Arsenault vs. Team Wood FS1  
10:30 a.m. Team Treanor vs. Team Warden FS1  
TBT basketball
9 a.m. Semifinal, Florida TNT vs. Boeheim’s Army ESPN  
11 a.m. 3-Point Contest ESPN  
11:30 a.m. Semifinal, Blue Collar U vs. Team 23 ESPN  
Major League rugby
1 p.m. Championship, Atlanta at Los Angeles 7  
Liga MX soccer
4 p.m. Cruz Azul at Santos Laguna FS2  
CONCACAF Gold Cup soccer
6 p.m. Final, Mexico at United States FS1  
Minor League baseball
4:05 p.m. High-A West, Eugene at Everett   1380
7:05 p.m. Triple-A West, Tacoma at Las Vegas
(listen live at wertacoma.com/broadcast)
   
Olympic coverage TV
9 p.m. (Sat.)-3 a.m. Overnight coverage (Live) CBUT
11 p.m. (Sat.)-7 a.m. Tennis: Gold medal – Men’s singles, women’s doubles, mixed doubles (Live) OLY
11:30 p.m. (Sat).-3 a.m. Women’s beach volleyball; Track and field: Finals – Women’s 100m and mixed 4x100m; Swimming: Finals – Men’s and women’s 500m freestyle 5
12:15-1:15 a.m. Men’s volleyball: Brazil vs. France USA
12:30-2 a.m. Soccer: Men’s quarterfinal NBCSN
1-8 a.m. Gymnastics: Event finals – Men’s floor exercise, women’s vault, men’s pommel horse, women’s uneven bars, Track and field: (Live) Men’s high jump final, men’s 100m semifinals, Women’s 100m hurdles semifinals, women’s triple jump final, men’s 800m semifinals, men’s 400m hurdles semifinals, men’s 100m final PEACOCK
1:15-3:15 a.m. Men’s basketball: Spain vs. Slovenia (Live) USA
2-2:30 a.m. Men’s field hockey: Germany vs. Argentina NBCSN
2:30-5 a.m. Fencing: Men’s team foil final (Live) NBCSN
3-5 a.m. Women’s beach volleyball; Track and field: Finals – Women’s 100m and mixed 4x100m; Swimming: Finals – Men’s and women’s 500m freestyle 5
3-9 a.m. Morning coverage (Live) CBUT
3:15-4:15 a.m. Men’s handball: Norway vs. France (Live) USA
3:30-5:30 a.m. Golf: Men’s final round GOLF
4:15-5:30 a.m. Table tennis: Men’s and women’s round of 16 USA
5-5:40 a.m. Weightlifting: Women’s 76kg (Live) NBCSN
5:30-9:45 a.m. Men’s volleyball: United States vs. Argentina (Live); Cycling: BMX freestyle final; Weightlifting: Finals; Fencing: Finals; Tennis: Finals; Gymnastics: Men’s floor and pommel horse 5
5:30-7 a.m. Men’s handball: Denmark vs. Sweden (Live) USA
5:40-7 a.m. Badminton: Women’s singles gold medal (Live) NBCSN
7-8:30 a.m. Table tennis: Men’s and women’s doubles NBCSN
7-7:45 a.m. Women’s water polo: Hungary vs. China USA
7 a.m.-3 p.m. Tennis: Gold medal – Men’s singles, women’s doubles, mixed doubles OLY
7:45-8:45 a.m. Women’s beach volleyball: Australia vs. China USA
8:30-9:30 a.m. Men’s field hockey: Germany vs. Argentina NBCSN
8:45-9:40 a.m. Men’s beach volleyball: Norway vs. Netherlands USA
9 a.m.-3 p.m. Tokyo Today: Updates and recaps CBUT
9:30-10:30 a.m. Badminton: Men’s singles semifinal NBCSN
9:30-10:30 a.m. Women’s water polo: Netherlands vs. Canada USA
9:45 a.m.-3 p.m. Men’s volleyball: United States vs. Argentina; Cycling: BMX freestyle final; Weightlifting: Finals; Fencing: Finals; Tennis: Finals; Gymnastics: Men’s floor and pommel horse 5
10:30 a.m.-2 p.m. Equestrian: Eventing cross country NBCSN
10:30-11:45 a.m. Men’s handball: Germany vs. Brazil USA
11:45 a.m.-1:30 p.m. Wrestling: Men’s Greco-Roman (60kg, 130kg), women’s freestyle (76kg); Boxing: Semifinals – Men’s welterweight and light heavyweight, Quarterfinals – Womens flyweight, men’s featherweight, middleweight and super heavyweight USA
1:30-2 p.m. Weightlifting: Women’s 76kg USA
2-3 p.m. Golf: Men’s final round NBCSN
2-3 p.m. Beach volleyball: Round of 16 USA
2-5 p.m. Golf: Men’s final round GOLF
3-5 p.m. Tennis: Men’s singles final NBCSN
3-5 p.m. Men’s volleyball: United States vs. Argentina USA
4-8:30 p.m. Diving: Women’s springboard final; Beach volleyball (Live); Gymnastics: Women’s vault and uneven bars final; Track and field: Men’s long jump and women’s 100m hurdles finals (Live) 5
4-7 p.m. Wrestling: Men’s Greco-Roman (60kg, 130kg), women’s freestyle (76kg) OLY
4-9 p.m. Primetime coverage (Live) CBUT
5-7 p.m. Men’s basketball: Spain vs. Slovenia NBCSN
5-6 p.m. Diving: Women’s 3m springboard final CNBC
5-7:55 p.m. Track and field: (Live) Finals – Women’s 100m hurdles and men’s long jump, Heats – Women’s 1500m and 200m USA
6-7 p.m. Women’s beach volleyball: Canada vs. Spain (Live) CNBC
7-9 p.m. Men’s volleyball: United States vs. Argentina NBCSN
7-7:30 p.m. Men’s water polo: Hungary vs. Italy CNBC
7-9:30 p.m. Wrestling: (Live) Men’s Greco-Roman (77kg, 97kg), women’s freestyle (68kg), repechage matches OLY
7:30-8:40 p.m. Men’s water polo: United States vs. Greece (Live) CNBC
7:55-9:30 p.m. Canoe/Kayak: (Live) Heats and quarterfinals – Women’s kayak single 200m, men’s canoe double 1000, men’s kayak single 1000, women’s K-2 500 USA
8:30-9:05 p.m. Canoe sprint: (Live) Womens kayak single 200m, men’s canoe double 100m, men’s kayak single 100m, women’s kayak double 500m 5
8:40-9:30 p.m. Women’s field hockey: Netherlands vs. New Zealand (Live) CNBC
9 p.m.-Midnight Equestrian: Eventing cross country NBCSN
9 p.m.-3 a.m. Overnight coverage (Live) CBUT
9:05-11 p.m. Women’s volleyball: United States vs. Italy (Live) 5
9:30-11:10 p.m. Badminton: Women’s doubles bronze and gold medal matches (Live) CNBC
9:30-11:30 p.m. Women’s basketball: United States vs. France (Live) USA
9:30 p.m.-Midnight Wrestling: Men’s Greco-Roman (77kg, 97kg), women’s freestyle (68kg), repechage matches OLY
9:40-11 p.m. Men’s basketball: Quarterfinal (Live) PEACOCK
11:10 p.m.-1:30 a.m. Diving: Men’s 3m springboard qualifying (Live) CNBC
11:30 p.m.-1 a.m. Men’s water polo: Spain vs. Croatia (Live) USA
11:35 p.m.-4:30 a.m. Diving: Women’s springboard final; Beach volleyball; Gymnastics: Women’s vault and uneven bars final; Track and field: Men’s long jump and women’s 100m hurdles finals 5
Midnight-1 a.m. Beach volleyball: Round of 16 NBCSN

