GIRLS

Auburn Riverside 3, Curtis 2

Singles—Jami Tran, C, beat Kaitlyn Clugston, 6-1, 7-5; Jesse Swafford, C, beat Diana Yakimchuk, 6-0, 6-1.

Doubles—Carson Heilborn-Sydnie LaValley, A, beat Amilia Wald-Jenna Ju, 6-2, 6-1; Lindsey Sanborn-Jessica Fullford, A, beat Selena Cudney-Yen Chu, 6-4, 6-1; Savana Brown-Jamilia Lopez, A, beat Serna Dawa-Diahee, won by default.

    Most Read Stories

Auburn Mountainview 5, Decatur 0

Singles—Sierra Silva, A, beat Grace McConville, 6-0, 6-0; Gurinder Fnu, A, beat Olivia Neira, 6-0, 6-1.

Doubles—Celeste Andreotti/Lauren Kearney, A, beat Maddy Bergstron/Rebekah Kim, 6-0, 6-1; Diane Hgyuen/Kathy Hgyuen, A, beat Sammy Sessoms/Maria de Miguel, 6-0, 6-4; Leanna Harris/Lesya Kononov, A, beat Dayoung Chung/Jessica Garcia, 6-0, 6-1.

Puyallup 5, Bethel 0

Singles—Anna Flury, P, beat Madi Schnabel, 6-0, 6-1; Aiessa Moffett, P, beat April Berner, 6-4, 6-3.

Doubles—Kayla Callanan/Francesca Cioffi, P, beat Page Raney/Emily Petry, 6-3, 6-1; Joran Kim/Kiarah Eddington, P, beat Melody Ferrer/Lyndale Galino, 6-0, 6-0; Bre DeLa Rosa/Barbora Kolejakova, P, beat Stephanie Kaeser/Kateland Jones, 6-1, 6-1.

Eatonville 5, Cascade Christian 0

Singles—Brooke Brandt, E, beat Sarah Huang, 6-4, 6-3; Madalynn Swinney, E, beat Kennedy Williams, 6-0, 6-2.

Doubles—Lauren Pate/Kendra Baker, E, beat Paloma Swarthout/Dani Tang, 6-1, 6-4; Rachel Price/Cassidy Forler, E, beat Maddie Bond/Amie Dillon, 6-2, 6-1; Emily Gacke/Breann Henley, E, beat Taylor White/Cristina Hart, 6-2, 6-0.

Eastlake 7, Bothell 0

Singles—Katie Park, E, beat Madi Mackenzie, 6-1, 6-1; Nicole Yen, E, beat Lauren Agler, 6-0, 6-0; Nicole Knutson, E, beat Madi Pappas, 6-0, 6-0; Kayla Lee, E, beat Bonnie Ho, 6-1, 6-1.

Doubles—Alison Tran/Aswathy Goutham, E, beat Chelsea Dinndorf/Keeton Mayes, 7-6 (9), 6-4; Maria Angulo/Ananya Heroor, E, beat Kikki Anderson/Kelby Pierce, 6-1, 6-3; Vibha Vadlamani/Amber Vanderkooi, E, beat Nicole Bohra/Sydney Kramer, 7-6 (2), 6-4.

Garfield 5, Issaquah 2

Singles—Alexia Fite, G, beat Ellen McNary, 6-0, 6-1; Fiona Cerf, G, beat Carley Ruggles, 6-0, 6-0; Ariel Steinbach, G, beat Sami Mittman, 6-1, 6-1; Alex Ferry, G, beat Christine Park, 6-0, 6-1.

Doubles—Kelsey Wilson/Halle Gordon, I, beat Sophie Manum/Natalie Sharp, 6-3, 6-1; Regina Darahovski/Lucy Huffman, I, beat Celine Steinbach/Sakura Kishiro, 7-5, 6-3; Julia Reguera/Carolina Sharp, G, beat Inyoung You/Emma Gavin, 6-4, 6-4.

