Girls

Mercer Island 6, Liberty 1

Singles—Jenny Adams, L, beat Caroline Hamilton, MI, 705, 6-0; Sammy Sweet, MI, beat Sadie Demme, L, 6-1, 6-3; Kimia Preston, MI, beat Sienna Rice, L, 6-2, 6-1; Chloe Gage, MI, beat Noelle Rauschendorfer, L, 6-2, 6-0.

Doubles—Melanie Lee-Miji Suhr, MI, beat Alia Jaeger-Hannah Ho, L, 6-0, 6-1; Catherine Seifert-Jamie Mounger, MI, beat Cheyenne Rice-Christina La, L, 6-2, 6-0; Julia Glick-Fiona Brasfield, MI, beat Jyotsna Kuramkote-Emily Doan, L, 6-1, 6-2.

    Most Read Stories

Interlake 4, Lake Washington 3

Singles—Lina Larsen, I, beat Kelly Barnes, LW, 6-2, 6-2; Isabelle Long, I, beat Amanda Levine, LW, 6-1, 6-3; Marissa Kirk, LW, beat Setareh Rock, I, 6-3, 1-6, 7-5; Melissa Long, I, beat Sarah Tamai, LW, 5-7, 6-2, 6-2.

Doubles—Kristi Lynch-Grace Muenz, LW, beat Brigette Long-Kate Chen, I, 6-7(3-7), 6-2, 6-1; Julia Liu-Vickie Zlatinora, I, beat Emily Carlson-Sharada Tangirada, LW, 6-2, 6-1; Olivia Nguyen-Maia Anderson, LW, beat Sophie Wang-Shreya Singh, I, 6-3, 7-5.

Newport 5, Inglemoor 2

Singles—Sabrina Demerath, I, beat Allison Lee, N, 6-0, 6-1; Sally Kim, N, beat Lulu Talmage, I, 6-2, 6-0; Rena Song, N, beat Niki Saleh, I, 6-1, 6-0; Sonia Scallon, N, beat Talia Park, I, 6-1, 6-4.

Doubles—Janae Chinn, Michaela Jendralova, I, beat Emily Chen, Lilly Hou, N, 6-1, 6-3; Ashley Sun, Erica Hsia, N, beat Kaylee Holleman, Teanan Chen, I, 6-1, 6-3; Sara Park, Kari Nasu, N, beat Christy Hanson, Nisha Prahdan, I, 6-3, 6-4.

Sammamish 4, Juanita 3

Singles—Catherine Ross, J, beat Tina Lin, S, 6-0, 6-1; Ha Nonyen, S, beat Tess Pate, J, 6-4, 6-2; Delaney-Deanna Chan, J, beat Jessica Jon, S, 6-2, 6-0; Izzy Jo, J, beat Taryn Okamoto, S, 6-1, 7-5.

Doubles—Daniel McCormack-Jama Gantulga, S, beat Maheen Keshani-Alizeh Karmali, J, 4-6, 7-5, 7-5; Donna Ganbataar-Katie Lachasse, S, beat Noel Laursen-Julie Stevens, J, 6-4, 6-0; Olivia Tremblay-Jennifer Chi, S, beat Shannon O’Neil-Maddie Billings, J, 7-5, 6-2.

Skyline 7, Eastlake 0

Singles—Theresa Huang, S, beat Nicole Yen, E, 6-3, 6-2; Julie Lioubarski, S, beat Michelle Knutson, E, 6-1, 7-5; Jasmine Ye, S, beat Nicole Knutson, E, 6-1, 6-0; Shreenu Sivakumar, S, beat Kayla Lee, E, 6-1, 3-6, 6-3.

Doubles—Tarika Sivakumar-Rianna Eduljee, S, beat Alison Tran-Angela Zou, E, 6-4, 6-0; Kourtney Kirton-Avery Sampson, S, beat Ashwathy Gouthan-Maria Angulo, E, 6-2, 6-0; Hilary Taylor-Emily Licholai, S, beat Shabina Rayan-Amber Vander Kooi, E, 6-1, 6-1.

Woodinville 7, Bothell 0

Singles—Moriah Austin, W, beat Chelsea Dinndorf, B, 6-1, 6-0; Britta Springer, W, beat Keeton Mayes, B, 6-0, 6-0; Naveena Sathiyamdorthy, W, beat Madi Pappas, B, 6-0, 6-0; Caroline Miller, W, beat Sydney Kraemer, B, 6-0, 6-0.

