Basketball scores for the week of Feb. 15

Share story

Saturday’s Scores

BOYS BASKETBALL

1A District 1/2

Third Place

Lynden Christian 65, Mount Baker 56

1A North Central District 6

Championship

Cashmere 51, Cascade (Leavenworth) 46

1A Northeast District 7

Second Place

Medical Lake 66, Lakeside (Nine Mile Falls) 56

1A SCAC District 5

Third Place

Connell 63, Naches Valley 53

Championship

Most Read Stories

Unlimited Digital Access. $1 for 4 weeks.

Zillah 69, La Salle 42

1A Southwest District 4

King’s Way Christian School 64, Kalama 58

Third Place

Hoquiam 71, Eatonville 49

1A West Central District 3

Championship

Seattle Christian 57, Cascade Christian 50

1B Northeast District 7

Second Place

Wellpinit 59, Cusick 40

1B Southeast District 9

Second Place

Liberty Christian 42, Pomeroy 36

1B Southwest District 4

Third Place

Naselle 45, Oakville 41

Championship

Taholah 66, Columbia Adventist Academy 33

1B Tri-District

Third Place

Neah Bay 81, Evergreen Lutheran 78

Championship

Seattle Lutheran 72, Shorewood Christian 50

2A District 1

Third Place

Lynden 64, Archbishop Murphy 45

Championship

Shorecrest 62, Squalicum 56, OT

2A GNL – CWAC

State Qualifier

Clarkston 74, Toppenish 32

Selah 86, Pullman 57

2A Southwest District 4

Third Place

Woodland 56, Centralia 43

2A West Central / SeaKing

Fifth Place

Renton 75, Lindbergh 69

Third Place

River Ridge 70, Steilacoom 57

Championship

North Kitsap 78, Liberty 76

2B District 5/6

Third Place

Mabton 91, Lake Roosevelt 86

Championship

Brewster 59, Warden 32

2B Northeast District

Third Place

Lind-Ritzville/Sprague 57, DeSales 46

Championship

Northwest Christian (Colbert) 70, St. George’s 43

2B Southwest District 4

Fifth Place

Napavine 48, Adna 41

Third Place

Morton/White Pass 75, Ocosta 47

Championship

Life Christian Academy 74, Mossyrock 72

3A MCC-GSL

Second Place

Kamiakin 70, Kennewick 51

3A Northwest District 1

Sub-District

Championship

Edmonds-Woodway 45, Mountlake Terrace 38

Third Place

Stanwood 66, Glacier Peak 65

3A Sea King District 2

Fifth Place

Rainier Beach 65, Mercer Island 48

Third Place

Cleveland 62, O’Dea 59

Championship

Garfield 87, Bellevue 57

3A West Central/Southwest

Fifth Place

Lincoln 49, Kennedy 46

Third Place

Peninsula 67, Wilson 52

4A MCC-GSL

Third Place

Gonzaga Prep 70, Richland 54

Championship

Central Valley 67, Lewis and Clark 57

4A North Central District 6

Championship

Wenatchee 62, Davis 49

4A Northwest District 1

Second Place

Kamiak 70, Jackson 68

4A West Central District 3

Fifth Place

Timberline 62, Kentridge 54

Third Place

Bellarmine Prep 67, Kentwood 63

Championship

Federal Way 65, Curtis 62

GIRLS BASKETBALL

1A District 1/2

Fourth Place

King’s 62, Mount Baker 53

Third Place

Nooksack Valley 41, University Prep 18

1A North Central District 6

Championship

Cashmere 55, Chelan 35

1A Northeast District 7

Second Place

Chewelah 45, Freeman 32

1A SCAC District 5

Third Place

Columbia (Burbank) 45, Naches Valley 41

Championship

Granger 42, Zillah 40

1A West Central District 3

Championship

Bellevue Christian 48, Charles Wright Academy 37

1B Northeast District 7

Third Place

Selkirk 44, Odessa-Harrington 39

Championship

Republic 60, Almira/Coulee-Hartline 56

1B Southeast District 9

Second Place

Touchet 66, Oakesdale 35

1B Southwest District 4

Championship

Taholah 42, Mary Knight 38

1B Tri-District

Third Place

Evergreen Lutheran 52, Neah Bay 49

Championship

Mount Vernon Christian 41, Tulalip Heritage 39

2A GNL-CWAC

State Qualifier

Clarkston 61, Selah 47

East Valley (Spokane) 76, Ephrata 51

