Girls

Team scores—Snohomish 148, Arlington 133, Jackson 120, Edmonds-Woodway 117, Lynnwood 89, Monroe 56, Kamiak 55, Lake Stevens 38, Cascade (Everett) 32, Mariner 21, Mount Vernon 17.

Shot put—1,Lyndsay Leatherman, Arlington, 42-05; 2, Justean Landis, Arlington, 39-06; 3, Paris Flenoy, Cascade-Everett, 36-06.50.

High jump—1, Jadynn Alexander, Monroe, 5-03; 2, Kellianne Cavin, Snohomish, 5-02; 3, Brooke Smith, Snohomish, 4-10.

Triple jump—1, Anna Pischer, Jackson, 36-01.50; 2, Jessica Ludwig, Arlington, 35-01.25; 3, Hannah Berntson, Snohomish, 43-11.50.

Pole vault—1, Chardalise Madrigal, Kamiak, 11-03; 2, Emily Christner, Kamiak, 10-03; 3, Olga Yevsyugov, Jackson, 9-09.

110 hurdles—1, Anna Pischer, Jackson, 15.60; 2, Emily Bland, Monroe, 15.67; 3, Sidney Trinidad, Arlington, 15.70.

300 hurdles—1, Emily Bland, Monroe, 46.21; 2, Naomi Eastland, Mariner, 46.44; 3, Anna Pischer, Jackson, 46.53.

100—1, Madison Lichter, Snohomish, 12.55; 2, Djenne Dickens, Edmonds-Woodway, 12.65; 3, Claire Popke, Edmonds-Woodway, 12.79.

200—1, Djenne Dickens, Edmonds-Woodway, 25.50; 2, Madison Lichter, Snohomish, 25.62; 3, Claire Popke, Edmonds-Woodway, 26.31.

400—1, Lauren Wheatley, Snohomish, 58.64; 2, Jordyn Edwards, Lynnwood, 58.83; 3, Madelyn Prigmore, Snohomish, 1:00.39.

800—1, Mikayla Pivec, Lynnwood, 2:15.32; 2, Hailey Kettel, Edmonds-Woodway, 2:18.63; 3, Katherine Slack, Kamiak, 2:21.51.

3,200—1, Malia Pivec, Lynnwood, 11:08.14; 2, Jessica Rawlins, Jackson, 11:09.24; 3, Brooke Kingma, Jackson, 11:09.98.

400 relay—1, Edmonds-Woodway, 48.70; 2, Snohomish, 49.30; 3, Cascade-Everett, 50.07.

800 relay—1, Snohomish, 1:43.67; 2, Edmonds-Woodway, 1:46.03; 3, Jackson, 1:47.60.

1,600 relay—1, Edmonds-Woodway, 4:03.06; 2, Lynnwood, 4:03.28; 3, Snohomish, 4:11.43.

Boys

Team scores—Jackson 165, Arlington 128, Cascade-Everett 84, Kamiak 70, Lake Stevens, 69, Edmonds-Woodway 69, Snohomish 57, Mariner 38, Monroe 35.5, Lynnwood 35, Mount Vernon 26.5.

Discus—1, Theo Lebesis, Edmonds-Woodway, 147-01; 2, Tim Beard, Kamiak, 147-00; 3, Joshua Sharpe-Nichols, Snohomish, 146-01.

Javelin—1, Tyler Webley, Kamiak, 171-07; 2, Tevin Gray, Lake Stevens, 159-05; 3, George Spady, Arlington, 153-03.




Triple jump—1, Michael Forster, Arlington, 43-06; 2, Shanden Mixayphone, Monroe, 43-03; 3, Josiah Steele, Monroe, 42-06.

110 hurdles—1, Kaleb Dobson, Cascade-Everett, 14.73; 2, Jared Alskog, Arlington, 15.05; 3, John-Robert Woolley, Jackson, 15.50.

300 hurdles—1, Jared Alskog, Arlington, 39.14; 2, Kaleb Dobson, Cascade-Everett, 39.97; 3, John-Robert Woolley, Jackson, 40.30.

100—1, Michael Gbagonah, Cascade, 11.10; 2, Cordell Johnson, Jackson, 11.26; 3, Tanner Berndahl, Edmonds-Woodway, 11.33.

200—1, Michael Gbagonah, Cascade, 22.33; 2, Cordell Johnson, Jackson, 22.36; 3, Tanner Berndahl, Edmonds-Woodway, 22.55

400—1, Wesley Love, Jackson, 49.35; 2, Cordell Johnson, Jackson, 49.58; 3, Chris Moreton, Kamiak, 49.73

800— 1, Kyler Sager, Snohomish, 1:56.60; 2, Noah Wallace, Lake Stevens, 1:56.63; 3, Tyler McArthur, Lynnwood, 1:57.67

3,200— 1, Miler Haller, Edmonds-Woodway, 9:18.53; 2, Nathan Beamer, Arlington, 9:21.32; 3, Jadon Olson, Jackson, 9:22.81

400 relay—1, Arlington, 43.41; 2, Cascade-Everett, 43.43; 3, Jackson, 43.46.

1,600 relay—1, Jackson, 3:27.67; 2, Mariner, 3:31.27; 3, Kamiak, 3:31.50.