Enumclaw 3, Peninsula 2

Singles—Allie Barry, P, beat B. Malneich, 6-0, 6-1; Tiffany Lopez, P, beat C. Soreson, 6-3, 6-2.

Doubles—M. Bone/K. Aimy, E, beat L. Schley/B. Lopez, 6-0, 6-0; K. Redemakerz/O. Adams, E, beat N. Lee/K. Campbell, 6-4, 6-4; B. Becken/J. Koontz, E, beat C. Haase/T. Lopez, 4-6, 6-1, 6-4.

Skyline 6, Redmond 1

Singles—Kana Moriyama, R, beat Theresa Huans, 6-1, 6-1; Julia Lioubarski, S, beat Jessie Liu, 6-1, 6-0; Jasmine Ye, S, beat Lais Conceicao, 6-3, 6-1; Shreenu Sirakumar, S, beat Lety Santillana, 6-2, 6-0.

Doubles—Rianna Eduljel/Tarika Sivakumar, S, beat Faye Lafond/Niki Shekaran, 6-3, 6-2; Kourtney Kirton/Avery Sampson, S, beat Meg Leonard/Hannah Yang, 6-3, 6-0; Hilary Taylor/Emily Lichlai, S, beat Danika Shutkin/Natalie Boesen, 6-1, 6-2.

Jefferson 4, Beamer 1

Singles—Avery Liening, B, beat Alicia Gim, 6-1, 6-1; Estella Kim, J, beat Sem van den Bosch, -3, 6-3.

Doubles—Cindy Park/Crystal Lee, J, beat Michelle Riedel/Heidi Kim, 6-1, 6-0; Coc Hernandez-Tagoe/Gloria Oh, J, beat Natalie Hoss/Malina Shaw, 6-0, 6-0; Rileigh Qualls/Bethany Stellick, J, beat Nicole Lim/Jennifer Pangan, 6-1, 6-2.

Newport 5, Roosevelt 2

Singles—Julia Haussmann, R, beat Allison Lee, 7-5, 6-3; Sally Kim, N, beat Molly Evans, 6-1, 6-0; Hanna Frederiksen, R, beat Rena Song, 6-1, 6-2; Sonia Scallon, N, beat Hannah Joss, 6-4, 6-3.

Doubles—Emily Chen-Lilly Hou, N, beat Izzy Mason-Julia Mirick, 6-3, 6-3; Ashley Sun-Erica Hsia, N, beat Alex Turnure-Avery Connell, 6-3, 6-3; Kari Nasu-Sara Park, N, beat Claire Teranishi-Claire Mangan, 6-2, 6-4.

University Prep 4, Seattle Academy 1

Singles—Rebecca Hasle, U, beat Kelsey Malone, 6-0, 6-1; Ingrid Fiebig, S, beat Nora Klasas-Miller, 6-1, 5-7, 10-5.

Doubles—Madeline Ferry-Mika Inadomi, U, beat Sophie True-Kelsey Walter, 6-2, 6-1; Amanda LaBell-Jing Redman, U, beat Allie DiPascuale-Api Gibson, 6-1, 6-0; Bella Norelius-Isabel Swope, U, beat Bella Feinstein-Maddie Mitchell, 6-1, 6-1.

COED

Eastside Catholic 10, Rainier Beach 1

Boys singles—Steven Padilla, EC, beat Kai Chang Shi, 6-2, 3-6, 6-2; EC won two matches by forfeit.

Boys doubles—EC won two matches by forfeit.

Girls singles—Cyrill Tan, RB, beat Taylor Martinez, 7-6; 6-2; EC won two matches by forfeit.

Girls doubles—Eve Hormuth/Georgia Sampson, EC, beat Mary Nguyen/Krizten Li, 6-1, 6-2; Taylor Bouton/Madi Manelski, EC, beat Yun Fang/Delia Pantoga, 6-0, 6-0; Cameron McIver/Biance Rideout, EC, beat Winata Berhe/LaKayla Murphy, 6-0, 6-1.

