Girls

Newport 4, Eastlake 3

Singles—Katie Park, E, beat Allison Lee, N, 6-0, 6-1; Nicole Yen, E, beat Kari Nasu, N, 6-1, 6-2; Michelle Knutson, E, beat Sonia Scallon, N, 6-4, 6-0; Sally Kim, N, beat Nicole Knutson, E, 6-1, 6-1.

Doubles—Emily Chen-Lilly Hon, N, beat Alison Tran-Kayla Lee, E, 6-1, 6-0; Erica Hsia-Ashley Sun, N, beat Ashwathy Goutham-Angela Zou, E, 6-1, 6-2; Sara Park-Rachel Pen, N, beat Maria Angulo-Ananya Heroor, E, 6-2, 6-2.

    Most Read Stories

Issaquah 7, Roosevelt 0

Singles—Kristen Cheung, I, beat Julia Haussmann, R, 7-5, 6-1; Regina Darahouski, I, beat Hanna Frederiksen, R, 6-0, 6-2; Lucy Huffman, I, beat Molly Evans, R, 6-4, 6-3; Carly Ruggles, I, beat Alex Turnure, R, 4-6, 6-2, 10-3.

Doubles—Halle Jordan-Kelsey Wilson, I, beat Julia Mirick-Avery Connell, R, 6-0, 6-0; Emma Gavin-Inyoung You, I, beat Izzy Mason-Hannah Joss, R, 6-4, 6-1; Ellen MacNary-Christine Park, I, beat Claire Teranishi-Sophie Rucki, R, 6-2, 6-0

Garfield 7, Bothell 0

Singles—Alexia Fite, G, beat Chelsea Dinndorf, B, 6-0, 6-0; Ariel Steinback, G, beat Keeten Mayes, B, 6-0; 6-0; Alex Ferry, G, beat Maddi Pappas, B, 6-0, 6-0; Caroline Sharp, G, beat Sydney Kraemer, B, 6-0, 6-1.

Doubles—Sophie Manum-Natalie Sharp, G, beat Madi Mackenzie-Lauren Angler, B, 6-2, 6-0; Celine Steinback-Sakura Kishiro, G, beat Kikki Anderson-Kolby Pierce, B, 6-0, 6-0; Ava Zech-Julia Reguera, G, beat Bonnie Ko-Nicole Bohara, B, 6-0, 6-0.

Mount Si 6, Sammamish 1

Singles—Rachel Walker, MS, beat Tina Liu, S, 6-4, 6-3; Ha Nguyen, S, beat Kerry Pemberton, MS, 6-3, 2-6, 6-1; Reagan Baltasar, MS, beat Jessica Jou, S, 6-3, 6-4; Hannah Jones, MS, beat Katie Lachasse, S, 6-2, 6-2.

Doubles—Peyton McCulley-Olivia Howland, MS, beat Daniel McCormach-Jama Gantulsa, 6-3, 2-6, 6-4; Alaina Kinghorn-Hannah Still, MS, beat Taryn Okamoto-Donna Ganbataar, S, 6-1, 6-1; Amber Caudle-Emily Schwabe, MS, beat Olivia Tremblay-Jennifer Chi, S, 6-2, 7-5.

Lake Washington 6, Liberty 1

Singles—Jenny Adams, L, beat Kelly Barnes, LW, 6-2, 6-2; Amanda Levine, LW, beat Sienna Rice, L, 6-2, 6-2; Sara Tamai, LW, beat Noelle Rauschendorfer, L, 6-1, 6-3; Kristi Lynch, LW, beat Sadie Demme, L, beat 6-4, 6-4.

Doubles—Marissa Kirk-Grace Muenz, LW, beat Alia Jaeger-Hannah Ho, L, 6-2, 6-3; Emily Carlson-Sharada Tangirala, LW, beat Christina La-Cheyenne Rice, L, 6-3, 6-0; Olivia Nguyen-Maya Anderson, LW, beat Emily Doan-Jyotsna Kuramkote, L, 6-1, 6-7 (6-8), 10-7.

