Girls

Redmond 4, Eastlake 3

Singles—Kana Moriyama, R, beat Katie Park, E, 6-3, 6-1; Nicole Yen, E, beat Oessie Liy, R, 6-1, 6-0; Lais Conceicao, R, beat Michelle Knutson, E, 6-2, 6-1; Nicole Knutson, E, beat Lety Santillana, R, 6-3, 6-0.

Doubles—Faye Lafond-Nikki Sheokaran, R, beat Alison Tran-Kayla Lee, E, 6-2, 6-2; Danik Shtukin-Anastasia Veryouka, R, beat Ananya Heroor-Angela Zou, E, 7-5, 6-2; Maria Angulo-Shabina Rayan, E, beat Meg Leonard-Hanhan Yang, R, 6-3, 6-1.

Skyline 4, Issaquah 3

Singles—Theresa Huang, S, beat Ellen MacNarg, I, 6-0, 6-0; Julie Lioubarski, S, beat Eve Shih, I, 6-1, 6-1; Jasmine Ye, S, beat Carly Ruggles, I, 6-3, 6-1; Christine Park, I, beat Shreenu Sivakumar, S, 0-6, 6-4, 6-3.

Doubles—Kelsey Wilson-Halle Gordon, beat Tarika Sivakumar-Rianna Eduljee, S, 6-3, 6-3; Regina Darahuski-Lucy Huffman, I, Kourtney Kirton-Avery Sampson, S, 4-6, 6-2, 6-4; Hilary Taylor-Emily Licholai, S, beat Inyoung You-Emma Garvin, I, 2-6, 6-3, 6-4.

Newport 5, Woodinville 2

Singles—Moriah Austin, W, beat Allison Lee, N, 6-3, 6-0; Britta Springer, W, beat Sally Kim, N, 6-3, 6-3; Rena Song, N, beat Naveena Sathiyamoorthy, W, 6-0, 6-0; Sonia Scanlen, N, beat Caroline Miller, W, 7-5, 6-2.

Doubles—Lilly Hou-Emily Chen, N, beat Kelsie Mosebar-Olivia Banks, W, 6-1, 3-6, 6-4; Erica Hsia-Ashley Sun, N, beat Jordan Matthews-Lauryn Stafford, W, 6-3, 6-3; Sara Park-Kari Nasu, N, beat Julienne Renne-Lia Koklic, W, 6-2, 6-1.

Bellevue 6, Liberty 1

Singles—Jenny Adams, L, beat Ally Du, B, 6-0, 6-0; Nomuka Luhuer, B, beat Sienna Rice, L, 6-0, 6-0; Meredith Berry, B, beat Noelle Rauschendorfer, L, 7-5, 6-1; Crystal Chon, B, beat Rachel Worley, L, 6-1, 6-1.

Doubles—Tracy Monk-Karen Park, B, beat Alia Jaeger-Hannah Ho, L, 6-1, 6-2; Corey Chang-Shayna McDonald, B, beat Christina La-Katie McGuire, L, 6-1, 6-0; Anna Floyd-Meagan Moran, B, beat Jyotsna Kuramkote-Emily Doan, 4-6, 7-6 (7-4), 10-8.

Interlake 7, Sammamish 0

Singles—Isabelle Long, I, beat Tina Liu, S, 6-1, 6-0; Lina Larson, I, beat Ha Nguyen, S, 6-2, 6-0; Setareh Rock, I, beat Taryn Okamoto, S, 6-0, 6-0; Shreya Singh, I, beat Brenda Li, AS, 6-1, 6-0.

Doubles—Brigette Long, Kate Chen, I, beat Danielle McCormick, Jama Gantulga, S, 6-0, 6-0; Julia Liu, Vickie Zlatinova, I, beat Katie Lashaw, Jessica Chou, S, 6-1, 6-1; Melissa Long, Kayva Magham, I, beat Jennifer Chi, Olivia Tremblay, S, 6-0, 6-0.

Lake Washington 7, Juanita 0

Singles—Kelly Barnes, LW, beat Catherine Ross, J, 6-2, 6-1; Amanda Levine, beat Tess Pate, J, 6-2, 6-1; Marissa Kirk, LW, beat Delaney Deanna Chan, J, 6-1, 6-2; Sara Tamai, LW, beat Maheen Keshani, J, 6-0, 6-3.

