Girls

Garfield 6, Redmond 1

Singles—Kana Moriyama, R, beat Alexia Fite, 6-4, 6-3; Fiona Cerf, G, beat Lais Conciaco, 6-1, 6-1; Ariel Steinbach, G, beat Danika Shtukin, 6-1, 6-0; Alex Ferry, G, beat Meg Leonard, 6-1, 6-0.

Doubles—Sophie Manum-Natalie Sharp, G, beat Lety Santyana-Jessie Liu, 6-1, 6-2; Celine Steinbach-Sakura Kishiro, 6-2, 6-1; Faye Lafond-Nikki Shakaran, 6-2, 6-1; Caroline Sharp-Ava Zech, G, beat Ruby Duggan-Hannah Yang, 6-0, 6-1.

    Most Read Stories

Issaquah 4, Eastlake 3

Singles—Katie Park, E, beat Regina Darahovski, I, 6-0, 6-3; Lucy Huffman, I, beat Nicole Yuen, 6-2, 7-6 (6); Michelle Knutson, E, beat Ellen MacNary, 6-0, 6-2; Nicole Knutson, E, beat Eve Shih, 6-3, 6-2.

Doubles—Halle Gordon/Kelsey Wilson, I, beat Alison Tran/Kayla Lee, 6-0, 6-0; Inyoung You/Emma Gavin, I, beat Angela Zou/Ashwathy Gouthan, 7-5, 6-4; Carly Ruggles/Sami Mittmann, I, beat Maria Angulo/Ananya Heron, 6-2, 6-1.

Lake Washington 7, Sammamish 0

Singles—Kelly Barnes, beat Tina Liu, 6-0, 6-0; Amanda Levine, beat Ha Nguyen, 6-0, 6-3; Marissa Kirk, beat Jessia Jou, 6-0, 6-0; Sara Tamai, beat Katie Lachasse, 6-1, 6-0.

Doubles—Kristi Lynch-Grace Muenz, beat Danielle McCormack-Jama Gonatulga, 6-0, 6-4; Olivia Nguyen-Maia Anderson, beat Donna Gabaatar-Jarn Okamoto, 6-2, 6-0; Sharada Tangirala-Emily Carlson, beat Jennifer Chi-Brenda Li, 6-1, 6-0.

Liberty 4, Mount Si 3

Singles—Jenny Adams, L, beat Rachel Walker, 6-0, 6-0; Kerry Pemberton, MS, beat Noelle Rauschendorfer, 7-6, (7-3), 6-4; Sienna Rice, L, beat Regan Baltasar. 6-3, 6-0; Hannah Jones, MS, beat Rachel Worley, 6-1, 6-1.

Doubles—Alia Jaeger-Hannah Ho, L, beat Alaina Kinghorn-Hannah Still, 6-4, 2-6, 6-4; Olivia Howland-Olivia Beasley, MS, beat Christina La-Cheyenne Rice, 6-1, 6-2; Jyotsna Kryamkote-Emily Doan, L, beat Amber Caudle-Emma Schwabe, MS, 4-6, 7-5, 7-6(7-2)

Mercer Island 7, Bellevue 0

Singles—Lydia Venditti, MI, beat Ally Du, B, 6-0, 6-0; Gabby Venditti, MI, beat Nomuntya, B, 6-0, 6-0; Sarah Sweet, MI, beat Meredith Barry, B, 6-1, 6-1; Melanie Lee, MI, beat Crystal Chon, B, 6-1, 6-2.

Doubles—Caroline Dillon-Caroline Hamilton, MI, beat Tracy Monk-Karen Park, B, 6-1, 6-2; Jamie Mounger-Catherine Seifert, MI, beat Corey Chang-Shayna McDonald, B, 6-4, 7-5; Miji Suhr-Sammy Sweet, MI, beat Anna Floyd-Meagan Moran, B, 6-3, 6-0.

Interlake 7, Juanita 0

Singles—Lina Larson, I, beat Catherine Ross, J, 6-0, 6-0; Setareh Rock, I, beat Tess Pate, J, 6-2, 6-1; Brigette Long, I, beat Maheen Keshani, J, 6-2, 6-4; Kate Chen, I, beat Alizeh Karmali, J, 6-2, 6-3.

Doubles—Isabelle Long, Melissa Long, I, beat Delaney-Deanna Chan, Noel Laursen, J, 6-1, 6-0; Julia Liu, Vickie Zlatinova, I, beat Maggie Kent, Shannon O’Neil, J, 6-1, 6-1; Sophie Wong, Jane Higa, I, beat Izzy Jo, Izzy Li, J, 6-0, 6-0.

