All-league track and field teams

BOYS

All-WesCo 4A

FIRST TEAM

110H Kaleb Dobson, Sr., Cascade; 300H Jared Alskog, Sr., Arlington; 100 Michael Gbagonah, Sr., Cascade; 200 Michael Gbagonah, Sr., Cascade; 400 Wesley Love, Sr., Jackson; 800 Kyler Sager, Sr., Snohomish; 1600 Nathan Beamer, So., Arlington; 3200 Miler Haller, Jr., Edmonds-Woodway; 4×100 Arlington (Anthony Dill, So., Noah Andal, Jr., Max Gray, Sr., Anthony Parra, Jr.); 4×400 Jackson (Tristan Taylor, Sr., Duncan Bartok Sr., Nicholas White, Sr., Cordell Johnson, Sr.); SP Tevin Gray, Jr., Lake Stevens; Javelin Tyler Webley, Sr., Kamiak; Discus Theo Lebesis, Sr., Edmonds-Woodway; LJ Jacob Kraus, Sr., Kamiak; TJ Michael Forester, Jr., Arlington; HJ Travante Robinson, Sr., Jackson; PV Chase Reid, Jr., Lake Stevens.

SECOND TEAM

110H Jared Alskog, Sr., Arlington; 300H Kaleb Dobson, Sr., Cascade; 100 Cordell Johnson, Sr., Jackson; 200 Cordell Johnson, Sr., Jackson; 400 Cordell Johnson, Sr., Jackson; 800 Noah Wallace, Fr., Lake Stevens; 1600 Alex Mitchell, Sr., Mount Vernon; 3200 Nathan Beamer, So., Arlington; 4×100 Cascade (Malik Rackliff, Jr., Michael Gbagonah, Sr., Kaleb Dobson, Sr., Andrew Sibley, So.); 4×400 Mariner (Jose Irizarry, Sr., Gregory Whitaker, Jr., Anthany Smith, Fr., Adrian Smith, So.); SP Jake Miles, Sr., Jackson; Javelin Tevin Gray, Jr., Lake Stevens; Discus Tim Beard, So., Kamiak; LJ Michael Forester, Jr., Arlington; TJ Shanden Mixayphone, Jr., Monroe; HJ Damon Terry, Jr., Lake Stevens; PV Hamilton Kendrick, Jr., Cascade.

HONORABLE MENTION

110H John-Robert Woolley, Sr., Jackson; 300H John-Robert Woolley, Sr., Jackson; 100 Tanner Berndahl, Sr., Edmonds-Woodway; 200 Tanner Berndahl, Sr., Edmonds-Woodway; 400 Chris Moreton, Sr., Kamiak; 800 Tyler McArthur, Jr., Lynnwood; 1600 Aaron Roe, Jr., Jackson; 3200 Jadon Olson, Sr., Jackson; 4×100 Jackson (Gavin Basuel, Sr., Nicholas White, Sr., Travante Robinson, Sr., Cordell Johnson, Sr.); 4×400 Kamiak (Gunnar Olson, Sr., Sam Cha, So., Nathaniel Davis, Sr., Chris Moreton, Sr.); SP Octayvien Sapp, Sr., Mariner; Javelin George Spady, So., Arlington; Discus Joshua Sharpe-Nichols, Sr., Snohomish; LJ Josiah Steele, Sr., Monroe; TJ Josiah Steele, Sr., Monroe; HJ Jared Alskog, Sr., Arlington; PV Gabe Ohlsen, Sr., Snohomish.