Doubles—Kristi Lynch, Grace Muenz, LW, beat Alizeh Karmali, Izzy Jo, J, 6-2, 6-0; Olivia Nguyen, Emily Cheng, LW, beat Maggie Kent, Shannon O’Neil, J, 6-0, 6-4; Sharada Tangirila, Maia Anderson, LW, beat Abby Bergman, Maddie Billings, J, 6-0, 6-0.

Mercer Island 7, Mount Si 0

Singles—Sarah Sweet, MI, beat Rachel Walker, MS, 6-1, 6-0; Melanie Lee, MI, beat Kerry Pemberton, MS, 6-0, 6-0; Kimia Preston, MI, beat Regan Baltasar, MS, 6-0, 6-0; Caroline Dillons, MI, beat Hannah Jones, MS, 6-1, 6-2.

Doubles—Gabby Venditti, Lydia Venditti, MI, beat Olivia Howland, Peyton McCulley, MS, 6-1, 6-0; Miji Suhr, Sammy Sweet, MI, beat Alaina Kinghorn, Hannah Still, MS, 6-1, 6-3; Jamie Mounger, Catherine Seifert, MI, beat Olivia Bewsey, Ashley Cole, MS, 6-1, 6-0.

Everett 4, Meadowdale 3

Singles—Kindall Gordon, E, beat Sunni Lee, M, 6-0, 6-1; Amber Smith, E, beat Bear Lund, M, 6-1, 6-3; Alisha Chand, M, beat Liz Coughlan, E, 6-2, 6-2; Sabrina England, M, beat Rachel Rhone, E, 6-1, 6-1.

Doubles—Rebecka Huang-Catherine Pham, M, beat Rose Sidhu-Tory Faith, E, 6-1, 6-2; Isabelle Linkous-Kayla Heman, E, beat Shannon Karnoski-Simran Rai, M, 6-3, 6-4; Caroline Overstreet-Emma Pountain, E, beat Tiffany Daniggelis-Alyssa Valdez, M, 6-1, 6-1.

Puyallup 4, Graham Kapowsin 1

Singles—Megan Hagerty, GK, beat Anna Flury, P, 6-0, 6-2; Aiessa Moffett, P, beat Rebekah Cooper, GK, 6-2, 6-2.

Doubles—Lindsey Walker-Jamie Larson, P, beat Abby Kocks-Elise Scacciotti, GK, 6-2, 6-2; Kayla Callanan-Francesca Ciofi, P, beat Roma Seal-Shay Lo Coquinco, GK, 6-3, 6-1; Jordan Kim-Khiarah Eddington, P, beat Rebbeka Sluyter-Micha Spurgeon, GK, 6-4, 7-6(3).

Auburn Riverside 3, Beamer 2

Singles—Avery Liening, B, beat Jamilia Lopez, AR, 6-0, 6-1; Sam van der Bosch, B, beat Morgyn Fawcett, AR, 7-5, 6-4.

Doubles—Carson Heilborn-Sydnie LaValley, AR, beat Simian Daur-Michelle Riedd, B, 6-3, 6-1; Jessica Fullford-Lindsey Sanborn, AR, beat Heidi Kim-Natalie Hoss, B, 6-0, 6-3; Kaitlyn Clugston-Diana Yakimchuk, AR, beat Nicole Lim-Jennifer Pangan, B, 7-5, 2-6, 6-4.

Thomas Jefferson 4, Auburn 1

Singles—Lauren Thornquist, A, beat Crystal Lee, TJ, 6-1, 6-2; Alicia Gim, TJ, beat Madison Millard, A, 6-3, 6-2.

Doubles—Coco Hernandez-Tagoe-Gloria Oh, TJ, beat Kassy Strickland-Madi Johnson, A, 6-2, 6-1; Cindy Park-Estella Kim, TJ, beat Alyssa McMahon-Madeleine Jones, A, 6-0, 6-3; Makaylie Moore-Erica Lee, TJ, beat Caylee Vike-Becca Dayrit, A, 5-7, 6-1, 11-9.

Rogers 5, Bethel 0

Singles—Brianna Lindsay, R, beat Lyndale Galina, B, 6-0, 6-1; Jeimy Garcia, R, beat Melody Roberts, B, 6-1, 6-2.

