The National Merit Scholarship program has released the names of this year’s semifinalists — representing less than 1 percent of high-school seniors nationally.

Share story

Bellevue’s Interlake High School again topped the list of National Merit Scholarship program semifinalists this year, with 47 students out of nearly 400 seniors across the state who will have the opportunity to compete for big academic scholarships next spring.

The second-highest number was at Lakeside School in Seattle, with 28 qualifying students this year, followed by Skyline in Sammamish with 16 students. The semifinalists’ names were released Wednesday.

About 1.6 million juniors in more than 22,000 high schools entered the 2017 National Merit Scholarship Program by taking the 2015 PSAT. The 16,000 semifinalists represent less than 1 percent of high-school seniors nationally.

The semifinalists qualify to compete for about 7,500 National Merit Scholarships worth $33 million. About 90 percent of the semifinalists are named finalists, and half the students in the finalist group wins a National Merit Scholarship.

Here is the list of the semifinalists from local schools:

Bainbridge Island

Bainbridge High — Batali, Clio M.; Brown, Maxwell N.; Gilmore, Hudson C.; Muir, James D.; Owen, Jonathan E.

Bellevue

Bellevue High — Chen, Katherine; Davis, Max A.; Kim, Andrew D.; Kim, Sarah M.; Liu, Athan’; Liu, Vania A.; Liu, Y-Linh; Quigley, John C.; Ren, Caleb A.; Wu, Albert J.

Forest Ridge School — Campbell, Colleen M.; Chai, Christina; Zhang, Rachel

Homeschool — Craig, Jack M.

Interlake High — Arora, Mayhul; Carutasu, Alexandru; Cassady, Shannon M.; Chen, Grant J.; Chen, Kathleen Z.; Chen, Nathan; Cheung, Benjamin H.; Choi, Andrew U.; Dai, Jessica; Fernando, Reshan S.; Gee, Julia R.; Gopalan, Vivek Y.; Gorobets, Evgeniya; Gulamali, Faris; Ha, Lilian D.; Hanafy, Ahmed; Harscoet, Ayana; Ip, Joshua; Kulkarni, Siddharth D.; Lee, Anna D.; Lee, Cayla S.; Lee, Jihyung; Li, Alice W.; Liang, Erich; Liu, Patrick Y.; Ma, Bridget; Ma, Crystal; Ma, Vivian; Madan, Jawahar V.; Marckx, Olivia C.; Mittal, Pranay; Mo, Wen Feng; Nave, Claire S.; Oytan, Alexandra Z.; Reynolds, Amelia M.; Sarkar, Korok; Shandar, Gayatri; Stein, Brennan M.; Sun, Jasmine; Sun, Yan; Sunku, Teja; Tan, Austin W.; Wang, Patrick; Wu, Benjamin; Xu, Jerry B.; Xue, Andrew; Yang, Alan X.

International School — Ding, Christina; Watson, Christopher C.; Zhang, Karen

Newport High — Adler, Paul A.; He, Yingxue; Hu, Laura D.; Jacobsen, Anna; Kim, Min Young; Kinney, Ian N.; Lee, Teo; Park, Raymond; Peng, Howard; Shan, Vincent; Tang, Justin H.; Wang, Sarah J.; Wu, Jesse H.; You, Allison M.

Bothell

Bothell High — Gurajala, Saisriram S.

Northshore Networks — Gilmore, Matthew J.

Burien

Kennedy High — Zubeck, Allison E.

Covington

Kentwood High — Lee, Michelle H.

Eatonville

Eatonville High — Beaupre, Aria

Edmonds

Edmonds-Woodway High — Kim, Brandon T.; Sum, Emma T.

Everett

Archbishop Murphy High — Johnston, Trevor S.,

Federal Way

Todd Beamer High — Imm, Cindy L.

Federal Way High — Kwon, Justin H.

Issaquah

Issaquah High — Chan, Sidney; Jhawar, Aashika; Park, Christopher K.; Sirohi, Romil A.; Wang, Sophie A.; Young, Spencer M.; Yuen, Christopher

Kenmore

Inglemoor High — Arustamian, Katherine; Duchastel de Montrouge, Simon C.; Fortiner, Serafina M.; Maxwell, Jeffrey J.; Smith, Natalie G.; Xiong, Nina S.; Yang, Edward R.

Kent

Kentridge High — Gonzales, Marie A.

Kirkland

Eastside Prep — Zheng, Jamin

International Community School — Conlin, McKenna G.; Iyer, Kartik A.; Kacharia, Alicia; Kim, Taeheon; Thomas, Irene K.

Juanita High — Plenefisch, Adrian T.

Lake Washington High — Crandall-Malcolm, Maya E.; Norred, Louis H.; Trewin, Hunter

Mercer Island

Mercer Island High — Bitners, Larissa D.; Chansky, Matthew D.; Cuono, Charles B.; Marcou, Nikita C.; Motz, Rachel N.; Shen, Elaine X.; Shin, Christopher; Shin, Joshua B.; Tucker, Adam N.; Zhao, Bryan Y.

Mill Creek

Henry M. Jackson High — Wang, Matthew H.; Zhou, Alan T.

Monroe

Monroe High — Kaguras, Demitrios J.; Thompson, Griffin P.

Mukilteo

Kamiak High — Alayli, Adam S.; Deshmukh, Aware N.; Handa, Ankur S.; Kim, Evan H.; Lambert, Christopher T.; Li, Michael C.; Park, Brandon J.; Slack, Katherine E.

