Girls

Newport 6, Ballard 1

Singles—Rachel Thomsen, B, beat Allison Lee, 6-1, 6-0; Kari Nasu, N, beat Maddy Herrenkohl, 6-0, 2-6(10-5); Sally Kim, N, beat Hunter Kulik, 6-0, 6-0; Sonia Scallon, N, beat Melat Assefa, 6-2, 6-0.

Doubles—Emily Chen-Lilly Hou, N, beat Julia List-Sydney McMuldroch, 6-1, 6-0; Ashley Sun-Erica Hsia, N, beat Kathryn O’Brien-Hanako Osoga, 6-1, 6-1; Sara Park-Rena Song, N, beat Emma Reys-Julia Jackson, 6-3, 6-0.

Roosevelt 4, Eastlake 3

Singles—Julia Haussmann, R, beat Nicole Yen, 6-2, 6-2; Michelle Knutson, E, beat Hanna Frederiksen, 7-5, 6-2; Molly Evans, R, beat Nicole Knutson, 6-3, 6-0; Kayle Lee, E, beat Avery Connell, 6-3, 6-0.

Doubles—Izzy Mason-Julia Mirick, R, beat Alison Tran-Angelou Zou, 6-0, 6-1; Alex Turuune-Hannah Jones, R, beat Ashwathy Goutham-Ananay Heroor, 6-2, 6-2; Maria Angulo-Shabina Rayan, E, beat Claire Teranishi-Sophie Rucki, 7-6 (7-5), 6-4.

Stanwood 7, Everett 3

Singles—Kindall Gordon, E, beat Alessia Piazzi, 7-6(9-7), 6-0; Amber Smith, E, beat Kylie Stevens, 7-6(7-4), 6-1; Caylyn Rich, S, beat Emily Olson, 6-3, 3-1; Liz Coughlan, E, beat Taryn Smith, 4-6, 6-1, 6-2.

Doubles—Mmariah Orcutt-Alyssa Sanford, S, beat Isabelle Linkous-Kayla Heman, 6-1, 6-1; Kiki Dillion-Shayla Allen, S, beat Rose Sidhu-Tori Faith, 6-0, 7-5; Yasmin Hejazi-Abbey Spencer, S, beat Caroline Overstreet-Emma Poutain, 6-1, 7-6(7-5).

Puyallup 5, Emerald Ridge 0

Singles—Anna Flury beat Nicolette Metz, 6-0, 6-0; Aiessa Moffett beat Autumn McVay, 6-3, 6-2.

Doubles—Jamie Larson-Lindsey Walker beat Navriti Sharma-Nicki Hartman, 6-4, 7-5; Jordan Kim-Khiarah Eddington beat Katie Goodin-Kelsey Treat, 6-3, 6-4; Barbora Kolejakova-Francesca Ciofi beat Kadyn Sheppard-Jordan Loucks, 4-6, 6-4, 10-1.

Sumner 5, Steilacoom 0

Singles—Carly Lange, Su, beat Crista Magaway, St, 6-2, 6-2; Lauren Baker, Su, beat Hannah Rector, St, 6-2, 6-0.

Doubles—Sydney Roberts-Samantha Walsh, Su, beat Amy Kuntz-Manu Sandinio, St, 4-6, 6-0, 6-2; Abby Smith-Shayla Hopkins, Su, beat Siobahn Chachere-Margerie Celestra, St, 6-2, 6-2; Rachel Kyllo-Kaitlyn Gianni, Su, beat Barbara Gilchrist-Raven Barbera, St, 6-0, 6-0.

Lakes 3, Bonney Lake 2

Singles—Megan Waterhouse, L, beat Kat Edwards, 6-0, 6-0; Geomara Nicolo, L, beat Baylee Littlefield, 6-0, 6-1.

Doubles—Kristen Cunningham/Samantha Garitty, BL, beat Katie Bauheckel/Jackie Schneider, 6-2, 6-3; Lindsey Holdener/Maddie Mazur, BL, beat Hailey Gilmore/Anne Keating, 6-2, 6-2; Sabrina Amaya/Jazmyne Robbins, L, beat Carlee Losenguard/Taylor Madison, 6-2, 7-6 (7-3).

Coed

Bainbridge 11, Nathan Hale 0

GIRLS

Singles—Sammi Jiang, beat Samantha MacDuff, 6-0, 6-1; Tara Nikomborirak, beat Maria Perla, 6-0, 6-2; Hayden Tutty, beat Eiryn Renouard, 6-0, 6-2.

Doubles— Jordan Ferguson-Ellie Van Slyke, beat Emmeline Johns-Minh Tran, 6-1, 6-1; Jordan Jackson-Raya Deussen, beat Ali Roberts-Kimi Blocker, 4-6, 7-5, 10-6

BOYS

Singles—Matt Alderson, beat Micha Breiger, 6-1, 6-0; Keet Curtis, beat James Davis, 6-0, 6-0; Ben DeVries, beat Dylan MacDuff, 6-1, 6-0.

Doubles—Holt Ogden-Eli Wagner, beat Joe Duffy=Stuart Earle, 6-3, 6-2; Tommy Zech-Grant Dalton, beat Eli Metz-Aidan Morley, 6-2, 4-6, 10-5.

MIXED

Doubles—Quinn Dassell-Jarret Grimm, beat Christina Tran-Morten Lueje, 7-5, 6-2.