Share story

Wrestling


Sammamish Invitational


Team scores — 1, Mount Si 235; 2, Edmonds-Woodway 209.5; 3, Liberty 159; 4, Redmond 147.5; 5, Interlake 133; 6, Kentridge 125; 7, Sammamish 113; 8, Eastlake 68.


103 (top 5)
— 1, Kyle Heath, Mount Si; 2, Jacob Trieu, Edmonds-Woodway; 3, Luke Hansen, Liberty; 4, Gage Gramstad, Kentridge; 5, Chris Lien, Interlake.


112 (top 5)
— 1, Daniel Hanks, Liberty; 2, Tony Heinz, Kentridge; 3, Jason Marks, Interlake; 4, David Sandall, Liberty; 5, Jacob Lund, Mount Si.


119 (top 5)
— 1, Joe Taklo, Mount Si; 2, Nolan Mydske, Redmond; 3, Dennis Flynn, Kentridge; 4, Ryan Boser, Liberty; 5, Anar Veliyev, Interlake.


125 (top 5)
— 1, Mike Montgomery, Mount Si; 2, Daryl Schlepp, Eastlake; 3, Ben Lavergne, Edmonds-Woodway; 4, Henry Villamil, Redmond; 5, Jonny Reef, Kentridge.


130 (top 5) — 1, Jack Schultz, Interlake; 2, Peter Miller, Liberty; 3, Brian Harkins, Edmonds-Woodway; 4, Dan Wright, Mount Si; 5, Sam Jeffries, Eastlake.


135 (top 5) — 1, Dean Bradshaw, Sammamish; 2, Pone Cooley, Redmond; 3, Aaron Sutherland, Interlake; 4, Casey Akama, Sammamish; 5, Deyan Demitrov, Kentridge.


140 (top 5) — 1, Bradly Alfi, Edmonds-Woodway; 2, Jason Long, Redmond; 3, Jay Dochnahl, Mount Si; 4, Sal Mata, Sammamish; 5, Cooper Nelson, Interlake.


145 (top 5) — 1, Steven Korbein, Edmonds-Woodway; 2, Tim Damon, Liberty; 3, Ryan Schademan, Sammamish; 4, Greg Bearson, Eastlake; 5, Tyler Harrison, Redmond.


152 (top 5) — 1, Jeremy Pautler, Edmonds-Woodway; 2, Reed Risenmay, Redmond; 3, Kenny Morrison, Mount Si; 4, Adam Bailey, Liberty; 5, Luis Soto, Interlake.


160 (top 5)
— 1, Mac Donnell, Mount Si; 2, Brennen Moring, Interlake; 3, Davis Alfi, Edmonds-Woodway; 4, Colton Ellison, Kentridge; 5, Ryan Vogt, Eastlake.


171 (top 5) — 1, Pano Dreves, Mount Si; 2, Kenny Gunderson, Liberty; 3, Colin Swanson, Redmond; 4, Jason Barrom, Kentridge; 5, Joe Olson, Edmonds-Woodway.


189 (top 5)
— 1, Eric Jochim, Sammamish; 2, Josh Abergel, Sammamish; 3, Larry Chamalbide; Edmonds-Woodway; 4, Matt Lee, Redmond; 5, Crue Woodard, Liberty.


215 (top 5) — 1, Riley Stanard, Edmonds-Woodway; 2, Dex Moetulvi, Mount Si; 3, Bobak Ranjabaran, Sammamish; 4, Josh Wilke, Eastlake; 5, Chris Smith, Kentridge.


275 (top 5) — 1, Trevor Moore, Mount Si; 2, Matt Murphy, Edmonds-Woodway; 3, Luis Hernandez, Interlake; 4, Jeff Anderson, Liberty; 5, Mitch Campbell, Redmond.


Iron Sharpens Tournament


Team scores — Concrete 232.5; Ocosta 222; Brewster 170.5; Cle Elum 134.5; Bellevue Christian 127; Darrington 102; Davenport 100; White Pass 75; Toledo/Winlock 51.5.


103 (top 4)
— 1, Skylar Yzaguirre, Concrete; 2, Jude Fouquier, Bellevue Christian; 3, Chase Bergett, Brewster; 4, Lisbeth Garcia, Ocosta.


112 (top 4) — 1, Mannie Canales, Concrete; 2, Nathan Perry, White Pass;3, Krys McHugo, Brewster; 4, Josh Julian, Bellevue Christian.


119
(top 4) — 1, David Del Moro, Bellevue Christian; 2, Chico Yzaguirre, Concrete; 3, Argenis Valdovinos, Brewster; 4, James Wilkerson, Cle Elum.


125 (top 4) — 1, Colin Bachmeier, Ocosta; 2, Matt Ellingson, Concrete; 3, Anthony Covorrubias, Brewster; 4, Mark McKnight, Toledo/Winlock.


130 (top 4) — 1, Justin Friddle, Darrington; 2, Justin Aires, Concrete; 3, Chris Peña, Brewster; 4, Alex Bowley, Ocosta.


135 (top 4) — 1, Kevin Willette, Cle Elum; 2, Jason Caveness, Darrington; 3, Nick Fallis, Concrete; 4, Brent Williams, Ocosta.


140
(top 4) — 1, Matt Fisk, Davenport; 2, Zach Quinby, Ocosta; 3, Trent Jones, Toledo/Winlock; 4, Tyler Smith, Bellevue Christian.


145
(top 4) — 1, Jessie Dellinger, Concrete; 2, David Espinosa, Ocosta; 3, Nathan McClure, Davenport; 4, Hedgar Hernadez, Brewster.


152
(top 4) — 1, Justin Kautzman, Ocosta; 2, Tyler Burns, Darrington; 3, Randy Poole, Ocosta; 4, A.J. Swezy, Brewster.


16
0 (top 4) — 1, Jason Johnson, Brewster; 2, Lonzo Tackett, Ocosta; 3, Jordan Sydnes, Concrete; 4, Morgan Eliel, Bellevue Christian.


171
(top 4) — 1, Aaron Cornett, Ocosta; 2, Jordan Wicham, Cle Elum; 3, Derek Coggins, Concrete; 4, Ray Ankrum, Darrington.


189 (top 4) — 1, Tim Lee, Ocosta; 2, Matt Mackenzie, Cle Elum; 3, Bryce Birdwell, Toledo/Winlock; 4, Max Barger, Davenport.


215
(top 4) — 1, William Owens, White Pass; 2, Cody Vandeventer, Cle Elum; 3, Bob Browning, Concrete; 4, Ivan Irizarry, Bellevue Christian.


275 (top 4) — 1, Cecil Cavazos, Brewster; 2, Robert Gillock, Concrete; 3, Jason Nice, Ocosta; 4, Richard Ray, White Pass.


Gymnastics


KingCo 3A


Late Friday


Liberty 155.3, Interlake 99.6

All-around — 1, Kara Bennett,L, 35.00; 2, Britney Courtright, L, 32.00; 3, Christina Rogers, Liberty 31.60. Bars — 1, Kara Bennett, L, 8.25; 3, Christina Rogers, L, 7.40; 3, Britney Courtright, L, 7.40. Beam — 1, Ellyssa Daum, 8.90; 2, Kara Bennett, L, 8.50; 3, Britney Courtright, L, 8.20. Floor — 1, Kara Bennett, L, 9.40; 2, Christina Rogers, L, 8.40; 3, Britney Courtright, L, 8.40. Vault — 1, Kara Bennett, L, 8.90; 2, Britney Courtright, L, 8.50; 3, Ellyssa Daum, 8.30.