Doubles—Kelsie Mosebar-Oliia Banks, W, beat Madi Mackenzie-Lauren Agler, B, 6-1, 6-2; Jordon Matthews-Lauryn Stafford, W, beat Kikki Anderson-Kelby Pierce, B, 6-2, 6-1; Ellie McCaw-Lia Koklic, W, beat Bonnie Ho-Nicole Bohra, B, 6-1, 6-4.

Garfield 5, Roosevelt 2

Singles—Alexia Fite, G, beat Julia Haussman, R, 6-2, 6-1; Fiona Cerf, G, beat Hanna Fredrickson, R, 6-1, 6-0; Ariel Steinbach, G, beat Molly Evans R, 6-0, 6-0; Alex Ferry, G, beat Alex Tusuune, R, 6-2, 6-2.

Doubles—Izzy Mason, Julia Mirich, R, beat Celine Steinbach, Sakura Kishiro, G, 6-0, 6-4; Hannah Joss, Avery Connell, R, beat Sophie Manum, Caroline Sharp, G, 9-8, 7-4; Julia Reguera, Ava Zech, G, beat Claire Teranishi, Sophie Rucki, R, 6-4, 6-4.

Meadowdale 4, Mountlake Terrace 3

Singles—Nicki Bouche, MTL, beat Unni Lee, M, 6-0, 6-0; Tinu Liu, MTL, beat Bear Lund, M, 6-0, 6-1; Allison Lorraine, MTL, beat Alisha Chand, M, 6-2, 6-3; Erika Nguyen, M, beat Madison Haney, MTL, 6-1, 6-1.

Doubles—Tea Nikolic-Becka Huang, M, beat Alysha Raza-Brittany Kinsella, MTL, 6-2, 6-3; Simra Rai-Catherine Pham, M, beat Kirsten Pounds-Meron Abay, MTL, 6-2, 6-2; Tiffany Daniggelis-Alyssa Valdez, M, beat Suzi Diaz-Kaitlyn Anderson, MTL, 6-4, 6-2.

Everett 4, Oak Harbor 3

Singles—Kindall Gordon, E, beat McKenzie Perry, OH, 6-2, 6-4; Amber Smith, E, beat Faith Franssen, OH, 6-0, 6-1; Anna Belle Whitefoot, OH, beat Liz Coughlan, E, 6-1, 4-6, 7-5; Erina Horikawa, OH, beat Rachel Rhone, E, 5-7, 6-4, 6-0.

Doubles—Zena Hussler-Alyssa Eden, OH, beat Rose Sidhu-Tory Faith, E, 7-6 (7-2), 6-0; Kayla Heman-Isabelle Linkous, E, beat Hannah Gluth-Caterina Amsler, OH, 6-4, 6-3; Caroline Overstreet-Emma Pountain, E, beat Hope Drager-Patrice Woodworth, OH, 6-0, 6-2.

Overlake 3, Seattle Academy 2

Singles—Kelsey Malone, S, beat Mitali Karmarkar, O, 6-2, 6-3; Kelsey Waleter, S, beat Sonya Ahuja, O, 6-0, 6-3.

Doubles—Tammy Eydelman, Madeline Klineman, O, beat Sophie True, Ingrid Fiebig, S, 6-2, 7-5; Becca Nelson, Tania Arciniega, O, beat Allie DiPascuale, Abi Gibson, S, 6-1, 6-2; Serena Ahuja, Erika Sasaki, O, beat Bella Feinstein, Maddie Mitchell, S, 6-2, 4-6, 10-7.

University Prep 3, Annie Wright 2

Singles—Samantha Weeks, AW, beat Mika Inaaomi, 6-1, 6-3; Soobin An, AW, beat Claro Selander, 6-2, 6-3.

Doubles—Madeline Farry/Rebecca Hasle, UP, beat Emma Verbovski/Rachel Zhang, 6-1, 6-3; Amanda LaBell/Jing Redman, UP, beat Elly McManus/Natalie Nygren, 6-2, 6-3; Claire Mao/Nora Kaacas-Milara, UP, beat Yui Gu/Karina Chan, 6-1, 6-2.