(To be played at the 7,120 yard, par 72

TPC at Snoqualmie Ridge)

TODAY’S FIRST ROUND

Tee No. 1

11:30 a.m. – Bruce Vaughn, Hutchinson, Kan.; Walter Hall, Clearwater, Fla.; Jim Albus, Sarasota, Fla.

11:40 a.m. — Jay Sigel, Boynton Beach, Fla.; Tim Simpson, Greensboro, Ga.; Kenny Knox, Ponte Verde Beach, Fla.

11:50 a.m. — Lonnie Nielsen, Palm Beach Gardens, Fla.; Jim Thorpe, Heathrow, Fla.; Craig Stadler, Evergreen, Colo.

Noon — Tom Jenkins, Austin, Texas; Bob Gilder, Corvallis, Ore.; John Jacobs, Scottsdale, Ariz.

12:10 p.m. — Eduardo Romero, Cordoba, Argentina; Allen Doyle, LaGrange, Ga.; Mark McNulty, Orlando, Fla.

12:20 p.m. — Scott Simpson, San Diego, Calif.; Jerry Pate, Pensacola, Fla.; Mark O’Meara, Windemere, Fla.

12:30 p.m. — R.W. Eaks, Scottsdale, Ariz.; Denis Watson, Fort Lauderdale, Fla.; Scott Hoch, Orlando, Fla.

12:40 p.m. — D.A. Weibring, Dallas; Andy Bean, Lakeland, Fla. ; Nick Price, Hobe Sound, Fla.

12:50 p.m. — Bobby Wadkins, Richmond, Va.; Tom Kite, Austin, Texas; David Edwards, Stillwater, Okla.

1 p.m. — Dave Eichelberger, Honolulu; Ed Dougherty, Linwood, Pa.; Danny Edwards, Scottsdale, Ariz.

1:10 p.m. — Vincent Fernandez, Buenos Aires, Argentina; Leonard Thompson, Ponte Verda Beach, Fla.; Chip Beck, Lake Forest, Ill.

1:20 p.m. — Massy Kuramoto, Hiroshima, Japan; Jim Blair, Ogden, Utah; Sam Torrance, Largs, Scotland

1:30 p.m. — Mitch Adams, Cary, N.C.; Perry Arthur, Plano, Texas; Kevin King, Bluffton, S.C.

Tee No. 10

11:30 a.m. — Dick Mast, Winter Garden, Fla.; Tom McKnight, Bluffton, S.C.; Joe Ozaki, Tokyo

11:40 a.m. — Mike McCullough, Scottsdale, Ariz.; Graham Marsh, Perth, Australia; Don Bies, Seattle

11:50 a.m. — Loren Roberts, Memphis, Tenn.; John Harris, Edina, Minn.; Bruce Fleisher, Grenville, S.C.

Noon — Morris Hatalsky, Ponte Vedra Beach, Fla.; Bruce Summerhays, Hurricane, Utah; Jim Colbert, Palm Desert, Calif.

12:10 p.m. — Mike Reid, Provo, Utah; Des Smyth, Drogheda, Ireland; Isao Aoki, Tokyo

12:20 p.m. — Gil Morgan, Edmond, Okla.; Mark Johnson, Helendale, Calif.; Curtis Strange, Morehead City, N.C.

12:30 p.m. — Wayne Levi, New Hartford, N.Y.; Fuzzy Zoeller, Sellersburg, Ind.; Ben Crenshaw, Austin, Texas

12:40 p.m. — David Eger, Ponte Verda Beach, Fla.; Tom Purtzer, Scottsdale, Ariz.; Bruce Lietzke, Dallas

12:50 p.m. — Keith Fergus, Sugarland, Texas; Don Pooley, Tucson, Ariz.; Dana Quigley, West Palm Beach, Fla.

1 p.m. — Jim Ahern, Quintero, Ariz. ; Bob Charles, Millbrook Resort, New Zealand; Hugh Baiocchi, Cape Town, South Africa

1:10 p.m. — Joe Inman, Marietta, Ga.; Tom Wargo, Centralia, Ill.; Wayne Grady, Orlando, Fla.

1:20 p.m. — Buddy Harston, Lexington, Ky.; Mitch Adcock, Apopka, Fla.; Jeff Coston, Blaine

1:30 p.m. — Jack Ferenz, Vero Beach, Fla.; Ray Stewart, Abbotsford, B.C.; Harry Taylor, Old Hickory, Tenn.