Puyallup

Puyallup High — Berg, Brady C.

Redmond

Bear Creek School — Agbonile, Adesuwa D.; Gallagher, Sean H.; Rundell, Miriam J.

Overlake School — Birch, George R.; Chen, Christopher; Dragich, Sela E.; Lin, Michelle L.

Redmond High — Baskar, Vishal; Chang, Sophia M.; Cunningham, Marcelo A.; Daud, Falak F.; Jain, Shloak; Mellem, Siri; Park, Jaehee; Randal, Martin K.; Raza, Marium; Sinha, Irika; Spillinger, Dana; Thijssen, Pearl S.; Zhou, Oliver

Nikola Tesla STEM High — Adams, Kyran P.; Fitch, Stephen D.; Gajjar, Hemil; Gringauze, Michael; Kumar, Aditya; Ramesh, Rishi; Singh, Abhinav; Veeramachaneni, Varsha S.; Zabback, Benjamin

Renton

Hazen High — Tuschhoff, Beth M.

Liberty High — Elmore, Amanda K.; Leung, Nicole J.; McLean, Evan

Sammamish

Eastlake High — Birchfield, Melissa Y.; Moynihan, Samantha J.

Eastside Catholic High — Charters, Andrew A.; Galiotto, Alexandra; Glaze, Samuel R.; Riddle, Paul

Skyline High — Bhimani, Ishaan P.; Camai, Alex; Cao, David; DeJong, Jennifer E.; Dodd, Austin; Gopal, Paari; Gupta, Kunal; Hershey, Sidney R.; Islam, Adil; Nguyen, Christina Q.; Parikh, Ishira A.; Raj, Gayathri; Romero, Kaley A.; Shih, Beverly G.; Stever, Jared; Too, Clara X.; Tou, Eugene M.; Zhu, Kevin

Seattle

Bishop Blanchet High — Markow, Ginger B.

Bush School — Blumenthal, Pascal; Fraser, Cameron L.; Onsager, Madison J.; Ressmeyer, Ryan K.

Garfield High — Baldwin, Elias A.; Chan, Andrew T.; Connor, Liam D.; Hoppe, Elliott H.; Lappenbusch, Amelia J.; Liu-Minard, Taiomah S.; McCann, Emmett A.; Rochlin, Megan J.; Thomas, Sophia C.; Zuckerman, Anna D.

Nathan Hale High — Bell, Zoe R.; Berlin, Keara A.

Holy Names High — Chauhan, Aparajita

Ingraham High — Davis, Daniel J.; Jain, Arshana N.; King, Rachael A.; Minahan, Mercedes; Pappas, Alexandra L.; Rotter-Aboyoun, Ariel G.; Sackett, Colin D.; Schuman, Isaac J.; Waataja, Jason; Walsh, Conner J.; Wiedemann, Lukas T.

King’s High — Wang, Daniel Z.

Lakeside School — Anderson, Sophie G.; Blachman, Sasha; Daugherty, Katherine W.; de Campos, Jackson M.; Ding, Jason K.; Drachman, Rebecca C.; Drummond, Jack H.; Du, Lucas Z.; Evans, Caroline J.; Falicov, Ethan L.; Frohlich, Isabella M.; Kamalu, Maris K.; Kirkman, Brian S.; Lebovic, Harmony R.; Limacher, Sophia; Lober, Carolyn R.; Luthra, Yasmin; Melin, John A.; Meredith, Alexandra R.; Numoto, Kengo; Randolph, John G.; Russian, Adrian; Scurlock, Rebecca J.; VanNewkirk, Gus S.; Wang, Hannah; Wei, Andrew; Yang, Allen; Yue, Kevin

Roosevelt High — Alverson, Amy L.; Busch, Jackson O.; Collver, Ravenna J.; Hinds, Thomas H.; Mayer, Max E.; Volke, Sean K.; Woods, Henry Q.; Wysen, Glenn E.

Seattle Academy — Bartlett, August W.; Harkins-Finn, Joshua Z.; Isaacs, Arielle M.

Seattle Prep — Berger, Gabriel P.; Evans, Eliot C.; Lambert, Michael F.; White, Noah R.

Transition School and Early Entrance Program — Filippov, Nikita E.; Grassy, Brock; St. Pierre Nelson, Maxine N.

University Prep — Volk, Malcolm J.

Shoreline

Homeschool — Moo, Ian A.

Shorecrest High — Sahr, John I.

Shorewood High — Berkbigler, Andrea G.; Chou, Peter H.; Ernst, Lindsey P.; Neufeldt, Thomas J.; Stelter, William M.; Stephens, Loren L.; Thomas, Nora A.

Snohomish

Glacier Peak High — Bianchini, Christopher D.

Snoqualmie

Mount Si High — Rajkumar, Rahul R.

South Hill

Emerald Ridge High — Idler, David J.

Sumner

Sumner High — Holm, Hailey C.

Tacoma

Bellarmine Prep — White, Kristina L.

Woodrow Wilson High — Asberg, Bryce E.

Tukwila

Raisbeck Aviation High — Ursino, John T.

University Place

Curtis High — Choi, Jeonghyun; Shry, Ethan H.; Wu, Alex T.

Vashon Island

Vashon Island High — Stahl, Aryeh G.

Woodinville

Homeschool — Deng, Grace Y.

Woodinville High — Hewett, David A.; Pietraszak, Nathan A.; Wien, Jason G.