Girls

Mount Si 7, Sammamish 0

Singles—Rachel Walker beat Tina Live, 7-5, 6-3; Kerry Pemberton beat Ha Nguyen, 6-4, 2-6, 6-3; Regan Baltasar beat Jessica Sou, 7-6 (13-11), 6-2; Hannah Jones beat Donna Ganbaatar, 6-2, 6-2.

Doubles—Peyton McCulley-Olivia Howland beat Danielle McCormack-Jama Gantulga, 6-3, 6-3; Alaina Kinghorn-Hannah Still beat Brenda Li-Taryn Okamoto, 6-0, 6-0; Amber Caudle-Emily Schwabe beat Jennifer Chi-Olivia Tremblay, 6-2, 6-2.

Mountlake Terrace 4, Everett 3

Singles—Nicki Bouche, M, beat Kendall Gordon, 6-2, 6-2; Tina Liu, M, beat Amber Smith, 6-1, 6-2; Allison Lorraine, M, beat Emily Olson, 6-3, 6-0; Liz Callahan, E, beat Meron Abay, 6-3, 6-2.

Doubles—Aysha Raza-Brittany Kinsella, M, beat Rose Sidhu-Tori Faith, 6-2, 6-4; Isabelle Linkous-Kayla Hernan, E, beat Kirten Pounds-Madison Haney, 6-1, 6-0; Caroline Overstreet-Emma Pountain, E, beat Arani Yungendrun-Suzi Diaz, 6-2, 6-0.

Shorewood 6, Marysville-Pilchuck 1

Singles—Ellie Allen, S, beat Alexandra Leerhoof, 6-2, 6-1; Marija Feller, S, beat Sierra Price, 6-4, 6-1; Jelena Bojic, S, beat Sadie Kedziorski, 6-1, 6-2; Emily Wright, S, beat Megan Gross, 6-0, 6-1.

Doubles—Claire Esser-Sarah Cronin, M, beat Jenny Ahn-Lilly Brons, 6-3, 1-6, 6-4; Amy Buswell-Malaika Rosenfeld, S, beat Chelsea McAdoo, 6-3, 6-3; Grace Taylor-Jessica Yuen, S, beat Natasha Flitz, 6-1, 6-1.

Shorecrest 6, Marysville Getchell 1

Singles—Cartni Huffman, MG, beat Karena Tien, S, 6-3, 6-1; Rosa Rice-Peleopko, S, beat Vanessa Ramirez, MG, 6-0, 6-0; Molly Mrozek, S, beat Molly Meissner, MG, 6-1, 6-1; Alina Tran, S, beat Mady Jo Larson, MG, 6-1, 6-0;

Doubles—Lauren Rutten, Rachel Stevens, S, Lily Lee, Danielle Santers, 6-1, 6-1; Lucy Sui, Zaya Tsolmon, S, beat Francesca Tuazon, Merlin Morales, MG, 6-1, 4-6, 6-4; Bianca Hoang Dang, Nora Var, S, beat Megan Uhler, Erika Pacomo, MG, 6-1, 6-2.

Auburn Riverside 5, Federal Way 0

Singles—Kaitlyn Clugston, beat Stephanie Peraza, 6-3, 6-3; Diana Yakimchuk, beat Sydney, 6-2, 6-2.

Doubles—Carson Heilborn-Sydnie LaValley, beat Rochelle Schwyhart-Vanessa Ho, 6-1, 6-1; Lindsey Sanborn-Jessica Fullford, beat Xenia Velasco-Anna Rodrigues, 6-2, 6-1; Morgan Fawcett-Savana Brown, beat Gwen Gabert-Elsie Tibas, 6-2, 7-6(2).

Puyallup 5, Bethel 0

Singles—Anna Flury beat Madi Schnabel, 6-2, 6-4; Aiessa Moffett beat Megan Peterson, 6-0, 6-0.

Doubles—Jamie Larson-Lindsey Walker beat April Berner-Emily Petry, 6-1, 6-0; Jordan Kim-Khiarah Eddington beat Hannah Petry-Page Raney, 6-0, 6-2; Francesca Ciofi-Barbora Kolejakova beat Lyndale Galino-Melody Ferrer, 6-0, 6-2.

Bonney Lake 3, Decatur 2

Singles—Maria de Miguel, D, beat Kat Edwards, BL, 6-2, 6-0; Anna Jo, D, beat Bayler Littlefield, BL, 6-7, 6-2, 6-2;

Doubles—Krista Cunningham, Samantha Garritty, BL, beat Maddy Bergstrom, Rebekah Kim, D, 6-3, 6-0; Maddie Mazor, Lindsey Holdener, BL, beat Dayoung Chung, Hyerin Song, D, 6-4, 6-0; Sydney Jensen, Taylor Madison, BL, beat Cammy Sessoms, Jessica Garcia, D, 6-3, 6-1.

University Prep 4, Overlake 1

Singles—Mika Inadomi, UP, beat Mitali Karmarkar, O, 6-2, 6-1; Claire Mao, UP, beat Shriya Syal, O, 6-2, 6-2;

Doubles—Madeline Ferry, Rebecca Hasle, UP, beat Nithila Raman, Tammy Eydelman,O, 6-2, 6-1; Amanda LaBell, Jing Redman, UP, beat Becca Nelson, Tania Arciniega, O, 6-1, 6-2; Emily Daly, Sonya Ahuja, O, beat Belle Norelius, Cleo Selander, UP, 6-3, 6-4.

Charles Wright 4, Lakes 1

Singles—Waterhouse, L, beat Schorno, CW, 6-3, 6-3; Gonzalez, CW, beat Nicolo, L, 4-6, 6-3, 12-10.

Doubles—Ge, Kelly, CW, beat Baumheckel, Benjamin, L, 6-3, 6-3; Gass, He, CW, beat Schneider, Goines, L, 6-0, 6-0; Seol, Patel, CW, beat Trujillo, Hernandez, L, 6-0, 6-3.

Coed

Lakeside 7, Bainbridge 4

Girls Singles—Jordan Ferguson, B, beat Molly Guo, L, 3-6, 6-3, 10-8; Gen Payzer, L, beat Sammi Jiang, B, 3-6, 7-6 (5), 11-9; Ellie Van Slyke, B, beat Nadia Khan, L, 7-5, 4-6, 10-4.

Boys Singles—Daniel Park, L, beat Matt Alderson, B, 6-0, 6-2; Keet Curtis, B, beat Trey Von Gortler, L, 6-2, 7-5; Ben DeVries, B, beat Kevin Yang, L, 6-3, 6-3.

Girls Doubles—Prachi Keni-Nikki Labell, L, beat Tara Nikomborirak-Quinn Dassell, B, 6-1, 6-3; Amy Wang-Isha Bodas, L, beat Raya Deussen-Cranny Curtis, B, 6-0, 6-0.

Boys Doubles—Eli Fonseca-David Yu, L, beat Noland Pelly-Nick Miner, B, 6-0, 6-1; Hayden Clark-Allen Yang, L, beat Grant Dalton-Holt Ogden, B, 6-4, 6-3.

Mixed Doubles—Christina Koh-John Wojciehowsk, L, beat Jordan Jackson-Jarrett Grimm, B, 3-6, 6-3, 7-5.