MONDAY

MLB baseball TV Radio
Noon Cleveland at Toronto MLB  
4 p.m. Philadelphia at Washington ESPN  
4:10 p.m. Seattle at Tampa Bay ROOT 710
7 p.m. San Francisco at Arizona, joined in progress MLB  
Tennis
10 a.m. ATP Washington D.C., WTA San Jose TENNIS  
Canadian Premier League soccer
10 a.m. Atletico Ottawa at Wanderers FC FS2  
Minor League baseball
7:05 p.m. Triple-A West, Tacoma at Las Vegas
(listen live at wertacoma.com/broadcast)
   
Olympic coverage TV
1 a.m.-5 p.m. Soccer: Women’s semifinals (Live); Cycling: Track finals; Beach volleyball: Elimination round (Live); Men’s water polo: Spain vs. Croatia (Live); Canoeing: Sprint qualifying; Handball: Spain vs. China; Women’s weightlifting: Finals; Wrestling: Finals; Women’s basketball: United States vs. France USA
1-8 a.m. Gymnastics: (Live) Event finals – Men’s rings, Women’s floor exercise, Men’s vault; Track and field: (Live) Women’s pole vault qualifying, Women’s 200m semifinals, Women’s discus throw final, Men’s 400m semifinals, Women’s 400m hurdles semifinals, Men’s 3000m steeplechase final, Women’s 5000m final PEACOCK
2-6 a.m. Wrestling: (Live) Greco-Roman 60kg final, Greco-Roman 130kg final, Women’s freestyle 76kg final, Greco-Roman 77kg semifinal, Greco-Roman 97kg semifinal OLY
3-9 a.m. Morning coverage (Live) CBUT
5-10 a.m. Golf: Men’s first round GOLF
6-10 a.m. Wrestling OLY
9 a.m.-2 p.m. Equestrian: Eventing, Jumping finals; Artistic swimming: Duet qualifying; Men’s water polo: United States vs. Greece; Beach volleyball: Men’s elimination round; Diving: Men’s springboard qualifying; Gymnastics: Men’s vault and ring finals 5
9 a.m.-3 p.m. Tokyo Today: Updates and recaps CBUT
4-9 p.m. Primetime coverage (Live) CBUT
5-10:30 p.m. Beach volleyball: Women’s quarterfinal (Live); Gymnastics: Women’s floor final; Track and field: (Live) Women’s 200m semifinal, Men’s 400m semifinal, Women’s 400 hurdles semifinal, Men’s steeplechase final, Women’s 5000m final, Women’s 400m, Men’s 400 hurdles final, Women’s long jump final, Men’s 200m; Soccer: Women’s semifinal 5
5-11 p.m. Track and field: (Live) Women’s 400m, Men’s 400 hurdles final, Women’s long jump final; Men’s 200m, Men’s 1500m; Beach volleyball: Women’s quarterfinal; Canoeing: Sprint finals CNBC
5:30-6:05 p.m. Canoeing: Sprint finals (Live); Volleyball: Men’s quarterfinal (Live) 5
7-9:30 p.m. Wrestling: (Live) Qualifying rounds – Greco-Roman 67kg, 77kg, 87kg and 97kg, Women’s freestyle 62kg and 68kg OLY
8-11 p.m. Men’s diving: Men’s springboard semifinal; Water polo: Women’s quarterfinal (Live) USA
9 p.m.-3 a.m. Overnight coverage (Live) CBUT
9:05-11 p.m. Volleyball: Men’s quarterfinal (Live) 5
9:30-11 p.m. Wrestling OLY
11 p.m.-1 a.m. Beach volleyball: Women’s elimination round and quarterfinal NBCSN
11 p.m.-1 a.m. Diving: Men’s springboard final (Live); Handball: Men’s quarterfinal CNBC
11 p.m.-5 a.m. Volleyball: Men’s quarterfinals; Basketball: Men’s quarterfinals USA