All-WesCo 3A

FIRST TEAM

110H Chris Diaz, So., Shorewood; 300H Logan Coleman, Sr., Glacier Peak; 100 MarGaryonta Kilcup, Sr., Meadowdale; 200 MarGaryonte Kilcup, Sr., Meadowdale; 400 Dejon Devroe, Jr., Oak Harbor; 800 Garrett Westover, Jr., Marysville Getchell; 1600 John Rodeheffer, Jr., Oak Harbor; 3200 John Rodeheffer, Jr., Oak Harbor; 4×100 Marysville-Pilchuck (Deion Stell, Sr., Dante Fields, Sr., Clifford Paulk, Sr., Austin Joyner, Jr.); 4×400 Glacier Peak (Adam Jackson, Jr., Will DeMaris, Jr., Marcus McAuliffe, Jr., Logan Coleman, Sr.); SP Juan Ventura, Sr., Marysville-Pilchuck; Javelin Arious Frazier, Sr., Shorewood; Discus Corbin Ferry, Jr., Marysville-Pilchuck; LJ Austin Joyner, Jr., Marysville-Pilchuck; TJ Malik Braxton, Jr., Meadowdale; HJ Jonah Hoverson, Sr., Shorewood; PV Henry Garman, Sr., Stanwood.

SECOND TEAM

110H Chris Grant, Jr., Meadowdale; 300H Chris Grant, Jr., Meadowdale; 100 Austin Joyner, Jr., Marysville-Pilchuck; 200 Will McNamara, Sr., Shorecrest; 400 Will McNamara, Sr., Shorecrest; 800 Devan Kirk, Fr., Shorewood; 1600 Omar Abdulla, Jr., Shorecrest; 3200 Jack Pearce, Sr., Mountlake Terrace; 4×100 Shorewood (Chris Diaz, So., Jarren Johnson, So., Bosutyn Vordahl, Jr., Kant Xu, Jr.); 4×400 Marysville Getchell (Antonio Larson, Jr., Garrett Westover, Jr., Erik Cisneros, Sr., Austin Miller, Sr.); SP Brett Potter, Sr., Mountlake Terrace; Javelin Griffey Lytle, Jr., Everett; Discus Mason Braun, Jr., Glacier Peak; LJ Antonio Larson, Jr., Marysville-Getchell; TJ Chikodi Ezeokeke, Sr., Meadowdale; HJ Carlton McDonald, So., Stanwood; PV Kyle Wood, Jr., Stanwood.

HONORABLE MENTION

110H Logan Coleman, Sr., Glacier Peak; 300H Alec Albrecht, Sr., Glacier Peak; 100 Deion Stell, Sr., Marysville-Pilchuck; 200 Erik Cisneros, Sr., Marysville Getchell; 400 Will DeMaris, Jr., Glacier Peak; 800 Omar Abdulla, Jr., Shorecrest; 1600 Isaac Ripley, Jr., Glacier Peak; 3200 Omar Abdulla, Jr., Shorecrest; 4×100 Glacier Peak (Dexter Caster, So., Alex Mandzyuk, Jr., Marcus McAuliffe, Jr., Mac King, Sr.); 4×400 Meadowdale (Trevor White, Sr., Chris Grant, Jr., Josh Verzola, Jr., Harry White, So.) SP Nick Hensley, Sr., Glacier Peak; Javelin Joel Dethlefsen, Sr., Glacier Peak; Discus Brett Potter, Sr., Mountlake Terrace; LJ Chris Jones, Sr., Marysville-Pilchuck; TJ Clifford Paulk, Sr., Marysville-Pilchuck; HJ Kameron Smith, Sr., Meadowdale; PV Ilya Nikitenko, Jr., Marysville-Pilchuck.

All-Cascade

FIRST TEAM

110H Andrew Stich, Sr., Lakewood; 300H Andrew Stich, Sr., Lakewood; 100 Josh Dickey, So., Lakewood; Isaac Westlund, Jr., Archbishop Murphy; 400 Isaac Westlund, Jr., Archbishop Murphy; 800 Quinn Radbourne, Sr., Cedarcrest; 1600 Logan Orndorf, Sr., Cedarcrest; 3200 Douglas Davis, Jr., Lakewood; 4×100 Lakewood (Cruz Griffin, Tyler Courtney, Brett Bustad, Josh Dickey); 4×400 King’s (Andrew Brodsky, Jackson Hand, Andrew Ayers, Ryan Mills; SP Zach Jacobson, Sr., King’s; Discus Zach Jacobson, Sr., King’s; Javelin Nick French, Sr,. South Whidbey; LJ Jared Hoidel, Fr., Lakewood; TJ Brett Bustad, Jr., Lakewood; HJ Giovonni Williams, Sr., Sultan; PV Rory Krueger, Jr., Archbishop Murphy; PV Tyson Campbell, Granite Falls.

