Saturday's high school track and field results

Boys

West Central 2A District championships

At Sunset Chev Stadium

Team scores — Lindbergh 102.5, Olympic 89, White River 68, North Kitsap 52, Steilacoom 51, Franklin Pierce 42, North Mason 41, Sequim 40, Kingston 32, Orting 29.5.

FINALS

Shot put — Kyle Campbell, Olympic, 48-3.

Discus — Kyle Cambell, Olympic, 150-10.

Javelin — Casey Wagemans, Fife, 166-2.

High jump — Jaysen Yoro, Orting, 6-4.

Long jump — Tommy Secrest, Olympic, 21-3.

Triple jump — Jacob Regge, Lindbergh, 43-2.25.

Pole vault — Andrew Beversluis, Kingston, 13-6.

110 hurdles — Devin Liebel, White River, 13.98.

300 hurdles — Craig Allen, North Mason, 37.39.

100 — Zachary Smith, Olympic, 10.91.

200 — Zachary Smith, Olympic, 22.08.

400 — Jayson Brocklesby, Sequim, 49.67.

800 — Mohamud Abdi, Lindbergh, 1:57.03.

1,600 — Mohamud Abdi, Lindbergh, 4:18.79.

3,200 — Annie Roberts, Kingston, 11:25.33.

400 relay — Orting (Christian Yoro, Jaysen Yoro, Daniel Bessey, Kieran Fahnstrom) 43.60.

1,600 relay — Steilacoom (Daniel Zmuda, Patrick Thomas, Ryan Flynn, Brian Thomas) 3:24.70.

Tri-District 1A championships

At King’s HS

Team scores — King’s 112, Cedar Park Christian 69, Eatonville 69, Charles Wright Academy 61, Meridian 56, Bellevue Christian 55, Blaine 42, Mount Baker 31, Seattle Academy 29, Chimacum 26, Lynden Christian 23, Cascade Christian 22, Vashon Island 20, South Whidbey 14, Port Townsend 10, Friday Harbor 10, Northwest 5, Life Christian 4, Nooksack Valley 3, Coupeville 2.

FINALS

Shot put — Lucas Hatton, Eatonville, 53-8.50.

High jump — Reid Jones, King’s, 6-2.

Long jump — Paul Pagasian, Chimacum, 20-7.75.

Pole vault — Daniel Calhoon, Cedar Park Christian, 15-0.

110 hurdles — Landon Summers, Vashon Island, 15.91.

300 hurdles — Willie Blackmon, Friday Harbor, 41.31.

100 — Alexander Moore, Charles Wright, 11.41.

200 — Alexander Moore, Chalres Wright, 22.64.

400 — Alexander Moore, Charles Wright, 50.29.

800 — Eddie Fontes, Blaine, 1:57.67.

3,200 — Dillon Quintana, Mount Baker, 9:28.26.

400 relay — Cedar Park Christian (Ben Mayer, Shane Rhodes, Stedman Knox, Dylan Keene) 44.38.

1,600 relay — King’s (Ryan Mills, Hunter Bryson, Andrew Ayers, Alex Brouwer) 3:28.19.

Girls

West Central 2A District championships

At Sunset Chev Stadium

Team scores — North Kitsap 88, Sumner 82, Renton 65, Lindbergh 62, Kingston 57, North Mason 51, Steilacoom 45, Franklin Pierce 36, Fife 31, Port Angeles 31.

FINALS

Shot put — Caroline Tupa, Evergreen, 39-1.75.

Discus — Megan Mortensen, Franklin Pierce, 121-8.

Javelin — Savannah Barber, Fife, 114-3.

High jump — Tala Hild, Renton, 5-2.

Long jump — Janayla Scott, Lindbergh, 17-6.

Triple jump — Janayla Scott, Lindbergh, 38-1.75.

Pole vault — Kaitlin Zinsli, Lindbergh, 11-6.

100 hurdles — Reagan Colyer, North Kitsap, 14.88.

300 hurdles — Reagan Colyer, North Kitsap, 44.11.

100 — Jolene Millsap, Port Angeles, 12.81.

200 — Savannah Smith, Renton, 25.54.

400 — Alexi Whatley, Orting, 59.44.

800 — Kelly Nash, Kingston, 2:21.79.

1,600 — Annie Roberts, Kingston, 5:15.98.

3,200 — Nehemiah Barrett, Franklin Pierce, 9:35.10.

400 relay — North Mason (Tabitha Schwerzler, Alivia Sandquist, Evelyn Williams, Tegan Daviscourt) 43.60.

800 relay — North Mason (Tabitha Schwerzler, Alivia Sandquist, Evelyn Williams, Tegan Daviscourt) 1:46.14.

1,600 relay — North Kitsap (Olivia Streun, Abigail Wright, Annika Lee Krol, Reagan Colyer) 4:07.47.

Tri-District 1A championships

At King’s H.S.

Team scores — King’s 97, Cedar Park Christian 76, Meridian 52.5, South Whidbey 51, Lynden Christian 51, Seattle Academy 41, Eatonville 36, Port Townsend 35.5, Northwest 32, Univeristy Prep 32, Seattle Christian 30, Coupeville 26, Blaine 21, Mount Baker 21, Bellevue Christian 20, Cascade Christian 18, Nooksack Valley 16, Charles Wright Academy 12, Bush 11, Vashon Island 11, Life Christian 6, Chimacum 4, Friday Harbor 1, Eastside Preparatory 1.

FINALS

Discus — Angelina Berger, South Whidbey, 119-11.

High jump — Julia Teitzel, King’s, 5-3.

Triple jump — Rebeccca Stewart, Port Townsend, 34-1.

100 hurdles — Courtney Porter, Bellevue Christian, 15.46.

300 hurdles — Courtney Porter, Bellevue Christian, 45.95.

100 — Abi Kim, Seattle Christian, 12.71.

200 — Abi Kim, Seattle Christian, 25.91.

400 — Maya Jackson, Northwest, 58.44.

800 — Sally Larson, Cedar Park Christian, 2:20.01.

1,600 — Sally Larson, Cedar Park Christian, 5:00.69.

400 relay — Cedar Park Christian (Jessica Kerlee, Allison Beezhold, Victoria Kvasyuk) 50.77.

800 relay — Meridian (Leyla Marino, Trinell Carpenter, Janessa Murphy, Taylor Lunde) 1:47.09.

1,600 relay — Cedar Park Christian (Sally Larson, Erin Beezhold, Jessica Kerlee, Jillian Kraker) 4:07.32.