TUESDAY

MLB baseball TV Radio
4 p.m. Baltimore at N.Y. Yankees MLB  
4:10 p.m. Seattle at Tampa Bay ROOT 710
Tennis
10 a.m. ATP Washington D.C., WTA San Jose TENNIS  
NBA Summer League basketball
4 p.m. Memphis vs. Jazz Blue NBA
5 p.m. Miami vs. L.A. Lakers ESPN2  
6 p.m. San Antonio vs. Jazz White NBA
8 p.m. Sacramento vs. Golden State ESPN2  
TBT basketball
6 p.m. Championship, Teams TBD ESPN  
CONCACAF League soccer
5 p.m. Santa Lucia vs. Metropolitan FA FS2  
7 p.m. Diriangen vs. Marathon FS2  
Minor League baseball
6:30 p.m. High-A West, Everett at Spokane   1380
7:05 p.m. Triple-A West, Tacoma at Las Vegas
(listen live at wertacoma.com/broadcast)
   
Olympic coverage TV
1 a.m.-5 p.m. Soccer: Men’s semifinals (Live); Cycling: Track finals; Beach volleyball: Women’s quarterfinals (Live); Water polo: Women’s quarterfinals; Canoeing: Sprint finals; Field hockey: Men’s semifinal; Artistic swimming: Duet qualifying; Equestrian: Jumping qualifying; Swimming: Women’s marathon (Live) NBCSN
1-8 a.m. Gymnastics: Event finals (Live) – Men’s parallel bars, Women’s balance beam, Men’s horizontal bar; Track and field: (Live) Men’s 110m hurdles, Men’s shot put qualifying round, Men’s pole vault final, Men’s 5000m, Women’s hammer throw final, Men’s 200m semifinals, Women’s 800m final, Women’s 200m final PEACOCK
2-6 a.m. Wrestling: Greco-Roman 77kg, 97k and women’s freestyle 68kg final, Greco-Roman 67kg, 87kg and women’s freestyle 62kg semifinals (Live) OLY
3-9 a.m. Morning coverage (Live) CBUT
5-6:50 a.m. Basketball: Men’s quarterfinal (Live) USA
6-10 a.m. Wrestling OLY
6:50 a.m.-5 p.m. Volleyball: Men’s quarterfinal (Live); Sport climbing: Men’s qualifying: Soccer: Men’s semifinal; Table tennis: Women’s team semifinal; Weightlifting: Men’s final; Boxing: Finals; Wrestling: Finals; Handball: Men’s quarterfinal; Volleyball: Men’s quarterfinal USA
9 a.m.-2 p.m. Equestrian: Jump qualifying; Cycling: Track finals; Water polo: Women’s quarterfinal; Sport climbing: Men’s qualifying; Gymnastics: Men’s parallel bars final; Basketball: Men’s quarterfinal 5
9 a.m.-3 p.m. Tokyo Today: Updates and recaps CBUT
3:30 p.m.-Midnight Golf: Women’s first round (Live) GOLF
4-9 p.m. Primetime coverage (Live) CBUT
5-8:30 p.m. Diving: Men’s springboard final; Track and field: Men’s 110 hurdles, Men’s 200m semifinals, Women’s 800m final, Women’s 200m final, Men’s 110 hurdles semifinals (Live), Women’s 400 hurdles final (Live); Gymnastics: Men’s horizontal bar final; Gymnastics: Women’s balance beam final 5
5-11 p.m. Water polo: Women’s quarterfinal; Soccer: Men’s semifinal; Basketball: Men’s quarterfinal; Soccer: Men’s semifinal NBCSN
5-11 p.m. Beach volleyball: Men’s quarterfinal (Live); Skateboarding: Women’s park qualifying and final (Live); Canoeing: Sprint qualifying and quarterfinals (Live); Water polo: Men’s quarterfinal (Live) CNBC
5-9:30 p.m. Track and field: (Live) Women’s 400 hurdles final, Men’s 110 hurdles semifinals, Decathlon, Heptathlon; Volleyball: Women’s quarterfinal USA
5:30-6:05 p.m. Canoeing: Sprint qualifying 5
7-9:30 p.m. Wrestling: Greco-Roman 67kg and 87kg finals, women’s freestyle 57kg and 62kg finals, Men’s freestyle 57kg and 86kg (Live) OLY
9 p.m.-3 a.m. Overnight coverage (Live) CBUT
9:05-11 p.m. Skateboarding: Women’s park final; Volleyball: Women’s quarterfinal (Live) 5
9:15-11 p.m. Men’s basketball: Semifinal (Live) PEACOCK
9:30-11:30 p.m. Basketball: Women’s quarterfinal (Live)  
9:30-11 p.m. Wrestling OLY
11 p.m.-5 p.m. Volleyball: Men’s quarterfinal, Women’s quarterfinals (Live); Equestrian: Individual jumping final (Live); Beach volleyball: Men’s quarterfinals; Field hockey: Women’s semifinal; Water polo: Men’s quarterfinal; Baseball: Semifinal; Swimming: Men’s marathon (Live) NBCSN
11 p.m.-1 a.m. Beach volleyball: Men’s quarterfinal; Handball: Women’s quarterfinal CNBC
11 p.m.-7 a.m. Basketball: Women’s quarterfinals (Live); Diving: Women’s platform qualifying (Live); Artistic swimming: Duet final (Live) USA

