Boys

State championships

Class 4A

At Mt. Tahoma High School (Tacoma)

Team scores unavailable

FINALS

Javelin—1, Denham Patricelli, Tahoma, 204-06; 2, Hudson Keffer, Central Kitsap, 192-08; 3, Luke Hilmes, Mead, 184-10. Long jump—1, Brian Burt, Eastmont, 23-06; 2, Payton Radliff, Richland, 32-02; 3, Brandon Stribling, Kentwood, 22-11.5. 300 hurdles—1, Eric Simpson, Rogers, 37.78; 2, Ryan Gunther, Camas, 38.68; 3, Bryan Anderson, Mead, 38.95. 100—1, Isaiah Brandt-Sims, Wenatchee, 10.76; 2, Jeremy VanAssche, Eastmont, 10.89; 3, Troy Lewis, Eastlake, 10.96. 200—1, Isaiah Brandt-Sims, Wenatchee, 21.38; 2, Jeremy VanAssche, Eastmont, 21.73; 3, Troy Lewis, Eastlake, 21.73. 400—1, Ryan Croson, Bothell, 48.61; 2, Wesley Love, Jackson, 48.68; 3, Jason Palmer, Federal Way, 48.68. 800—1, Drew Schreiber, Eisenhower, 1:51.75; 2, Aaron Schlossman, Garfield, 1:52.97; 3, Jack Yearian, Bellarmine Prep, 1:54.10. 3,200—1, Cameron Stanish, Garfield, 9:00.10; 2, Wolfgang Beck, Gig Harbor, 9:03.22; 3, Michael Williams, Richland, 9:08.28. 400 relay—1, Eastmont (Nick McGill, Phillip Moore, Jeremy VanAssche, Brian Burt), 42.13; 2, Rogers (Tyree Fort, Ceth Edwards, Eric Simpson, Kyler Ooley), 42.35; Beamer (Kerson Lubin, Terry McCray, Ammon Auna, Reeve Normandia), 42.42. 1,600 relay—1, Eastlake (Troy Lewis, Drew Lewis, Matt Morrison, Nathan Pixler), 3:18.69; 2, Jackson (Nick White, Cordell Johnson, John-Robert Woolley, Wesley Love), 3:19.84; 3, Federal Way (Jason Palmer, Marcus Tate, Keenan Curan, Mitch Stewart), 3:19.84.

Class 3A

At Mt. Tahoma High School (Tacoma)

Team scores unavailable

FINALS

Shot put—1, Dallon Grinder, Hanford, 53-10.5; 2, Dylan Ledbetter, O’Dea, 51-08.25; 3, Ethan Tonder, Mountain View, 51-08.25. High jump—1, Amari Hill, Franklin, 6-06; 2, Ronnie Gary, Nathan Hale, 6-04; 3, Daniel Pfaff, Hanford, 6-02. Triple jump—1, Ahmaad Rorie, Lincoln, 47-02.75; 2, Elijah Pena, Sunnyside, 43-06; 3, Javon Watson, Timberline, 43-02.25. 300 hurdles—1, Therron Randle, Lincoln, 38.15; 2, James Phillips, Prairie, 38.98; 3, Alec Albrecht, Glacier Peak, 39.84. 100—1, Budda Baker, Bellevue, 10.77; 2, Rayshaun Miller, Lincoln, 10.90; 3, Marcus Gaylor, Columbia River, 10.96. 200—1, Budda Baker, Bellevue, 21.87; 2, Ben Kelly, Hanford, 21.94; 3, Marcus Gaylor, Columbia River, 22.05. 400—1, Jacob Hostetler, Ingraham, 48.91; 2, Jason Cowan, Kennedy, 49.15; 3, Isaiah Gilchrist, Bellevue, 49.36. 800—1, Max Leach, Nathan Hale, 1:54.44; 2, Eric Schulz, Mercer Island, 1:54.71; 3, Aedan Roberts, Nathan Hale, 1:55.69. 3,200—1, Joe Hardy, Seattle Prep, 8:55.11; 2, Tanner Anderson, North Central, 8:58.39; 3, John Dressel, Mt. Spokane, 8:59.78. 400 relay—1, Bellevue (Sam Richmond, Budda Baker, Isaiah Gilchrist, Max Richmond), 41.79; 2, Southridge (Conner Griff, Masceo Ealy-Thomas, Brandon Zane, Tanner Pope), 42.55; 3, Lincoln (Jmaka Love, Troy Petersohn, Walker Flynn, Rayshaun Miller), 42.58. 1,600 relay—1, Bellevue (Isaiah Gilchrist, Graham Wendle, Rezhaun Henderson, Marcel Lee), 3:23.04; 2, Marysville Getchell (Erik Cisneros, Codey Voss, Marcus Eugene, Antonio Larson), 3:23.59; 3, Bonney Lake (Orion Adair, Bennett Hillier, Lance Manago, Christian Coons), 3:24.04.