Woodinville 4, Redmond 3

Singles—Kana Moriyama, R, beat Moriah Austin, W, 6-2, 6-4; Britta Springer, W, beat Jessie Liu, R, 6-0, 6-2; Lais Conceicao, R, beat Naveena Sathiyamoorthy, W, 3-6, 6-1, 7-5; Caroline Miller, W, beat Niki Shekaran, R, 6-3, 6-2.

Doubles—Lauryn Stafford-Olivia Banks, W, beat Faye Lafond-Lety Santillana, R, 6-1, 6-2; Jordan Matthews-Kelsie Mosebar, W, beat Anastasia Veryovka-Danika, R, 6-1, 6-1; Hannah Yang-Meg Leonard, R, beat Ellie McCaw-Tanya Kumar, W, 6-4, 3-6, 6-2.

Bellevue 6, Juanita 1

Singles—Ally Do, Bellevue, beat Catherine Ross, Juanita, 6-1, 6-1; Nomuntya B, Bellevue, beat Tess Pate, Juanita, 6-1, 6-3; Delaney-Deanna Chan, Juanita, beat Corey Chang, Bellevue, 6-4, 6-3; Meredith Berry, Bellevue, beat Maheen Keshani, Juanita, 6-2, 6-4.

Doubles—Travey Monk/Karen Park, Bellevue, beat Alizeh Karmali/Izzy Jo, Juanita, 6-1, 6-2; Ellen Pong/Shanya McDonald, Bellevue, beat Noel Laursen/Julie Stevens, Juanita, 6-1, 6-1; Anna Floyd/Meagan Moran, Bellevue, beat Shannon O’Neil/Michali Izhaky, Juanita, 6-3, 6-3.

Mercer Island 7, Interlake 0

Singles—Lydia Venditti, MI, beat Lina Larson, I, 4-6, 6-4, 1-0 (10-7); Gabby Venditti, MI, beat Isabelle Long, I, 5-7, 6-1 (10-5); Sarah Sweet, MI, beat Melissa Long, I, 6-4, 6-2; Sammy Sweet, MI, beat Shreya Singh, I, 6-0, 6-2.

Doubles—Caroline Hamilton-Caroline Dillon, MI, beat Brigette Long-Kate Chen, I, 6-4, 6-1; Melanie Lee-Miji Suhr, MI, beat Julia Liu-Vickie Zlatinova, I, 6-2, 7-5; Catherine Seifert-Fiona Brasfeld, MI, beat Sophie Wang-Jane Higa, I, 6-4, 6-3.

Stanwood 7, Marysville-Pilchuck 0

Singles—Piazzi, S, beat Leerhoff, MP, 6-2, 6-0; Rich, S, beat Price, MP, 6-3, 6-2; Smith, S, beat McAdoo, MP, 6-2, 6-4; Allen, S, beat Kedziorski, MP, 6-1, 6-4.

Doubles—Orcutt-Sanford, S, beat Esser-Cronin, MP, 6-3, 6-3; Dillon-Pelletier, S, beat Gross-Corbett, MP, 6-1, 6-1; Spencer-Hejazi, S, beat Flitz-Sakshaug, MP, 6-3, 6-1.

Shorewood 5, Glacier Peak 2

Singles—Madeline Mahler, GP, beat Daniella Brengelmann, S, 6-1, 4-6, 6-4; Ellie Allen-Hatch, S, beat Jessica Roberts, GP, 6-2, 6-3; Marija Feller, S, beat Taylor Hallock, GP, 6-4, 6-0; Jelena Bojic, S, beat Julie Ramsey, GP, 4-6, 6-1, 6-1.

Doubles—Emme Davis-Anna Sneesby, GP, beat Amy Buswell-Lilly Brons, S, 6-4, 6-3; Yuanne Corbett-Jenny Ahn, S, beat Keanna Ellingsen-Laurel Albrecht, 6-1, 6-1; Grace Taylor-Emily Wright, S, beat Emelia Be-Kendra Salle, GP, 6-4, 6-3.

Jefferson 4, Auburn 1

Singles—Lauren Thornquist, A, beat Alicia Gim, TJ, 0-0; Estella Kim, TJ, beat Madison Millard, 6-6.