2A Southwest District 4

Third Place

Washougal 57, Hockinson 51

2A West Central /Sea King

Fifth Place

North Kitsap 51, River Ridge 41

Third Place

Liberty 39, Port Angeles 33

Championship

White River 48, Franklin Pierce 20

2B District 5/6

Third Place

Waterville/Mansfield 53, Tonasket 26

Championship

Okanogan 64, Mabton 51

2B Northeast District 7

Fifth Place

Lind-Ritzville/Sprague 50, DeSales 41

Third Place

Dayton 43, Davenport 34

Championship

St. George’s 42, Colfax 41

2B Northwest District 1

Third Place

Adna 55, Wahkiakum 32

2B Southwest District 4

Championship

Toutle Lake 48, Napavine 46

3A MCC-GSL

Second Place

Mt. Spokane 60, Southridge 51

3A Northwest District 1

Third Place

Edmonds-Woodway 43, Shorewood 35

Championship

Lynnwood 60, Arlington 22

3A Sea King District 2

Fifth Place

Rainier Beach 57, Lakeside (Seattle) 47

Third Place

Mercer Island 48, West Seattle 44

Championship

Bellevue 67, Blanchet 53

3A West Central/Southwest

Fifth Place

Auburn Mountainview 59, Columbia River 55

Third Place

Prairie 65, Wilson 43

Championship

Lincoln 50, Auburn Riverside 33

4A MCC-GSL

Third Place

Chiawana 67, Richland 57

Championship

Central Valley 51, Lewis and Clark 46

4A North Central District 6

Championship

Moses Lake 50, Sunnyside 32

4A Northwest District 1

Second Place

Kamiak 50, Lake Stevens 47

4A West Central District 3

Fifth Place

Curtis 44, Rogers (Puyallup) 37

Third Place

Bellarmine Prep 51, Gig Harbor 32

Championship

Todd Beamer 75, Kentlake 43

Friday’s Scores

BOYS BASKETBALL

1A District 1/2

Championship

King’s 71, Seattle Academy 52

1A Northeast District 7

Consolation

Medical Lake 51, Newport 45

Championship

Freeman 52, Lakeside (Nine Mile Falls) 47

1A West Central District 3

Vashon Island 65, Chimacum 44

1B District 5

Championship

Sunnyside Christian 70, Yakama Tribal 56

1B North Central District 6

Second Place

Riverside Christian 67, Moses Lake Christian Academy 33

1B Northeast District 7

Consolation Final

Cusick 66, Selkirk 47

Championship

Almira/Coulee-Hartline 42, Wellpinit 36

1B Southeast District 9

Consolation

Pomeroy 39, Touchet 35

Championship

Garfield-Palouse 61, Liberty Christian 50

2A District 5/6

Championship

Wapato 71, Ellensburg 57

2A Southwest District 4

Championship

Tumwater 54, Mark Morris 43

2B Northeast District

Semifinal

DeSales 44, Walla Walla Academy 37

Lind-Ritzville/Sprague 68, Asotin 64

3A MCC-GSL

First Round

Kamiakin 71, Rogers (Spokane) 44

Shadle Park 66, Kennewick 65

3A Sea King District 2

Consolation Semifinal

Mercer Island 44, Seattle Prep 39

Rainier Beach 71, West Seattle 40

4A MCC-GSL

First Round

Central Valley 82, Richland 75, OT

Lewis and Clark 75, Gonzaga Prep 73

GIRLS BASKETBALL

1A District 1/2

Championship

Lynden Christian 59, Seattle Academy 38

1A Northeast District 7

Consolation

Chewelah 35, Newport 34

Championship

Lakeside (Nine Mile Falls) 42, Freeman 28

1A Southwest District 4

Third Place

Montesano 56, Elma 31

Championship

LaCenter 56, Kalama 53

1A West Central District 3

Third Place

Coupeville 49, Seattle Christian 33

1B District 5

Championship

Sunnyside Christian 70, Lyle-Wishram 37

1B North Central District 6

Championship

Entiat 49, Moses Lake Christian Academy 34

1B Southeast District 9

Consolation Semifinal

Oakesdale 48, Pomeroy 38

Championship

Colton 64, Touchet 47

2A District 5/6

Championship

Ellensburg 58, Toppenish 40

2A Northwest District 1

Third Place

Shorecrest 59, Lakewood 46

Championship

Anacortes 51, Lynden 41

2A Southwest District 4

Championship

