Girls

Newport 6, Redmond 1

Singles—Kana Moriyama, R, beat Allison Lee, 6-0, 6-0; Sally Kim, N, beat Lais Conceicao, 6-4, 6-1; Sonia Scallon, N, beat Niki Shekaran, 6-3, 6-1; Lilly Hou, N, beat Lety Santillana, 6-0, 6-1.

Doubles—Kari Nasu-Erica Hsia, N, beat Anatasia Veryovka-Danika Shtukin, 5-7, 6-2, 6-1; Rachel Ren-Sara Park, N, beat Hannah Yang-Meg Leonard, 6-3, 3-6, 6-4; Rena Song-Gracie Luo, N, beat Faye Lefond-Natalie Boesen, 7-6(7-2), 6-4

Oak Harbor 4, Marysville-Pilchuck 3

Singles—Makenzie Perry, OH, beat Alexandra Leerhoff, 6-1, 7-6 (4); Sierra Price, MP, beat Zena Husler, 7-5, 6-3; Sadie Kedziorski, MP, beat Jamie Estrella, 6-3, 6-2; Faith Franssen, OH, beat Mesan Grass, 6-1, 6-3.

Doubles—Claire Esser/Sarah Cronin, MP, beat Chelsea Admire/Alyssa Eden, 6-2, 7-5; Anna Belle Whitefoot/Hannah Gluth, OH, beat Jensen Corbett/Natasha Flitz, 6-0, 6-1; Erina Horikawa/Ellysa Bonganay, OH, beat Bailey Scallon/Chloe Sakshoug, 6-3, 6-2.

Rogers 3, Spanaway Lake 2

Singles—Chelsea Reuppell, R, beat Fanny Humbert, 6-1, 6-1; Jenna Holiday, SL, beat Ashley Lindsay, 6-2, 6-3

Doubles—Alyssa Silvernail-Jeeny Chung, R, beat Shella Quitugua-Lauren Palmer, 6-3, 6-0; Victoria Nguyen-Malani Cruz, SL, beat Elise Jackson-Allison Wusterbarth, 3-6, 6-4, 7-6(5); Brianna Lindsay-Alesha Updike, R, beat Amber Escott-Rachel Desauza, 6-3, 6-3

Auburn Riverside 3, Franklin Pierce 2

Singles—Mara Chin, FP, beat Kaitlyn Clugston, 7-6 (2), 6-0; Meraisha Larson, FP, beat Diana Yakimchuk, 6-2, 4-6, 10-8.

Doubles—Carson Heilborn/Sydnie LaValley, AR, beat Krista Floyd/Gabby Bivins, 6-3, 6-3; Lindsey Sanborn/Jessica Fullford, AR, beat Jasmine Jackson/Linsie Lim, 6-0, 6-1; Margyn Fawcett/Savana Brown, AR, beat Hana HK/Nadia Reed, 6-1, 6-2.

Seattle Academy 4, Marymoor Park 1

Singles—Kelsey Malone, S, beat Emily McBride, 6-4, 6-1; Ingrid Fiebig, S, beat Saraphina Wang, 6-3, 6-4.

Doubles—Sophie True-Kelsey Walter, S, beat Annalise Hastings-Sara Hastings, 6-2, 6-2; Grace Denniston-Angela Tzen, BC, beat Bella Feinstein-Maddie Mitchell, 6-4, 6-2; Allie DiPascuale-Hannah Fleischmann, S, beat Caroline Bridgewater-Oceanna Bourdeau, 6-4, 6-3.

Charles Wright 5, Tenino 0

Singles—Schorno, CW, beat JoVens, 6-2, 6-2; Gonzalez, CW, beat H. Holmgren, 4-6, 6-4, 10-8; Seol, CW, beat K. Holmgren, 6-1, 6-2.

Doubles—Ge/Kelly, CW, beat Hall/Engebreth, 6-4, 6-0; Gass/He, CW, beat Patterson/Virgen, 6-0, 6-0.

Coed

O’Dea/Holy Names 6, Bainbridge 5

Boys singles—Matt Alderson, B, beat Joe McRoberts, 6-2, 6-4, Keet Curtis, B, beat Johnny Ochsner, 6-0, 6-0, Ben DeVries, B, beat Kyle Gurtler, 6-1, 6-1.

Boys doubles—Charlie Ralston/Trey Popp, O, beat Noland Pelly/Nick Miner, 6-3, 6-4, Eli Wagner/Holt Ogden, B, beat Thomas Badart/Alex Kures, 6-2, 6-4.

Girls singles—Catherine Allen, H, beat Jordan Ferguson, 6-1, 6-2, Anja Renkes, H, beat Sammi Jiang, 6-0, 6-1, Celine Schuler, H, beat Ellie Van Slyke, 6-1, 6-1.

Girls doubles—Caroline Hennes/Sara Skrobut, H, beat Tara Nikomborirak/Hayden Tutty, 6-2, 6-0, Allison Lietdke/Grace Jackson, H, beat Elizabth Viele/Cranny Curtis, 6-0, 4-6, 6-4.

Mixed doubles—Jordan Jackson/Jarrett Grimm, B, beat Philippe Alvarez/Abbey Miller, 6-2, 6-4.