WEDNESDAY

MLB baseball TV Radio
10:10 a.m. Seattle at Tampa Bay ROOT 710
12:30 p.m. San Diego at Oakland MLB  
5 p.m. Atlanta at St. Louis ESPN  
8 p.m. Houston at L.A. Dodgers, joined in progress MLB  
MLS soccer
7 p.m. Dallas at Seattle JOETV 950
7:30 p.m. San Jose at Portland ROOT  
Tennis
11 a.m. ATP Washington D.C., WTA San Jose TENNIS  
Horse racing
10 a.m. NYRA Saratoga Live FS2  
NBA Summer League basketball
4 p.m. San Antonio vs. Jazz Blue NBA
5 p.m. Miami vs. Golden State ESPNU  
6 p.m. Memphis vs. Jazz White NBA
8 p.m. Sacramento vs. L.A. Lakers ESPNU  
CONCACAF League soccer
5 p.m. AS Samaritaine vs. Universitario FS2  
Minor League baseball
6:30 p.m. High-A West, Everett at Spokane   1380
Olympic coverage TV
2-6 a.m. Wrestling Finals (LIVE) Greco-Roman 67kg Final Greco-Roman 87kg Final Women’s Freestyle 62g Final Men’s Freestyle 57kg Semifinals Men’s Freestyle 86kg Semifinals Women’s Freestyle 57kg Semifinals OLY
3-9 a.m. Morning coverage (Live) CBUT
3-8 a.m. Track & Field (LIVE) Men’s Decathlon High Jump Women’s 1500m Semifinals Women’s Heptathlon Shot Put Women’s 400m Semifinals Women’s 3000m Steeplechase Final and Victory Ceremony Men’s Hammer Throw Final Women’s Heptathlon 200m Men’s 800m Final Men’s Decathlon 400m Men’s 200m Final PEACOCK
6-10 a.m. Wrestling OLY
6:30-11 a.m. Golf – Women’s First Round GOLF
7 a.m.-5 p.m. Sport Climbing – Women’s Qualifying Cycling – Track Finals Table Tennis – Team Semifinal Handball – Women’s Quarterfinal Weightlifting – Men’s Final Wrestling – Finals Boxing – Finals and Semifinals Volleyball – Women’s Quarterfinal Basketball – Women’s Quarterfinal USA
9 a.m.-2 p.m. Equestrian – Individual Jumping Final Artistic Swimming – Duet Final Canoeing – Sprint Qualifying Sport Climbing – Women’s Qualifying Beach Volleyball – Men’s Quarterfinal Skateboarding – Women’s Park Final Diving – Women’s Platform Qualifying 5
9 a.m.-3 p.m. Tokyo Today: Updates and recaps CBUT
3:30 p.m.-Midnight Golf – Women’s Second Round (LIVE) GOLF
4-9 p.m. Primetime coverage (Live) CBUT
5-8:30 p.m. Beach Volleyball – Women’s Semifinal (LIVE) Track & Field – Finals, Semifinals and Qualifying Women’s 4×100 Relay Qualifying (LIVE) Women’s Steeplechase Final Men’s 800m Final Men’s 200m Final Women’s 400m Semifinals Women’s 1500m Semifinals Men’s 4×100 Relay Qualifying (LIVE) Men’s Triple Jump Final (LIVE) Men’s Shot Put Final (LIVE) Men’s 110 Hurdles Final (LIVE) Diving – Women’s Platform Semifinal (LIVE) 5
5-11 p.m. Water Polo – Men’s Quarterfinal Beach Volleyball – Men’s Quarterfinal Basketball – Women’s Quarterfinal Equestrian – Individual Jumping Final NBCSN
5-11 p.m. Skateboarding – Men’s Park Qualifying (LIVE) Skateboarding – Men’s Park Qualifying Diving – Women’s Platform Semifinal (LIVE) Canoeing – Sprint Finals (LIVE) Skateboarding – Men’s Park Final (LIVE) Canoeing – Sprint Finals Field Hockey – Men’s Bronze Medal CNBC
5:30-6:05 p.m. Beach Volleyball – Women’s Semifinal 5
5-11 p.m. Track & Field – Finals (LIVE) Men’s 110 Hurdles Final Men’s Shot Put Final Men’s Triple Jump Final Heptathlon Decathlon USA
7-9:30 p.m. Wrestling Qualifying Rounds (LIVE) Women’s Freestyle 53kg Women’s Freestyle 57kg Men’s Freestyle 57kg Men’s Freestyle 74kg Men’s Freestyle 86kg Men’s Freestyle 125kg OLY
9 p.m.-3 a.m. Overnight coverage (Live) CBUT
9:05-11 p.m. Volleyball – Men’s Semifinal (LIVE) 5
9:30-11 p.m. Wrestling OLY
11 p.m.-4 a.m. Volleyball – Women’s Quarterfinal Track & Field – Men’s 20km Walk (LIVE) Skateboarding – Men’s Park Final Handball – Men’s Semifinal NBCSN
11 p.m.-12:30 a.m. Field Hockey – Men’s Bronze Medal Water Polo – Women’s Semifinal (LIVE) CNBC
11 p.m.-3 a.m. Diving – Women’s Platform Final (LIVE) Beach Volleyball – Women’s Semifinal Soccer – Women’s Bronze Medal (LIVE) USA
11 p.m.-Midnight Wrestling – Competition OLY