Black Hills 53, Mark Morris 30

2B Northeast District 7

Semifinal

Davenport 55, DeSales 44

Dayton 37, Lind-Ritzville/Sprague 34

2B Southwest District 4

Consolation Semifinal

Adna 57, Raymond 42

Wahkiakum 65, Ilwaco 55

3A MCC-GSL

First Round

Kamiakin 62, Mt. Spokane 54

Southridge 66, North Central 46

3A Northwest District 1

Consolation Semifinal

Edmonds-Woodway 54, Glacier Peak 49

Shorewood 62, Stanwood 46

3A Sea King District 2

Consolation

Lakeside (Seattle) 57, Juanita 56

Rainier Beach 52, Roosevelt 48

4A MCC-GSL

Semifinal

Central Valley 74, Richland 34

Lewis and Clark 84, Chiawana 72

4A North Central District 6

First Round

Moses Lake 70, Wenatchee 55

Sunnyside 60, West Valley (Yakima) 37

Thursday’s Scores

BOYS BASKETBALL

1A District 1/2

First Round

Lynden Christian 55, University Prep 42

Mount Baker 77, Overlake School 56

1A SCAC District 5

Consolation Semifinal

Connell 56, Kiona-Benton 53

Naches Valley 58, Royal 49

1A Southwest District 4

Consolation Semifinal

Eatonville 51, LaCenter 49

Hoquiam 57, Castle Rock 55

1B North Central District 6

Championship

Entiat 60, Riverside Christian 47

2A District 1

Consolation Semifinal

Archbishop Murphy 76, Cedarcrest 55

Lynden 61, Anacortes 48

2A Southwest District 4

Consolation Semifinal

Centralia 59, Black Hills 49

Woodland 49, Washougal 41

2B District 5/6

Consolation Semifinal

Lake Roosevelt 72, Oroville 49

Mabton 63, Kittitas 61

2B Northwest District 1

Semifinal

Friday Harbor 62, LaConner 46

2B Southwest District 4

Consolation Semifinal

Morton/White Pass 70, Napavine 39

Ocosta 71, Adna 65

3A Northwest District 1

Consolation Semifinal

Glacier Peak 74, Shorewood 43

Stanwood 80, Ferndale 67

3A Sea King District 2

Semifinal

Bellevue 65, O’Dea 54

Garfield 75, Cleveland 63

4A KingCo

Region Qualifier

Bothell 61, Skyline 50

Issaquah 75, Woodinville 62

4A North Central District 6

First Round

Davis 70, Moses Lake 52

Wenatchee 65, Sunnyside 46

4A Northwest District 1

Consolation Semifinal

Jackson 70, Mariner 56

Championship

Cascade (Everett) 76, Kamiak 69

GIRLS BASKETBALL

1A SCAC District 5

Consolation Semifinal

Columbia (Burbank) 64, Connell 47

Naches Valley 49, La Salle 47

1B Tri-District

Consolation Semifinal

Evergreen Lutheran 71, Mt. Rainier Lutheran 32

Neah Bay 43, Seattle Lutheran 35

2A Northwest District 1

Championship

Lynden 61, Anacortes 48

2A West Central /Sea King

Consolation Quarterfinal

North Kitsap 60, Olympic 44

Consolation Semifinal

Renton 45, River Ridge 38

Semifinal

Franklin Pierce 50, Port Angeles 35

White River 71, Liberty 53

2B District 5/6

Consolation Semifinal

Tonasket 60, Lake Roosevelt 56, OT

Waterville/Mansfield 52, Brewster 33

2B Northwest District 1

Championship

Friday Harbor 62, LaConner 46

3A Sea King District 2

Semifinal

Bellevue 58, West Seattle 50

Blanchet 58, Mercer Island 53

3A West Central/Southwest

Consolation Semifinal

Auburn Mountainview 43, Sumner 42

Columbia River 50, Hazen 42

Semifinal

Auburn Riverside 54, Wilson 41

Lincoln 56, Prairie 55

4A KingCo

Region Qualifier

Bothell 61, Eastlake 47

Issaquah 51, Skyline 46

4A Northwest District 1

Consolation Semifinal

Kamiak 52, Monroe 48

Championship

Snohomish 56, Lake Stevens 26

4A West Central District 3

Consolation Semifinal

Curtis 55, Olympia 30

Rogers (Puyallup) 50, South Kitsap 31

Semifinal

Kentlake 49, Bellarmine Prep 37

Todd Beamer 63, Gig Harbor 40

Wednesday’s Scores

BOYS BASKETBALL

1B Northeast District 7

Consolation Semifinal

Cusick 42, Republic 38, OT

Selkirk 32, Curlew 29

1B Tri-District

Consolation Semifinal