Class 2A

At Mt. Tahoma High School (Tacoma)

Team scores unavailable

FINALS

Discus—1, Jacob Laird, Ephrata, 176-11; 2, Brennan Hamidou, Burlington-Edison, 167-01; 3, Aaron Obert, Deer Park, J167-01. 300 hurdles—1, Garrett Rouser, Kingston, 37.97; 2, Andrew Stich, Lakewood, 38.69; 3, Zen Moore, Sammamish, 39.24. 100—1, Jonathan Green, Ephrata, 10.61; 2, Zachary Smith, Olympic, 10.64;p 3, Daniel Ziegler, Sehome, 10.89. 200—1, Zachary Smith, Olympic, 21.59; 2, Jonathan Green, Ephrata, 21.60; 3, Dejuan Frye, River Ridge, 21.87. 400—1, Dejuan Frye, River Ridge, 47.72; 2, Isaac Westlund, Archbishop Murphy, 47.75; 3, Jonathan Green, Ephrata, 48.10. 800—1, Chais Sugden, Squalicum, 1:54.53; 2, Casey Pedersen, East Valley, 1:54.94; 3, Thomas Normandeau, Washougal, 1:55.74. 3,200—1, Scott Kopszynski, East Valley, 9:14.67; 2, Chad Stevens, East Valley, 9:18.24; 3, Devon Grove, Lake Washington, 9:22.03. 400 relay—1, River Ridge (Michael Key, Ika Morton, Chris Leiba, Dejuan Frye), 41.49; 2, Olympic (Nicholas Strayer, Alex Campana, Tommy Secrest, Zachary Smith), 42.20; 3, West Valley (Martin Herford, Taylor Morton, Tevin Duke, Zechariah Herford), 42.77. 1,600 relay—1, Steilacoom (Brian Thomas, Malik White, Nathaniel Rimorin, Jose Garcia), 3:24.52; 2, Wapato (Blake De Leon, Charles Reevis, Garret Jacob, Juan Cortes), 3:25.26; 3, Lynden (Jordan Thompson, Bryce Sterk, Thomas Swineford, Trent Postma), 3:26.11.

Class 1A

At Eastern Washington University (Cheney)

Team leaders—1, Medical Lake 50; 2, Zillah 48; T-3, King’s 37; T-3, Meridian 37; 5, Lakeside 36; T-6, Elma 35; T-6, Eatonville 35; 8, Woodland 25; 9, La Center 27; 10, Riverside 25.

FINALS

Shot put—1, Justin Kaelin, Eatonville, 56-06.5; 2, Jose Padilla, Chelan, 53-09.75; 3, Derek Crites, Cascade, 53-04.75. High jump—1, Jack Buckner, Northwest, 6-02; 2, Porter Romm, Columbia-Burbank, 6-02; 3, Matthew Sheldon, La Center, 6-02. Long jump—1, Eli Whitmire, Woodland, 22-04; 2, Steven Crafts, Blaine, 22-0; 3, Joe Lang, Royal, 21-03.5. 110 hurdles—1, Cody Triana, Rochester, 14.94; 2, David Whitmore, Naches Valley, 15.19; 3, Nathan Bell, White Salmon, 15.20. 300 hurdles—1, Ray Stark, Elma, 37.90; 2, Brian Golding, Goldendale, 39.40; 3, Tristan Downing, Riverside, 39.61. 100—1, Ray Stark, Elma, 10.86; 2, Tellas Johnson, Medical Lake, 11.07; 3, Devin Kelly, Hoquiam, 11.17. 200—1, Devin Kelly, Hoquiam, 22.12; 2, Tellas Johnson, Medical Lake, 22.45; 3, Riley Olney, Zillah, 22.61. 400—1, Max Axtell, Freeman, 49.74; 2, Diego Hernandez, Zillah, 49.97; 3, Alexander Moore, Charles Wright, 50.46. 800—1, Kyle Degraaff, La Center, 1:57.55; 2, Domenic Rehm, Medical Lake, 1:57.94; 3, Andrew Ayers, King’s, 1:58.21. 3,200—1, Ryan Coffman, Lakeside, 9:32.68; 2, Graham Peet, Northwest, 9:33.03; 3, Jacob Dingfield, Medical Lake, 9:56.12. 400 relay—1, Medical Lake (Cameron Peake, Elijah Farmen, Jared Wright, Tellas Johnson), 43.44; 2, Zillah (Devyn Reed-Daniels, Diego Hernandez, Tyler Holloway, Riley Olney), 43.52; 3, Freeman (Ben Darcy, Isaiah Walker, Max Axtell, Markus Goldbach), 42.69. 1,600 relay—1, Zillah (Devyn Reed-Daniels, Anfernee Cortez, Riley Olney, Diego Hernandez), 3:23.21; 2, Riverside (Eddy Wilcox, Eric Taylor, Logan Owens, Jordan Yaws), 3:25.15; 3, King’s (Matt Jackson, Andrew Brodsky, Andrew Ayers, Jackson Hand), 3:28.57.

