Girls

Mercer Island 7, Juanita 0

Singles—Caroline Hamilton, MI, beat Catherine Ross, J, 6-1, 6-1; Sarah Sweet, MI, beat Tess Pate, J, 6-0, 6-3; Sammy Sweet, MI, beat Delaney-Deanna Chan, J, 6-0, 6-2; Kimia Preston, MI, beat Izzy Jo, J, 6-0, 6-1.

Doubles—Lydia Venditti-Gabby Venditti, MI, beat Alizeh Karmali-Maheen Keshani, J, 6-0, 6-0; Caroline Dillon-Julia Glick, MI, beat Noel Laursen-Julie Stevens, J, 6-3, 6-3; Kristine Melin-Chloe Gage, MI, beat Shannon O’Neil-Abby Bergman, J, 6-0, 6-0.

    Most Read Stories

Liberty 5, Sammamish 2

Singles—Jenny Adams, L, beat ha Nguyen, S, 6-0, 6-0; Sienna Rice, L, beat Jessica Jou, S, 6-2, 6-0; Noelle Rauschendorfer, L, beat Katie Lachasse, S, 7-6 (7-3), 6-2; Sadie Demme, L, beat Jackie Song, 6-0, 6-2.

Doubles—Danielle Mccormack-Gantuga, S, 2-6, 6-3, 6-3; Taryn Locomoto-Dana Ganbatarr, S, beat Cheyenne Rice-Christina La, L, 0-6, 7-5, 6-4; Jyotsna Kuramkote-Emily Doan, L, beat Jennifer Chi-Brenda Lee, S, 6-1, 6-2.

Lake Washington 7, Mount Si 0

Singles—Kelly Barnes, LW, beat Rachel Walker, MS, 6-1, 6-2; Sara Tamai, LW, beat Regan Baltasar, MS, 6-2, 6-3; Kristi Lynch, LW, beat Hannah Jones, MS, 6-2, 6-1.

Doubles—Grace Muenz, Olivia Nguyen, LW, beat Peyton McCulley, Olivia Howland, MS, 6-4, 6-1; Emily Carolson, Sharada Tangirala, LW, beat Alaina Kinghorn, Hannah Still, MS, 6-3, 6-3; Maia Anderson, Emily Chang, LW, beat Amber Caudle, Emily Schwabe, MS, 6-4, 6-2.

Stanwood 4, Shorecrest 3

Singles—Lauren Rutter, SC, beat Alessia Piazzi, SW, 6-4, 6-4; Karena Tien, SC, beat Kylie Stevens, SW, 6-2, 6-3; Rosa Rice-Peleopko, SC, beat Caytlyn Rich, SW, 6-3, 6-1; Shayla Allen, SW, beat Elizabeth Parsek, SC, 6-4, 6-3.

Doubles—Mariah Orcutt, Alyssa Sanford, SW, beat Zaya Tsolomon, Molly Mrozek, SC, 6-4, 6-1; Kiki Dillon, Taryn Smith, SW, beat Bianca Dang, Alina Tran, SC, 6-4, 2-6, 7-5; Yasmine Hejazi, Abby Spencer, SW, beat Ji Hae Hong, Emily Strathy, SC, 6-1, 6-0.

Mountlake Terrace 5, Oak Harbor 2

Singles—Nicki Bouche, MT, beat Makenzie Perry, OH, 6-1, 6-1; Tina Liu, MT, beat Zena Husler, OH, 6-0, 6-0; Allison Lorraine, MT, beat Jamie Estrella, OH, 6-1, 6-1; Meron Abay, MT, beat Faith Franssen, OH, 6-3, 7-5.

Doubles—Aysha Raza-Brittany Kinsella, MT, beat Chelsea Admire-Alyssa Eden, OH, 3-6, 7-6, 6-2; Anna Belle Whitefoot-Hannah Gluth, OH, beat Madison Haney-Suzi Diaz, MT, 6-1, 6-1; Ellysa Bonganay-Erina Horikawa, OH, beat Arany Yungendrun-Kaitlyn Anderson, MT, 7-5, 6-1.

Shorewood 6, Everett 1

Singles—Daniella Brengelmann, SW, beat Kindall Gordon, E, 7-5, 7-5 2; Amber Smith, E, beat Ellie Allen-Hatch, SW, 6-3, 7-5 3; Marija Feller, SW, beat Emily Olson, E, 6-2, 6-1 4; Genevieve O’Malley, SW, baet Liz Coughlan, E, 6-2, 6-1.

Doubles—Yuanne Corbett-Jenny Ahn, SW, beat Rose Sidhu-Tory Faith, E, 6-2, 6-1 2; Jelena Bojic-Emily Wright, SW, beat Isabelle Linkous-Kayla Heman, E, 6-1, 6-1 3; Lilly Brons-Amy Buswell, SW, beat Caroline Overstreet-Emma Pountain, E, 6-2, 6-3.

Auburn 3, Auburn Riverside 2

Singles—Lauren Thornquist, A, beat Kaitlyn Clugston, 6-0, 6-0; Madison Millard, AR, beat Diana Yakimchuk, 6-2, 6-0.