THURSDAY

NFL football TV Radio
5 p.m. Preseason, Dallas vs. Pittsburgh 13  
MLB baseball
9 a.m. N.Y. Mets at Miami MLB  
1 p.m. Philadelphia at Washington MLB  
4:05 p.m. Seattle at N.Y. Yankees ROOT 710
5 p.m. Atlanta at St. Louis    
Golf
7 a.m. PGA Tour: Barracuda Championship GOLF  
9 a.m. PGA Tour: WGC Invitational GOLF  
Tennis
11 a.m. ATP Washington D.C., WTA San Jose TENNIS  
Horse racing
10 a.m. NYRA Saratoga Live FS2  
CONCACAF League soccer
5 p.m. Verdes FC vs. Santos de Guapiles FC FS2  
7 p.m. CS y D Comunicaciones vs. Once Deportivo FS2  
CFL football
5:30 p.m. Hamilton at Winnipeg ESPN2  
Minor League baseball
6:30 p.m. High-A West, Everett at Spokane   1380
6:35 p.m. Triple-A West, Tacoma at Reno
(listen live at wertacoma.com/broadcast)
   
Olympic coverage TV
2:15-6 a.m. Wrestling – Finals (LIVE) OLY
3-7 a.m. Cycling – Track Finals Water Polo – Women’s Semifinal (LIVE) Volleyball – Men’s Semifinal (LIVE) USA
3-9 a.m. Morning coverage (Live) CBUT
3-8 a.m. Track & Field (LIVE) Men’s Decathlon Javelin Throw Women’s Pole Vault Final Women’s 4x400m Relay Round 1 Men’s 1500m Semifinals Men’s 400m Final Women’s Heptathlon 800m Men’s Decathlon 1500m PEACOCK
4-6 a.m. Basketball – Men’s Semifinal (LIVE) NBCSN
4-7 a.m. Golf – Women’s Second Round GOLF
6-9 a.m. Table Tennis – Women’s Team Bronze Medal Handball – Men’s Semifinal NBCSN
6-10 a.m. Wrestling – Competition OLY
7 a.m.-1 p.m. Beach Volleyball – Men’s Semifinals Table Tennis – Women’s Team Final Karate – Finals Boxing – Finals & Semifinals USA
9 a.m.-2 p.m. Canoeing – Sprint Finals Water Polo – Women’s Semifinal Sport Climbing – Men’s Final Cycling – Track Finals Track & Field – Women’s Heptathlon Basketball – Men’s Semifinal 5
9 a.m.-1:30 p.m. Field Hockey – Men’s Final Baseball – Semifinal NBCSN
9 a.m.-3 p.m. Tokyo Today: Updates and recaps CBUT
1-5 p.m. Wrestling – Finals Sport Climbing – Men’s Final Basketball – Men’s Semifinal Water Polo – Women’s Semifinal USA
1:30-5:30 p.m. Track & Field – Men’s 50 km Walk (LIVE) NBCSN
3:30 p.m.-Midnight Golf – Women’s Third Round (LIVE) GOLF
4-9 p.m. Primetime coverage (Live) CBUT
5-8:30 p.m. Skateboarding – Men’s Park Final Diving – Women’s Platform Final Track & Field Men’s 400m – Final Decathlon Heptathlon Men’s 1500m – Semifinal Beach Volleyball – Women’s Final (LIVE) 5
5-9:15 p.m. Table Tennis – Women’s Team Final Beach Volleyball – Women’s Bronze Medal (LIVE) Gymnastics – Rhythmic Individual Qualifying (LIVE) CNBC
5-7 p.m. Cycling – Track Finals Canoeing – Sprint Qualifying (LIVE) USA
5:30-8 p.m. Beach Volleyball – Women’s Semifinal Soccer – Women’s Bronze Medal Water Polo – Women’s Semifinal NBCSN
7-11 p.m. Soccer – Women’s Final (LIVE) Volleyball – Women’s Semifinal (LIVE) USA
7-11 p.m. Wrestling – Finals (LIVE) Wrestling – Competition OLY
8-11 p.m. Basketball – Men’s Semifinal Water Polo – Women’s Semifinal NBCSN
8:30-9:05 p.m. Soccer – Women’s Final (LIVE) 5
9:05-11 p.m. Canoeing – Sprint Qualifying Basketball – Women’s Semifinal (LIVE) 5
9:15-11 p.m. Canoeing – Sprint Qualifying Field Hockey – Women’s Bronze Medal CNBC
9 p.m.-3 a.m. Overnight coverage (Live) CBUT
11 p.m.-12:30 a.m. Volleyball – Men’s Semifinal NBCSN
11 p.m.-12:30 a.m. Cycling – Track Finals Water Polo – Men’s Semifinal (LIVE) CNBC
11 p.m.-3 a.m. Diving – Men’s Platform Qualifying (LIVE) Handball – Women’s Semifinal (LIVE) Cycling – Track Finals USA
11 p.m.-Midnight Wrestling – Competition OLY

