SEA-King District meet

3A BOYS

Shot put—Dylan Ledbetter, O’Dea, 52-01.50. Javelin—Ryan Gilbert, Bellevue, 171-0. Triple jump—Timothy Iwuoha, Nathan Hale, 43-06. Pole vault—Zach Shugart, Bishop Blanchet, 14-09. 110 hurdles—Sam Richmond, Bellevue, 14.98. 300 hurdles—Dawit Tesfetsion, Nathan Hale, 40.72. 100—Budda Baker, Bellevue, 11.01. 200—Budda Baker, Bellevue, 21.90. 400—Isaiah Gilchrist, Bellevue, 50.66. 800—Eric Schulz, Mercer Island, 1:59.84. 1,600—Joe Hardy, Seattle Prep, 4:10.70. 400 relay—Bellevue (Sam Richmond, Budda Baker, Isaiah Gilchrist, Max Richmond), 42.14. 1,600 relay—Mercer Island (Emerson Schulz, Ethan Vu, Eric Schulz, Dylan Lesko), 3:26.79.

3A GIRLS

Discus—Aoife Martin, Holy Names, 117-05. High jump—Olivia Vincent, Holy Names, 5-06. Long jump—Danielle Demps, Liberty-Issaquah, 17-01.25. 100 hurdles—Olivia Vincent, Holy Names, 15.24. 300 hurdles—Olivia Vincent, Holy Names, 45.34. 100—Ngozi Musa, Holy Names, 12.16. 200—Tanisha Scott, Rainier Beach, 25.26. 400—Imani Apostol, Holy Names, 57.15. 800—Mikelle Ackerley, Bainbridge, 2:16.84. 3,200—Andrea Masterson, Lakeside, 10:47.77. 400 relay—Holy Names (Imani Apostol, Olivia Vincent, Ngozi Musa, Kristin Laidler), 49.34. 800 relay—Liberty-Issaquah (Tara Johnson, Shannell Thompson, Danielle Demps, Cherelle Demps), 1:43.90. 1,600 relay—Mount Si (Jesse Guyer, Karlie Hurley, Mackenzie Hutchison, Madeleine Hutchison), 4:00.46.

2B BOYS

Shot put—Alex Davisson, Bear Creek, 43-01. Javelin—Sidney Lease, La Conner, 141-09. Triple jump—Jonathan Magee, Bear Creek, 43-05.5. 1,600—Jonathan O’Neil, Crosspoint, 4:51.48.

2B GIRLS

Discus—Holly Ray, Bear Creek, 111-11. High jump—Ericka Sharrett, Tacoma Baptist, 5-0. Long jump—Jane Cooksley, Tacoma Baptist, 15-0.25. Pole vault—Macey Crooks, Seattle Lutheran, 7-0. 3,200—Jessica Kiser, La Conner, 12:38.04.

3A District One track prelims

BOYS

Stanwood 35, Marysville-Pilchuck 33, Shorewood 28, Shorecrest 25, Mountlake Terrace 24

Shot put—Juan Ventura, Marysville-Pilchuck, 50-11.25. High jump—Jonah Hoverson, Shorewood, 5-11. Long jump—Austin Joyner, Marysville-Pilchuck, 22-11.5. Pole vault—Henry Garman, Stanwood, 13-0. 110 hurdles—Chris Grant, Meadowdale, 15.04. 300 hurdles—Brent Hafenscher, Marysville Getchell, 40.53. 100—Austin Joyner, Marysville-Pilchuck, 10.74. 200—Will McNamara, Shorecrest, 22.53. 400—Will McNamara, Shorecrest, 50.52. 800—Garrett Westover, Marysville Getchell, 2:00.66. 1,600 (finals)—Omar Abdulla, Shorecrest, 4:24.64. 400 relay—Meadowdale, 43.56. 1,600 relay—Marysville Getchell, 3:31.13.

GIRLS

Mountlake Terrace 41, Shorecrest 29, Glacier Peak 24, Shorewood 15, Stanwood 15

Discus—Hailee Malins, Mountlake Terrace, 104-09. Javelin—Aiko Mizumori-Canfield, Shorecrest, 119-03. Long jump—Chinne Okoronkwo, Mountlake Terrace, 18-06. 100 hurdles—McKenna Hunt, Mountlake Terrace, 15.47. 300 hurdles—McKenna Hunt, Mountlake Terrace, 47.96. 100—Barbara Biney, Mountlake Terrace, 12.38. 200—Barbara Biney, Mountlake Terrace, 25.98. 400—Madison Yerigan, Stanwood, 58.88. 800—Jessica Ong, Mountlake Terrace, 2:24.03. 1,600 (finals)—Heidi Smith, Glacier Peak, 5:07.87. 400 relay—Marysville-Pilchuck, 50.14. 800 relay—Shorecrest, 1:45.53.