Doubles—Alyssa Silvernail-Allison Wusterbarth, R, beat Madi Schnabel-April Berner, B, 6-4, 6-3; Jeeny Chung-Brianna Huhmann, R, beat Emily Petry-Page Raney, B, 6-3, 6-4; Alesha Updike-Olivia Kovacs, R, beat Hannah Petry-Kateland Jones, B, 6-4, 6-0.

Fife 5, Clover Park 0

Singles—Paris, F, beat Brown, CP, 6-0, 6-0; Pak, F, beat Han, CP, 6-0, 6-0.

Doubles—Kallinen-Davis, F, beat Durst-George, CP, 6-2, 6-1; Hungate-Ishiguro, F, beat Han-Chan, 4-6, 6-2, 6-0; Castukki-McElwain, F, beat Scapola-Park, CP, 6-1, 6-1.

Charles Wright 5, Vashon Island 0

Singles—A. Schorno, CW, beat T. Mulvihill, VI, 6-4, 6-3; M. Gonzalez, CW, beat M. Hille, VI, 6-4, 6-2.

Doubles—E. Ge-K. Kelly, CW, beat A. Quig-T. Koenig, VI, 6-2, 6-2; E. Goss-S. He, CW, beat J. Dineson-S. Jannetty, VI, 6-0, 6-1; J. Seol-M. Patel, CW, beat L. Lott-S. Richter, VI, 6-1, 6-0.

Annie Wright 4, Overlake 1

Singles—Samantha Weeks, AW, beat Madeline Klineman, O, 6-0, 6-0; Soobin An, AW, beat Shriya Syal, O, 6-1, 6-1.

Doubles—Emma Verbovski, Rachel Zhang, AW, beat Mitali Karmarkar, Tammy Eydelman, 7-6, 6-2; Natalie Nygren, Elly McManus, AW, beat Becca Nelson, Emily Daly, 6-1, 6-3; Erika Sasaki, Serena Ahuja, O, beat Karine Chan, Maggie Wang, 1-6, 7-5, 10-5.

Newport 5, Woodinville 2

Singles—Moriah Austin, W, beat Allison Lee, 6-3, 6-0; Britta Springer, W, beat Sally Kim, 6-3, 6-3; Rena Song, N, beat Naveena Sathiyamoorthy, 6-0, 6-0; Sonia Scallon, N, beat Caroline Miller, 7-5, 6-2.

Doubles—Emily Chen-Lilly Hou, N, beat Kelsie Mosebar-Olivia Banks, 6-1, 3-6, 6-4; Ashley Sun-Erica Hsia, N, beat Jordan Matthews-Lauryn Stafford, 6-3, 6-3; Kari Nasu-Sara Park, N, beat Julienne Renne-Lia Koklic, 6-1, 6-1.

Roosevelt 4, Ballard 3

Singles—Rachel Thomson, B, beat Hanna Frederiksen, 6-0, 6-2; Molly Evans, R, beat Alyssa ledgerwood, 6-2, 6-0; Maddy herrenkohl, B, Avery Connel, 7-6 (8-6), 6-2; Hannah Joss, R, beat Hunter Kulik, 6-3, 6-2.

Doubles—Izzy Mason-Julia Mirick, R, beat Julia list-Sydney McMuldroch, 6-2, 6-4; Julia Haussman-Alex Turnure, R, beat Kathryn O’Brien-Alana Karabakan, 6-1, 6-3; Laila Lee-Lauren Lee, B, beat Claire Teranishi-Sophie Rucki, 6-2, 7-5.

Stanwood 4, Glacier Peak 3

Singles—Madeline Mahler, GP, beat Alessia Piazzi, 6-1, 6-1; Kylie Smith, SW, beat Jessica Roberts, 6-0, 6-2; Julie Ramsey, GP, beat Caylyn Rich, 6-3, 6-2; Taylor Hallock, GP, beat Shayla Allen, 6-0, 6-4.

Doubles—Mariah Orcutt/Alyssa Sanford, SW, beat Emme Davis/Anna Sacesby, 6-3, 6-3; Kiki Dillon/Taryn Smith, SW, beat Laurel Albrecht/Keanna Ellingson, 6-3, 7-5, 7-6 (3); Yasmine Hejazi/Abby Spencer, SW, beat Emma Riddle/Kendra Sallee, 6-4, 6-3.