Girls

State championships

Class 4A

At Mt. Tahoma High School (Tacoma)

Team scores unavailable

FINALS

Javelin—1, Lyndsay Leatherman, Arlington, 146-04; 2, Aubrey Ward-El, Skyview, 139-05; 3, Bridgette Underwood, Richland, 137-08. High jump—1, Mariah Cunningham, Central Valley, 5-04; 2, Mayson Douglass, Mead, J5-04; 3, Iman Brown, Garfield, J5-04. Pole vault—1, Carrie Jacka, Mead, 12-0; 2, Candace Ho, Newport, 11-09; 3, Caleigh Lofstead, Camas, J11-09. 300 hurdles—1, Darhian Mills, Inglemoor, 42.45; 2, ShaRaya Quinn, Emerald Ridge, 42.82; 3, Alysha Overland, Moses Lake, 43.60. 100—1, Hannah Cunliffe, Federal Way, 11.96; 2, Sarah Stavig, Bothell, 12.43; 3, Rebecca Tarbert, Eastmont, 12.59. 200—1, Hannah Cunliffe, Federal Way, 24.66; 2, Rebecca Tarbert, Eastmont, 25.11; 3, Maya Harewood, Bothell, 25.17. 400—1, Hannah Derby, Bellarmine Prep, 55.69; 2, Dorie Dalzell, Skyline, 55.83; 3, Dai’lyn Merriweather, Evergreen, 55.86. 800—1, Alexa Efraimson, Cams, 2:04.10; 2, Rose Christen, Central Kitsap, 2:05.64; 3, Hannah Derby, Bellarmine Prep, 2:10.03. 3,200—1, Brenna Peloquin, Gig Harbor, 10:43.12; 2, Lauren Perry, Richland, 10:47.98; 3, Lindsey Bradley, Richaldn, 10:49.28. 400 relay—1, Federal Way (Karis Cameron, Ta’Mara Richey, Gabriela Pelogi, Hannah Cunliffe), 46.90; 2, Evergreen (Jamilah Harper, Saydi Dozar,, Dai’lyn Merriweather, Jai’lyn Merriweather), 48.77; 3, Kentwood (Aurie Taylor, Bebe Thomas, Malea Munoz, Zaria Jones), 48.87. 800 relay—1, Federal Way (Gabriela Pelogi, Karis Cameron, Ta’Mara Richey, Mariyah Vongsaveng), 1:40.75; 2, Skyline (Brandi Hughes, Amanda Johnston, Nicole Cox, Alexis Daugherty), 1:41.87; 3, Rogers (Ryliah Fort, Shaiyenne Monroe, Tammy Kayongo, Brionna Rose), 1:42.21. 1,600 relay—1, Skyline (Brandi Hughes, Nicole Cox, Alexis Daugherty, Dorie Dalzell), 3:53.24; 2, Skyview (Madison Lanford, Molly Beaman, Rachel Shirley, Chisom Eke), 3:53.60; 3, Central Kitsap (Mya King, Emma Gutierrez, Sophie Carroll, Rose Christen), 3:53.61.

