Boys

State championships

Class 4A

At Mt. Tahoma High School (Tacoma)

FINALS

Discus—1, Nolan VanAmen, South Kitsap, 160-10; 2, Joseph Ellis, Eastlake, 160-01; 3, Jonah Jordan, Mead, 159-05. High jump—1, Tyson Penn, Federal Way, 6-06; T-2, Killion McGinnis, Eastmont, J6-06; T-2, Peyton Fredrickson, Skyview, J6-06. Triple jump—1, Tyson Penn, Federal Way, 49-02; 2, Javin Nash-Harris, Garfield, 48-06; 3, Keenan Curran, Federal Way, 47-11.75. Pole vault—1, Larry Still, Richland, 15-09; 2, Braden Barranco, Mead, 15-06; 3, Tucker Mjelde, Tahoma, 15-0. 110 hurdles—1, Eric Simpson, Rogers, 14.16; 2, Kaleb Dobson, Cascade, 14.28; 3, Christian Brandt-Sims, Wenatchee, 14.70.

Class 3A

At Mt. Tahoma High School (Tacoma)

FINALS

Discus—1, Winston Hallam-Eames, Nathan Hale, 173-06; 2, Dallon Grinder, Hanford, 157-11; 3, Jack Flor, O’Dea, 157-04. Javelin—1, Carlos Riojas, Mt. Spokane, 185-0; 2, Benjamin Smith, Peninsula, 184-08; 3, Dylan Tennancour, Kennewick, 176-10. Long jump—1, Austin Joyner, Marysville-Pilchuck, 23-05.5; 2, Budda Baker, Bellevue, 22-09.75; 3, Ahmaad Rorie, Lincoln, 22-05.25. 110 hurdles—1, Sam Richmond, 14.58; 2, Peter Zalk, Prairie, 14.62; 3, Chris Diaz, Shorewood, 14.75.

Class 2A

At Mt. Tahoma High School (Tacoma)

FINALS

Shot put—1, Mitch Moe, R.A. Long, 52-10.25; 2, Andrew Buynak, Deer Park, 52-0; 3, Drew Norvell, Sehome, 51-05.75. Javelin—1, Jensen Lillquist, Ellensburg, 198-0; 2, Andrew Stich, Lakewood, 185-07; 3, Alex Barry, Sequim, 178-03. High jump—1, Jaysen Yoro, Orting, 6-08; 2, Taylor Stephens, North Kitsap, 6-06; Giovonni Williams, Sultan, 6-04. Triple jump—1, Ryan Chase, Capital, 46-07.75; 2, Zachary Whittaker, North Kitsap, 45-06; 3, Keshun McGee, Olympic, 44-08.5. Pole vault—1, Blaise Black, Sehome, 15-06; 2, Omelyan Strembitskyy, Lindbergh, 14-06; 3, Adam Thomas, Washougal, J14-06. 110 hurdles—1, Andrew Stich, Lakewood, 14.74; 2, Hunter Hanlon, Squalicum, 14.87; 3, Benjamin Doucette, Bellingham, 14.95.

Class 1A

At Eastern Washington University (Cheney)

Team leaders—1, Meridian 30; 2, Lakeside 22; 3, King’s 16; 4, CHelan 14; 5, Elma 10.

FINALS

Discus—1, Micah Humann, Lakeside, 162-0; 2, Jose Padilla, Chelan, 155-02; 3, Justin Kaelin, Eatonville, 154-09. Javelin—1, Kaleb Heezen, Meridian, 181-08; 2, Matt Wellner, La Salle, 175-11; 3, Nick French, South Whidbey, 175-02. Triple jump—1, Tyson Nauman, Elma, 45-03.75; 2, Joe Lang, Royal, 44-09.5; 3, Skyler Coppenrath, Port Townsend, 44-06.5. Pole vault—1, Connor Aamot, Meridian, 14-0; 2, Brandon Campbell, Stevenson, 13-0; 3, Bryan Cadena, Chelan, 12-09. 1,600—1, Ryan Coffman, Lakeside, 4:25.55; 2, Kyle Degraaff, La Center, 4:26.47; 3, Domenic Rehm, Medical Lake, 4:26.72.