Evergreen Lutheran 51, Lummi 47

Neah Bay 106, Tulalip Heritage 45

2A Great Northern League

Championship

Pullman 63, Clarkston 55

2A West Central / SeaKing

Consolation Semifinal

Lindbergh 69, White River 53

Renton 54, Washington 45

Semifinal

Liberty 66, River Ridge 55

North Kitsap 45, Steilacoom 41

3A West Central District 3

Consolation

Kennedy 66, Foss 59

Lincoln 83, Auburn Riverside 60

Semifinal

Auburn Mountainview 61, Wilson 48

North Thurston 69, Peninsula 65

4A West Central District 3

Consolation Semifinal

Kentridge 62, Yelm 49

Timberline 66, Olympia 56

Semifinal

Curtis 65, Bellarmine Prep 62

Federal Way 58, Kentwood 48

GIRLS BASKETBALL

1A District 1/2

First Round

Mount Baker 58, Overlake School 39

Nooksack Valley 58, Forest Ridge 44

1A Southwest District 4

Consolation Semifinal

Elma 68, Stevenson 34

Montesano 56, Columbia (White Salmon) 27

1A West Central District 3

Semifinal

Bellevue Christian 54, Seattle Christian 44

Charles Wright Academy 52, Coupeville 48

1B North Central District 6

Semifinal

Entiat 52, Pateros 40

Moses Lake Christian Academy 55, Thorp – Easton High School 12

1B Northeast District 7

Consolation

Selkirk 64, Cusick 41

2A Northwest District 1

Consolation Semifinal

Lakewood 44, Cedarcrest 33

Shorecrest 59, Burlington-Edison 57

2A Southwest District 4

Consolation Semifinal

Hockinson 54, Centralia 43

Washougal 82, W. F. West 78, OT

2B Southwest District 4

Consolation Quarterfinal

Ilwaco 50, Onalaska 29

Raymond 49, Morton/White Pass 36

Semifinal

Napavine 45, Wahkiakum 31

Toutle Lake 39, Adna 21

3A Northwest District 1

Consolation

Edmonds-Woodway 78, Ferndale 56

Shorewood 54, Marysville-Getchell 39

Semifinal

Arlington 52, Glacier Peak 45

Lynnwood 63, Stanwood 24

Tuesday’s Scores

BOYS BASKETBALL

1A District 1/2

Play-In

University Prep 61, Cedar Park Christian (Bothell) 45

1A North Central District 6

First Round

Cascade (Leavenworth) 41, Chelan 35

Cashmere 63, Omak 46

1A Northeast District 7

Semifinal

Freeman 57, Newport 51

Lakeside (Nine Mile Falls) 73, Medical Lake 49

1A Southwest District 4

Consolation

Castle Rock 55, Forks 37

LaCenter 48, Montesano 38

Semifinal

Kalama 65, Hoquiam 62

King’s Way Christian School 61, Eatonville 55

1A West Central District 3

Semifinal

Cascade Christian 57, Chimacum 48

Seattle Christian 64, Vashon Island 61

1B District 5

Consolation Final

Sunnyside Christian 72, Bickleton 49

1B North Central District 6

First Round

Entiat 64, Moses Lake Christian Academy 32

Riverside Christian 52, Wilson Creek 30

2A District 1

Consolation

Anacortes 74, Granite Falls 48

Cedarcrest 69, Blaine 67, OT

Semifinal

Shorecrest 63, Lynden 44

Squalicum 59, Archbishop Murphy 54

2A District 5/6

Third Place

Selah 73, Toppenish 69

2A Southwest District 4

Consolation

Centralia 62, Hudson’s Bay 54

Washougal 41, R.A. Long 38

Semifinal

Mark Morris 74, Black Hills 56

Tumwater 54, Woodland 37

2B Northwest District 1

Semifinal

LaConner 70, Orcas Island 61

2B Southwest District 4

Consolation

Napavine 69, Toutle Lake 58

Ocosta 57, North Beach 38

Semifinal

Life Christian Academy 49, Adna 39

Mossyrock 60, Morton/White Pass 46

3A Northwest District 1

Consolation

Shorewood 60, Marysville-Pilchuck 56

Stanwood 60, Arlington 54

Semifinal

Edmonds-Woodway 79, Ferndale 55

Mountlake Terrace 48, Glacier Peak 44

3A Sea King District 2

Second Round

Bellevue 64, West Seattle 57

Cleveland 61, Mercer Island 52

Garfield 73, Seattle Prep 51

O’Dea 67, Rainier Beach 57

4A KingCo

Consolation Semifinal

Bothell 60, Inglemoor 48

Skyline 61, Redmond 50

