GIRLS

Bear Creek 3, Seattle Academy 2

Singles—Ingrid Fiebig, S, beat Angela Tzen, 6-7 (5), 7-5, 11-9; Saraphina Wang, B, beat Kelsey Walter, 3-6, 6-2, 15-13.

Doubles—Sophie True-Kelsey Malone, S, beat Annalise Hastings-Emily McBride, 6-4, 6-0; Caroline Bridgwater-Jill Leszynski, B, beat Bella Feinstein-Allie DiPascuale, 6-3, 2-6, 10-4; Grace Denniston-Sara Hastings, B, beat Abi Gibson-Jordan Lui, 6-1, 6-3.

    Most Read Stories

University Prep 3, Overlake 2

Singles—Rebecca Hasle, U, beat Mitali Karmarker, 6-0, 6-0; Claire Mao, U, beat Madeline Klinemane, 6-2, 6–0.

Doubles—Tammy Eydelman-Emily Daly, O, beat Madeline Ferry-Mika Inadomi, 2-6, 7-6 (4), 10-4; Amanda LaBell-Jing Redman, U, beat Becca Nelson-Tania Arciniega, 6-1, 6-2; Nithila Raman-Sonya Ahuja, O, beat Bella Norelius-Genevieve Gottlieb, 1-6, 7-5, 10-6.

Lakeside 10, Bainbridge 1

Girls singles—Viv Daniel, L, beat Jordan Ferguson, 6-2, 6-3; Molly Guo, L, beat Hayden Tuffy, 6-0, 6-0; Genevieve Payzer, L, beat Ellie Van Slyke, 6-0, 6-0.

Girls doubles—Nadia Khan/Nikki Labell, L, beat tara Nikomborirak/Quinn Dassell, 6-2, 6-2; Prachi Keni/Amy Wang, L, beat Elizabeth Viele/Alex Bredy, 6-0, 6-0.

Boys singles—Daniel Park, L, beat Matt Alderson, 3-6, 6-2, 6-1; Keet Curtis, B, beat Trey Von Gortler, 3-6, 6-3, 6-0; Kevin Yang, L, beat Ben DeVries, 6-1, 6-3.

Boys doubles—David Yu/Eli Fonseca, L, beat Noland Pelly/Nick Miner, 6-1, 6-2; Braeden Anderson/Hayden Clark, L, beat Holt Ogden/Eli Wagner, 4-6, 6-3, 6-1.

Mixed
doubles—John Wojciehowski/Christina Koh, L, beat Raya Deussen/Jarett Grimm, 3-6, 6-1, 10-5.

Oak Harbor 4, Marysville-Pilchuck 3

Singles—Perry, O, beat Leerhoff, 6-1, 6-4; Whitefoot, O, beat Price, 7-6 (7-4), 6-3; franssen, O, beat Kedziorski, 7-5, 6-7 (2-7), 7-6 (7-3); McAdoo, M, beat Amsler, 7-5, 4-6, 7-6 (7-4).

Doubles—Cronin/Esser, M, beat Husler/Eden, 6-4, 7-6 (7-2); Admire/Horikawa, O, beat Gross/Corbett, 7-5, 4-6, 6-2; Sakshaug/Flitz, M, beat Bonganay/Drager, 6-3, 6-1.

Glacier Peak 6, Everett 1

Singles—Madeline Mahler, GP, beat Kindall Gordon, E, 6-0, 6-4; Amber Smith, E, beat Jessica Roberts, GP, 6-2, 6-0; Julie Ramsey, GP, beat Liz Coughlan, E, 6-0, 6-2; Taylor Hallock, GP, beat Rachel Rhone, E, 6-0, 6-0.

Doubles—Emma Davis-Anna Sweesby, GP, beat Isabelle Linkous-Kayla, E, 6-1, 6-1; Laurel Albrecht-Keanna Ellingson, GP, beat Caroline Overstreet-Emma Pountain, E, 6-2, 6-2; Kendra Suller-Emma Riddle, GP, beat Rose Sidhu-Tori Faith, E, 6-3, 6-1.

Shorecrest 4, Mountlake Terrace 3

Singles—Nicki Bouehe, MT, beat Rosa Rice-Pelepko, S, 6-3, 6-1; Tina Liu, MT, beat Alina Tran, S, 6-0, 6-2; Allison Lorraine, MT, beat Zaya Tsolmon, S, 6-2, 6-1; Lucy Sui, S, beat Brittany Kinsella, MT, 6-4, 6-3.

Doubles—Lauren Rutter-Rachel Stevens, S, beat Ashya Raza-Madison Haney, MT, 6-0, 6-2; Karena Tien-Molly Mrozek, S, beat Suzi Diaz-Meron Abay, MT, 6-3, 6-3; Bianca Hoang Dang-Elizabeth Parsek, S, beat Kirsten Pounds-Kaitlyn Anderson, MT, 6-1, 6-0.

Shorewood 7, Meadowdale 0

Singles—Daniella Brengelmann, S, beat Bear Lund, M, 6-2, 6-0; Marija Feller, S, beat Alisha Chand, M, 6-3, 6-2; Genevieve O’Malley, S, beat Sabrina England, M, 4-6, 6-2, 6-0; Jelena Bojic, S, beat Simran Rai, M, 6-0, 6-3.

Doubles—Yuanne Corbett-Ellie Allen-Hatch, S, beat Rebecca Huang-Eric Nguyen, M, 6-3, 6-3; Emily Wright-Amy Buswell, S, beat Catherine Pham-Tiffany Daniggelis, M, 4-6, 6-3, 6-4; Jenny Ahn-Lilly Brons, S, beat Alyssa Valdez-Eunice Jung, M, 6-3, 0-6, 6-2.

Garfield 7, Eastlake 0

Singles—Alexia Fite, beat Katie Park, inj. default; Fiona Cerf, beat Nicole Yen, 6-3, 6-2; Ariel Steinbach, beat Kayla Lee, 6-1, 6-2; Alex Terry, beat Alison Tran, 6-0, 6-1.

Doubles—Sophie Manum-Natalie Sharp, beat Michelle Knutson-Nicole Knutson, 6-3, 6-1; Celine Steinbach-Sakura Hisiro, beat Ashwathy Goutham-Anaya Heroor, 6-2, 6-0; Caroline Sharp-Julia Rugera, beat Shabina Rayan-Amber Vanderkooi, 6-3, 6-4.