GIRLS

Garfield 6, Woodinville 1

Singles—Alexia Fite, G, beat Moriah Austin, 6-3, 7-5; Ariel Steinbach, G, beat Britta Springer, 6-1, 6-1; Alex Ferry, G, beat Olivia Banks, 6-2, 6-0; Lauryn Stafford, W, beat Claire Baker, 6-1, 6-2.

Doubles—Sophie Manum-Natalie Sharp, G, beat Caroline Miller-Kelsie Mosebar, 4-6, 6-0, 7-6(5); Celine Steinbach-Caroline Sharp, G, beat Jordan Matthews-Julienne Renne, 6-2, 6-1; Julia Ruguera-Ava Zech, G, beat Ellie McCaw-Lia Koklic, 6-3, 6-1.

    Most Read Stories

Gig Harbor 4, Charles Wright 1

Singles—Wilson, G, beat Schorno, 6-4, 6-2; Otto, G, beat Gonzalez, 6-0, 6-0.

Doubles—Ge-Kelly, C, beat Meisburger-Wilson, 1-6, 6-3, 10-4; Wallerich-Sutton, G, beat Gass-He, 6-2, 6-1; Miller-Bulter, G, beat Seol-Patel, 6-0, 6-0.

Roosvelt 4, Inglemoor 3

Singles—Janae Chinn, I, beat Julia Haussmann, 6-2, 6-1; Hanna Frederiksen, R, beat Lulu Talmage, 6-0, 6-1; Molly Evans, R, beat Lillian Ling, 6-3, 6-4; Avery Connell, R, beat Talia Park, 6-7(5-7), 6-1, 6-4

Doubles—Izzy Mason-Julia Mirick, R, beat Christy Hanson-Kaylee Holleman, 6-3, 6-4; Niaha Pradhan-Teanen Chen, I, beat Alex Turnure-Claire Ternaishi, 6-1, 2-6, 7-5; Madi Chan-Maria Fox, I, beat Sophie Rucki-Hataru Tokuoka, 6-3, 7-5

Shorewood 5, Shorecrest 2

Singles—Daniella Brengelman, SW, beat Lauren Rutter, 7-4, 7-6(7-5); Rachel Stevens, SC, beat Ellie Allen-Hatch, 6-0, 6-2; Marija Feller, SW, beat Rosa Rice-Pelepko, 5-7, 6-0, 7-5; Genevieve O’Malley, SW, beat Alina Tran, 6-4, 6-4

Doubles—Molly Mrozek-Karena Tien, SC, beat Amy Buswell-Lily Brons, 6-2, 7-6(7-1); Yuanne Corbett-Jenny Ann, SW, beat Zaya Tsolmon-Lucy Sui, 6-3, 6-3; Emily Wright-Jelena Bojic, SW, beat Nora Var-Bianca Hoang Dang, 6-1, 6-2.

Everett 7, Oak Harbor 0

Singles—Kindall Gordon, E, beat McKenzie Perry, OH, 6-0, 6-0; Amber Smith, E, beat Zena Husler, OH, 6-1, 6-2; Emily Olson, E, beat Jamie Estrella, OH, 6-3, 7-6 (4); Liz Coughlan, E, beat Faith Franssen, OH, 6-1, 6-2.

Doubles—Isabelle Linkous-Kayla Heman, E, beat Anna Belle Whitefoot-Hannah Gluth, OH, 1-6, 6-4, 7-6 (6); Rose Sidhu-Tory Faith, E, beat Chelsea Admire-Erina Horikawa, OH, 7-6 (6), 7-6 (3); Caroline Overstreet-Emma Pountain, E, beat Ria Bains-Taylor Edwards, OH, 6-1, 6-3.

COED

Eastside Catholic 9, Cleveland 2

Boys singles—Conall Komenda, EC, beat Rudolfa Baba, C, 6-2, 6-4; Andres Rinan, EC, beat Jay Sebial, C, 6-0, 6-0; Max Nelson, EC, beat Justin Hoang, C, 7-5, 6-2.

Girls singles—Monica Lui, C, beat Sam Haubell, EC, 6-4, 6-0; Makenna George, EC, beat Angel Liu, C, 6-3, 6-1; Claire Ducharme, EC, beat Angela Lee, C, 6-1, 6-1.

Boys doubles—Chase Crittenden-Zayden Miller, EC, beat Kevin Ha-Johnson Nguyen, C, 6-3, 6-1; Harley Kirsch-Brian Binz, EC, beat Phong Ton-Tai Mach, C, 6-1, 6-3.

Girls doubles—Eve Hormuth-Georgia Sampson, EC, beat Anita Zhen-Elizabeth Chung, C, 7-5, 3-6, 1-0(9); Kiana Schild-Abby Peterson, EC, beat Stephanie Ngo-Anna Teurn, C, 7-6(4), 6-1.

Mixed doubles—Minh Tam Pham-Duressa Mudde, C, beat Taylor Martinez-Steven Padilla, EC, 6-3, 6-4.