Girls

Eastlake 5, Inglemoor 2

Singles—Katie Park, E, beat Iulu Talmage, I, 6-0, 6-0; Nicole Yen, E, beat Christy Hanson, I, 6-0, 6-0; Michelle Knutson, E, beat Niki Saleh, I, 6-0, 6-1; Nicole Knutson, E, beat Talia Park, I, 6-2, 6-0.

Doubles—Jane Chinn-Michaela Jendralava, I, beat Alison Tran-Kayla Lee, E, 6-0, 6-0; Kaylee Holleman-Teanen Chen, I, beat Angela Zou-Ashwathy Goutham, E, 6-4, 5-7, 6-3; Maria Angulo-Ananya Heroor, E, beat Lillian Liang-Madi Chan, I, 6-3, 7-5.

    Most Read Stories

Everett 5, Shorecrest 2

Singles—Madeline Mahler, E, beat Lauren Rutter, 6-1, 6-0; Jessica Roberts, E, beat Rachel Stevens, 6-2, 2-6, 7-6 (7-5); Rosa Rice-Pelepko, S, beat Julie Ramsey, 6-4, 7-5; Taylor Hallock, E, beat Alina Tran, 6-1, 7-5.

Doubles—Emme Davis-Anna Sheesby, E, beat Karena Tien-Molly Mrozek, 2-6, 6-4, 6-1; Lucy Sui-Zaya Tsolmon, S, beat Laurel Albrechet, Keanna Ellingson, 6-1, 6-3; Emma Riddle-Kendra Sallee, E, beat Elizabeth Parsek-Bianca Hoang Dang, 7-6 (9-7), 6-1.

Shorewood 4, Stanwood 3

Singles—Daniella Brengelmann, SW, beat Alessia Piazzi, 6-0, 6-1; Marija Feller, SW, beat Kylie Stevens, 6-4, 6-1; Caylyn Rich, ST, beat Ellie Allen-Hatch, 7-5, 7-6 (7-4); Genevieve O’Malley, SW, beat Shayla Allen, 6-2, 4-6, 6-3.

Doubles—Mariah Orcutt-Allyssa Sanford, ST, beat Yuanne Corbett-Jenny Ahn, 6-4, 7-5; Emily Wright-Jelena Bojic, SW, beat Kiki Dillon-Taryn Smith, 6-2, 6-1; Abby Spencer-Yasmine Hejazi, ST, beat Lilly Brons-Amy Buswell, 6-3, 6-4.

Peninsula 4, Decatur 1

Singles—Allie Berry, P, beat Anna Jo, 6-0, 6-0; Cierra haorse, P, beat Olivia Neira, 6-1, 6-0.

Doubles—Maddy Bergstrom-Maria De Miguel, D, beat Nicole Lee-Katie Campbell, 6-4, 7-5; Tiffany Lopez-Brianna Lopez, P, beat Hyerin Song-Dayoung Chung, 6-4, 6-1; Taylor Lopez-Laurel Schley, P, beat Cammy Sessons-Rebekah Kim, 6-3, 6-1.

Auburn Riverside 4, Curtis 1

Singles—Jessie Swofford, C, beat Morgan Fawcett, AR, 6-1, 6-0; Jamilia Lopez, AR, beat Jami Tran, C, 6-2, 6-2.

Doubles—Carson Heilborn-Sydnie LaValley, AR, beat Jeanie Tran-Yen Cho, C, 6-0, 6-1; Lindsey Sanborn-Jessica Fullford, AR, beat Amilia Wald-Selema Cudney, C, 6-0, 6-2; Kaitlyn Clugston-Diana Yakimchuk, AR, beat Alicia Zhen-Serena Dawa, C, 6-1, 6-2.

Sumner 4, Washington 1

Singles—Carly Lange, S, beat Luana Williams, 6-2, 6-2; Lauren Baker, S, beat Ianamae Abinales, 6-0, 6-0.

Doubles—Jazmine Ortiz-Marijo Manois, W, beat Sydney Roberts-Samantha Walsh, 6-1, 3-6, 6-2; Rachel Kyllo-Kaitlyn Gianni, S, beat Kym Powell-Holly White, 6-2, 6-2; Abby Smith-Madison Wilson, S, beat Abby Hestes-Angel Nunziato, 6-1, 6-1.

Charles Wright 3, Seattle Academy 2

Singles—Alexis Schorno, CW, beat Ingrid Fiebig, 6-4, 6-4; Kelsey Walter, S, beat Maddy Gonzalez, 6-1, 6-2.

Doubles—Sophie True/Kelsey Malone, S, beat Emily Ge/Katya Kelly, 6-3, 7-6 (1); Emily Glass/Shirley He, CW, beat Allie DiPascuale/Bella Feinstein, 6-0, 6-2; Jennifer Seol/Meera Patel, CW, beat Abi Gibson/Maddie Mitchell, 6-1, 6-0.

Annie Wright 3, Overlake 2

Singles—Samantha Weeks, AW, beat Mitali Karmakar, O, 6-0, 6-0; Soobin An, AW, beat Shriya Syal, O, 6-3, 7-6 (5).

Doubles—Emma Verbovski-Rachel Zhang, AW, beat Madeline Klineman-Tammy Eydelman, O, 6-2, 4-6, 10-5; Tania Arciniega-Emily Daly, O, beat Natalie Nygren-Elly Mcmanus, AW, 6-0, 6-3; Nithila Raman-Sonya Ahuja, O, beat Karina Chan-Yui Gu, AW, 6-1, 6-2.

Coed

Lakeside 11, Ingraham 0

Girls Singles—Viv Daniel, L, beat Teal Stannard, I, 6-0, 6-1; Prachi Keni, L, beat Addie Peterson, I, 4-6, 7-6 (5), 11-9; Nikki Labell, L, beat Elizabeth Swanberg, I, 6-0, 6-2.

Boys Singles—Trey Von Gortler, L, beat Noah Santiago, I, 7-5, 6-1; Eli Fonseca, L, beat Eli Hirschfeld, I, 6-0, 6-0; Braeden Anderson, L, beat Asher Baden, I, 6-0, 6-0.

Girls Doubles—Isha Bodes-Christina Koh, L, beat Jessica Galianto-Teresa Le, 6-0, 6-0; Kate Kim-Andrea Topacio, L, beat Jordyn Egbert-Lexy Narantsatsral, I, 6-4, 6-2.

Boys Doubles—Kevin Yang-Allen Yang, L, beat Taka Shimazu-Jacob Martin, I, 6-3, 6-1; Kengo Numoto-Logan Brennan, L, beat Austin Tam-John Ridwan, I, 6-1, 6-2.

Mixed Doubles—Matt Hollomon-Bella DeVaan, L, beat Sam Sturgeon-Phoebee Rhee, I, 7-6 (5), 6-0.

Bainbridge 8, Chief Sealth 0

Girls singles—Jordan Ferguson beat Maria Nguyen, 6-1, 6-2; Ellie Van Slyke beat Millie P-Garrett, 6-2, 6-0.

Girls doubles—Jordan Jackson-Raya Deussen beat Mari Reed-Jan Manuel, 6-2, 6-1.

Boys singles—Matt Alderson beat Zach Wall, 6-0, 6-0; Keet Curtis beat Dave Hu, 6-0, 6-1; Ben DeVries beat Wyre Anderson, 6-0, 6-0.

Boys doubles—Holt Ogden-Eli Wagner beat John Woelfed-Matthew Kouthong, 6-3, 6-1; Noland Pelly-Jarett Grimm beat Oscar Aguirre-Tim Wo, 6-1, 6-0.