Northwest District 1 3A tournament

Finals

BOYS

Team scores—Marysville-Pilchuck 101, Shorewood 89, Glacier Peak 89, Meadowdale 80, Mountlake Terrace 58, Shorecrest 53, Stanwood 48, Marysville Getchell 48, Oak Harbor 42, Ferndale 26, Everett 23.

    Most Read Stories

Discus—Corbin Ferry, Marysville-Pilchuck, 153-4 Javelin—Arious Frazier, Shorewood, 162-3 Triple jump—Chikodi Ezeokeke, Meadowdale, 43-11 110 hurdles—Chris Diaz, Shorewood, 14.77 300 hurdles—Brent Hafenscher, Marysville Getchell, 39.35 100—Austin Joyner, Marysville-Pilchuck, 10.80 200—Austin Joyner, Marysville-Pilchuck, 22.07 400—Dejon Devroe, Oak Harbor, 50.13 800—Garrett Westover, Maryville Getchell, 1:56.62 3,200—John Rodeheffer, Oak Harbor, 9:26.38 400 relay—Meadowdale, 43.42 1,600 relay—Marysville Getchell, 3:25.76.

GIRLS

Team scores—Mountlake Terrace 145, Glacier Peak 119, Shorecrest 98, Stanwood 78, Marysville-Pilchuck 72, Marysville Getchell 47, Shorewood 44, Meadowdale 42, Oak Harbor 40.5, Everett 9, Ferndale 7.5.

Shot put—DeeDee Free, Meadowdale, 35-10.5 High jump—Madison Yerigan, Stanwood, 5-7 Triple jump—Chinne Okoronkwo, Mountlake Terrace, 4-11 Pole vault—Chinne Okoronkwo, Mountlake Terrace, 12-1 100 hurdles—McKenna Hunt, Mountlake Terrace, 15.44 300 hurdles—McKenna Hunt, Mountlake Terrace, 47.22 100—Wurrie Njadoe, Shorecrest, 12.20 200—Babara Biney, Mountlake Terrace, 25.43 400—Ali Anderson, Stanwood, 58.66 800—Megan Davis, Glacier Peak, 2:17.28 3,200—Katherine Gustafson, Mountlake Terrace, 11:10.94 400 relay—Marysville-Pilchuck, 49.28 800 rellay
—Shorecrest, 1:44.78 1,600 relay—Marysville-Pilchuck, 3:59.17.

West Central District/Southwest 3A-2A tournament

at Sunset Chev Stadium

Finals

Girls 2A

Shot put—Caroline Tupa, Evergreen, 40-01 Discus—Caroline Tupa, Evergreen, 119-00 Triple jump—Zykera Rice, Clover Park, 35-09.50 Pole vault—Kimi Nakayama, Sumner, 10-03
1,600—Annie Roberts, Kingston, 5:14.21.

Boys 2A

Shot put—Casey Osadchey, Steilacoom, 53-03 Javelin—Alex Barry, Sequim, 181-11 High jump—Jaysen Yoro, Orting, 6-08 Long jump—Tommy Secrest, Olympic, 21-07.75 1,600—Hezekiah Allen, Steilacoom, 4:24.89.

Girls 3A

Shot put—KC Moulden, Enumclaw, 43-11 Discus—Michala Zilkey, Peninsula, 127-10 J
Triple jump—Brooke Williams, Columbia River, 32-2.25 Pole vault—Danielle Carnahan, Kennedy Catholic, 11-3 1,600—Michaela Bruns, Praire, 5:12.45.

Boys 3A

Shot put—James Niemela, Columbia River, 52-5 Javelin—Lexington Reese, Mountainview, 178-6 High jump—Jason Bracken, Praire, 6-6 Long jump—Ahmaad Rorie, Lincoln, 22-9 1,600—James Jasperson, North Thurston, 4:22.33.