FRIDAY

MLB baseball TV Radio
11 a.m. Chicago White Sox at Chicago Cubs MLB  
4:05 p.m. Seattle at N.Y. Yankees ROOT 710
7 p.m. L.A. Angels at L.A. Dodgers MLB  
Golf
4 a.m.* Korn Ferry Tour: Utah Championship GOLF  
7 a.m. PGA Tour: Barracuda Championship GOLF  
9 a.m. PGA Tour: WGC Invitational GOLF  
Tennis
11 a.m. ATP Washington D.C., WTA San Jose TENNIS  
Auto racing
3 p.m. ARCA 100 at the Glen FS1  
Mixed martial arts
4 p.m. LUX Fight League 15: Undercard FS2  
7 p.m. XFC 45 FS2  
10 p.m.* XFC YoungGuns 3 FS2  
Horse racing
10 a.m. NYRA Saratoga Live FS2  
Rodeo
8 p.m. PBR Long Live Cowboys Classic CBSSN  
AFL Australian rules football
2 a.m. Teams TBA FS2  
Athletes Unlimited lacrosse
2 p.m. Team Orange vs. Team Gold CBSSN  
5 p.m. Team Blue vs. Team Purple FS1  
Minor League baseball
6:30 p.m. High-A West, Everett at Spokane   1380
6:35 p.m. Triple-A West, Tacoma at Reno
(listen live at wertacoma.com/broadcast)
   
Olympic coverage TV
12:30-4 a.m. Track & Field – Women’s 20km Walk (LIVE) Gymnastics – Rhythmic Individual Qualifying NBCSN
2:15-6 a.m. Wrestling – Finals (LIVE) OLY
3-7 a.m. Field Hockey – Women’s Final (LIVE) Artistic Swimming – Team Qualifying Volleyball – Women’s Semifinal (LIVE) USA
3-9 a.m. Morning coverage (Live) CBUT
3-8 p.m. Track & Field (LIVE) Men’s 4x400m Relay Round 1 Women’s Javelin Throw Final Men’s 5000m Final Women’s 400m Final Women’s 1500m Final Women’s 4x400m Relay Final Men’s 4x100m Relay Final PEACOCK
4-8 a.m. Soccer – Men’s Bronze Medal (LIVE) Soccer – Women’s Final NBCSN
6-10 a.m. Wrestling – Competition OLY
7-11:45 a.m. Basketball – Women’s Semifinal Handball – Women’s Semifinal Cycling – Track Finals USA
8 a.m.-1:15 p.m. Water Polo – Men’s Semifinal Table Tennis – Men’s Team Bronze Medal & Final Equestrian – Jumping Qualifying NBCSN
9 a.m.-10:45 a.m. Canoeing – Sprint Qualifying Equestrian – Jumping Qualifying Artistic Swimming – Team Qualifying 5
9 a.m.-3 p.m. Tokyo Today: Updates and recaps CBUT
10:45 a.m.-2 p.m. Gymnastics – Rhythmic Individual Qualifying Sport Climbing – Women’s Final Soccer – Women’s Final (Report) Volleyball – Women’s Semifinal 5
11:45 a.m.-3 p.m. Wrestling – Finals Boxing – Final & Semifinals Karate – Finals Sport Climbing – Women’s Final USA
1:15-5 p.m. Basketball – Women’s Semifinal Soccer – Women’s Final NBCSN
3-6 p.m. Track & Field – Women’s Marathon (LIVE) USA
3:30 p.m.-Midnight Golf – Women’s Final Round GOLF
4-9 p.m. Primetime coverage (Live) CBUT
5-7:30 p.m. Track & Field – Women’s Marathon (LIVE) Diving – Men’s Platform Qualifying Track & Field Men’s 4x100m – Final Women’s 4x100m – Final Women’s 1500m – Final Women’s 400m – Final Men’s 5000m – Final 5
5-8:30 p.m. Beach Volleyball – Women’s Final Basketball – Women’s Semifinal Water Polo – Men’s Semifinal NBCSN
5-8:30 p.m. Cycling – Track Finals Handball – Women’s Semifinal Beach Volleyball – Men’s Bronze Medal (LIVE) Modern Pentathlon – Women’s Final Beach Volleyball – Men’s Final (LIVE) CNBC
6-9:30 p.m. Diving – Men’s Platform Semifinal (LIVE) Gymnastics – Rhythmic Group Qualifying (LIVE) Canoeing – Sprint Finals USA
7:30-9:30 p.m. Basketball – Men’s Final (LIVE) 5
7:30-9:30 p.m. Men’s Basketball – Final (LIVE) PEACOCK
8:30-11 p.m. Soccer – Women’s Final Handball – Women’s Semifinal NBCSN
8:30-11 p.m. Baseball – Bronze Medal (LIVE) CNBC
9 p.m.-3 a.m. Overnight coverage (Live) CBUT
9:30-11 p.m. Volleyball – Men’s Bronze Medal (LIVE) USA
10:05-11 p.m. Beach Volleyball – Men’s Final 5
11 p.m.-2 a.m. Handball – Women’s Semifinal Volleyball – Women’s Semifinal NBCSN
11 p.m.-2 a.m. Water Polo – Women’s Bronze Medal Basketball – Women’s Bronze Medal (LIVE) CNBC
11 p.m.-2 a.m. Volleyball – Men’s Bronze Medal (LIVE) Diving – Men’s Platform Final (LIVE) Water Polo – Women’s Final (LIVE) USA

