The National Merit Scholarship program has released the names of this year’s semifinalists who are eligible to compete for big academic scholarships next spring.

Share story

For the third year in a row, Bellevue’s Interlake High School had the most National Merit Scholarship program semifinalists of any school in the state, with 27 students who will compete for academic scholarships next spring.

Skyline High School in Sammamish was second, with 18 semifinalists, followed by Seattle’s Lakeside School, with 16.

The state’s semifinalists had the highest scores on the 2016 PSAT, which 1.6 million juniors took this past year. Each state’s number of semifinalists is proportional to the state’s percentage of the graduating seniors from across the nation.

To become a finalist, students must submit a detailed scholarship application that includes academic transcripts, an essay and a letter of recommendation. About 90 percent of semifinalists advance to the finalist level. About half the finalists win a National Merit Scholarship.

Most Read Stories

Unlimited Digital Access. $1 for 4 weeks.

Here are the semifinalists from local schools, by city:

AUBURN

Homeschool — Swofford, Katherine

BELLEVUE

Bellevue High School — Bahn, Anthony; Dai, Julia; Fan, Sarah; Girnus, Clare; Huang, Emily; Lin, Jeffrey; Ma, Kevin; Shao, Nathan; Song, Henry; Yang, Heesoo; Zhao, Samuel

Interlake High School — Bentley, Stephanie; Cao, Lilly; Dong, Richard; Guo, Tina; Huang, Christopher; Jiang, Peishan; Joy, Diya; Lee, Hyunjae; Li, Alexander; Li, Jenny; Liang, Jessica; Liu, Eric; Liu, Richard; Muntianu, Tudor; Rosenwald, Bryce; Roy Choudhury, Ritika; Sitomer, Niharika; Srikanth, Kavya; Trivedi, Aramya; Verma, Saijel; Wang, Grayson; Wijeratna, Aishanee; Wong, Austin; Yang, Michael; Yun, Sterling; Zhi, Sophia; Zou, Grace

Newport High School — Guo, Jimmy; Huang, Michael; Kim, Sooji; Lee, Peyton; Lim, Anne; Liu, Autumn; Mach, Yoeur-Man; Ouyang, James; Tsai, Valerie; Yang, Jay; Yang, Yerin; Zhao, Ivan

Sammamish High School — Ka, Taylor; Kuntz, Jonathan; Li, Tina; Shi, Megan; Tsai, Jeremy

BOTHELL

Bothell High School — Dowling, Kyrie; Gill, Vikram; Packer, Maxwell; Thomas, Clayton

Providence Classical Christian School — Brokaw, Jeannine

Woodinville Montessori School — Chutani, Anisha

BURIEN

John F. Kennedy Catholic High School — Colgan, Samuel

COVINGTON

Kentwood High School — Watson, Stephen

DES MOINES

Mount Rainier High School — Le, Vy

DUVALL

Cedarcrest High School — Marshall, Cayley

ISSAQUAH

Issaquah High School — Fulford, Ruby; Heyrich, Abigail; Hong, Brian; Hwang, Erica; Jung, Jun Yong; Kiesewetter, Maria; Kim, Emily; Kim, Isaiah; Lee, Preston; Williams, Grant

KENMORE

Inglemoor High School — Agate, Kaylea; Cao, Jerry; Colberg, Brennan; Fraser-Koehler, Emma; Geier, Sebrena-Emira; Haining, Kyle; Hendry, Surya; Holt, Maya; Huang, Ethan; Lee, Seung Yeon; Lin, Noah; Nguyen, Andrew; Wu, Victor; Zhou, Alexander

KIRKLAND

Eastside Preparatory School — Medway, Drew; Newell, Christopher; Ryan, Alexandra Christine; Schreiber, Ethan L.

International Community School — Ayad, Nour El-Din; Schwartz, Yaniv; Sun, Michael; Zhu, Daniel

Juanita High School — Liu, Arthur; Mehrvarzan, Shawdi

Lake Washington High School — Dorsey, Samuel; Mickelson, Zachary; Um, Michelle

MERCER ISLAND

Mercer Island High School — Dickstein, Alison; Dobson, Aidan; Guo, Joy; Hildebrandt, Donald; Ho, Jon; Hugunin, Mithril; McCann, Fiona; Schmidt-Warnecke, Christoph; Wang, Kenneth; Zou, Jasmine

MILL CREEK

Henry M. Jackson High School — Teoh, Justine

MONROE

Monroe High School — Boulter, Mitchell A.