SECOND TEAM

110H Alex Zuvich, Sr., Cedarcrest; 300H Alex Zuvich, Sr., Cedarcrest; Jackson Hand, Jr., King’s; 200 Jackson Hand, Jr., King’s; 400 Austin St. Paul U Ren, So., Sultan; 800 Colton Green, Sr., Cedarcrest; 1600 Quinn Radbourne, Sr., Cedarcrest; 3200 Mitchell Darrah, Sr., Lakewood; 4×100 King’s (Caleb Taylor, Daniel Fouty, Ryan Mills, Jackson Hand); 4×400 South Whidbey (Tanner Lobdell, Evan Mellish, Cole Zink, Brandon Asay); SP Dylan Donohue, Sr., Lakewood; Discus Alex Burbee, Sr., Lakewood; Javelin Andrew Stich, Sr., Lakewoodl; LJ Brett Bustad, Jr., Lakewood; TJ Kale Reichersamer, Sr., South Whidbey; HJ Brett Jones, Sr., King’s; HJ Aaron Flegel Sr., Granite Falls; PV Andy Madsen, Sr., South Whidbey.

All-Seamount

MVP—Trevonn Russell, Lindbergh

COACH OF YEAR—Lance Winmill, Renton

SPORTSMANSHIP AWARD—Foster

LEAGUE CHAMPION—Renton

FIRST TEAM

100H Ben Tuazon, Hazen; 300H Pierce Thompson, Kennedy Catholic; 100 Aaron Arzaga, Lindbergh; 200 Aaron Arzaga, Lindbergh; 400 Jason Cowan, Kennedy Catholic; 800 Marques Chacon, Eatonville; 1600 Marques Chacon, Eatonville; 3200 Marques Chacon, Eatonville; 4z100 Renton (Jovuani Phomprida-Robinson, Abdi Ali, Tony Vo, Juwan Phomprida-Robinson); 4×400 Kennedy Catholic (Henry George, Isaac Haubrick-Fell, Jason Cowan, Ramsay Bauer); SP D’Shaun Sims, Lindbergh; Discus Trevonn Russell, Lindbergh; Javelin D’Shaun Sims, Lindbergh; LJ Bahari Watkins, Hazen; TJ Pedro Diaz, Evergreen; HJ Kahliq Shahzaad, Highline; PV Omelyan Strembitsky, Lindbergh.

GIRLS

All-WesCo 4A

FIRST TEAM

100H Anna Pischer, Sr., Jackson; 300H Emily Bland, Sr., Monroe; 100 Madison Lichter, Sr., Snohomish; 200 Djenne Dickens, Sr., Edmonds-Woodway; 400 Lauren Wheatley, So., Snohomish; 800 Mikayla Pivec, So., Lynnwood; 1600 Mikayla Pivec, So., Lynnwood; 3200 JMalia Pivec, Fr., Lynnwood; 4×100 Edmonds-Woodway (Ella Spillane, Fr., Fatou Jatta, Jr., Djenne Dickens, Sr., Claire Popke, Sr.); 4×200 Snohomish (Maddie Prigmore, Fr., Eyonna Mason, Jr., Madison Lichtor, Sr., Lauren Wheatley, So.); 4×400 Edmonds-Woodway (Rachel Stone, Sr., Ella Spillane, Fr., Djenne Dickens, Sr., Savanah VanCitters, Sr.); SP Lyndsay Leatherman, Sr., Arlington; Javelin Lyndsay Leatherman, Sr., Arlington; Discus Lyndsay Leatherman, Sr., Arlington; LJ Jessica Ludwig, Jr., Arlington; TJ Anna Pischer, Sr., Jackson; HJ Jadynn Alexander, Fr., Monroe; PV Chardalise Madrigal, Sr., Kamiak.