SATURDAY

NFL football TV Radio
3:30 p.m. Pro Football Hall of Fame Enshrinement Ceremony ESPN, NFL  
MLB baseball
10:05 a.m. Seattle at N.Y. Yankees ROOT 710
1 p.m. N.Y. Mets at Philadelphia FS1  
5:30 p.m. Arizona at San Diego FS1  
MLS soccer
7:30 p.m. Salt Lake at Portland ROOT  
NWSL soccer
7 p.m. Houston at Tacoma TWITCH  
Golf
6 a.m.* Korn Ferry Tour: Utah Championship GOLF  
9 a.m. PGA Tour: WGC Invitational GOLF  
11 a.m. PGA Tour: WGC Invitational 7  
11 a.m. U.S. Women’s Amateur GOLF  
3 p.m. PGA Tour: Barracuda Championship GOLF  
6 p.m. Korn Ferry Tour: Utah Championship GOLF  
Tennis
1 p.m. ATP Washington D.C., WTA San Jose TENNIS  
Auto racing
9:30 a.m. NASCAR Truck Series: Watkins Glen 176 FS1  
Boxing
5 p.m. PBC Fight Night: Cody Crowley vs. Gabriel Maestre 13  
Mixed martial arts
5 p.m. UFC 256 Prelims: Undercard bouts ESPN2  
Horse racing
9:30 a.m. NYRA Saratoga Live FS2  
2:30 p.m. Hambletonian Stakes CBSSN  
Rodeo
7 p.m. PBR Long Live Cowboys Classic CBSSN  
Club friendly soccer
6:55 a.m. Men, Sevilla at Aston Villa ESPN2  
Big3 basketball
9 a.m. Week 5 7  
CFL football
7 p.m. Ottawa at Edmonton ESPN2  
Minor League baseball
6:30 p.m. High-A West, Everett at Spokane   1380
6:35 p.m. Triple-A West, Tacoma at Reno
(listen live at wertacoma.com/broadcast)
   