Class 3A

At Mt. Tahoma High School (Tacoma)

Team score unavailable

FINALS

Shot put—1, KC Moulden, Enumclaw, 44-0.25; 2, Sabrina Keys, North Central, J44-0.25; 3, Sira Toure, Kamiakin, 40-07.25. Triple jump—1, Chinne Okoronkwo, Mountlake Terrace, 40-11.25; 2, Andrea Stapleton, Kamiakin, 38-0.5; 3, Megan Murphy, North Central, 37-04. Pole vault—1, Marissa Berry, Southridge, 12-03; 2, Chinne Okoronkwo, Mountlake Terrace, 12-0; 3, Ayane Rossano, Bellevue, 11-06. 300 hurdles—1, Deja Svastisales, North Central, 44.79; 2, Lindsey Schauble, Kamiakin, 45.10; 3, Olivia Vincent, Holy Names, 45.49. 100—1, Ngozi Musa, Holy Names, 12.14; 2, Emily Morgan, Columbia River, 12.26; 3, Ellie Heiden, Kamiakin, 12.35. 200—1, Ellie Heiden, Kamiakin, 24.66; 2, Imani Apostol, Holy Names, 25.02; 3, Emily Morgan, Columbia River, 25.25. 400—1, Ellie Heiden, Kamiakin, 54.93; 2, Imani Apostol, Holy Names, 55.51; 3, Arielle Garnett, Kennedy, 57.35. 800—1, Erin Ripple, Holy Names, 2:10.27; 2, Jordan Oakes, Holy Names, 2:13.91; 3, Mikelle Ackerley, Bainbridge, 2:15.05. 3,200—1, Megan Beauchene, Kamiakin, 10:34.52; 2, Erin Ripple, Holy Names, 10:45.43; 3, Andrea Masterson, Lakeside, 10:46.58. 400 relay—1, Holy Names (Imani Apostol, Olivia Vincent, Ngozi Musa, Kristin Laidler), 48.19; 2, Columbia River (Sarah Landers, Tiarra Ringold, Taylor Hallquist, Emily Morgan), 48.68; 3, Marysville-Pilchuck (Bianca Acuario, Amanda Klep, Charlee Pilon, Alexa Covert), 48.83. 800 relay—1, Mt. Spokane (Katie Nilsson, Ciara Bland, Cheyenne Konrad, Ashlee Pedersen), 1:42.25; 2, Kamiakin (Lindsey Schauble, Erin Leseberg, Samantha Raines, Ellie Heiden), 1:42.28; 3, Columbia River (Grayson Burke, Sarah Landers, Taylor Hallquist, Emily Morgan), 1:42.85. 1,600 relay—1, Holy Names (Erin Ripple, Jordan Oakes, Shannon Wichmann, Kristen Andersen), 3:56.58; 2, Mt. Si (Jesse Guyer, Karlie Hurley, Mackenzie Hutchison, Madeleine Hutchison), 3:57.08; 3, North Central (Megan Dean, Megan Murphy, Sierra Everman, Deja Svastisales), 3:57.24.

Class 2A

At Mt. Tahoma High School (Tacoma)

Team scores unavailable

FINALS

Discus—1, Elisha Allred, East Valley, 127-07; 2, Peggy Johnston, River Ridge, 120-09; 3, Caroline Tupa, Evergreen, 117-10. Long jump—1, Peyton Russell, Tumwater, 18-03.75; 2, Aajua Brooks, Lindbergh, 17-09; 3, Bridgette Wichterman, Ellensburg, 16-11. 300 hurdles—1, Amanda Jahnes, Steilacoom, 44.51; 2, Abby Dimock, Burlington-Edison, 45.63; 3, Katrina Dank, Sehome, 46.34. 100—1, Alyssa Porter, Bellingham, 12.28; 2, Tierney Silliman, West Valley, 12.47; 3, Sarah Dolese, Sehome, 12.53. 200—1, Brooke Feldmeier, Tumwater, 24.96; 2, Sarah Dolese, Sehome, 24.98; 3, Nike McClure, W.F. West, 25.17. 400—1, Brooke Feldmeier, Tumwater, 55.83; 2, Alexi Whatley, Orting, 58.21; 3, Amanda Jaynes, Steilacoom, 58.22. 800—1, Katia Matora, Lake Washington, 2:17.00; 2, Kristi Bartz, Archbishop Murphy, 2:17.60; 3, Annie Roberts, Kingston, 2:18.12. 3,200—1, Emily Pittis, Sehome, 10:59.81; 2, Brittany Aquino, East Valley, 11:04.06; 3, Lauren Pierson, Capital, 11:17.02. 400 relay—1, Bellingham (Annie Waddell, Mia Hodges, Mary Dyrland, Alyssa Porter), 48.59; 2, Sehome (Kendra Thomas, Bridget Henry, Elsa Sandeno, Sarah Dolese), 49.03; 3, Bremerton (Somiya Watson, Diamond Ransom, Alycia Heriford, Christine Foresha), 49.14. 800 relay—1, Sehome (Kendra Thomas, Sarah Dolese, Elsa Sandeno, Bridget Henry), 1:42.15; 2, Bellingham (Mary Dyrland, Alyssa Porter, Mia Hodges, Emma Brice), 1:42.21; 3, W.F. West (Raegan Nelson, Hannah Tak, McKenna Moon, Nike McClure), 1:43.51. 1,600 relay—1, W.F. West (Raegan Nelson, Hannah Tak, McKenna Moon, Nike McClure), 3:58.57; 2, Sumner (Emma Bakke, Rachel Stowell, Kinsey Saiz, Alyssa Murray), 4:00.39; 3, Lake Washington (Caroline Ross, Allie Wells, Lauren Curlanis, Megan McLaughlin), 4:02.06.