Mixed doubles—EC won by forfeit.

Holy Names/O’Dea 11, Franklin 0

Girls singles—Caroline Hennes, HN, beat Asha Hanstad, 6-0, 6-1; Sara Skrobut, HN, beat Brenda Nghiem, 6-0, 6-1; Allison Liedtke, HN, beat Lailanie Rabena, 6-0, 6-1.

Boys singles
—Joe McRoberts, O, beat Adam Zhu, 6-0, 6-0; Johnny Ochsner, O, beat Alex Yeung, 6-2, 6-4; Thomas Badart, O, beat Andy Luong, 6-3, 7-6 (7-5).

Girls doubles—Grace Jackson/Juanita Graham, HN, beat Darlina Souvatdy/Kyrlia Young, 6-4, 4-6, 6-2; Emma Fritzberg/Jillian Chaves, HN, beat Rodelyn Baba/Connie Tan, 6-1, 6-1.

Boys doubles—Charlie Ralson/Trey Popp, O, beat Ryan Tran/Antonia de la Cruz Jr., 6-0, 6-0; Kyle Gurtler/Alex Kures, O, beat Daniel Bach/Alan Aphayarath, 6-3, 6-3.

Mixed doubles—Rita Neuzil/Don Huang, HN/O, beat Phuong Phu/David Le, F, 6-4, 6-2.

Lakeside 6, Holy Names/O’Dea 5

Boys singles—Daniel Park, L, beat Joe McRoberts, 6-2, 6-0; David Yu, L, beat Johnny Oschner, 6-3, 6-1; Kevin Yang, L, beat Thomas Badart, 6-0, 6-0.

Girls singles—Catherine Allen, HN, beat Viv Daniel, 6-2, 6-1; Cello Lockwood, HN, beat Molly Guo, 6-0, 6-2; Anja Renkes, HN, beat Genevieve Payzer, 4-6, 6-3, 6-2.

Boys doubles—Trey Von Gortler/Eli Fonseca, L, beat Trey Popp/Charlie Ralston, 6-0, 6-0; Braedon Anderson/Hayden Clark, L, beat Kyle Gurtler, 6-1, 6-2.

Girls doubles—Caroline Henes/Celina Schuler, HN, beat Prachi Keni/Nikki Labell, 7-5, 6-3; Sara Skrobut/Allison Liedthe, Hn, beat Nadia Khan/Amy Wang, 3-6, 6-3, 6-4.

Mixed doubles—John Wojciehowski/Christina Koh, L, beat Juanita Graham/Adam Kures, 6-1, 6-3.

Seattle Prep 6, Bainbridge 5

Girls singles—Jordan Ferguson, B, beat Mary Pat Lee, 6-0, 6-1; Meghan Zech, SP, beat Sammi Jiang, 6-4, 6-7 (6), 6-4; Maryann Santucci, SP, beat Ellie Van Slyke, 6-4, 6-3.

Girls doubles—Emma Brethauer/Emily Savidge, SP, beat Tara Nikomborirak/Quinn Dassell, 6-0, 6-2; Sarah Newhall/Maddie McReynolds, SP, beat Cranny Curtis/Elizabeth Viele, 6-3, 6-3.

Boys singles—Matt Alderson, B, beat Luke Targett, 6-2, 6-2; Keet Curtis, B, beat Matt Zech, 6-3, 6-0; Ben DeVries, B, beat Matteo Guillot de Suideraut, 6-0, 7-5.

Boys doubles—Elliott Allen/Daniel Galindo-Navarro, SP, beat Noland Pelly/Nick Miner, 6-4, 6-1; Holt Ogden/Eli Wagner, B, beat Cooper Brethauer/Alex Smith, 7-5, 6-2.

Mixed doubles—McKensie Frazier/Ryan Brunette, SP, beat Jordan Jackson/Jarett Grimm, 6-3, 6-2.