Shorewood 7, Oak Harbor 0

Singles—Daniella Brengelmann, SW, beat MaKenzie Perry, 6-3, 6-2; Ellie Allen-Hatch, SW, beat Jamie Estrella, 6-1, 6-0; Marija Feller, SW, beat Anna Belle Whitefoot, 6-1, 6-1; Jelena Bojic, SW, beat Faith Fransen, 6-2, 6-2.

Doubles—Yuanne Corbett/Jenny Ahn, SW, beat Zena Husler/Alyssa Eden, 6-2, 6-1; Amy Buswell/EMily Wight, SW, beat Chelsea Admire/Hannah Gluth, 6-4, 7-6 (7-4); Lilly Brons/Jessica Yuen, SW, beat Catering Amsler/Ellysa Bonganay, 6-2, 6-4.

Eatonville 4, Tenino 1

Singles—Cassidy Forler, E, beat Ali Jo Vens, T, 3-6, 7-5, 8-6; Iren Marban, T, beat Brooke Brandte, E, 3-6, 6-3, 6-4;

Doubles—Lauren Pate, Kendra Baker, E, beat Erin Englebreth, Natalie Hall, T, 6-1, 6-3; Mandalyn Swinney, Rachel Price, E, beat Brittany Patterson, Gabi Virgen, T, 5-7, 6-3, 6-2; Emily Gacke, Mykayla Schoepf, E, beat Brandi Bratton, Crystedin Jones, 6-1, 6-3.

Coed

Bainbridge 10, Eastside Catholic 1

Boys singles—Matt Alderson, B, beat Conall Komende, EC, 6-0, 6-0; Keet Curtis, B, beat Andres Rincon, EC, 6-1, 6-0; B beat EC, forfeit.

Girls singles—Sammi Jiang, B, beat Sam Heubeil, EC, 6-2, 6-3; B beat EC, forfeit; B beat EC, forfeit.

Boys doubles—Noland Pelly-Jarett Grimm, B, beat Max Nelson-Chase Crittlander, EC, 6-0, 6-0; Nick Miner-Grant Dalton, B, beat Jerome Siagnco-Robin Wu, EC, 6-0, 6-0.

Girls doubles—Megan Bastian-Rachael DeCaires, EC, beat Jordan Ferguson-Ellie VanSlyke, B, 6-3, 6-3; Raya Deussen-Hayden Tutty, B, beat Eve Hormuth-Georgia Sampson, EC, 6-3, 3-6, 11-9.

Mixed doubles—Jordan Jackson-Holt Ogden, B, beat Steven Padilla-Audrey Menz, EC, 6-2, 6-0.

Chief Sealth 7, Cleveland 4

Boys singles—John Woerful, CS, beat Rudolfa Baba, Cl, 6-7(8), 7-6(8), 1-0(10); Oscar Aguirre, CS, beat Justin Hoang, Cl, 6-0, 6-0; Jay Sebial, Cl, beat Matthew Khouthong, CS, 2-6, 6-4, 1-0(4).

Girls singles—Maria Nguyen, CS, beat Monica Lui, Cl, 6-0, 6-1; Angel Liu, Cl, beat Randi Rankin, CS, 6-2, 6-0; Winly Tang, Cl, beat Allison Steele, 1-6, 4-4, retired.

Boys doubles—David Lu-Zack Wall, CS, beat Johnson Nguyen-Kevin Ha, Cl, 3-6, 7-6(9), 1-0(9); Max Hagemann-George Anthony, CS, beat Duressa Mudde-Wilson Yip, Cl, 6-2, 6-2.

Girls doubles—Minh Tam Pham-Joerene Aviles, Cl, beat Allison Hardaway-Mari Reed, CS, 6-0, 6-1; Camille Robert-Millie Peat-Garrett, CS, beat Anita Zhen-Elizabeth Chung, Cl, 6-1, 4-6, 1-0(10).

Mixed doubles—Dalena Tran-Tim Wo, CS, beat Jana Chieu-Nathan Chong, Cl, 6-1, 6-3.