Class 1A

At Eastern Washington University (Cheney)

Team leaders—1, King’s 86; 2, Lakeside 52; 3, Lynden Christian 51; 4, Seattle Christian 34; 5, Hoquiam 33; 6, Blaine 26; T-7, Meridian 25; T-7, Cedar Park Christian (Bothell) 25; 9, Cascade 23; T-10, Chewelah 21; T-10, La Salle 21; T-10, Chelan 21.

FINALS

Discus—1, Kaitlin Krouse, Chewelah, 135-02; 2, Karle Pittsinger, Chelan, 130-07; 3, Jordan Spradlin, Montesano, 124-06. Javelin—1, Deanna Avalos, La Salle, 138-09; 2, Karly Hibbard, King’s, 132-11; 3, Kaelyn Shipley, Kalama, 124-0. Triple jump—1, Jackie Mahowald, Lakeside, 38-08.5; 2, Maddie Nielsen, King’s, 37-05; 3, Olivia Rose, Hoquiam, 36-06.25. Pole vault—1, Olivia Adams, Blaine, 11-06; 2, Farrahn O’Hara, Lakeside, 11-0; 3, Samantha Blake, Lakeside, 10-06. 100 hurdles—Hannah Rusnak, Lynden Christian, 15.28; 2, Rose Walts, Tonasket, 15.71; 3, Maggie Cobb, Chewelah, 15.84. 300 hurdles—1, Katie Collins, Lakeside, 45.81; 2, Rebecca Stewart, Port Townsend, 46.62; 3, Mara Riley, Seattle Academy, 46.90. 100—1, Abi Kim Seattle Christian, 12.31; 2, Arielle Van Peursem, Cedar Park Christian (Bothell), 12.60; 3, Lauren Newman, La Salle, 12.62. 200—1, Abi Kim, Seattle Christian, 25.09; 2, Julia Stepper, Woodland, 25.54; 3, Emma Skinner, Hoquiam, 25.75. 400—1, Maya Jackson, Northwest, 58.23; 2, Makana Stone, Coupeville, 58.65; 3, Anna Parker, King’s, 59.75. 800—1, Chynna Phan, Mt. Baker, 2:14.15; 2, Audrey Western, University Prep, 2:18.93; 3, Kacey Kemper, King’s, 2:20.00. 1,600—1, Kacey Kemper, King’s, 5:03.39; 2, Erin Mullins, Cascade, 5:06.96; 3, Rebecca Mildes, Riverside, 5:12.55. 400 relay—1, Hoquiam (Olivia Rose, Brittoni Wright, Emma Skinner, Savannah Smith), 49.72; 2, Lynden Christian (Brianna Bruneau, Brandy Bruneau, Madison Weg, Hannah Rusnak), 49.85; 3, King’s (Miqueala Ishmael, Sarah Taylor, Ashley Driscoll, Anna Parker), 50.06. 800 relay—1, Hoquiam (Olivia Rose, Savannah Smith, Brittoni Wright, Emma Skinner), 1:44.10; 2, Meridian (Payton Lunde, Katelyne Zucati, Janessa Murphy, Taylor Lunde), 1:44.83; 3, King’s (Miqueala Ishmael, Sarah Taylor, Ashley Driscoll, Anna Parker), 1:45.62. 1,600 relay—1, Meridian (Payton Lunde, Janessa Murphy, McKenzie Roque, Taylor Lunde), 3:59.83; 2, Lynden Christian (Emily Sytsma, Brandy Bruneau, Brianna Bruneau, Madison Weg), 4:00.51; 3, University Prep (Olivia Thomson, Caracol Haley, Annie Cohen, Audrey Western), 4:02.04.