Wesco 4A Finals

Day one

BOYS

Team scores- Jackson 50 points, Lake Stevens 38, Arlington 34, Cascade 20, Edmonds-Woodway 19, Monroe 17.5, Mt. Vernon 14.5, Snohomish 14, Kamiak 12, Mariner 8, Lynnwood 3

Shot put—Tevin Gray, Lake Stevens, 51-00 High jump—Travante Robinson, Jackson, 6-02 Long jump—Jacob Kraus, K, 22-00.5 Pole vault—Chase Reid, Lake Stevens, 13-06. 1,600 relay—Nathan Beamer, Arlington, 4:22.43

GIRLS

Team scores- Arlington 61 points, Lynnwood 30, Jackson 37, Snohomish 23, Edmonds-Woodway 16, Lake Stevens 11, Monroe 8, Mt. Vernon 4, Cascade 3, Kamiak 1

Discus—Lyndsay Leatherman, Arlington, 129-04 Javelin—Lyndsay Leatherman, Arlington, 120-02 Long jump—Jessica Ludwig, 16-09.5 1,600 relay—Mikayla Pivec, Lynnwood, 5:04.11 .

KingCo 3A Championships

Boys

Shot put—Aaron Miller, Interlake, 50-01. Long jump—Budda Baker, Bellevue, 21-08. 110 hurdles—Sam Richmond, Bellevue, 15.14. 300 hurdles—Sam Richmond, Bellevue, 41.60. 100—Isaiah Gilchrist, Bellevue, 10.95. 200—Budda Baker, Bellevue, 22.06. 400—Justin McLaughlin, Mount Si, 51.83. 800—Graham Wendle, Bellevue, 2:00.24. 1,600—Graham Wendle, Bellevue, 4:23.17.

Girls

Discus—Emily Bassett, Mercer Island, 106-03. Long jump—Eden Fox, Bellevue, 15-11.5. Pole vault—Ayane Rossano, Bellevue, 12-03. 100 hurdles—Kelley Johnson, Liberty, 16.35. 300 hurdles—Kelley Johnson, Liberty, 47.94. 100—Cherelle Demps, Liberty, 12.47. 200—Isabelle Butterfield, Bellevue, 26.00. 400—Victoria Gersch, Mercer Island, 59.83. 800—Antoinette Tansley, Interlake, 2:22.16. 1,600—Hannah Waskom, Mount Si, 5:14.05.

KingCo 4A Championships

Boys

Shot put—Mike Milcarek, Inglemoor, 48-05.5. Javelin—Caleb Pearson, Issaquah, 156-07. High jump—Isaiah Lewis, Inglemoor, 6-02. Long jump—Isaiah Lewis, Inglemoor, 21-10.5. Pole vault—Derrick Kwon, Newport, 13-06. 110 hurdles—Griffin Stoddard, Garfield, 15.50. 300 hurdles—Llanteo Okamura-Culpepper, Roosevelt, 40.46. 100—Troy Lewis, Eastlake, 10.96. 200—Troy Lewis, Eastlake, 22.19. 400—Ryan Croson, Bothell, 49.77. 800—Aaron Schlossman, Garfield, 1:58.90. 1,600—Cameron Stanish, Garfield, 4:10.29.

Girls

Discus—Jordan Eng, Ballard, 112-10. Javelin—Julia Sliwoski, NBewport, 127-08. High jump—Iman Brown, Garfield, 5-03. Long jump—Iman Brown, Garfield, 17-09. 100 hurdles—Darhian Mills, Inglemoor, 14.55. 300 hurdles—Darhian Mills, Inglemoor, 44.95. 100—Sarah Stavig, Bothell, 12.06. 200—Dorie Dalzell, Skyline, 25.03. 400—Anna Carskaden, Eastlake, 57.99. 800—Alexis Daugherty, Skyline, 2:14.79. 1,600—Alexis Daugherty, Skyline, 5:03.55.