MUKILTEO

Kamiak High School — Ong, Alexander; Tran-Pearson, Adrienna

PUYALLUP

Puyallup High School — Flury, Andrew; Van Bergeyk, Emily

Governor John R. Rogers High School — Critchfield, Braden

REDMOND

The Overlake School — Anikeeva, Nina; Armanasu, Martin; Jha, Rishi; Wan, Cassandra; Yeh, Catherine

Redmond High School — Chen, August; Christensen, Trevor; Ganz, Keenan; Hwang, Sophia; Jiang, Lucy A.; Li, Kathleen; Liu, Daniel; Meduri, Rohin; Qian, Virginia; Raffman, Emma; Wang, Anna

Nikola Tesla STEM High School — Cheng, Jeffrey; Goto, Christina; Hakim, Rashida; Kendal-Freedman, Natali; Kulkarni, Prerana; Lee, Anne; Nagvekar, Neha; Nain, Parth; Phadnis, Vaishnavi; Qin, Frederick; Sridhar, Suchi; Sudzilouski, Yury; Vasyura, Anna; Yue, Brandon

RENTON

Hazen High School — Hartley, Sarah

Liberty High School — Christopherson, Siri; Tuttle, Christina; Wick, William

Charles A. Lindbergh High School — Mauery, Ryan G.

SAMMAMISH

Eastlake High School — Birchfield, Abel; Parimi, Divya; Raggi, Clara; Van Nortwick, Maggie

Eastside Catholic High School — Didcock, Lillian; Gilani, Serena

Homeschool — Bleisch, Abigail

Skyline High School — Agarwal, Anjali; Alexander, Kevin; Beirer, Nicola; Cheng, Jasmine; Frazier, Brendan; Kaza, Sai Nischal; Kurpad, Shriya; Liao, Misty; Liu, Kaichen; Narayan, Gautam; Parasurama, Sriram; Qiang, Daniel; Rajavel, Maya; Ranganathan, Amartya; Tang, Christopher; Wan, Daniel; Wang, Kevin; Yu, Benjamin

SEATTLE

Bishop Blanchet High School — Broom, Matthew

The Bush School — Medina, Noah

Center School — Viola, Allegra

Garfield High School — Reid, Nathaniel; Scully, Kathleen; Simpkins, Brian; Veach, Nigel

Ingraham High School — Grim, Clara; Keyes, Tegan; Ovens, Colin; Zhou, Iris

Lakeside School — Burbage, Madeline; Chen, Andrew; Costa, Caio; Dwivedi, Uma; Friedman, Katherine; Hugh, Grant; Lau, Rachel; Lavery, Iman; Nghiem, Alexander; Paulsen, Kaitlyn; Ragen, William; Sanders, Justin; Turner, Jensen; Weed, Jasper; Wei, Austin; Zhang, Cheyenne

The Northwest School — D’Angeli-Brogan, Linus

Seattle Preparatory School — Cantrell, Ethan; Whitman, Noelle

Transition School and Early Entrace Program — Ault-McCoy, Dathan; Denq, Darren; Gnanapragasam, Logan; Xu, Amy

University Preparatory Academy — Rana, Isabella

SHORELINE

Shorecrest High School — Gresch, Shelby

Shorewood High School — Deobald, Leah; Rouse, Madeline; Shapiro, Alexander; Zhou, Julie

SNOHOMISH

Glacier Peak High School — Jorgensen, Freja; Surkov, Alexander;

Homeschool — Ross, Timothy

STANWOOD

Stanwood High School — Grierson, Hannah; Johnson, Joshua R.

TUKWILA

Raisbeck Aviation High School — Stukel, Caitlin; Wang, Timothy

VASHON ISLAND

Vashon Island High School — Chowning, Samuel

WOODINVILLE

Woodinville High School — Fung, Ashley; Klingman, Charles; Marie-Rose, Madeleine; McNally, Angelus; Rankich, Savannah; Shin, Leonard; Turner, Madeline E.