SECOND TEAM

100H Emily Bland, Sr., Monroe; 300H ; 100 Djenne Dickens, Sr., Edmonds-Woodway; 200 Madison Lichter, Sr., Snohomish; 400 Jordyn Edwards, So., Lynnwood; 800 Hailey Kettel, Sr., Edmonds-Woodway; 1600 Jessica Rawlins, Sr., Jackson; 3200 Jessica Rawlins, Sr., Jackson; 4×100 Snohomish (Madison Lichter, Sr., Eyonna Mason, Jr., Kayla Sargent, Jr., Lauren Wheatley, So.); 4×200 Edmonds-Woodway (Fatou Jatta, Jr., Hannah Thuesen, Sr., Savanah VanCitters, Sr., Claire Popke, Sr.); 4×400 Lynnwood (Jordyn Edwards, So., Grace Douglas, Sr., Rita Sakarlov, Fr., Mikayla Pivec So.); SP Justine Landis, Jr., Arlington; Javelin Mikayla Pivec, So., Lynnwood; Discus Justine Landis, Jr., Arlington; LJ Kellianne Cavin, So., Snohomish; TJ Jessica Ludwig, Jr., Arlington; HJ Kellianne Cavin, So., Snohomish; PV Emily Christner, So., Kamiak.

HONORABLE MENTION

100H Sidney Trinidad, Fr., Arlington; 300H Anna Pischer, Sr., Jackson; 100 Claire Popke, Sr., Edmonds-Woodway; 200 Claire Popke, Sr., Edmonds-Woodway; 400 Maddie Prigmore, Fr., Snohomish; 800 Katherine Slack, Fr., Kamiak; 1600 Malia Pivec, Fr., Lynnwood; 3200 Brooke Kingma, Jr., Jackson; 4×100 Cascade (Cindy Heredia, Jr., Michelle Dmitruk, Fr., Olyvia Warren, Fr., Autumn Blue-Starr, Sr.); 4×200 Jackson (Chioma Acholonu, Sr., Mackenzie Hanson, Sr., Emily Tasaka, Jr., Mackenzie Monten, So.); 4×400 Snohomish (Hannah Berntson, Sr., Maddie Prigmore, Fr., Esmeralda Bonilla Sr., Lauren Wheatley, So.); SP Paris Flenoy, Sr., Cascade; Javelin Karen Blackmer, Sr., Jackson; Discus Tara Harms, Sr., Snohomish; LJ Carrieanne Steele, Jr., Monroe; TJ Hannah Berntson, Sr., Snohomish; HJ Brooke Smith, Sr., Snohomish; PV Olga Yevsyugov, Sr., Jackson.

All-WesCo 3A

FIRST TEAM

100H McKenna Hunt, Jr., Mountlake Terrace; 300H Sophia Viviano, So., Shorecrest; 100 Barbara Biney, Sr., Mountlake Terrace; 200 Barbara Biney, Sr., Mountlake Terrace; 400 Madison Yerigan, So., Stanwood; 800 Heidi Smith, Fr., Glacier Peak; 1600 Katherine Gustafson, Fr., Mountlake Terrace; 3200 Katherine Gustafson, Fr., Mountlake Terrace; 4×100 Marysville-Pilchuck (Bianca Aenario, So., Amanda Klep, Sr., Mackenzie Nolte, Sr., Charlee Pilon, Sr.); 4×200 Marysville-Pilchuck (Bri King, Sr., Wes Bradley, Sr., Mackenzie Nolte, Sr., Charlee Pilon, Sr.); 4×400 Marysville-Pilchuck (Bri King, Sr., Charlee Pilon, Sr., Mackenzie Nolte, Sr., Amanda Klep, Sr.); SP DeeDee Free, Fr., Meadowdale; Javelin Katherine Taylor, Jr., Shorecrest; Discus Hailee Malins, So., Mountlake Terrace; LJ Chinne Okoronkwo, So., Mountlake Terrace; TJ Chinne Okoronkwo, So., Mountlake Terrace; HJ Madison Yerigan, So., Stanwood; PV Chinne Okoronkwo, So., Mountlake Terrace.