Olympic coverage TV
2-4:30 a.m. Handball – Men’s Bronze Medal Cycling – Track Final NBCSN
2-6:30 a.m. Gymnastics – Rhythmic Individual Final Basketball – Men’s Bronze Medal (LIVE) Basketball – Men’s Ceremony (LIVE) USA
2:45-6 a.m. Wrestling – Finals (LIVE) OLY
3-9 a.m. Morning coverage (Live) CBUT
3-8 a.m. Track & Field (LIVE) Women’s High Jump Final Women’s 10000m Final Men’s Javelin Throw Final Men’s 1500m Final Women’s 4x400m Relay Final Men’s 4x400m Relay Final PEACOCK
3:30-6 a.m. Golf – Women’s Final Round GOLF
4:30-7 a.m. Soccer – Men’s Final (LIVE) NBCSN
5-7:15 a.m. Volleyball – Men’s Final (LIVE) 5
6-9:30 a.m. Wrestling – Competition OLY
6:30-9:30 a.m. Baseball – Final USA
7-8:30 a.m. Canoeing – Sprint Finals Artistic Swimming – Team Final NBCSN
7:15-10:30 a.m. Handball – Men’s Final Water Polo – Women’s Final Golf – Women’s Final Round 5
8:30 a.m.-12:30 p.m. Equestrian – Jumping Final Modern Pentathlon – Men’s Final Golf – Women’s Final Round NBCSN
9 a.m.-3 p.m. Tokyo Today: Updates and recaps CBUT
9:30 a.m.-3 p.m. Handball – Men’s Final Volleyball – Men’s Final Karate – Finals Wrestling – Finals Boxing – Finals USA
10:30 a.m.-3 p.m. Gymnastics – Rhythmic Individual Final Artistic Swimming – Team Final Equestrian – Jumping Final Canoeing – Sprint Finals Beach Volleyball – Men’s Final 5
12:30-5 p.m. Track & Field – Women’s Marathon Basketball – Men’s Final NBCSN
3-8:30 p.m. Track & Field – Men’s Marathon (LIVE) Volleyball – Women’s Bronze Medal (LIVE) Gymnastics – Rhythmic Group Final (LIVE) USA
3:30-9 p.m. Primetime coverage (Live) CBUT
5-7:30 p.m. Track & Field – Men’s Marathon (LIVE) Water Polo – Women’s Final Track & Field Women’s High Jump – Final Women’s 10,000m – Final Men’s Javelin – Final Men’s 1500m – Final Women’s 4x400m – Final Men’s 4x400m – Final Diving – Men’s Platform Final 5
5-9:30 p.m. Handball – Men’s Final Water Polo – Women’s Final Volleyball – Men’s Final NBCSN
5-9:30 p.m. Soccer – Men’s Final Handball – Women’s Bronze Medal (LIVE) Modern Pentathlon – Men’s CNBC
7:30-10 p.m. Basketball – Women’s Final (LIVE) 5
8:30-11 p.m. Cycling – Track Finals Volleyball – Women’s Final (LIVE) USA
9 p.m.-3 a.m. Overnight coverage (Live) CBUT
9:30-11 p.m. Beach Volleyball – Men’s Final Basketball – Men’s Final NBCSN
9:30-11 p.m. Water Polo – Men’s Bronze Medal (LIVE) Boxing – Finals (LIVE) CNBC
10:30-11:30 p.m. Volleyball – Women’s Final (LIVE) 5
11 p.m.-12:30 a.m. Basketball – Men’s Final NBCSN
11 p.m.-Midnight Boxing – Finals (LIVE) CNBC
11 p.m.-4 a.m. Volleyball – Women’s Final (LIVE) Cycling – Track Finals Water Polo – Men’s Final (LIVE) Handball – Women’s Final Track & Field – Men’s Marathon “End of Olympics” Programming USA

SUNDAY, Aug. 8

MLB baseball TV Radio
10 a.m. Teams TBA TBS  
10:05 a.m. Seattle at N.Y. Yankees ROOT 710
1 p.m. L.A. Angels at L.A. Dodgers MLB  
4 p.m. Chicago White Sox at Chicago Cubs 4 710
Golf
9 a.m. PGA Tour: WGC Invitational GOLF  
11 a.m. PGA Tour: WGC Invitational 7  
11 a.m. U.S. Women’s Amateur GOLF  
3 p.m. PGA Tour: Barracuda Championship GOLF  
6 p.m. Korn Ferry Tour: Utah Championship GOLF  
Tennis
11 a.m. ATP Washington D.C. TENNIS  
2 p.m. ATP Washington D.C., WTA San Jose TENNIS  
Auto racing
5 a.m. FIM Motocross: MX2 of Latvia CBSSN  
6 a.m. FIM Motocross: MXGP of Latvia CBSSN  
Horse racing
10 a.m. NYRA Saratoga Live FS2  
10:30 a.m. NYRA Saratoga Live FS1  
South Africa Invitational XV rugby
5:30 a.m. British and Irish at Springbok NBCSN  
Athletes Unlimited lacrosse
11 a.m. Team Gold vs. Team Blue FS2  
1:30 p.m. Team Purple vs. Team Orange FS2  
NBA Summer League basketball
1:30 p.m. Toronto vs. New York ESPN2  
3:30 p.m. Houston vs. Cleveland ESPN2  
Minor League baseball
1:05 p.m. Triple-A West, Tacoma at Reno
(listen live at wertacoma.com/broadcast)
   
5:09 p.m. High-A West, Everett at Spokane   1380
Olympic coverage TV
12:30-3:30 a.m. Baseball – Final NBCSN
3-9 a.m. Women’s Final Round GOLF
3-9 a.m. Closing ceremony (Live) CBUT
3:30-5:30 a.m. Soccer – Men’s Final NBCSN
4 a.m. Closing ceremony PEACOCK
6-8:30 a.m. Basketball – Women’s Final USA
9 a.m.-3 p.m. Tokyo Today: Updates and recaps CBUT
10 a.m.-3 p.m. Cycling – Track Finals Gymnastics – Rhythmic Group Final Handball – Women’s Final Water Polo – Men’s Final Volleyball – Women’s Final 5
3-7 p.m. Primetime coverage CBUT
4-5 p.m. Tokyo Gold 5
5-7:30 p.m. Closing Ceremony 5