4A MCC-GSL

First Round

Lewis and Clark 62, Walla Walla 48

4A Northwest District 1

Consolation

Jackson 62, Lake Stevens 61

Mariner 54, Monroe 44

4A Southwest District 4

Championship

Union 83, Evergreen (Vancouver) 51

GIRLS BASKETBALL

1A North Central District 6

First Round

Cashmere 67, Cascade (Leavenworth) 21

Chelan 49, Omak 22

1A Northeast District 7

Semifinal

Freeman 38, Newport 37

Lakeside (Nine Mile Falls) 50, Chewelah 42

1B District 5

Consolation

Lyle-Wishram 73, Yakama Tribal 54

1B Tri-District

Consolation

Mt. Rainier Lutheran 54, Cedar Park Christian (Mountlake Terrace) 50, OT

Neah Bay 41, Rainier Christian 30

Semifinal

Mount Vernon Christian 47, Evergreen Lutheran 40

Tulalip Heritage 48, Seattle Lutheran 37

2A District 5/6

Third Place

Selah 69, Ephrata 55

2A Great Northern League

Championship

East Valley (Spokane) 68, Clarkston 60

2A West Central /Sea King

Consolation Quarterfinal

North Kitsap 62, Kingston 42

Olympic 50, Foster 38

Renton 58, Lindbergh 48

River Ridge 28, Fife 20

2B Northwest District 1

Third Round

Friday Harbor 54, Orcas Island 31

3A Sea King District 2

Second Round

Bellevue 76, Lakeside (Seattle) 31

Blanchet 70, Rainier Beach 50

Mercer Island 50, Roosevelt 38

West Seattle 73, Juanita 66

3A West Central/Southwest

Consolation Quarterfinal

Auburn Mountainview 57, Peninsula 52

Columbia River 57, Kennedy 50

Hazen 37, Enumclaw 30

Sumner 55, Bonney Lake 41

4A KingCo

Consolation Semifinal

Issaquah 48, Inglemoor 36

Skyline 67, Woodinville 57

4A MCC-GSL

First Round

Richland 58, University 48

4A Northwest District 1

Consolation

Kamiak 54, Mariner 45

Monroe 51, Jackson 44

4A Southwest District 4

Championship

Skyview 40, Camas 31

4A West Central District 3

Consolation Quarterfinal

Curtis 35, Tahoma 20

Olympia 42, Kent-Meridian 26

Rogers (Puyallup) 63, Kentridge 50

South Kitsap 48, Puyallup 41

Monday’s Scores

BOYS BASKETBALL

Pomeroy 69, Oakesdale 47

Touchet 61, Colton 35

1B Southwest District 4

Semifinal

Columbia Adventist Academy 52, Oakville 36

1B Tri-District

Consolation

Tulalip Heritage 43, Orcas Christian 37

Semifinal

Seattle Lutheran 76, Neah Bay 65

Shorewood Christian 76, Evergreen Lutheran 65

2A Southwest District 4

Consolation

Lindbergh 62, Bremerton 51

Renton 61, Port Angeles 51

Washington 61, Clover Park 58

White River 58, Olympic 49

2B Northeast District

First Round

Lind-Ritzville/Sprague 76, Liberty (Spangle) 55

Northwest Christian (Colbert) 72, DeSales 31

St. George’s 62, Asotin 46

Walla Walla Academy 60, Davenport 46

2B Southwest District 4

Consolation

North Beach 75, Chief Leschi 61

3A West Central/Southwest

Consolation

Auburn Riverside 58, Sumner 57

Foss 99, Mount Tahoma 70

Kennedy 71, North Thurston 58

Lincoln 52, Prairie 48

4A West Central District 3

Consolation

Kentridge 68, Emerald Ridge 49

Olympia 63, Spanaway Lake 56

Yelm 72, Puyallup 62

GIRLS BASKETBALL

1B Southeast District 9

Consolation

Oakesdale 60, St. John-Endicott/Lacrosse 58

Pomeroy 54, Liberty Christian 53

2A Northwest District 1

Consolation

Burlington-Edison 65, Archbishop Murphy 45

Lakewood 53, Sedro-Woolley 48

Semifinal

Anacortes 40, Cedarcrest 29

Lynden 52, Shorecrest 45

2A Southwest District 4

Consolation

Centralia 55, Woodland 37

Semifinal

Black Hills 49, Washougal 44

Mark Morris 55, Hockinson 50

2B Northeast District 7

First Round

Colfax 53, DeSales 28

Davenport 43, Walla Walla Academy 40

Lind-Ritzville/Sprague 40, Liberty (Spangle) 35

St. George’s 38, Dayton 30

2B Southwest District 4

Consolation Quarterfinal

Ilwaco 50, Toledo 26