Class 2B

At Eastern Washington University (Cheney)

Team leaders—1, Liberty Bell 22; 2, St. John-Endicott 16; 3, Bear Creek 12; T-4, Riverside Christian 11; T-4, Raymond 11; T-4, St. George’s 11; T-4, Asotin 11.

FINALS

Shot put—1, Chase Van Wyck, Napavine, 49-04.5; 2, Caleb Bridge, North Beach, 48-09.25; 3, Octavio Alejandre, Lake Roosevelt, 48-04.5. High jump—1, Darcy Stamper, St. John-Endicott, 6-04; T-2, Jonathan Magee, Bear Creek, 6-02; T-2, Micah Tranch, Riverside Christian, 6-02. Long jump—1, Austin Watson, Liberty Bell, 22-05; 2, Rayce Newman, Raymond, 21-02; 3, Darcy Stamper, St. John-Endicott, 20-11.25. 1,600—1, Chandler Teigen, Asotin, 4:19.88; 2, Hunter Olsen, St. George’s, 4:22.25; 3, Luke Schilter, Northwest Christian, 4:24.86.

Class 1B

At Eastern Washington University (Cheney)

Team leaders—1, Pomeroy 22; 2, Crescent 20; 3, Lyle-Wishram 13; 4, Republic 12; T-5, Mansfield 10; T-5 Valley Christian 10.

FINALS

Discus—1, Matthew Wade, Republic, 122-08; 2, Brenden Mills, Cedar Park Christian, 119-0; 3, Trey Berge, Wishkah Valley, 118-05. Javelin—1, Quenton Wolfer, Crescent, 170-06; 2, Jon Jackson, Taholah, 165-04; 3, Gabe Montoya, Lyle/Wishram, 164-04. Triple jump—1, Macen McLean, Mansfield, 43-03; 2, Elisha Winck, Neah Bay, 42-0.25; 3, Sam Schafer, Odessa-Harrington, 40-05.75. Pole vault—1, Memo Morfin, Pomeroy, 12-0; 2, Cole Mayfield, Pomeroy, 11-06; 3, Gregory Dechand, Glenwood, 11-0. 1,600—1, Grant Marchant, Valley Christian, 4:31.07; 2, Enrique Medina, Lummi, 4:46.07; 3, Seth Eisses, Shoreline Christian, 4:48.98.

Girls

State championships

Class 4A

At Mt. Tahoma High School (Tacoma)

FINALS

Shot put—1, Aubrey Ward-El, Skyview, 45-01.75; 2, Lyndsay Leatherman, Arlington, 41-11.75; 3, Jossilyn Blackman, Battle Ground, 39-06. Long jump—1, Catherine Jackson, Curtis, 18-01.5; 2, Ta’Mara Richey, Federal Way, 17-11.5; 3, Mariah Cunningham, Central Valley, 17-10.75. 100 hurdles—Mariyah Vongsaveng, Federal Way, 14.24; 2, ShaRaya Quinn, Emerald Ridge, 14.44; 3, Ellie Woerner, Eastlake, 14.52.

Class 3A

At Mt. Tahoma High School (Tacoma)

FINALS

Discus—1, Elisa Grandemange, Kamiakin, 144-11; 2, Samantha Lester, Kennewick, 140-07; 3, Parris Watson, Decatur, 131-10. Long jump—1, Chinne Okoronkwo, Mountlake Terrace, 18-02.5; 2, Amanda Konynenbelt, Shadle Park, 17-05; 3, Barbara Biney, Mountlake Terrace, 16-10.25. 100 hurdles—1, Maria Blad, Enumclaw, 14.83; 2, McKenna Hunt, Mountlake Terrace, 15.19; 3, Lindsey Schauble, Kamiakin, 15.21.