Shorewood 4, Mountlake Terrace 3

Singles—Nicole Bouche, MLT, beat Daniella Brengelmann, SW, 2-6, 6-2, 6-1; Tina Liu, MLT, beat Marija Feller, SW, 6-0, 6-2; Allison Lorraine, MLT, beat Genevieve O’Malley, SW, 6-0, 6-4; Jelena Bojic, SW, beat Madison Haney, MLT, 6-0, 6-2.

Doubles—Yuanne Corbett-Ellie Allen-Hatch, SW, beat Alysha Raza-Brittany Kinsella, MLT, 6-3, 6-2; Emily Wright-Amy Buswell, SW, beat Meron Abay-Suzi Diaz, MLT, 6-4, 6-0; Jenny Ahn-Lilly Brons, SW, beat Monique Singh-Arani Yungendruz, MLT, 6-2, 6-0.

Shorecrest 6, Marysville-Pilchuck 1

Singles—Rice-Pelepko, S, beat Leerhoff, 6-3, 6-2; Price, MP, beat Tran, 7-6(8-6), 6-2; Tsolmon, S, beat Gross, 6-2, 6-7(1-7), (12-10); Sui, S, beat Flitz, 6-0, 6-0.

Doubles—Rutter-Stevens, S, beat Esser-Cronin, 1-6, 6-3; 6-0; Tien-Mrozek, S, beat Kedzioski-McAdoo, 6-3, 6-2; Dang-Parsek, S, beat Sakshaug-Corbett, 6-3, 6-4.

Graham Kapowsin 4, Rogers 1

Singles—Megan Hagerty, GK, beat Alyssa Silvernail, 6-0, 6-0; Rebekah Cooper, GK, beat Brianna Lindsey, 6-4, 6-3.

Doubles—Abby Kocks-Micah Spurgeon, GK, beat Allison Wusterbarth-Elise Jackson, 7-6(5), 1-6, 6-1; Brianna Huhmann-Jenny Chung, R, beat Lauren Poland-Camille Jones, 6-4, 7-6(4); Rebbekah Slayter-Shaylo Coquinco, 6-4, 7-6(7).

Vashon Island 5, Cascade Christian 0

Singles—T. Mulvihill, V, beat S. Huang, C, 6-0, 6-0; M. Hille, V, beat K. Williams, C, 6-0, 6-1.

Doubles—A Quig-S. Hurd, V, beat P. Swarthout-D. Tang, C, 6-0, 6-4; T. Koenig-S. Jannetty, V, beat M. Bond-A. Dillon, C, 2-6, 6-0, 7-6; J. Dineson-K. Boonzaier, V, beat T. White-J. Hamier, C, 6-2, 6-2.

Charles Wright Academy 4, Eatonville 1

Singles—Schorno, CWA beat Brandt, 6-0, 6-1; Gonzalez, CWA, beat Baker, 6-1, 6-3

Doubles—Pete-Forler, E, beat Kelly-Soel, 6-4, 4-6, 10-5; Gass-He, CWA, beat Price-Gaeke, 6-2, 6-1; Patel-Refuerzo, CWA, beat Henley-Schoenf, 6-3, 6-1.

Coed

Bainbridge 6, O’Dea/Holy Names 5

Girls singles—Catherine Allen, HN, beat Jordan Ferguson, 6-0, 6-0; Cello Lockwood, HN, beat Sammi Jiang, 6-0, 1-0, ret. sickness; Anya Renkes, HN, beat Ellie Van Skyle, 6-0, 6-0.

Boys singles—Matt Alderson, B, beat Joe McRoberts, 6-1, 6-1; Eli Wagner, B, beat Thomas Badart, 3-6, 6-3, 6-4; Holt Ogden, B, beat Johnny Oschner, 6-0, 6-0.


Girls doubles—Celina Schuler-Caroline Hennes, HN, beat Hayden Tutty/Quinn Dassell, 6-0, 6-0. Raya Deussen/Alex Bredy, B, beat Allison Liedtke/Grace Jackson, 1-0, ret. inj.

Boys doubles—Keet Curtis/Ben DeVries, B, beat Charlie Ralston/Trey Popp, 6-0, 6-0; Noland Pelly/Nick Miner, B, beat Kyle Gurtler/Alex Kures, 6-3, 6-2.

Coed doubles—Sara Skrobut/Don Huang, HN/O, beat Jordan Jackson/Jarrett Grimm, 6-4, 6-2.