Doubles—Cindy Park-Crystal Lee, TJ, beat Kassy Strickland-Madi Johnson, 1-1; Coco Hernandez-Tagoe-Gloria Oh, TJ, beat Madeleine Jones-Alyssa McMahon, A, 1-0; Rileigh Qualls-Makaylie Moore, TJ, beat Caylee Vike-Becca Dayrit, A, 0-0.

Auburn Riverside 5, Bonney Lake 0

Singles—Kaitlyn Glugston, AR, beat Kate Edwards, BL; Diana Yakimchuk, AR, beat Baylee Littlefield, BL, 6-1, 6-2.

Doubles—Carson Heilborn-Sydnie LaValley, AR, beat Kristen Cunningham-Samantha Garraty, BL, 6-2, 6-2; Lindsey Sanborn-Jessica Fullford, AR, beat Maddie Mazur-Lindsey Holdener, BL, 6-3, 6-1; Morgan Fawcett-Savana Brown, AR, beat Sydney Jensen-Taylor Madison, BL, 6-1, 6-2.

Beamer 4, Curtis 1

Singles—Avery Liening, B, beat Jami Tran, 6-0, 6-0; Jesse Swafford, C, beat Sem Van Den Bosch, 6-3, 6-2.

Doubles—Simran Kaur-Heidi Kim, B, beat Jenne Ju-Jeny Chang, 6-3, 6-2; Michelle Riedel-Natalie Hoss, B, beat Serena Dawa-Alicia Zheng, 6-4, 6-2; Taylor Verzosa-Malina Shaw, B, beat Selina Cudney-Amilia Wald, 6-4, 4-6, 10-7.

Fife 3, Steilacoom 2

Singles—Magaway, S, beat Paris, F, 6-0, 6-0; Rector, S, beat Pak, Fif, 6-0, 6-0 (injury forfeit)

Doubles—Kallinen/Davis, F, beat Sandino/Hop, S, 7-6, 6-1; Ishiguru/Kaufman, F, beat Celestra/Gundao, S, 5-7, 7-5, 6-2; Nitz/McElwain, F, beat Choe/DeMorse, S, 6-3, 3-6, 6-2.

Skyline 6, Ballard 1

Singles—Theresa Huang, S, beat Rachel Thomson, 6-4, 6-2; Rianna Eduljee, S, beat Hunter Kulik, 6-1, 6-1; Maddy Herrenkohl, B, beat Sherry Huang, 6-3, 7-5; Ali Brzier, S, beat Alyssa Ledgerwood, 6-1, 6-3.

Doubles—Julia Lioubarski-Jasmine Ye, S, beat Julia List-Sydney McMuldroch, 6-0, 6-0; Kourtney Kirton-Avery Sampson, S, beat Kathryn O’Brien-Alara Karabakan, 6-3, 6-4; Hilary Taylor-Emily Licholai, S, beat Laila Lee-Lauren Lee, 6-1, 6-1.

Coed

Lakeside 8, Bishop Blanchet 3

Boys Singles—Daniel Park, L, beat Brad McGinnis, BB, 6-0, 6-1; Trey Von Gortler, L, beat Ollie Anderson, BB, 6-3, 6-3; Kevin Yang, L, beat Tommy Kane, BB, 6-2, 6-1.

Boys Doubles—David Yu-Hayden Clark, L, beat Stephen Saltvig-Philip Barber, BB, 66-1, 6-3; Alex Johnson-Ian Peterson, BB, beat Allen Yang-Logan Brennan, L, 6-3, 3-6, 4-4 (4).

Girls Singles—Viv Daniel, L, beat Natalie Phillips, BB, 6-0, 6-0; Jackie O’Reilly, BB, beat Nadia Khan, L, 6-4, 4-6, 7-6 (5); Prachi Keni, L, beat Lauren Herber, BB, 6-1, 6-4.

Girls Doubles—Genevieve Payzer-Molly Guo, L, beat Marielle Traumbauer-Erica Blume, BB, 4-6, 6-2, 7-6 (3); Nikki Labell-Christina Koh, L, beat Katie Odland-Gabi Hampson, BB, 6-2, 6-4.

Mixed Doubles—Cameron Young-Christina Blackbourne, BB, beat Matt Holloman-Isha Bodas, L, 6-1, 3-6, 7-6 (4).