Class 2A

At Mt. Tahoma High School (Tacoma)

FINALS

Shot put—1, Nike McClure, W.F. West, 43-10.25; 2, Caroline Tupa, Evergreen-Seattle, 40-10; 3, Angel Nkwonta, Pullman, 40-0.75. Javelin—1, Elisha Allred, East Valley, 135-07; 2, Shelby Jacob, Lynden, 134-01; 3, Brina Perez, West Valley, 130-00. High jump—1, Marla Melling, Anacortes, 5-03; 2, Brayana Elmore, Olympic, J5-03; 3, Bridgette Wichterman, Ellensburg, 5-02. Triple jump—1, Peyton Russell, Tumwater, 39-07.75; 2, Zykera Rice, Clover Park, 38-0.25; 3, Hannah Snyder, North Kitsap, 37-0.5. Pole vault—1, Kristen Webber, Squalicum, 13-0; 2, Madi Krussow, Squalicum, 12-06; 3, Abby Weiler, R.A. Long, 12-0. 100 hurdles—1, Brooke Feldmeier, Tumwater, 14.45; 2, Amanda Jaynes, Steilacoom, 14.64; 3, Allie Kohr, Squalicum, 14.74.

Class 1A

At Eastern Washington University (Cheney)

Team leaders—1, Lynden Christian 24; 2, King’s 19; 3, Chelan 13; T-4, Blaine 10; T-4, Seattle Christian 10; T-4, Cascade-Leavenworth 10.

FINALS

Shot put—1, Morgan Van Kooten, Lynden Christian, 43-0.5; 2, Karle Pittsinger, Chelan, 42-11; 3, Jordan Spradlin, Montesano, 41-04. High jump—1, Taylor V’Dovec, Blaine, 5-06; 2, Maddie Nielsen, King’s, 5-06; 3, Madi Hauck, King’s, 5-06. Long jump—1, Abi Kim, Seattle Christian, 18-04.75; 2, Hannah Rusnak, Lynden Christian, 17-09; 3, Janessa Murphy, Meridian, 17-07.25. 3,200—1, Erin Mullins, Cascade-Leavenworth, 11:08.98; 2, Rebecca Mildes, Riverside, 11:15.30; 3, Alexis Redfield, Zillah, 11:43.32.

Class 2B

At Eastern Washington University (Cheney)

Team leaders—1, Northwest Christian 28; 2, Colfax 22; T-3, Asotin 19.5; T-3, Willapa Valley 19-5; 5, Kittitas 16.

FINALS

Discus—1, Piper Loop, Asotin, 118-01; 2, Makala Gardner, Toutle Lake, 116-03; 3, Nicole Sheer, Colfax, 110-04. Javelin—1, Karen Bulger, Northwest Christian, 145-11; 2, Alyssum Reno, Kittitas, 124-08; 3, Nicole Nobbs, Riverside Christian, 123-0. Triple jump—1, Hannah Dykes, Raymond, 35-02; 2, Makenzie Russell, South Bend, 34-03.25; 3, Olivia Mellor, Colfax, 34-0.25. Pole vault—1, Scout Cai, Colfax, 11-0; 2, Lauren Friese, Willapa Valley, 10-06; 3, Karli Friese, Willapa Valley, 9-06. 3,200—1, Sierra Speiker, Oroville, 10:50.96; 2, Lucy Eggleston, Asotin, 11:46.58; 3, Anna Brooks, Northwest Christian, 11:50.67.

Class 1B

At Eastern Washington University (Cheney)

Team leaders—1, Mount Vernon Christian 18; 2, Waterville 17; 3, Republic 15; 4, Evergreen Lutheran 10.5; 5, Bickleton.

FINALS

Shot put—1, Angel Garay, WIlson Creek, 36-01; 2, Hannah Frost, Mary Knight, 34-02; 3, Faye Chartraw, Neah Bay, 33-11.5. High jump—1, Lindsay Brown, Bickleton, 5-0; T-2, Sierra McQuay, Republic, 4-10; T-2, Elaina Thomsen, Waterville, 4-10. Long jump—1, Carla vanRooyen, Mount Vernon Christian, 17-02.5; 2, Natalie McPherson, Shoreline Christian, 15-11; 3, Katelyn Schwartz, Evergreen Lutheran, 15-07.25. 3,200—1, Kelsey Browning, Waterville, 11:42.75; 2, Shania Graham, Republic, 11:43.19; 3, Laurel Aaronson, Northwest Yeshiva, 12:57.73.