Doubles—Carson Heilborn-Sydnie LaValley, AR, beat Kasey Strickland-Madison Millard, 6-2, 6-0; Lindsey Sanborn-Jessica Fullford, AR, beat Madeline Jones-Alyssa McMahon, 6-2, 6-1; Becca Dayril-Caley Vike, A, beat Morgan Fawcett-Savana Brown, 6-0, 6-1.

Puyallup 4, Rogers 1

Singles—Anna Flurry, P, beat Chelsea Reuppell, R, 2-6, 7-5, 6-2; Aiessa Moffett, P, beat Brianna Lindsay, R, 6-1, 6-0.

Doubles—Jamie Larson-Lindsey Walker, P, beat Alyssa Silvernail-Jeeny Chung, R, 6-0, 6-0; Elise Jackson-Allison Wusterbarth, R, beat Kayla Callanan-Francesca Ciofi, P, 6-3, 7-5; Jordan Kim-Khiarah Eddington, P, beat Ashley Lindsay-Brianna huhmann, R, 5-7, 6-1, 6-2.

Emerald Ridge 4, Bethel 1

Singles—Madi Schnabel, B, beat Nicolette Metz, ER, 6-2, 7-6 (3) Autumn McVay, ER, beat Melody Fevver, B, 6-0, 6-0.

Doubles—Navriti Sharma-nicki Hartman, ER, beat April Berner-Emily Petry, B, 7-6 (0), 6-3; Kelsey Treat-Katie Goodin, ER, beat Rage Raney-Hanna Petry, B, 6-1, 6-0; Kadyn Sheppard-Jordan Loucks, ER, beat Juliana Giampietro-Lyndale Galino, B, 6-2, 6-1.

Bonney Lake 3, Decatur 2

Singles—Maddy Bergstrom, D, beat Kat Edwards, BL, 6-2, 6-2; Maria de Miguel, D, beat Baylee Littlefield, 6-0, 6-4.

Doubles—Kristen Cunningham-Samantha Garitty, BL, beat Heyerin Sung-Dayoung Ehung, D, 7-6(7-3), 6-1; Lindsey Holdener-Maddie Mazur, BL, Rebekah Kim-Cammy Sessons, D, 6-1, 6-3; Sydney Jensen-Taylor Madison, BL, beat Jessica Garcia-Ana Joe, D, 6-2, 6-1.

Eatonville 5, Cascade Christian 0

Singles—Cassidy Forler, E, beat Paloma Swartout, CC, 3-6, 6-2, (8); Brooke Brandt, E, beat Dani Tang, CC, 6-2, 2-6, (8).

Doubles—Mandalyn Swinney-Kendra Baker, E, beat Amie Dillon-Sarah Huang, CC, 6-2, 6-1; Rachel Price-Emily Gacke, E, beat Kennedy Williams-Dina Dong, CC, 6-0, 6-2; Breann Henley-Mykayla Schoepf, E, beat Cristina Hart-Christina Knevim, CC, 6-0, 6-1.

Sumner 5, White River 0

Singles—Carly Lange beat Laura Miculnich, 6-1, 6-0; Lauren Baker beat Danielle Carr, 6-0, 6-0.

Doubles—Sydney Roberts-Samantha Walsh beat Caitlin Turley-Talia Pernorio, 6-0, 6-1; Rachel Kyllo-Kaitlyn Gianni beat Kelsey Williams-Briana Sayler, 6-3, 6-1; Abby Smith-Shayla Hopkins beat McKenzie Breeder-Emily Towne, 6-0, 4-6, 1-0 (11-9).

Coed

Holy Names/O’Dea 11, Eastside Catholic 0

Boys singles—Joe McRoberts, OD, beat Conall Komenda, EC, 6-1, 6-0; Johnny Ochsner, OD, beat Andres Rincon, OD, 6-2, 6-3; Kyle Gertler, OD, beat Jerome Siangw, EC, 6-0, 6-3.

Girls singles—Catherine Allen, HN, beat MEgan Bustian, EC, 6-4, 6-0; Anja Renkes, HN, beat Rachel DeLaires, EC, 7-6, 6-1; Cello Lockwood, HN, beat Sam Haubeil, EC, 6-0, 6-1.

Boys doubles—Charlie Ralston-Trey Popp, OD, beat Chase Crittenden-Mase Nelson, EC, 6-0, 6-0; Thomas Badart-Alex Kures, OD, beat Brian Binz-Harley Kirsch, EC, 6-3, 4-6, 10-4.

Girls doubles—Celine Schuler-Sara Skrobut, HN, beat Claire Duhchaime-MaKenna, EC, 6-3, 6-4; Abbey Miller-Allison Lietdke, HN, beat Eve Hormuth-Georgin Sampson, EC, 6-0, 6-2.

Mixed doubles—Philippe Alvarez-Charlotte, OD/HN, beat Steven Padilla-Abby Peterson, EC, 6-3, 6-3.