SECOND TEAM

100H Maya McFadden, Fr., Glacier Peak; 300H Sydney Mendenhall, Jr., Glacier Peak; 100 Wurrie Njadoe, So., Shorecrest; 200 Amanda Klep, Sr., Marysville-Pilchuck; 400 Ali Anderson, Sr., Stanwood; 800 Megan Davis, Sr., Glacier Peak; 1600 Heidi Smith, Fr., Glacier Peak; 3200 Alex Laiblin, Sr., Oak Harbor; 4×100 Marysville Getchell (Bailie Weikel, Sr., Gabby Crenshaw, Fr., Kelsee Crenshaw, Sr., Kyrin Jarvis, So.); 4×200 Marysville Getchell (Bailie Weikel, Sr., Kelsee Crenshaw, Sr., Katie Cole, Jr., Kyrin Jarvis, Jr.); 4×400 Stanwood (Ali Anderson, Sr., Natalie Wyles, Jr., Madison Yerigan, So., Asia Borseth, Sr.); SP Hailee Malins, So., Mountlake Terrace; Javelin Aiko Mizumori-Canfield, Sr., Shorecrest; Discus Jada Romulus, So., Marysville Getchell; LJ Ali Anderson, Sr., Stanwood; TJ Mikayla Ingram, Sr., Glacier Peak; HJ Natalie Wyles, Jr., Stanwood; PV Annika Dayton, Jr., Glacier Peak.

HONORABLE MENTION

100H Sophia Viviano, So., Shorecrest; 300H Salyna McDonald, Sr., Shorewood; 100 Amanda Klep, Sr., Marysville-Pilchuck; 200 Bianca Acuario, So., Marysville-Pilchuck; 400 Bri King, Sr., Marysville-Pilchuck; 800 Jessica Ong, Fr., Mountlake Terrace; 1600 Emily Ransom, Jr., Shorewood; 3200 Sophia Nelson, Fr., Mountlake Terrace; 4×100 Glacier Peak (Jessica Miller, Sr., Baylee Barnes, Jr., Maya McFadden, Fr., Kathryn Nicholson, Jr.); 4×200 Glacier Peak (Mikayla Ingram, Sr., Sydney Mendenhall, Jr., Jessica Miller, Sr., Baylee Barnes, Jr.); 4×400 Glacier Peak (Heidi Smith, Fr., Sydney Mendenhall, Jr., Kathryn Nicholson, Jr., Baylee Barnes, Jr.); SP Madeline Bell-Knight, Jr., Shorewood; Javelin Haley Strowbridge, So., Stanwood; Discus Madeline Bell-Knight, Jr., Shorewood; LJ Barbara Biney, Sr., Mountlake Terrace; TJ Julia Heichel, Jr., Stanwood; HJ Wurrie Njadoe, So., Shorecrest; PV Madison Yerigan, So., Stanwood.

All-Seamount

MVP—Shelly Sauls, Renton

COACH OF YEAR—Shannon Rance, Hazen

SPORTSMANSHIP AWARD—Foster

LEAGUE CHAMPION—Hazen

FIRST TEAM

100H Elaine Nguyen, Hazen; 300H Sierra Parsons, Foster; 100 Shelly Sauls, Renton; 200 Shelly Sauls, Renton; 400 Savannah Smith, Renton; 800 Kate Lilly, Hazen; 1600 Sarah Hart, Hazen; 3200 Thais Pedro, Highline; 4×100 Kennedy Catholic (Gabrielle Patten, Amanda Shioyama, Natalie Mutter, Ariell Garnet); 4×200 Renton (Iman Burks, Janaya Williams, Savannah Smith, Shelly Sauls); 4×400 Kennedy Catholic (Amanda Shioyama, Gabrielle Patten, Natalie Mutter, Ariell Garnet); SP Caroline Tupa, Evergreen; Discus Caroline Tupa, Evergreen; Javelin Sayana Lombard-Chappell, Lindbergh; LJ Aajua Brooks, Lindbergh; TJ Michelle Lilly, Hazen; HJ Sierra Parsons, Foster; PV Danielle Carnahan, Kennedy Catholic.